Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC jednofazowa?trójfazowa?


treborr

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd przekonanie że 3-fazowa ma być oszczędniejsza? Darmowego ciepła z prądu tam nie będzie, podobna sytuacja jak z grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyjaśnić jedna podstawową rzecz   co rozumiemy pod pojęciem pompa 1 lub3 fazowa , bo  większość pomp ciepła wymaga 3 f choćby dlatego że z jednej fazy nie ma możliwości zasilić grzałek  , zaś inverter sprężarki jest jednofazowy .

Podejrzewam że wszystkie pompy do 8-9kW  mocy grzewczej nie wymagają sprężarki większej niż 3kW , dlatego producenci stosują inverter jednofazowy , tam gdzie zas wymagana jest większa moc sprężarki  i nie ma możliwości zasilić inwertera jedna fazą  bo  przyłącza w większości domów maja do 6kW obciążenia na jedna faze  , stosowany jest inverter 3 fazowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@treborrna wydajności różnicy nie ma, to tylko kwestia sposobu zasilania, rozłożenia obciążenia na poszczególne fazy/ możliwości Twojego przyłącza/ wymaganego zabezpieczenia.

Poniżej przykład modeli Mitsubishi 8kW 1f i 3f -  różnica w zasilaniu, kompresorze, wadze, natomiast jeśli chodzi o wydajność/COP to tabele dla tych urządzeń są wspólne.

Zubadan 3f vs 1f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Po co się wysilacie?! Autor tematu i tak już pewnie o nim zapomniał, a domyślam się, że NAWET wie LEPIEJ 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Patrol napisał(a):

rozłożenia obciążenia na poszczególne fazy/

Ok tylko ze N-neutralny (zero) jest ten sam…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obciazamy urzadzeniami 1f instalacje 3f to (PE)N jest najslabszym punktem. Gdyby byly to urzadzenia 3f nie byloby problemu (tylko nie takie jak wspomniana PC )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 8kW, który wskazałem wyżej dostaje na inwerter/sprężarkę 3f 400V, a jeśli mowa o tych tzw. "oszukanych" wariantach z podziałem faz na kompresor, grzałkę itd to w zasadzie urządzenia 1f (bardziej odpowiednik kuchennej płyty indukcyjnej w kwestii zasilania). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PioBin napisał(a):

Jak obciazamy urzadzeniami 1f instalacje 3f to (PE)N jest najslabszym punktem. Gdyby byly to urzadzenia 3f nie byloby problemu (tylko nie takie jak wspomniana PC )

W zasilaniu  miedzy fazowym  przewód neutralny nie jest pod obciążeniem ,  urządzenie pracuje na 400V ,

W przykładzie którym podał Patrol ,  moc sprężarki czy przy zasilaniu invertera 400V czy 230V jest taka sama i wynosi 2.2kW   ,  więc producent stosuje wariant 400V  tylko po to żeby rozłożyć prąd na 3 fazy , nie wynika to z tego że moc sprężarki jest zbyt   duża żeby zasilać ja jedna faza, zaś  w pompach cieplach gdzie producent zamontował grzałki odpowiadające mocą mocy grzewczej pompy , koniecznie jest juz rozłożenie  poboru prądu na 3 fazy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest inwerter to za inverterem jest 3f lub prad staly i PWM w zaleznosci od zastosowanego rozwiazania modelu silnika sprezarki.

Wazne jak zasilany jest sam inverter bo moze byc 1f lub moze byc 3f. Ten drugi jest zdecydowanie lepszy. Same grzalki tez moga byc 1f lub 3f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widze w tej tabelce ze silnik sprężarki czy w wersji 3f czy 1f ma moc 2.2kW , najprawdopodobniej są to te same sprężarki ,  a sama pompa różni się inwerterem , jeden jest na 230V  drugi na 400V .

W dniu 30.05.2023 o 18:36, PioBin napisał(a):

Jesli jest inwerter to za inverterem jest 3f lub prad staly i PWM w zaleznosci od zastosowanego rozwiazania modelu silnika sprezarki.

Wazne jak zasilany jest sam inverter bo moze byc 1f lub moze byc 3f. Ten drugi jest zdecydowanie lepszy. Same grzalki tez moga byc 1f lub 3f.

 Nie widziałem pomp z grzałkami 3fazowymi ,   w większości przypadków są to  3 grzałki  230V każda zasilana z osobnej fazy  dlatego potrzebne jest doprowadzenie  3 faz i N .

W czym niby inverter zasilany napięciem 400V jest lepszy od tego zasilanego 240V  ?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle pompa 3F jest z założenia do bani.

Potrzeba dodatkowych zabezpieczeń na okoliczność zniknięcia jednej fazy z sieci, choć mieszkam w centralnej Polsce a nie na Podlasiu takie rzeczy u mnie się zdarzają.

No i można na ten czas zapomnieć o jakimkolwiek ogrzewaniu w domu.

Jednofazówkę po prostu przepnie się pod sprawną fazę choćby przedłużaczem i na ograniczonej chociaż mocy można grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą wystarczyć do działania dwie fazy (o ile jest obecne zasilanie sterownika). Jak zostanie jedna faza to już gorzej, bo tylko grzałkę można sobie odpalić. U mnie przez 10 lat zaniki zawsze obejmowały 3fazy, więc każda PC byłaby do bani idąc takim tokiem myślenia. Co istotne to po pierwsze zaniki nigdy nie trwały tyle, żeby dom wyziębić, po drugie mam zasilanie awaryjne + kominek. Można iść w opcję 1f i będzie ok albo skończy się na zwiększaniu mocy umownej wraz z zabezp. przedlicznikowym. Każdy wie jakie odbiory ma w domu, niech sam ocenia co chce/ co może osiągnąć w swojej instalacji, bo nie ma tu jednej złotej rady. Mi zależało na równomiernym obciążeniu faz, a nie dokładaniu amperów do jednej z nich i  to w zasadzie wyczerpuje temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.