Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Patrol napisał:

z drugiej strony przez wydajniejszą sprężarkę t-cap nie zejdzie na niski pobór typu 400W

Ostatnio porównywałem koledze i: tcap9kW przy -15C i zasilaniu 35C pobiera 3550W, dla porównania rotenso 10kW pobiera 2620W ale ma wtedy 6,43kW.

Są to wartości katalogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest zgrzyt z czym porównywać tak przyciętego fabrycznie Panasa - z modelami 9 czy bardziej 12kW. Jeśli to drugie to Rotenso12 pobiera 3,6kW dla A-15/W35 i COP 2,45, więc wypada podobnie, ale przy -20C tego poziomu już nie utrzyma za to lepiej będzie modulować w plusowych temp. Przykładowo wh-mxc09j3e5 dla A7/W35 pobiera 1,77kW (dane z service manuala) vs Rotenso aqm80x1 podają min 0,6kW i odpowiednio 1kW dla modelu aqm120x1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PatrolMieszkamy prawie po sąsiedzku i nie ma sensu dobierać pompy ze względu na to, że może kilka dni, a może wcale nie będziemy mieli temperatur -20*C. Postaraj się zatrzymać stare źródło ciepła lub dołożyć grzałkę w razie silniejszych mrozów, ale nie widzę sensu kupować pompy jak dla rejonów Suwalszczyzny. Miałem proponowaną moc pompy 7kW z naciskiem nawet 9kW a wystarcza 5kW i wspomagam sie kociołkiem, choć bez kotła pompa dałaby radę utrzymać względny komfort cieplny w tym sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej ta druga opcja - jest PV to może iść w ruch grzałka (awaryjnie mam kominek) / dobór dla -18C czy -20C mści się w dodatnich temp., stąd skłaniam się bardziej ku 7-8kW. Mój kocioł powinien się "zutylizować" do końca 2023 (mam bezklasowca), chyba że coś pozmieniają włodarze, ale to też otwiera m.in. furtkę do dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już posta edytować, w każdym razie dobiłem się do opinii o Panasach na forum murujących i nie wiem co w papierach producent podaje przy tcap'ach (być może to max moce / bez minimalnego poboru), bo właściciele piszą, że model 12kW 3f może zejść do 0,4-0,6 (przy 19Hz), 9kW 3f tcap też nie ma problemu z zejściem poniżej 1kW Jak zagląda tu ktoś z Panasem to może potwierdzi jaki w realu jest zakres modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz to znajdź grupę z pompami panasa na FB, tam jest znacznie więcej szans na znalezienie odpowiedzi. Siedzą tam instalatorzy i nie robią problemów z pozyskaniem wiedzy dla poziomu użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już trafiłem na pozytywne info o tej grupie, tylko jestem z tych innych, nieposiadających konta na FB, więc finalnie tam nie zajrzałem, ale dzięki za przypomnienie tego tropu.

Na dobrą sprawę nigdy kocioł nie zeżarł u mnie 3 worków pelletu /dobę, nawet jak przyjmę spalanie max na poziomie 40kg/doba to realnie wychodzi 6,7kW, więc Panas 7kW miałby Tbiv gdzieś w przedziale [-7;-10], 9kW 1f do -12C, 9kW 3f -19C, ale to dane z tabel dla modeli WH-SDC0xH3E.. dla J na R32 tabeli doborowej chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długich i ostrych zim na naszym terenie raczej nie uświadczysz, więc nie ma sensu dobierać czegoś z naddatkiem, bo to się w kwestii PC mści, nawet bardziej niż przewymiarowany kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy sprawdza się połączenie PC monoblokowej z buforem ale do jego wężownicy o dużej powierzchni by skutecznie nastąpiła wymiana ciepła i na tym obiegu zalać to glikolem ? Takie połączenie wyeliminuje problem zamarzania rur pomiędzy PC a buforem. Naczynie przeponowe będące w PC wystarczy do kompensacji ciśnienia na tym obiegu. Z bufora to już wiadomo "wyciągamy" ciepło w sposób "klasyczny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdza się , jak by się sprawdzało to wszyscy by tak montowali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj 

38 minut temu, sambor napisał:

Z PC idzie duży przepływ - czyli jak znajdziesz wężownicę, która przeniesie przepływy rzędu 1,5-3 m3/h i będzie miała odpowiednią powierzchnię wymiany to układ się sprawdzi.

 

Z cytatem z opracowania 

Cytat

6.C. Bufor ciepła
Dla zapewnienia optymalnej pracy pompy ciepła oraz kotła grzewczego wobec możliwych zmian w zapotrzebowaniu na energię grzewczą dobrano bufor ciepła o pojemności 400 litrów. Tak dobrana pojemność bufora zapewni zmagazynowanie ilość ciepła do obsługi c.o. gdy zawór przełączający skieruje czynnik grzewczy  z pompy ciepła do podgrzewu c.w.u.

Bufor wyposażony jest w pojedynczą wężownicę o dużej powierzchni (min. 3,2 m2) w celu optymalnego odbioru ciepła od pompy ciepła. Sterownik pompy ciepła utrzymuje zadaną temperaturę w buforze (w trybie stałej temperatury lub wg funkcji regulacji pogodowej) załączając pompę ciepła lub inne źródło grzewcze. 

I pomyśl czy to się da wykonać i czy się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonać się da ale należy spełnić wymagania dotyczące przepływu i powierzchni wężownicy. Inną kwestią jest to czy będzie to opłacalne i pomijam to koszt inwestycji tylko, czy PC nie będzie musiała dawać więcej ciepłego czynnika by zapewnić odpowiednią temperaturę w obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne sensowne zastosowanie wężownicy w buforze to podłączenie jej do kominka z płaszczem wodnym (lub kotła na paliwo stałe) w układzie otwartym. Wielu użytkowników kominka zapewne będzie chciało go wykorzystywać (wspomagać) PC w okresach przejściowych lub w bardzo mroźne dni. PC nie ma przeciwwskazań do pracy w układzie otwartym ale wymaga minimalnego ciśnienia a to czasami jest nie możliwe do osiągnięcia bez zamykania obiegu CO. Parterowy dom to czasami i 0,4 bar ciśnienia a np taki Panasonic musi mieć minimum 0,55 bar. Jeśli klient ma wysoki budynek i w układzie otwartym ma więcej niż PC wymaga to śmiało można całość w otwartym robić, aczkolwiek ja bym osobiście wolał zamknać obieg CO wraz z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając od bufora jakie macie doświadczenia z Daikinem?

Pierwotnie nie brałem go pod uwagę (głównie ze wzgl. na ceny), ale sama pompa jak i serwis zbierają pozytywne opinie. Dopytuję ponieważ dostałem też ofertę na Althermę, która jak widać namieszała w moim zestawieniu - dot. jedn. zewn. ERGA08EAV3H (wersja z grzałkami 9kW) , ale to zdaję się te same wnętrzności co modele 4 i 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W planach z tyłu głowy chodzi opcja dołożenia PC monoblok-a do obecnego istniejacego juz układu mianowicie :

- kociol 20 kW + palnik kipi

- bufor ciepła 1000 l

- grzejniki stalowe + troche podłogówki na RTL-ach - na grzejnikach temp. 42-47 st. w mrozy

Spalanie ok. 6t pelletu na sezon - dom zamieszkany na parterze, pietro niezamieszkane i nieogrzewane.

Układ jest otwarty z naczyniem przelewowym ok. 130 l. Czy do pompy ciepła  monoblok może zostać wpięty tak duży bufor ?

Jakie są ewentualne plusy i minusy możliwych rozwiązań ?

Czy taka rotenso jak tutaj w temacie lub haier bez fajerwerkow bedzie ok ?

 

Wojtek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz grzać tylko pompą i pelletem to ten bufor za duży jest ,wystarczy z 300l .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak myślę zrobić pompę wpiać do góry bufora i powrót w 3|4 wysokości a kocioł na cały bufor , bufor 600l .

Szukam takiego żeby były po cztery mufy z każdej stony .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie to jaki bufor byście polecili do pompy ciepła 7kW gdzie dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym o mocy ~10 kW. Bufor z wężownicą by nie trzeba było wymiennika płytowego na obiegu do kominka instalować. Klient ma 100 % podłogówki i obciążenie cieplne budynku wynosi  7,1 kW. Deweloper instaluje mu pompę ciepła nawet bez sprzęgła bo twierdzi "po co" ... i  15 pętli podłogówki na obu piętrach chce na pompie obiegowej z PC zasilić bezpośrednio. Gdy wspomniałem o wymaganych przepływach to się zapowietrzył i zamilkł. Dla klienta zależy by wydłużyć czas wyłączenia PC gdy będzie sobie palić w kominku (ma nieograniczony dostęp do drewna bo pracuje w lesie przy transporcie drzew).

Drugi klient chce tak samo tylko jego PC ma 12 kW a kominek 20 kW. Zapotrzebowanie cieplne budynku wynosi 13,7 kW. Chce zwiększyć docieplenie swego budynku a wtedy zapotrzebowanie spadnie do 12,3 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I deweloper ma rację. Po co. Podlogowka powinna chodzić zasilana pompką z PC bezpośrednio i jak się zrobi odpowiednie rurki zasilające rozdzielacze to ta pompka jest w stanie otworzyć te rotametry na maksa.
No ale jak klient ma marzenia o kominku z płaszczem to co zrobisz.
Albo ja już dzisiaj zmęczony jestem i czegoś nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc po 1,5 litra na minutę w jednej pętli podłogówki przy 15 obwodach daje nam  w sumie 22,5 litra na minutę. Pompa ciepła wymaga przepływu niemal 2 x większego by delta była mała a co za tym idzie pobór energii elektrycznej mniejszy. Uważam, że w najgorszym przypadku winno być chociaż sprzęgło by pogodzić ze sobą przepływy. Deweloper zrobi najtańszym kosztem a późniejsze koszty eksploatacji go nie obchodzą bo to nie on za prąd płacić będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.