Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Panstan napisał:

Super! Jest nas więcej 😉

@Animus wierzę,że kolega @miklo myślał do przodu i suche zapasy już ma 🙂

 

 

Ja jak zbudowałem kominek, to nie miałem i niestety musiałem kupować brykiet drzewny RUF całe 1,5 sezonu ale był wtedy tańszy.

25 minut temu, plasticfun napisał:

Rozwaliło mnie to 😂😂😂

takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Najgorsze, że kradną kasę w spółkach na potęgę, mamy już mnóstwo milionerów u Kaczafiego, a golą coraz mocniej nas, czyli barany.

Najpierw zaproponowali nam chrust plus, teraz jest propozycja 2000+kWh, że niby mamy siedzieć przy świeczce.

Jak myślicie czy od  Kaczafiego ktoś zbierał chrust, albo będzie  oszczędzał prąd.

Kryterium przynależności do klasy średniej na dziś to:

-zbierać chrust

-siedzieć przy świeczce.

- w sweterku i skarpetach z wełny

-nie przekraczać  temperatury 17 *C, bo ktoś z sąsiadów zadenuncjuje nas i kolbami załomoczą do drzwi.

 

Edytowane przez Animus
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan Mam kilka metrów drobnej brzozy (grube gałęzie - takie po ok. 8cm obwodu, w sam raz do takiego pieca). Z początku tego roku, ale już jest w zasadzie gotowa (bo cienka, było gorąco). Dojedzie jeszcze 3 metry sezonowanej sosny. W razie draki brykiet kupię 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeeee Panie,4 mp ci starczy na sezon 😁.Wiem co mówię,chyba,że będziesz chciał 25*C - wtedy nawet sie nie przyznawaj,bo przyjdą i zamkną 😆😄

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do grzania w marketach to jest przegięcie pały, tzn było. Na zewnątrz mróz, w środku w podkoszulku po pół godziny i potem tak na zewnątrz wychodziłem. Podobnie w galeriach. Przypadkowo się dowiedziałem, że w zimie musi być ciepło np w sklepie odzieżowym, żeby ktoś w przebieralni nie zmarzł. Nie jestem z tych co na wszystkim oszczędzają, ale to mnie mega drażni i uważam że to trwonienie energii i chyba się to właśnie skończy. Od czasu kiedy jeździłem sporo na rowerze naprawdę ciężko mi zmarznąć, zwłaszcza nogi i po takiej wizycie w jakimś centrum handlowym wsiadałem do auta i załączałem klime na nogi. A btw, teraz to możemy do takich czasów wrócić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest co kolega wyżej pisze. Też mnie to drażni, że zarówno w zimie jak i lecie jest duza różnica temperatur między galerią, a światem zewnętrznym. Nie było to ani przyjemne, ani zdrowe. Oczywiście nie jestem zwolennikiem nakazywania czegokolwiek, ale tutaj akurat może to wyjść na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 18 czy 19 stopniach da się żyć, kwestia przyzwyczajenia. I nie mówię o umartwianiu się i szczekaniu zębami, to zdrowa temperatura i można normalnie funkcjonować i żyć. Ulubione 24, to wytwór z blokowisk gdzie tyle było normą. Może teraz to się zmienia bo domy docieplone ale przy braku odpowiedniej wentylacji zawilgocenie zrobi swoje. Nie mam tego problemu bo jednak starsze okna zapewniają odpowiednią wentylację. Nie mam na myśli poruszających się od wiatru firan tylko jakieś tam stabilne przenikanie odpowiedniej, minimalnej ilości powietrza, która zapewnia właściwy mikroklimat w domu. Przy braku opału , 18 stopni to i tak będzie luksus. Mniejsza temperatura i brak wietrzenia spowoduje na pewno zawilgocenie. Tak że mimo rzeskosci, doradzam częste wietrzenie pomieszczeń. I tyle. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, piastun napisał:

Ciekawe jak to.sie zakończy bo oczami wyobraźni widzę hodowlę grzyba...

Grzyb spalisz jako biomasę.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek dostałem pismo z GOPS w zw. z dodatkiem węglowym o takiej treści.

"Na podstawie art.36 par. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021r., poz. 735 ze zm.) w związku z art. 3 ust.3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r., poz 1692) Gops zawiadamia, że wniosek o wypłatę dodatku węglowego z dnia 19.08.2022 r., nie może zostać rozpatrzony i zrealizowany w terminie przewidzianym w ustawie o dodatku węglowym (art. 2 ust. 11) z uwagi na brak decyzji budżetowej.  Przewidywany termin rozpatrzenia do 31.10.2022 r.

Od ww wniosku przysługuje prawo do wniesienia ponaglenia do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie."

 

Także tak działa prawo w Polsce. Urzędnik może stosować przepisy jak mu się podoba i żadnej odpowiedzialności ale jeśli ty się spóźnisz z czymś do urzędu to zaraz jadą po tobie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce dostaniesz 2 pismo, że dodatek zostanie proporcjonalnie obniżony. Ważne, że przekop jest i będzie można transportować ruski węgiel do Elbląga. A nie, czekaj, tak mówili w zeszłym roku.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego się spodziewałeś ?

Nie maja już kasy, to obietnice też będą puste. Wiele osób załapie się na ten dodatek, tylko kiedy to będzie.

Ja na dopłatę "Mój prąd 2" czekałem prawie dwa lata. Międzyczasie złożyłem następny wniosek, bo niby już nie było kasy. Aż tu pewnego dnia info, że otrzymuję 5000. O drugim wniosku zapomniałem i po roku info, że otrzymuję 3000. Burdel na kółkach. Odpisałem im, że już mam dotacje odebraną. Oczywiście opieprzyli mnie, że przez takich jak ja, to wszystko się przeciąga, a tak w ogóle to mam szczęście że sam się przyznałem, że chciałem wyłudzić kasę od państwa. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sambor napisał:

Mocie może wnioski na dopłaty do innych paliw?

Moja gmina nic na ten temat nie wie , a ponoć są wnioski do wypełnienia.

U nas jest coś takiego.

https://umtychy.pl/artykul/7749/wniosek-o-dodatek-weglowy-juz-dostepny

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Poniżej zalecenia z roku 1959, widzę że wracamy do korzeni 

To nie koniec zaleceń, czyli ręcznego sterowania Kaczafiego,  od grudnia będzie jeden bochenek chleba na jedną rodzinę dziennie, następny będzie dostępny ale za 40zl za sztukę. 

O bułkach zapomnij, w sprzedaży będzie też surowy po 7zł  bez kolejki, kupisz i upieczesz w chałupie przy świeczce.

Energii jak na lekarstwo, radykalnie  nie zwiększą wydobycia węgla,  potrzebne przynajmniej kilkunastoletnie umowy odbioru tego surowca, kto zaryzykuje. 

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2022 o 11:44, Piecuch19 napisał:

Opał nie objęty dystrybucją Państwa nie będzie taki drogi

No właśnie w tym sęk że węgla poza dystrybucją państwa już nie ma, zostało jeszcze tylko drewno. A drewno jest z lasów państwowych więc.. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Za gaz skroplony LPG uważa się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej.

Cytat z wniosku z linku @Animus

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sorier napisał:

Cytat z wniosku z linku @Animus

https://innpoland.pl/183736,dodatki-do-ogrzewania-1-7-mln-rodzin-bez-wsparcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nightwatch napisał:

No właśnie w tym sęk że węgla poza dystrybucją państwa już nie ma,

Jest, ale o połowę droższy. Kupiłem bez problemu, wg papierów z Kazachstanu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te wszystkie komentarze i zastanawiam się ile ludzie jeszcze wytrzymia, albo kiedy powiedzą dosyć upokarzaniu i robieniu z nas idiotow. Wszyscy wiemy że wegiel jest ale nie dla Polaków on jest wysyłany do innych krajów tak jak drzewo. A my....? MY  Zatawiamy się się czy dostaniemy jakieś 3tys za które nie kupisz 1t węgla niedługo będzie że nawet 0.5t nie kupisz to samo tyczy się pelletu i drewna. Dawniej o podwyżka cukru cały kraj strajkował a teraz...? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BORA napisał:

W 18 czy 19 stopniach da się żyć, kwestia przyzwyczajenia. I nie mówię o umartwianiu się i szczekaniu zębami, to zdrowa temperatura i można normalnie funkcjonować i żyć. Ulubione 24, to wytwór z blokowisk gdzie tyle było

Tak mówi dobra zmiana .Do PIS też pewnie można się przyzwyczaić , ja wiem w jakiej temperaturze mi najlepiej .

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.