Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie zamówiona, ale zatrzymałem się na Althermie ERGA08EV w wersji z grzałkami 9kW (jednak split). Dogaduję jeszcze kwestię bufora. Na wcześniej wstawionym wykresie wklepałem dane od producenta, więc w zakresie -15;+15 spina się to całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiejś prezentacji pokazali jeszcze taki schemat (co prawda to starszy model DVA, ale idea ta sama)

image.jpeg.5daf2c8080335534181da745683d4e8c.jpeg

W manualu pisali "sprawdź, czy całkowita objętość wody w całym obiegu wynosi co najmniej 20  litrów bez grzałki BUH i co najmniej 10  litrów z opcjonalną grzałką BUH, BEZ uwzględnienia pojemności jednostki wewnętrznej.

image.jpeg.ae0049f2c0a18924501e2517115b3331.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol nie gniewaj się że wchodzę Ci z butami w wątek ale mam pytanie które myślę że nam pomoże w moderacji . Monoblok - Jakich rur używacie do podłączenia PC z instalacją - chodzi mi o średnicę PP 40 czy 32 cienkościenna?  Instalację główną mam w miedzi 28.
Niby przyłącze pompy 5/4, ale wewnątrz jest znacznie wężej. Poza tym zawór 3 drogowy mam 5/4 DN25 i separator 1'  DN25. Zastanawiam się czy 32 nawet stabi nie wystarczyłaby? Czy dopłacać do 40. Ewentualnie czy musi być stabi czy może być cienkoscienna? Od PC do przyłącza instalacji około 5-6 m.

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem tabelę doboru minimalnego przekroju rur dla poszczególnych mocy PC. Dla mojej było to 3/4" więc dałem cienkościenną PP32 i jest dobrze. Odmulacz i zawór 3D mają przekroje 1'', wiec uważałem że nie ma sensu prowadzić rur 5/4''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zachować minimalną średnicę wewnątrz jak producent podaje , 32 stabi ciut mała będzie o ile pamiętam dla mojej 7 panasa  średnica 26 .

juz się poprawiam dla siódemki minimalna średnica 23 mm wewnątrz a 26 mm dla dziewiątki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane wyżej średnice wynikają z max dopuszczalnych prędkości przepływu = 0,8m/s, jak średnica rury większa to są mniejsze opory a prędkości w instalacji też są mniejsze.

Co istotne jest np dla miedzi - gdzie 0,8m/s to max dopuszczalna prędkość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Jaki monoblok?

 

Rotenso Aquami 8 kW. Monoblok. Jedynie takie coś znalazłem

Screenshot_20220428_215323_com.adobe.reader.jpg

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne kształtki miedziane przy takich przepływach mogą nie wytrzymać zbyt długo takiego płukania materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dlaczego cu28 nie wyrabia? Podałeś mi 0.8 m/s dla cu, pompa gna 0.4 do 1.65m/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale producent rur nie wie jak ustawisz tą pompę , te 0,8m/s dla rury Cu28 dają przepływ rzędu 1,4m3/h to bardzo dużo, ale nie zalecane dla instalacji domowych.

10 godzin temu, jarek20 napisał:

pompa gna 0.4 do 1.65m/h

Przepływy są podane w m3/h a prędkości w m/s  tego nie da się wprost porównać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz Sambor.  Późna pora była... Moje niedopatrzenie.

Trochę się już pogubiłem w tym wszystkim.

Wychodzi na to że bezpieczniej dla instalacji dać bufor równolegle i pompie za buforem zmniejszyć prędkość (rury Cu) na instalację grzewczą , a pompa z PC będzie gnała wodę w buforze (podłaczenie rurami PP). Tylko znów straty w oC przekazywanych na instalację i taktowanie pompy).... Jak zrobić to dobrze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor chodziło mi o taktowanie PC.

Próbuje ogarnąć jak najlepiej podłączyć się w instalację. Czli straty na buforze po podpięciu równoległym nie będą jednak tak duże (można znaleźć opinie że nawet do 5 oC różnicy ) ? Boję się tylko ze przy mocnej pompie obiegowej  nagrzeje ona bufor prędzej niż instalacje (100% grzejniki) to ciepło odbierze.

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jarek20 napisał:

Sambor chodziło mi o taktowanie PC.

Próbuje ogarnąć jak najlepiej podłączyć się w instalację. Czli straty na buforze po podpięciu równoległym nie będą jednak tak duże (można znaleźć opinie że nawet do 5 oC różnicy ) ? Boję się tylko ze przy mocnej pompie obiegowej  nagrzeje ona bufor prędzej niż instalacje (100% grzejniki) to ciepło odbierze.

a jak ogarniasz glikol? będzie wymiennik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol będzie woda i bypas na pompę ups. wiem wiem.. gwarancja.. 

Wymiennik wywalam, zamykam układ z peleciaka.

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odpowietrzenia instalacji i tak będę musiał uruchomić. Choć nie wiem jak Rotenso to ogarnia. Na razie postawiłem pompę i przewierciłem fundament oraz dokończyłem elektrykę.  Ze stroną hydrauliczną na razie kombinuję i rozkminiam, ale będę robił jednak na pp40 stabi. 

IMG_20220423_184205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odliczanie startowe coraz bliżej masz. Fundament bardzo ładnie wyszedł, a przepust jak planujesz wykończyć (pod kątem izolacji) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez fundament PP40 w podwójnej izolacji + pianka mont. między nimi rura kablowa 40. Na fundamencie mam 15 cm styro. Na zewnątrz podwójna izolacja na rurach + dodatkowo  trzy warstwy otuliny na całość i srebrnej folii (w formie kebaba) na to planuję zawinąć arkusz z czarnej blachy (pozostać arkusza z okuć na dach) Powinno wyglądać estetycznie ( w sumie to tylko 50cm)  Na razie tak to wygląda po przymiarkach. Wbiłem dodatkowy pilon uziemienia- zamontowałem ochronnik przepięć. I domontowałem lejek do skroplin (przestrzeliłem z odległością o 3 cm😁 i musiałem kombinować).

IMG_20220430_125424.jpg

IMG_20220430_125101.jpg

IMG_20220430_130346.jpg

IMG_20220430_125038.jpg

Edytowane przez jarek20
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie i estetycznie to wyszło. Ja robiłem swoje przyłącze z nogą w gipsie i ciężko mi było ogarnąć kucie przejścia i zgrzewanie przy ścianie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo ponad 60mm

 

3 godziny temu, carinus napisał:

Ładnie i estetycznie to wyszło. Ja robiłem swoje przyłącze z nogą w gipsie i ciężko mi było ogarnąć kucie przejścia i zgrzewanie przy ścianie.

Dziękuję.  Starałem się 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.