Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczyna się dźwiganie cen. Bartex Gold już 3665. Chwilę temu był 3499.

https://www.bartex-wegiel.pl/produkt/ekogroszek-gold/

Jesień i zima będą smutne. Zanim te ochłapy w postaci dodatku ludziom dadzą, kupią sobie za to z 500 kilo jakiegoś czegoś, bo nie wiadomo co na tych składach będzie tak naprawdę. Kagańce zdjęli więc najgorszy syf może być w cenie z kosmosu. Jakaś mieszanina 50% podłego miału 30 %, piachu, 10% węgla i 10% wody. Tak już było jak miałem paliłem, więc dlaczego ma nie być teraz.

Ktoś wspomniał o cukrze. Cukrem handlują już w necie po 12.50 🙂 

https://www.o2.pl/biznes/absurd-trwa-sprzedaz-cukru-w-sieci-kosmiczne-ceny-6793453487536992a

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto bardzo aktualne bo robione godzinę temu . Kto by pomyślał , niestety kto .IMG_20220723_190653542.thumb.jpg.5b27ac377bb742914a79d419c56930f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmuszają społeczeństwo tym ciągłym wyciąganiem kasy do utylizacji odpadów. Najtaniej jest w sklepie PGG - pod warunkiem że uda się kupić?- i przywieźć.

Sorry najtaniej jest dla energetyki, bo po 250zł/tona, ale to nie dla społeczeństwa, bo zysk z prądu musi być duży, a zrobią go ludzie - po podwyżce prądu. 

 Z cukrem też problemy, a grzać czymś trzeba.IMG_20220723_194326.jpg.781eb2a8af78c26ced096650e69ad25c.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawelll napisał:

Dzisiaj pan Kaczyński wyjaśnił przyczynę braku węgla, nie zgadniecie: wina Tuska.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kaczynski-z-wizyta-w-wielkopolsce-cukru-jest-w-brod-wegla-nie-zabraknie/tcs8dpg,79cfc278

 

Już wczoraj na wyżyny swojej przebiegłości wzbił się Sasin gadając o blokadzie portu przez koalicję po-psl, przez co nie mamy juz odpowiednich możliwości logistycznych, ale oni (pis) nawet z tym sobie poradzą i w końcu statki z Kolumbii? dopłyną.

z28563240V,Andrzej-Rysuje---ZAPASY.jpg

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Najtaniej jest w sklepie PGG - pod warunkiem że uda się kupić?- i przywieźć.

Czasami przeglądam temat PGG i grupę na FB o PGG to tam sporadycznie ktokolwiek już coś obecnie kupuje. Tak, że na ten sklep ja bym już nie liczył bo można się przeliczyć w tej chwili. Było ciężko od początku roku tam kupić, ale nie beznadziejne jak jest teraz. Wielu z forum jednak kupiło wiosną. W tej chwili są jakby blokady, bo z kasy już nie wypuszcza, węgla po chwili brak i cofka do koszyka. I tak od wielu sesji raz koło razu jak wielu opisuje.

W związku z tym, ja bym nie liczył już w tej chwili na PGG. Ceny węgla za chwilę poszybują do góry, i zatrzymają się na poziomie nieco przed opłacalnością prąd-węgiel 1:1. Nie ma w tej chwili już ludzkich odruchów u różnych handlarzy węglem, i będą spekulowali na ile tylko się da. Nawet jeśli kupią po 1000 czy 2000 to i tak cena będzie rynkowa średnia jaką rynek ustali po 10 sierpnia i skoku na giełdach pionowo w górę po pełnym embargu na ruski węgiel w UE. Mogę się mylić w tym co napisałem ale nie sądzę. Do tej pory się nie pomyliłem w przewidywaniach jak to się potoczy. Dlatego zabrałem się za to już w marcu jak i inni z forum żeby nie zostać zimą bez węgla. 

Edytowane przez daromega
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patrol napisał:

Już wczoraj na wyżyny swojej przebiegłości wzbił się Sasin gadając o blokadzie portu przez koalicję po-psl, przez co nie mamy juz odpowiednich możliwości logistycznych, ale oni (pis) nawet z tym sobie poradzą i w końcu statki z Kolumbii? dopłyną.

Jest pomysł aby urzędy pocztowe się zajęły dystrybucją węgla dla odbiorców końcowych - byłby on sprzedawany w opakowaniach 5 i 10 kg, tak aby każda osoba mogła go kupić i od razu zabrać do domu. 

Ponadto w takich opakowaniach cena jednostkowa za opakowanie nie będzie porażająca.

Edytowane przez sambor
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Poważnie gdzieś to wyczytałeś ?. U mnie na poczcie taka kobietka chudzina pracuje. Jak jest dowalą z 40 ton na placówkę (nie bardzo wiem gdzie to ułożą) to ja ją blado widzę. A kolejka będzie przez dwa mosty 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w tą pocztę. Jakaś plotka. Logistycznie nie wykonalne. Prędzej widział bym taką akcję o ile jakiś geniusz na to wpadnie na Orlenach. To mogło by im się udać bo jest miejsce, są faceci do obsługi i to wygląda bardziej realnie. Kto wie czy tego nie zobaczymy bo jakieś plotki o Orlenach krążyły już w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będą takie usługi wiązane? Od Taurona prąd + elektryk i hydraulik, a na Orlenie tankujemy + węgiel do bagażnika. Jak komuś nie będzie pasowało to zrobią pandemię i pozamykają w domach żeby nie protestowali.  

Ciekawe jak długo ludzie biernie będą to znosić? 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6tys to będzie takie minimum już niedługo za groch, te 3tysi dodatku to będzie na waciki...nie wiem czy nie szarpnąć jeszcze Skarbka z Węglokoksu po 1600zł, bo to może okazać się niezłą promocją nawet z kosztem transportu, PGG już wydoiłem...

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertokot25

Aż tak nie pójdzie. Równoważnikiem na tą chwile jest około 4.50pln za kg węgla - prąd. Może nawet niżej. Więc tona węgla może skoczyć do około 3500-4000 i się zatrzyma, bo za więcej nikt nie kupi. Nie opłacalne. Włączy wtyczkę do gniazdka z 3-4 grzałki po 2KW i wyjdzie na to samo bez szarpania i roboty. Zmiana nastąpić może kiedy zapowiadane podwyżki na prąd wejdą - o ile wejdą. Wtedy ta sytuacja się może zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak, kupując węgiel, drewno czy pellet, masz  wiedzę teraz ile miej więcej zapłacisz za ogrzewanie w sezonie 22/23r, z założenia próbując ogrzewać gazem czy prądem, nie wiesz nawet czy go wystarczy dla ciebie na cały okres grzewczy 22/23r, pełną wiedzę poznasz na koniec wiosny 23r i jego koszty ogrzewania.      

W dniu 23.07.2022 o 17:26, Piecuch19 napisał:

Od kwietnia płyną statki z węglem, a najdalej z Australii taki rejs to ok 40 dni, więc gdzieś musi być jakiś korek że ich  nie ma.

Płyną,  tylko w jakim kierunku? Do nas na pewno przypłynął banan.

 

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robertokot25 napisał:

5-6tys to będzie takie minimum już niedługo za groch,


Czy ciebie przypadkiem fantazja za bardzo nie poniosła? Cena węgla może owszem dojść do 4 tys./t, ale 5-ki nie przekroczy bo wtedy nikt tego nie kupi. ...z resztą dziś po 3 tys. jakoś ten węgiel leży hałdami na składach.

 

 

6 godzin temu, robertokot25 napisał:

PGG już wydoiłem...

Prędzej oni ciebie.

Statki płyną tak długo bo zapewne są rozładowywane "po drodze" i niedługo do nas przypłyną całe i puste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał:

Jest pomysł aby urzędy pocztowe się zajęły dystrybucją węgla dla odbiorców końcowych - byłby on sprzedawany w opakowaniach 5 i 10 kg,

Pierdziulam. Tego to nawet Bareja by nie wymyślił.

Edit: Niech jeszcze rozprowadzą pellet i doładowania na gaz.

Edytowane przez Outsider
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dozy napisał:

Cena węgla może owszem dojść do 4 tys./t, ale 5-ki nie przekroczy bo wtedy nikt tego nie kupi. ...z resztą dziś po 3 tys. jakoś ten węgiel leży hałdami na składach.

Jest to możliwe jeśli cena 1kWh prądu będzie np. po 2 zł ( myślę że w następnym roku będzie). 

W styczniu węgiel luzem leżał na składach po 1200zł/tona i było drogo, bo miał stanieć latem. 

Moim zdaniem chodzi o ściągnięcie całej gotówki z rynku. Taka zaplanowana grabież Narodu, a potem tylko elektroniczny pieniądz - żeby łatwiej kontrolować społeczeństwo ( ale to moje odczucia). 

Zielona energia, wymiana kotłów, dotacje, modernizacje kotłowni mają tylko w tym pomóc, bo uzależniają od jednego źródła/paliwa, którego dystrybutorem jest państwo. 

Priorytetem władzy i to każdej jest zadbanie o siebie, a lud  jest tylko narzędziem do celu. Smutne ale prawdziwe, a puste frazesy w TV też mają temu służyć. Te 3 tys mają wzbudzić pozory że coś robią i uspokoić lud, ale pamiętajcie że jak dadzą 3 to 9 zabiorą ( choćby planowaną zwyżką cen źródeł energii). 

Nadal nie rozumiem dlaczego jak węgiel dla energetyki jest po 250zł/tona - to dlaczego dla Kowalskiego cenę prądu kalkuluje się w oparciu o stawki kontraktów w Amsterdamie?  Chyba dlatego żeby złoić bez skrupułów swoich obywateli. 

Dlaczego jak są niedobory węgla w kraju to od początku roku wyeksportowano 3 mln ton? 

Dlaczego eksportuje się takie ilości drewna że nawet trocin do produkcji pelletu brakuje? Jak nie będzie produkcji w kraju to trocin nie będzie, bo skąd? 

Chyba nie musimy być kolonią na smyczy tych zaradniejszych? 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja pocztą to żadne novum. Poczta to również pocztex. A jak dotychczas odbieraliśmy  z PGG? 

Eksport zapewne opiera się na zeszłorocznych kontraktach. Te wojny nie przewidywały, a kary umowne zapewne wysoce przewyższają ewentualny zysk ze sprzedaży na rynku krajowym. 

Na bazie tych samych kontraktów zapełniają się składy węglem po 3 tysiące. Duzi gracze realizują zamówienia i wystawiają opał w przetargach. A że towar na papierze idzie na pniu to mali wylicytowany towar odbierają bezpośrednio z kopalni. I nie kupują go niestety po 700 czy 900zł jak wielu się wydaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dozy napisał:


Czy ciebie przypadkiem fantazja za bardzo nie poniosła? Cena węgla może owszem dojść do 4 tys./t, ale 5-ki nie przekroczy bo wtedy nikt tego nie kupi. ...z resztą dziś po 3 tys. jakoś ten węgiel leży hałdami na składach.

 

 

Prędzej oni ciebie.

Statki płyną tak długo bo zapewne są rozładowywane "po drodze" i niedługo do nas przypłyną całe i puste.

ale co oni mnie? o co chodzi? średnia cena zakupu poniżej 1100zł z dostawą to zła cena na ten czas??

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daromega napisał:

@robertokot25

Aż tak nie pójdzie. Równoważnikiem na tą chwile jest około 4.50pln za kg węgla - prąd. Może nawet niżej. Więc tona węgla może skoczyć do około 3500-4000 i się zatrzyma, bo za więcej nikt nie kupi. Nie opłacalne. Włączy wtyczkę do gniazdka z 3-4 grzałki po 2KW i wyjdzie na to samo bez szarpania i roboty. Zmiana nastąpić może kiedy zapowiadane podwyżki na prąd wejdą - o ile wejdą. Wtedy ta sytuacja się może zmienić.

Do końca roku raczej tak będzie. Gorzej jak poznamy cenniki prądu na Nowy Rok.

Rok temu średnia miesięczna zakupu 1kWh prądu (bez opłat dystrybucyjnych) za czerwiec 2020 wynosiła około 28 groszy. Cena za lipiec 2021 odkupują po 67 groszy, a ja w drugiej taryfie płacę 33 groszy z dystrybują i VAT-em. Coś nie tak. Strach jak opublikują nowe cenniki na 2023 rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Outsider napisał:

Niech jeszcze rozprowadzą pellet i doładowania na gaz.

Na pelety i gazy już były "doładowania" w formie programów czyste powietrze itp. Już zapomnieliście?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.