Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pompy ciepła


LUKASZ215

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Stoję przed wyborem pompy ciepła. 

Jakie modele polecacie? 

Monoblok ryzyko zamarznięcia przy zaniku prądu. 

Split ma jakieś wady? 

Wyliczenia ze strony CW 6.8kw z cwu. 

Coś o domu jest to bliźniak. W całym domu ogrzewanie podłogowe plus kaloryfery sterowane termostatami praktycznie nieużywane jedynie w pralni i garażu. 

W chwili obecnej przewymiarowany piec górnego spalania już praktycznie nie używany. 

W ostatnim czasie założyłem piec elektryczny kospel (fotowoltaika stare zasady musiałem jakoś zużyć nadwyżkę) który pracuje tylko z ogrzewaniem podłogowym.

Przy temperaturach na zewnątrz +3 do 10 pobiera między 1.3 a 2kw na godzinę. 

Z reguły temperatura zasilania na podłogę między 27 a 29 w mrozy. 

Plan jest taki żeby założyć bufor 300l ogrzewany przez pompę ciepła a z niego rozprowadzanie na podłogę i kaloryfery. Bufor byłby grzany do maksymalnie 40 stopni więcej nigdy nie szło na dom od 10 lat. 

 

Jakie modele pomp polecacie? 

Brać split czy monoblok? 

Celować w pompę ciepła przy buforze 6 czy 8

Jeden z hydraulików mówi masz bufor bierz 10 ale wiem że przewymiarowana pompa gorzej ma aniżeli miałaby się wspomagać grzałką nawet przez 2 tygodnie. 

Dziękuję za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zamrozeniem pompy monoblok to jak z YETI każdy słyszał nikt nie widział , wystarczy na 100litrów wlać z 15 litrów glikolu propylenowego i cały tzw problem znika jak kamfora ,  monoblok o tyle lepszy że zostaje sporo $$$$$ w kieszeni bo każdy fajtłapa sam sobie podłączy i tyle. jak czujesz się na siłach to sam sobie możesz zrobić pompę dobrą pompę i będzie to split.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

Jeden z hydraulików mówi masz bufor bierz 10 ale wiem że przewymiarowana pompa gorzej ma aniżeli miałaby się wspomagać grzałką nawet przez 2 tygodnie. 

Pompa pompie nierówna. Patrzy się na moc pompy przy minusowej temperaturze a większość podaje przy dodatniej np moja pompa od -15 do +15 ma cały czas 9kw a przykładowo Sprsun 16kw ma przy -15 st 9kw a przy + 15st 16kw. Czyli musiałbym kupić Panasonica T-cap 9kw a Sprsum 16kw żeby pompa dała radę u mnie przy -15st na dworze bez załączenia grzałki. Porównuję na czynnik R32 a jest jeszcze ostatnio modny R290 który inaczej się zachowuje.

 

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

Plan jest taki żeby założyć bufor 300l ogrzewany przez pompę ciepła a z niego rozprowadzanie na podłogę i kaloryfery.

Jestem przeciwnikiem zakładania dużego bufor jeżeli jest wystarczający zład wody. Najlepiej podłączyć mały bufor na powrocie szeregowo i dobrać odpowiednią wielkość PC.  Wystarczający zład wody masz w podłogówce.

 

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

Monoblok ryzyko zamarznięcia przy zaniku prądu. 

Split ma jakieś wady? 

Split trzeba robić przeglądy na szczelność instalacji gazowej. Raz w roku dodatkowy koszt. Teoretycznie krócej  wytrzyma Split od Monoblok według danych producenta.

A może zainstalować Hybrydę? 

Ile chcesz wydać na PC?

Będzie na nią dotacja?

Masz zamiar sam ją montować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cezario1 napisał(a):

Pompa pompie nierówna. Patrzy się na moc pompy przy minusowej temperaturze a większość podaje przy dodatniej np moja pompa od -15 do +15 ma cały czas 9kw a przykładowo Sprsun 16kw ma przy -15 st 9kw a przy + 15st 16kw. Czyli musiałbym kupić Panasonica T-cap 9kw a Sprsum 16kw żeby pompa dała radę u mnie przy -15st na dworze bez załączenia grzałki. Porównuję na czynnik R32 a jest jeszcze ostatnio modny R290 który inaczej się zachowuje.

Tak wiem że patrzy się na cop przy minusowej temperaturze. Przy czym nie boję się że uruchomią się czasem grzałki do wspomagania. 

 

7 minut temu, cezario1 napisał(a):

Jestem przeciwnikiem zakładania dużego bufor jeżeli jest wystarczający zład wody. Najlepiej podłączyć mały bufor na powrocie szeregowo i dobrać odpowiednią wielkość PC.  Wystarczający zład wody masz w podłogówce.

 

Split trzeba robić przeglądy na szczelność instalacji gazowej. Raz w roku dodatkowy koszt. Teoretycznie krócej  wytrzyma Split od Monoblok według danych producenta.

A może zainstalować Hybrydę? 

Ile chcesz wydać na PC?

Będzie na nią dotacja?

Masz zamiar sam ją montować ?

W podłogówce mam za mały przypływ chyba musi być zasilana non stop stałą temperaturą i nie pomaga zwiększenie prędkości pompy ani regulacja rotametrow prawdopodobnie za duże pentle. 

A to o corocznym przeglądzie mało kto wspomina przy split. Do monobloka można założyć ups do pompki w razie braku prądu będzie pracować. 

Bufor ma na celu głównie rozdział temperatury na kaloryfery wyższa podłoga niższa. Te 300l to myślę nie za dużo nie za mało. 

Na samą PC myślę z 15tys 

Chcę wziąć dotacje. 

Przyłącza w kotłowni bufor cwu ogarnę sam. 

Monobloka też mogę sam podłączyć tylko serwis do uruchomienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dotację trzeba wziąć jakiejś renomowanej firmy. Musisz mieć protokół odbioru napisany przez firmę montującą PC, gwarancję na PC i wiele innych wymogów do spełnienia. Ostatnio się czepiają certyfikatów na PC bo niektóre firmy sprowadzają PC z chin i fałszoują Certyfikaty.

Ja na Twoim miejscu zainteresowałbym się Panasonic 7kw 

W buforze podłączonym równolegle występuje mieszanie wody czyli musisz grzać go do większej temperatury a jak podaje Panasonic 1 st wyższa temp to 2 % więcej zużycia energii Dlatego jeżeli jest taka możliwość to mały bufor i podłączenie szeregowe. 

17 minut temu, LUKASZ215 napisał(a):

Tak wiem że patrzy się na cop przy minusowej temperaturze.

Chodzi o moc PC a nie o cop

image.png.ce851dc3e6603de8c1dfecb487fb6e8d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam podłączenie 3T, również mam dwa obiegi i ostatnio zmieniałem z podłączenia równoległego, z buforem jako sprzęgło, na podłączenie 3T, chodzi dużo lepiej, prądu zużywa mniej.

Co do nabijania bufora pompą ciepła to w mojej ocenie nietrafiony pomysł strasznie z tego względu, że jedną z największych zalet pomp ciepła jest fakt, że mogą dać dokładnie tyle energii ile dom potrzebuje, ergo, najniższa możliwa strata jeśli chodzi o jej nadmiar.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, LUKASZ215 napisał(a):

Wyliczenia ze strony CW 6.8kw z cwu. 

Przy jakiej temperaturze zewnętrznej potrzebujesz 6.8kw?

Jak przy -12 to Panasonic 9kw

Jak przy - 9 to Panasonic 7kw

Tu masz dobór pompy panasonic https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/certifications/2019/TABELA DOBOROWA.pdf

image.png.d09caa4b52ded39dcbbb234b3a9a0080.png

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tedisan napisał(a):

Od siebie polecam podłączenie 3T, również mam dwa obiegi i ostatnio zmieniałem z podłączenia równoległego, z buforem jako sprzęgło, na podłączenie 3T, chodzi dużo lepiej, prądu zużywa mniej.

Co do nabijania bufora pompą ciepła to w mojej ocenie nietrafiony pomysł strasznie z tego względu, że jedną z największych zalet pomp ciepła jest fakt, że mogą dać dokładnie tyle energii ile dom potrzebuje, ergo, najniższa możliwa strata jeśli chodzi o jej nadmiar.

szkoda tylko, że układu 3T ludzie się boją jak sraczki po wigilijnej kapuście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boją się hydraulicy bo podłączenie równolegle jest najmniej problemowe i wybaczy wszystkie błędy montażowe a za prąd płaci klient.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Pompy Panasonic T-Cap są dwuwentylatorowe? 

Przy tej cenie naprawdę warto niewiele dopłacić 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

Jakiś konkretny model Panasonica? 

A co myślicie o Rotenso Kaisai albo LG

Mam możliwość też kupić taką prawie nową w bardzo dobrej cenie. 

 

https://coolmarket.pl/pl/p/Pompa-ciepla-SINCLAIR-Monoblok-10%2C0-kW-SMH-100IRB-3/5002

Dobra cena na 10 kW to jest np. tu

 

https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-010tb1-powietrze-woda-10kw-p-466.html

 

jak widzę ma 7,3 kW przy -15 także z zapasem da radę

i mają od razu do niej własny system antyzamrożeniowy

 

https://o3ozon.pl/system-antyzamrozeniowy-af1-do-pomp-ciepla-p-634.html

 

Monoblok jest jeszcze o tyle lepszy od splita że możesz go zamontować samemu lub dowolny instalator to może zrobić bez F-gazów a co ważniejsze bez ryzyka błędów w połączeniach pomiędzy jednostkami a jak kiedyś czytałem 80% awarii klimatyzacji wynika z takich właśnie błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, SUSPENSER napisał(a):

Monoblok jest jeszcze o tyle lepszy od splita że możesz go zamontować samemu lub dowolny instalator to może zrobić bez F-gazów

Panasonica tylko autoryzowany instalator żeby była gwarancja i dotacja. Możesz montować samemu ale kupić pompę najlepiej od autoryzowanego instalatora i on  musi napisać w gwarancji i protokole odbioru że on to zrobił. Oczywiście musi wszystko być zamontowane z wytycznymi Panasonica.

Nie będę komentował dobrej ceny tej pompy. Jeżeli jest to ta co myślę to nie ma grzałki i pompy obiegowej którą trzeba dokupić i parę innych rzeczy. Jeśli chodzi o wydajności to chińskie PC mają zawyżone. Jeżeli uważasz że chiński telewizor jest lepszy od jakiegoś markowego to Twoja sprawa.

Dobre pompy to Daikin lub Mitsubishi a nie chińska produkcja z polską naklejką czy marką.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SUSPENSER napisał(a):

Dobra cena na 10 kW to jest np. tu

 

https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-010tb1-powietrze-woda-10kw-p-466.html

 

jak widzę ma 7,3 kW przy -15 także z zapasem da radę

i mają od razu do niej własny system antyzamrożeniowy

 

https://o3ozon.pl/system-antyzamrozeniowy-af1-do-pomp-ciepla-p-634.html

To jest chiński wynalazek, brandowany naklejką o3ozon. Nikt naprawdę, nie wie jakie to ma parametry. 

Takie wynalazki to można kupić, ale nie za ponad 11tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LUKASZ215 napisał(a):

Pompy Panasonic T-Cap są dwuwentylatorowe? 

Przy tej cenie naprawdę warto niewiele dopłacić 

T-Cap 9kw dla ciebie będzie za mocny to jest inna konstrukcja niż zwykła 9kw a masz zalecane 7kw

Zakładam że nie mieszkasz w Suwałkach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli T cap 7 albo taką którą podesłałeś monobloka jeden wentylator też 7 w razie problemów może się przecież wspomóc grzałką. 

A jak rozwiązać kwestię rozdziału temperatury na podłogę mniej na kaloryfery więcej. 

Sugerowany sposób wpięcia bufora i jaka wielkość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, LUKASZ215 napisał(a):

A jak rozwiązać kwestię rozdziału temperatury na podłogę mniej na kaloryfery więcej. 

Jak masz teraz to zrobione?

T- cap 7kw serii J to nie ma najmniejsza 9kw

Poczytaj sobie tutaj Bufor do pompy ciepła – kiedy potrzebny, jaka pojemność? (czysteogrzewanie.pl)

Ten ostatni schemat będzie chyba najlepszy w twoim przypadku Podłączenie na 3 punkty. Trochę do przerobienia ale zasada taka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej niema bufora do pieca c.o i to duży błąd przy mocy 17kw🤦‍♂️

Niemam ciśnienia na bufor bo bez sensu grzać 300l skoro pompa ciepła potrafi dostarczyć tyle ciepła ile w danej chwili budynek potrzebuje. Bardziej chodziło mi o zapewnienie odpowiedniego przepływu. 

Jestem otwarty na propozycje ponieważ i tak cała kotłownia zmieni swoje miejsce. 

 

A czy do rozdziału obiegów mogę założyć sprzęgło hydrauliczne? 

Będzie zapewniony optymalny przepływ dla pompy. Ewentualnie mały bufor ma powrocie o ile to ma w tym przypadku jakiś sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do panasonica musi być bufor. Nie wiem ile masz wody w instalacji CO żeby dobrać wielkość bufora. Myślę że 200l można dać podłączyć go tak jak na 3 schemacie czyli 3 punktowo i z bufora zrobisz sprzegło. Dasz zawór kulkowy na górze bufora Jak go zakręcisz to będzie bufor podłączony szeregowo.  Mówiłeś że masz małe przepływy w podłogówce więc pompa CO musi być dodatkowa do podłogówki.

Znam instalacje że podłączają bufor szeregowo i wszystko działa na pompie obiegowej  tej w PC ale u ciebie to raczej nie przejdzie.

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

A jak rozwiązać kwestię rozdziału temperatury na podłogę mniej na kaloryfery więcej.

Zawór mieszający lub zawur RTL na powrocie ale u ciebie to tylko zawór mieszający bo masz małe przepływy a RTL jeszcze go zmniejszy.  Pompa CO od podłogówki będzie miała obieg na baypasie przy zaworze mieszającym.

Jeszcze musisz podłączyć zawór 3 D do CWU Pompa przełączy go albo na grzanie CO albo na CWU

Daje go się na zasilaniu przed buforem.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

Niemam ciśnienia na bufor bo bez sensu grzać 300l

W pdłączeniu szeregowym bufor 60l wystarczy na powrocie do defrostu. W podłączeniu równolełym daje się wiekszy i czym wyższy tym lepszy bo mniejsze mienszanie wody. W podłączeniu T niestety też jakieś mienszanie występuje ale gorąca woda idzie prosto z PC na instalację CO a nadmiar wraca do bufora Dają przeważnie instalatorzy bufor 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Panasonica tylko autoryzowany instalator żeby była gwarancja i dotacja. Możesz montować samemu ale kupić pompę najlepiej od autoryzowanego instalatora i on  musi napisać w gwarancji i protokole odbioru że on to zrobił. Oczywiście musi wszystko być zamontowane z wytycznymi Panasonica.

Nie będę komentował dobrej ceny tej pompy. Jeżeli jest to ta co myślę to nie ma grzałki i pompy obiegowej którą trzeba dokupić i parę innych rzeczy. Jeśli chodzi o wydajności to chińskie PC mają zawyżone. Jeżeli uważasz że chiński telewizor jest lepszy od jakiegoś markowego to Twoja sprawa.

Dobre pompy to Daikin lub Mitsubishi a nie chińska produkcja z polską naklejką czy marką.

To już problem kupujących Panasonica, że tam wymagają autoryzowanych czytaj płatnych dlatego podałem alternatywę tego nie wymagającą.

Doczytaj z czego ta pompa którą podałem jest zrobiona a się zdziwisz, a do tego dodam, że pompa obiegowa w niej jest Wilo, ma podgrzewaną tacę ociekową i karter. Co do wydajności ma certyfikaty Keymark i inne od niezależnych firm certyfikujących.

Mam chińskiego smartfona i markowy telewizor zbudowany z chińskich części [a może nawet zmontowany w chinach z logo markowym - dzisiaj już trudno powiedzieć], sprzęt AGD w domu też masz z chińskich części choć pewnie nie dopuszczasz do świadomości takiej wiedzy.

Tajemnicą poliszynela jest, że 95% podzespołów z których budowane są urządzenia i maszyny pochodzi dzisiaj z Azji, Turcji itp. więc mając nalepkę Daikin, Mitsubishi czy Panasonic baaardzo prawdopodobne, że płacisz za logo +1000% marży "producenta" który okazuje się w praktyce monterem lub nawet nie i żyjesz w błogiej nieświadomości.

Od wielu lat zajmuję się dostarczaniem części na produkcje w kraju i europie więc dobrze wiem skąd pochodzą tak naprawdę i tyle mogę tu publicznie napisać, reszty się domyśl.

W dniu 21.02.2024 o 15:21, o6483256 napisał(a):

To jest chiński wynalazek, brandowany naklejką o3ozon. Nikt naprawdę, nie wie jakie to ma parametry. 

Takie wynalazki to można kupić, ale nie za ponad 11tyś zł.

Za brandowany logo Panasonic itp. ludzie płacą 2-3 razy więcej to dopiero cuda są ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SUSPENSER napisał(a):

Za brandowany logo Panasonic itp. ludzie płacą 2-3 razy więcej to dopiero cuda są

Nik tu głupi nie jest. Koledze potrzebna pompa mocy 7kw a nie 10kw a różnica w cenie to niecałe 500zł Żadnych cudów tu nie ma. 

Dobrą cenę to ma tutaj https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepla-sprsun-9-5kw-panasonic-CID628-IDYcpJN.html?reason=seller_profile 

lub mniejsza

https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepla-sprsun-6kw-nowa-okazja-CID628-IDYcp7g.html

Pompy z dotryskiem EVI czyli lepsza wydajność w niskiej temp.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć nawet gdybym poszedł w Sprsun to nie widzę żadnej grzałki wspomagającej co w takim przypadku nie jest wymagana? Ani tacy ociekowej ani karteru sprężarki jak w innych pompach. 

Znając życie działa u niejednej osoby. 

Czy sprzęgło hydrauliczne jest dobrym pomysłem na rozdzielenie ogrzewania plus mały bufor na powrocie? 

Czy całkowicie zrezygnować z bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.