Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła do domu 70m2


MRNBDA

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki zapotrzebowanie na ciepło, to po pierwsze

Woda-woda, czy powietrze- woda, a może powietrze-powietrze?

 

 

 

To tak jakbyś szukał samochodu, nie określając ile osób nim będzie jeździło. 

 

PS Smarta sobie kup...  Diesel/benzyna, a może elektryk? itd itd 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanego śmieciucha kup. Oddam za darmo, tylko musisz sobie z piwnicy wynieść.

Taniej już się nie da!

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MRNBDA napisał(a):

Jak zapewne się domyślasz szukam najtańszego sposobu ogrzania w/w domu więc liczę na wasze doświadczenie.

Dla każdego z nas najtańsze sposoby mogą się diametralnie różnić i nie zawsze będą jednoznaczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnej pompy Tobie nie polecę, ale z racji że też buduję nie duży dom i chcę mieć PC+podłogówka (a w zasadzie wymusiły to na mnie WT2021) to przedstawię moje założenia i dylematy które miałem.

Generalnie kuszący jest program "moje ciepło" i pokusa zainwestowania w coś porządnego (rozważam jeszcze PC woda-woda, ale dochodzi kilka czynników które mogą zawieść w najmniej korzystnym momencie), ale stwierdziłem że przy małym metrażu nie ma co się kopać z koniem tylko wziąć w miarę tani ale stabilny sprzęt. Rozważ PC z zintegrowanym zbiornikiem CWU, pozwoli zaoszczędzić miejsce na małym metrażu oraz trochę estetyczniej będzie wyglądać w łazience.

Daj komuś do przeliczenia OZC oraz podłogówkę do zoptymalizowania. Pod to dobierz PC, leć w sprzęt tani ale stabilnie pracujący. Gorsze COP zrekompensujesz dodaniem kilku cm izolacji termicznej na dachu i ścianach. Ciepła do ogrzania 70mkw nie potrzeba zbyt wiele, trzeba tylko zadbać aby jak najwolniej ono "ubywało".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Interesuje mnie pompa powietrze- woda, doprecyzuje dom parterowy strop teriva, cegła kratówka 25cm na ścianie styropian grafit 15cm, poddaesz nie użytkowe strop terriva ocieplony styropianem białym 25cm, pomieszczenia wysokie na 2.90m, okna trójszybowe, 6 okien, 2 drzwi tarasowe, temperatura w pomieszczeniach 22.8.

Według cieplo.app 

4,9kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)

10 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

Zastanawiam się nad pompą
Samsung 5KW AE050RXYDEG lub Haier 5KW AU052FYCRB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2024 o 14:15, deriwus napisał(a):

Cześć ja przy niewiele większym domu rozważam ogrzewanie elektryczne, nie wiem co wyjdzie taniej ale faktycznie takie domy nie mają wysokiego zapotrzebowania. pozdrawiam

Kolego grzanie prądem 1:1 za koszt pieca na poziomie ~5k PLN to nie jest najlepszy pomysł w mojej ocenie, tym bardziej, że za ~15k masz grzanie prądem 3.5:1, zwróci się po trzech, czterech latach a prąd raczej tanieć nie będzie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2024 o 00:53, MRNBDA napisał(a):

10 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

Zastanawiam się nad pompą
Samsung 5KW AE050RXYDEG lub Haier 5KW AU052FYCRB ?

Mam takie samo zapotrzebowanie na ciepło (tyle, że zmierzone przez 3 sezony ciepłomierzem)

Rozejrzyj sie za pompami (klonami) midea- kaisai, beretta itd. 

Panasonic jest jeszcze w rozsądnej cenie teraz (7kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też wziąć pod uwagę taką pompę

 

https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-006tb1-powietrze-woda-6kw-p-465.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SUSPENSER napisał(a):

Polecam też wziąć pod uwagę taką pompę

 

https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-006tb1-powietrze-woda-6kw-p-465.html

Myślałem o tym Chińczyku można bezpośrednio ściągnąć za 9 tyś. z transportem z Chin od sunrain pytanie czy to jest warte swojej ceny ? czy lepiej iść w Haier 5 kW który też kosztuje 9 tys.

3 godziny temu, SUSPENSER napisał(a):

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup Haiera w PL. Szkoda zachodu za 9tyś. Gdyby kosztowała z transportem ok 6-7tyś to można myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że się odzywam w temacie ale czegoś nie rozumiem.

Posiadam dom ca 300m powierzchni w technologi trochę"sitowatej" 🫣🤭. U mnie salon z otwartą kuchnią na parterze ma ok 65 metrów to jest tyle ile powierzchnia nowego domu, który Pani ma zamiar wybudować.

Posiadam pompę 12kW (za dużą mogłaby być 9kW) do mojego domu a Wy koledzy namawiacie Panią do montażu pompy 5-6-7 kW????????

Nowy budynek taki termosik aż taką pompę jej proponujecie??? Coś chyba nie tak..... Ja wiem że jestem stary i mam ułomności ale z matematyki to nawet proporcje pamiętam...

Pozdrawiam YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój budynek potrzebuje ok. 14MWh energii cieplnej i teraz pompa 5kW jest nieco na dolnym styku zapotrzebowania w mojej strefie klimatycznej. Dla ciebie rozwiązaniem może być najmniejsza możliwa z jakimś buforkiem, żeby zminimalizować taktowania w większości sezonu. Jeżeli nie przeszkadza wiatr we włosach wiejący w domu, to grzać klimatyzatorem do momentu sensownych temperatur zewnętrznych do uruchomienia PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MRNBDA napisał(a):

A czym grzać jeśli dom ma 70m2 a najmniejsza pompa to 5-6kw ? Nie spotkałem pompy mniejszej.

Według wyliczeń https://cieplo.app/

4,9kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)

10 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

 

Kup haiera 5kw a się nie zawiedziesz na bank .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek kupi, na pewno wystarczy, aby tylko nie trafił na felerny egzemplarz, bo alternatywy grzania nie będzie jak coś się zesra.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monoblok tańszy i sam zamontujesz a splita sam nie ogarniesz , do monobloka dodatkowy koszt to glikol za całe 200 zł pln więc  nie zubożejesz a split to cena plus drugie tyle montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, omama napisał(a):

,,,, do monobloka dodatkowy koszt to glikol za całe 200 zł pln więc  nie zubożejesz ,,,,


@Berthold czy możesz nam bardzo ogólnie opisać, jaki jest wpływ wzrostu stężenia glikolu w roztworze wodnym czynnika grzewczego, na parametry cieplno-hydrauliczne pracy instalacji ogrzewczej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MRNBDA napisał(a):

Myślałem o tym Chińczyku można bezpośrednio ściągnąć za 9 tyś. z transportem z Chin od sunrain pytanie czy to jest warte swojej ceny ? czy lepiej iść w Haier 5 kW który też kosztuje 9 tys.

 

Można bezpośrednio ale gdy coś kiedyś padnie będziesz miał problem bo wątpię by dystrybutor polski wtedy część Ci sprzedał lub serwis przysłał dlatego lepiej kupić od dystrybutora bo wtedy to on zapewnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem ze wezmiesz od dystrybutora z montazem bo jak bez montazu to mozesz o gwarancji zapomniec.
Z drugiej strony jak mam dac dystrybutorowi 30-50 tys. za pompe ktora moge miec od chinczyka za 1000usd + 750 usd transport to zdecydowanie wole grzac pompa chinska + na wypadek awarii dogrzewac klimatyzatorem nie mamy w polsce az takich zim by klima nie wyrobila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.