Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Sławek007 napisał:

Cena za lipiec 2021 odkupują po 67 groszy, a ja w drugiej taryfie płacę 33 groszy z dystrybują i VAT-em. Coś nie tak. Strach jak opublikują nowe cenniki na 2023 rok.

Jak przyjdzie nowa ekipa za rok wiatraki zaczną się kręcić i fotowoltaika wielce prawdopodobne, że odzyska magazyny. Teraz nie ma ruchu. Trzeba poczekać. Własny magazyn energii jest dalej za drogi żeby w tym kierunku uderzyć. Więc pozostaje płacić i czekać, że coś się zmieni na lepsze choć ja już w nic i nikomu nie wierzę. Tam by trzeba wszystkie chwasty wyrwać, ziarnka wydziobać i od nowa zacząć na czysto. Wtedy może było by inaczej. A tak jak teraz marna nadzieja. Koryto pełne tylko smakosze się zmieniają.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jadąc do Rajgrodu na przejeździe kolejowym w Ostrołęce spotkałem taki oto widok;

2007903825_Screenshot_20220725-115147_VideoPlayer.thumb.jpg.0efea15a5de16c4b66b19729243c8c37.jpg

 skład miał jakieś 50 wagonów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pawelll napisał:

Był mały zapas, ale nie ma.

Cały zapas poszedł w komin bo dobre ceny sprzedaży były. Tydzień temu ktoś się w rządzie połapał że zapas spalony a elektrownie będą musiały się podzielić krajowym wydobyciem z ciepłowniami i zrobił się szum.

Produkcja elektrowni wyhamowała do minimum aby odbudować zapasy na zimę.

Dodatkowo gdyby zimą gazociągi stanęły to takie zapasy węgla są na wagę złota

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radik81 ciekawe czy to dojedzie do miejsca docelowego bez ingerencji złodziejaszków. Możliwe że będę dzisiaj w Ośrodku Pomocy Społecznej to podpytam o te 3 tyś. dopłaty do węgla. Teściowa twierdzi że to na gospodarstwo domowe a u niej są aż trzy więc... liczą na 9 tys. zł 🙄 Natomiast mają jeden piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki czas... Też mam kolegę który mieszka z dwoma braćmi. Oczywiście każdy prowadzi osobne gospodarstwo😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ptaszniko napisał:

@radik81Możliwe że będę dzisiaj w Ośrodku Pomocy Społecznej to podpytam o te 3 tyś. dopłaty do węgla. 🙄

Jeszcze nic nie będą wiedzieć 😜 

No niby na gospodarstwo przysługuje, ale składając wniosek czym ogrzewamy wpisany jest pod adresem jeden kociol, więc nie wiadomo jak do tego podejdą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 no i rzeczywiście nie wiedzą. Kwestia by to szło dla każdego gospodarza swojego gospodarstwa domowego jest moim zdaniem mało realna bo w tych czasach jest mnóstwo "gospodarzy" w domach rodziców/dziadków, którzy gospodarują "swoimi" pokojami. Tak czy siak trzeba będzie czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tez ciekawa sprawa.

Kamienica (dom wielorodzinny), jeden kociol i 3 rozne rodziny nie spokrewnione.

Kamienica (dom wielorodzinny), jeden kociol i 3 rodziny spokrewnione

Kamienica (dom jedno-wielorodzinny), jeden kociol i 3 osoby nie spokrewnione lub spokrewnione ale nie tworzace gospodarstwa.

Prawdopodobnie decydowac bedzie wpis do CEEB jakiego dokonalismy. A deklaracja obejmowala budynek czy gospodarstwo domowe? Deklaracje skladal zarzadca lub wlasciciel i nie koniecznie musial to zrobic kazdy ze wspolwlascicieli jak wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kazde gospodarstwo otrzyma 3 tys pod warunkiem zgłoszenia do CEEB ( o czym wspomnial @PioBin). Jezeli jest duzy dom /kamienica z jednym kotłem, ale są tam trzy gospodarstwa( niewazne pokrewienstwo), to osoba, ktora złożyła wniosek do CEEB otrzyma tę kase (3tys)Natomiast :

Jezeli jest jest to duzy dom lub kamienica, ale każde gospodarstwo ma indywidualne ogrzewanie ( kociol) i każdy oddzielnie złożył deklaracje do CEEB, to w moim rozumowaniu kazdy otrzyma kasę. 

Tak to ja rozumiem. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jednym adresem moga byc dwie lub kilka rodzin (oddzielne gospodarstwo domowe) ogrzewanie moze byc z jednego kotla ale solidarnie wydatki byly dzielone po rowno na gospodarstwa (rodziny).

Czy kazdy z nich ma prawo do dodatku?

Jaka to „sprawiedliwosc” gdy dodatek jest na kociol a nie na rodzine?

Z drugiej strony jaka to sprawiedliwosc gdy kazda z rodzin w kamienicy ma otrzymac dodatek a sasiad w takiej samej kamienicy otrzyma go raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Trener40 napisał:

to osoba, ktora złożyła wniosek do CEEB otrzyma tę kase (3tys)

W projekcie ustawy jest zapis, że kto pierwszy ten lepszy:

"W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy".

Więc może się zdarzyć przypadek, że ktoś pobierze tę kasę i wyda na co mu się podoba.

Edytowane przez h3nio
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krotko dodatek jest na adres (kociol) a nie gospodarstwo domowe (rodzine) i nie sluzy celom grzewczym czy tez pomocy w zakupie wegla.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że osoba składająca wniosek powinna wpisać dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego - imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu. Oczywiście jak tego nie wpisze to też może otrzymać kasę, jednak musi się liczyć z tym, że ktoś to później zweryfikuje i może grozić mu odpowiedzialność karna.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może coś źle przeczytałem ale obiła mi się o uszy informacja, że wypłacanie tej "dotacji" na węgiel ma leżeć po stronie gminy. Ciekawe skąd przeciętna (raczej biedna) gmina weźmie dość czasu, pracowników oraz funduszy by porozdawać dużej większości mieszkańców (szczególnie na wsiach) po trzy tysiące złotych na gospodarstwo czy też na źródło ciepła w zasadzie, do początku jesieni. Chyba, że gminy mają zająć się tylko zbieraniem wniosków, wysyłaniem ich do bazy danych, a "dotacje" będzie posyłać organ centralny czy też wojewódzki. Byłoby śmiesznie dostać przelew z "dotacją" od WFOŚiGW z tytułem przelewu "Dotacja na węgiel od Morawieckiego" - parodia.

Nawet jeśli środki będą nadrukowane to efekt jest tylko na tą jedną najbliższą zimę a koszt gigantyczny, zaleczanie urwanej w pół uda nogi plasterkiem i dumne odtrąbienie sukcesu przez premiera. Ma głęboko gdzieś to, że skutkiem ubocznym będzie po pierwsze znaczny wzrost ceny każdego rodzaju węgla, a po drugie wpłynie na inflację. Wydrukowanie pieniędzy nie równa się przyrostowi ilości towaru na rynku.

Nie powinniśmy na coś takiego w ogóle pozwalać, ubóstwo energetyczne należało rozwiązać systemowo ale przy takiej władzy jest to chyba nie do zrobienia. Nikt nic nie mógł zrobić na autorytarną decyzję rządu, że z dnia na dzień ucinamy kontakty handlowe, bez przygotowania. Rozumiem, że chciano utrudnić rywalom zbrodnicze działania ale przy okazji bez zabezpieczenia własnego interesu, albo raczej interesu krajowego - wywrócono do góry nogami życie jakichś 80% populacji kraju. Tym politykierom zależy tylko na zyskach jakie uzyskują z zasiadania w spółkach skarbu państwa i radach nadzorczych. Wszystko oczywiście solidnie okraszone powszechnym wśród polityków nepotyzmem.

Rejon łódzkie/wielkopolskie:
Tydzień temu kupiłem 1150kg miału z polskich kopalni za 2000 złotych.
Obecnie jest już ponad 2000 zł za tonę a około grudnia kiedy będę zmuszony dokupić kolejną +/- tonę szacuję, że będzie bliżej 3000 zł, szczególnie przy tej "dotacji", która podniesie ceny. Generalnie dotacja mnie cieszy bo za węgiel zapłacę finalnie podobne pieniądze co rok temu ale co z tego, skoro kolejny sezon to ruska ruletka zarówno z cenami węgla jak i wszystkiego innego.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno być karalne. Zadeklarowali? Dziękuję, dobranoc. Nie ma zmian, bo nagle jakieś grosze rząd rzuca przed wyborami. Wnioski od wszystkich takich osób z automatu powinny być odrzucone. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie kontrola powinna być czy rzeczywiście takie źródło ciepła zostało zamontowane. Dziwnym zbiegiem okoliczności dodatkowe źródło pojawiło się po ogłoszeniu, że pieniądze będą rozdawać. No co za koincydencja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.