Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra macie oficjalnie dobra zmiana ciąg dalszy.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/zamrozene-cen-energii-premier-przedstawia-nowa-tarcze/rmpbp8b
I krótkie podsumowanie
Nie chce mi się więcej gadać.
Teraz poza gumowym groszkiem i paleniem meblami będzie jeszcze druga sieć "energetyczna" wpięta przed licznikiem i drzwi zamknięte na tyle spustów, żeby zdążyć ją odłączyć przed wpuszczeniem pracownika Tauronu. Drzewiej tak bywało i najwidoczniej stare dobre czasy wracają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH to ja doprecyzuję Twoją wypowiedź.


A pani sobie zrobiła taki rachunek sumienia? – spytał (redaktor)Bogdan Rymanowski.

Dużo wcześniej, obniżając temperaturę w domu – 17 stopni w przestrzeniach wspólnych, 19 stopni w bardziej użytkowanych – odpowiedziała Anna Moskwa.

Minister oceniła, że „można się przyzwyczaić” i dodaje, że taka temperatura w domu jest zdrowa dla organizmu.


Gdyby pani minister Anna Moskwa obniżyła temperaturę w przestrzeniach wspólnych do 16 *C, to nawet bym przyklasnął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie studiów robiłem kurs przewodnika i spaliśmy trochę w górach pod wojskowym kocykiem zimą. Potem jak w akademiku było 18C, to aż gorąc bił. Ale nie każdy jest studentem, niektórzy muszą okresowo trzeźwieć, gdy klauzula sumienia zabrania wstępowania do pisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tu pisałem i przypomnę, że byli tacy co lubią mieć 22-24° i tu pasowałoby dopisać, że jak się lubi co się nie ma... w każdym razie jak miałem 13-14 lat, w domu nie było żadnego ocieplenia, Pagietowskie okna z przewidzianą wentylacją. I często było 14°, a szło 5 ton węgla i 7 ton koksu za zimę. Dwa swetry w tym jeden góralski i jak się zrobiło 16° to już się musiałem rozbierać.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku poszło mi 9 tyś na opał i będę mieć 23-24 stopnie jak zwykle na wczasach nie byłem bo trzeba opał kupić i w d... mam siedzenie w 17 stopniach te bajeczki ta pani może mówić tym co uwierzyli w węgiel po 996 zł

Edytowane przez arekkk
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arekkk

Kto przewidział sytuację i zabrał się za to od wczesnej wiosny wygrał wszystko (dosłownie) w tej grze. Za kwotę jaką podałeś z wiosny kupił byś węgla na dwa sezony. W bonusie święty spokój w temacie opału przez całe lato. A tak patrząc na pogodę od jutra będzie palone bo przy 16 czy 12 stopniach w dzień i zaledwie kilku w nocy + deszcz w pakiecie zrobi się już zimno w chacie. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie nie doceniłem, że będą sankcje na ruski węgiel od razu, choć nawet Ukraina takich sankcji nie nałożyła do dzisiaj no i kupiłem po 3 000. 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

i dodaje, że taka temperatura w domu jest zdrowa dla organizmu

To teraz czekamy na wysyp ekspertów mówiących że to dla naszego zdrowia jest błogosławieństwem. Może jakaś loteria dla morsujscych we wpasnym domu 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta i ciągła gadka Pani minister, żeby dalej się wstrzymać z zakupem większej ilości opału. Mówi to w środku września, gdy w większości gospodarstw w kotłowniach hula wiatr, takie pustki. Jeśli jeszcze ktokolwiek w temacie ogrzewania wierzy tej bandzie nałogowych kłamców to nie ma już dla nich ratunku 🙈

Po nocy w salonie miałem 22 stopnie, więc jeśli obecne temperatury się utrzymają będzie trzeba powoli myśleć o rozpaleniu. Może w weekend ogarnę przegląd instalacji, czyszczenie kotła i dopuszczenie wody do instalacji, żeby było wszystko gotowe.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrWolf napisał:

Ta i ciągła gadka Pani minister,

O dodatku jakiś zarys przekazała nieco inny niż wszelkie pismaki. Ile w tym prawdy dalej nie wiem, ale jeśli mówi prawdę po niedzieli zaczną wypłacać.

https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/dodatek-weglowy-termin-wyplaty-anna-moskwa-minister-klimatu-i-srodowiska-o-tym-kiedy-ruszy-wyplata-pieniedzy-6114769

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z podwyżką prądu spowoduje, że Ci co zamontowali PC, a nie mają PV, dostaną "po dupie" Czyli historia się powtarza, analogicznie jak z olejem opałowym. Jak tutaj zaufać rządzącym? Pytanie retoryczne 😁

 

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak się robi biznes. Najpierw się mocno zachęca i sponsoruje. Więc dotacje na kotły na pellet, ekogroszek 5 klasa pod przykrywką wygody i ekologii. Później jak pozakładali 300% podwyżki na paliwa do tych kotłów. W między czasie macie dotacje na PC. No to jak uwierzyli i pozakładali to prąd 200-300% w górę. To się nazywa strzyżenie. Najpierw się zapędza stado do zagrody, a później strzyże owieczki bez nijakiego opamiętania.

Tak też dokładnie było z olejem opałowym. Zacząłem od około złotówki, żeby za trzy lata odpaść przy około 3. Batory wjechał na nowo do kotłowni i powrót do węgla. Tyle, że węgiel przez te 15 lat podrożał około 100%. Więc w czasie się rozłożyło i tak nie bolało bo i czasy się zmieniały. Teraz historia zatoczyła koło, tylko, że teraz na każdej płaszczyźnie walą po kieszeni bez nijakiego umiaru.

Zobaczymy jak to się rozwinie z tym prądem. Na razie są przymiarki i sondowanie pomysłem. Jak nie będzie sprzeciwu przyklepią ten prąd jak zapodali. Jak będzie głośny sprzeciw zaczną coś tam korygować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu nie chciałem bo drogo, póki węgiel tani to miałem się z tym bawić i przemyśleć co i jak do 2027 roku. Później jak węgiel zaczął drożeć to zacząłem myśleć o pompie ciepła, ale to droga inwestycja i się wstrzymywałem. I z jednej strony to chyba dobrze. Patrząc na aktualne ceny węgla (tego dostępnego od ręki), tego co chcą z prądem zrobić to chyba gaz wyjdzie najtaniej, ale coś mi się wydaje, że zaraz i tu się coś zmieni.

Nie ma w tym momencie w sumie żadnego wyboru, wszystko jest drogie łagodnie pisząc.

 

Nawet na prądzie nie zaoszczędzę, bo niby jak? Lodówkę mam wyłączyć i wykopać ziemiankę na zimę? Prać w rzece? Zejście poniżej 2kWh jest nierealne. W domu wszystkie sprzęty w miarę energooszczędne, praktycznie wszędzie ledy. CWU z piecyka gazowego, CO z pieca na węgiel. Pół dnia to i tak nas w domu nie ma, a i tak do tych 2kWh się nawet nie zbliżę.

Przyjdzie później wyrównanie za prąd + ponad 100% do rocznego kosztu.

 

@daromega jaki sprzeciw, tam to przyklepią na 100%. Przecież to jest wielka kasa. Tu by się jakiś zamach stanu przydał normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lriuqs

Gazu w PL nie mamy. Od ruskich też już nie mamy.  Europejski i z USA jest drogi. Jak się skończy socjalizm i programy ochronne może to mocno gaz zaboleć. Co do prądu tam nikt nie pomyślał o tych z PC. Zebrali się wieczorem, uradzili coś na kolanie wyszedł i ogłosił. Już pompiarze larum podnoszą. Poczekajmy, bo to to dopiero wstęp do gry. Teraz to żadnych gwałtownych ruchów. Nie można nawet wybiegać na rok dwa do przodu i planować bo wisimy w próżni. Inwestować sporo kasy czy jeszcze gorzej nabrać kredytów na jakieś pomysły nie ma sensu. Jak się ukształtuje w PL jakaś stabilność gospodarczo - polityczna wróci fotowoltaika i inne takie rzeczy odkręcą, będzie można jakieś decyzje na przyszłość podejmować. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd gwarantuje stała cenę do 2000kwh, które zostaną rozliczone w 2024 🤣 Oni nie wiedzą co się jutro wydarzy, a gwarancje dają na ponad rok do przodu 🤣😁 Popisali się juz z węglem i komentować nie ma co dalej. 

Ja tez Wam gwarantuje, że za rok będę księdzem, ale gdyby mi się nie powiodło, to trudno 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca tego roku trzeba korzystać z prądu na potęgę, bo jest tanio jak barszcz...już nigdy tak tanio nie będzie, wczoraj rozmawiałem z ciotką (wierną wyznawczynią jedynej słusznej partii), tłumaczyłem jej wielokrotnie że robią nas cały czas w bambuko ale nie wierzyła.... wczoraj coś zmieniło, jest zaniepokojona limitem na prąd w dobrej cenie.. coś się zaczyna dziać/zmieniać, z drugiej strony nie bardzo jest na kogo zmieniać, bo tamci to też niezłe gagatki.

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam dom prawie 150m i 5 osób. Średnio na rok zużywamy 3500 kWh i to oszczędnie przy podstawowych urządzeniach na prąd: 2x lodówka 2x TV(działające wieczorem), laptop, oświetlenie wszędzie led. Od 8 do 16 praktycznie nikogo w domu. No nie wiem na czym ja tu mogę oszczędzić, żeby wyrobić 2000 kWh. Chyba siedzieć po ciemku i wyłączyć lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utylizacja szmalu rozpoczęta. W tym sezonie jeszcze po starej cenie więc smutno mi nie jest za bardzo 🙂 . Ale Ci co kupią po 3500 czy więcej, będą mieli dyskomfort psychiczny w tym sezonie 😞 

odpalony.jpg.f1dbf87aac509199665095c91c10cb59.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, pawlo89m napisał:

Sam mam dom prawie 150m i 5 osób. Średnio na rok zużywamy 3500 kWh i to oszczędnie przy podstawowych urządzeniach na prąd: 2x lodówka 2x TV(działające wieczorem), laptop, oświetlenie wszędzie led. Od 8 do 16 praktycznie nikogo w domu. No nie wiem na czym ja tu mogę oszczędzić, żeby wyrobić 2000 kWh. Chyba siedzieć po ciemku i wyłączyć lodówki.

To bardzo mało zużywasz.... u mnie też 5 osób ale rodzice cały czas w domu.

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.