Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Split ma niezłą kombinacje grzałek - łącznie 9kW, z czego 3x2kW i 3x1kW. Do tego jest opcja harmonogramu dla cyrkulacji cwu, więc nie trzeba osobnej czasówki. Sprężarka ma tłumienie standardowe na stopkach i do tego jeszcze postawiona na podgumowanej płycie. Takie pierdółki, ale przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patrol napisał:

wiem o przypadkach konieczności przenoszenia czujnika temp. zewn. (dot. przygotowanie cwu latem)

 

Możesz przybliżyć temat? Lub podesłać do źródła.  Chętnie się doszkolę przed dłubaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się ma dofinansowanie na 60% kosztu to w zasadzie można pominąć jakikolwiek aspekt techniczny tego urzadzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie tajemnica. 16 400.

Co do elektryki to rozłożysz obciazenie np na 2 fazy i już masz połowę przekroju. 5 x 4 załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jarek20 napisał:

Możesz przybliżyć temat? Lub podesłać do źródła.  Chętnie się doszkolę przed dłubaniem.

https://galmet.com.pl/pl/aktualnosci/przewodnik-inwestora-powietrzna-pompa-ciepla-i-instalacja-podlogowa na to kiedyś trafiłem i chyba też na blogu karbon pisali o przenoszeniu czujnika na str północną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie decyzja zapadnie w poniedziałek , prawdopodobnie panasonik mono 7kw montaż samodzielny .

Do poniedziałku cena się nie zmieni , ponoć duże zainteresowanie ostatnio siódemkami  ,pompa do czterech tygodni miała by dotrzeć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co tam kolego @Patrol  wybrałeś już coś ? 
Ja zamówiłem panasonik mono 7kw , do czterech tygodni ma przyjść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie podjąłem decyzji, ani w kwestii PC, ani w kwestii instalacji. Zbieram na spokojnie opinie. Motam się czy zostawić grzejniki w ukl.zamkniętym, tzn. ciężko się wyleczyć z wymiennika. Niedługo pewnie kolega jarek20 odpali swoje Rotenso. Tutaj ciekawostka - w manuału wymagają dla wersji 8kW zasilania 3x8mm2 i zabezp. nadprądowego 32A, ale przy odbiorze dopuszczają 2x 3x4mm2 (na dwóch bezp.16A) tzn. z wydzieleniem grzałki - nie wiem skąd te przekroje biorą jak 3x2,5mm2 ogarnia do 20A, a na grzałkę 3kW poleci 13A. Nikt przy monobloku chyba nie planuje stumetrowych odcinków instalacji. W ogóle tych produktów Kaisai'owo Rotensowo Miedeowych jest znacznie więcej niż myślałem. Różnią się delikatnie warunkami gwar. i co ciekawe ceną nawet pod 10k zł, a narządy te same, manuale też ctrlC+ctrlV, więc chyba naklejki na obudowach muszą być droższe. Ciekaw jestem oczywiście Waszych montaży i opinii po uruchomieniu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol jeszcze trochę minie zanim to ruszy bo czekam na koniec sezonu grzewczego.  Muszę teraz wylać fundament pod pompę,  ale pogada nie służy. Po trochu przymiarki do przeróbki. Bufor 140L już jest, rozdzielnica po trochu się ogarnie, zaległy sterownik dystrybutor również dosłał. A z wymiennikiem też na razie kombinuję, ale chyba wywalę go i zamknę układ.  Przy pelecie nie ma szans na zagotowanie wody,  a drewnem w razie czarnej godziny też przepalę...  Kombinuję tylko jak ugryźć  ten bufor. (100%grzejniki)   Jedni mówią wpiać równolegle jak sprzęgło - (tu strata kilku oC na wyjściu z bufora, ale szybsze defrosty) + wymagana dodatkowa pompa za buforem. Drudzy mówią że lepiej szeregowo na powrocie ( brak strat na buforze, brak konieczności 2 pompy ale dłuższe defrosty)....   Jak myślicie...  Równolegle czy szeregowo na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborTaką .https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mdc07j3e5-7-kw-monoblok-11551466559

Ja będę wpinał na powrocie szeregowo , zawory upustowe i automatyczne dopuszczanie wody ,wymiennika ciepła nie chcę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał:

@samborTaką .https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mdc07j3e5-7-kw-monoblok-11551466559

Ja będę wpinał na powrocie szeregowo , zawory upustowe i automatyczne dopuszczanie wody ,wymiennika ciepła nie chcę . 

Nie lepiej pompkę na ups-a na bypasie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak świadomie , gdybym wywalał kocioł to zamówił bym 9tkę T-cap , z możliwości palenia paliwem stałym nie zrezygnuję .

Pompa będzie działała w okresach łagodniejszych , w wieksze mrozy kocioł .

@jarek20Do gwarancji wymagane jest glikol lub zawory upustowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomie czy nieświadomie, ale piszesz o zakupie PC w temacie o wymianie kotła na PC, więc częściowo możesz wprowadzić w błąd innych czytelników.

Gdyż w Twoim przypadku PC to gadżet jesienno - wiosenny .

Te zawory upustowe mają zabezpieczać przed ......?

Czy przed wzrostem ciśnienia w obiegu - tzn zawór upustowy różnicy ciśnień

czy to zawór zabezpieczający przed zamarzaniem czynnika w obiegu  pompy ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do instalujących zabezpieczenie w postaci zaworów upustowych wraz z zaworami dopuszczającymi automatycznie wodę do układu c.o. Jaki jest sens montować jedno z drugim skoro montaż zaworów antyzamrożeniowych  ma na celu spuszczenie wody z układu na odcinku narażonym na zamarznięcie w przypadku zaniku prądu podczas gdy zawór dopuszczający na bieżąco będzie uzupełniał wodę w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są "dziwne" zapisy gwarancyjne to trzeba się ich trzymać (lub olać gwarę) albo szukać innego produktu. Ad Rotenso - w protokole należy zawrzeć w uwagach zapis o zasileniu grzałki z innego obwodu ( żeby osoba odbierająca nie odrzuciła za małego przekroju). Ad. Panas to ze wspomnianych wyżej opcji tylko HP jest na R32 jeśli dla kogoś to ma znaczenie // edit:.  Tcap seria J jest na R32 // U mnie dochodzi jeszcze kwestia głośności urządzenia, a tu Panas do liderów ciszy niby nie należy, ale też mówią i piszą, że nie jest źle - ciężko coś obiektywnie porównać w różnych miejscach/warunkach montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, pominąłem J tcap - wpis poprawiony / edit: jak ktoś szuka oczywiście 9kW i wzwyż, bo przy niższych mocach na R32 zostaje tylko hp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór przebiciowy różnicy ciśnień to co innego , zresztą sam wiesz do czego potrzebny.

Te zawory upustowe montowane na zewnątrz otwierają się przy spadku temperatury wody poniżej 3 st , na to miejsce ma napłynąć ciepła woda i zamknąć je by nie spuścić całej wody z układu , to nie jest mój wymysł .

W razie awarii odpale agregat i wymuszę obieg , jak awaria będzie dłużej to ręcznie spuszczę wodę ,wystarczy zamknąć wewnątrz zawory by nie spuścić całej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Kolega wybrał model HP, ale lepszy do grzejników byłby model T-cap lub HT- te ostatnie są od 9kW.
Mam nadzieję że to świadomy wybór po zapoznaniu się z ofertą producenta .
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/products/
Czy jesteś zdaniab, że HP nie nadaje się na jedyne źródło ciepła w domu w Polskich warunkach, czy nadaje się, ale do podłogówki? Nie pytam z przekory, tylko z małego doświadczenia, a mam ustalony montaż hp 7kw i ma to stanowić jedyne źrodlo ciepla. Mam niby kominek i grzałka w zbiorniku też, ale czy to rozsądny wybór. Tempretury bywało, że spadały poniżej - 20 st. C. I wtedy rozumiem, hp nie działa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy t-cap dostępne 9kW do -20C, więc 'święty spokój', a w Rotenso miałbym max 3,6-3,7kW (woda 45C), z drugiej strony przez wydajniejszą sprężarkę t-cap nie zejdzie na niski pobór typu 400W - jego minimum to okolice 1kW (na podstawie przeglądanych wykresów na pvmonitor), gdzieś czytałem nawet o 0,9kW. Przyznam, że pierwotnie zakładałem gorszy wariant tj. min 1,5-1,7kW, przy czym nie wiem ile z tych oglądanych t-capów to były już J-ki. Ogólnie dla tej nowej serii mało jeszcze danych krąży. Sprawność na R32 powinna być trochę lepsza.

W mniej wydajnej PC mam z kolei obawy o przygotowanie CWU w minusach (i to niekoniecznie chodzi o -20C) - grzejniki będę wtedy odcięte (lub grzałka w zasobniku pójdzie w ruch). Dla kotła to było pierdnięcie. Coś za coś - w jakimś stopniu przy plusowych temp. można by się pewnie podratować większą pojemnością bufora dla tcapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instalator dał mi wolną rękę w wyborze zabezpieczenia przed zamarzaniem. Mój problem w tym co zastosuję, byle był skuteczny i nie dopuścił do awarii. Bufor dla układu kocioł-pompa zmniejszam do minimum, gdzieś ok 200l z obecnych 800l, gdyż szkoda mi miejsca w piwnicy na zbędne przedmioty, a kociołek będzie użytkowany naprawdę sporadycznie z naciskiem na wcale. Do defrostów sprawdza sie znakomicie zbiornik 80l po LPG, zamontowany na zasilaniu i połączony zaworem przebiciowym z powrotem na pompę. Przedtem miałem wykorzystywaną dolną część bojlera do zwiększenia zładu wody w szeregu na powrocie. To było bezsensowne rozwiązanie, gdyż temp wody na powrocie często miała 27-28*C czyli już na progu użycia grzałki systemowej. Zbiornik na zasilaniu to był strzał w dziesiątkę i od tej pory grzałka nigdy sie nie uruchomiła. A wiem bo mam na linii zasilania grzałki osobny podlicznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.