Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Krótki obieg to nie górne spalanie. I tak się w tej komorze będzie kisić i zgazowywać. Klapa pozwala ominąć połowę wymiennika. I tak dołem przez palnik musi przejść.

Klapa jest zrobiona solidnie i na tyle prosto że to się tak łatwo nie rozwali.

Komora załadowcza jest całkiem spora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś znaleźć na drewno, jest nisza której nikt nie wypełnia.

2 godziny temu, maronka napisał:

 zbyt późno podane pw ,będzie wychładzać ogień i nie będzie tak skuteczne

  Tam jest podawane jeszcze od dołu.

https://kotlylubelskie.pl/wp-content/uploads/2019/12/Bat-Gaz-PRO_przekrój.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, myślałem że piszesz o MPM wood.  Ten faktycznie może coś puszczać na dolną przegrodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Robokop napisał:

Układ otwarty ma taką wadę ze dostaje się tlen do instalacji, a jak wiemy to sprzyja korozji instalacji. 

Absolutna nieprawda - utlenia sie i rdzewieje jedynie naczynie wzbiorcze właśnie dlatego że jest w nim na przemian woda kotłowa i powietrze. Woda kotłowa po kilkukrotnym zagrzaniu  zrzuca tlen i wyłazi on własnie naczyniem wzbiorczym lub odpowietrznikami. Po kilku dniach palenia i kocioł i instalacja mogą pracować wieki. Miedzy innym dlatego własnie zdarza się spotkać  ponad stuletnie dobrze zachowane rury grzewcze. Przerdzewiałe cieknące kotły to ofiary działania czynnika zewnętrznego w postaci kondensatu wykraplającego sie z dziadowskich paliw dławionych w przewymiarowanych kotłach. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gruner

Niestety podłogówka odpada mam położone parkiety i nie chcę tego zrywać. Koszty byłyby ogromne. Myślę jednak poważnie o zrobieniu takiego combo kocioł - bufor - pompa ciepła. Wczesną jesienią i wiosną grzałbym bufor pompą podłączoną pod wężownice w buforze, natomiast jak zrobi się zimno odpalę piec. Tylko nie wiem czy grzanie bufora pompa to dobry pomysł? Czy pompa z klimatyzatora podoła?

Jeśli chodzi o układ otwarty na stali to zgadzam się z @Gruner u mnie układ ma 35 lat i pewnie kolejne lata pracowałby bez problemu gdyby nie błędy popełnione w prowadzeniu instalacji. W ubiegłym roku przed awarią modyfikowałem trochę instalację i rdzy w układzie, rurach właściwie nie było. Przyczyną zgnicia rur było ich prowadzenie. Instalator który je kładł wymyślił sobie, że rury z powrotów położy pod stropem i przysypie ziemią z piaskiem na to poszły wylewki. Co się dzieje ze stalą rzuconą w ziemię każdy chyba wie. Dziś po 35 latach te rury położone w ziemi są mocno skorodowane z zewnątrz co doprowadziło do wypadnięcia dziur. Od wewnątrz nie widać śladów rdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Robokop napisał:

Krótki obieg to nie górne spalanie. I tak się w tej komorze będzie kisić i zgazowywać. Klapa pozwala ominąć połowę wymiennika. I tak dołem przez palnik musi przejść.

Klapa jest zrobiona solidnie i na tyle prosto że to się tak łatwo nie rozwali.

Komora załadowcza jest całkiem spora. 

No nie zgodzę się z tym krótkim obiegiem,z tego co widzę to załączając krótki obieg zamykam jednocześnie przepływ dolny i kocioł staje sie górniakiem,komora jest dużo mniejsza od mpm wood przy podobnej mocy ,prawie 2x mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2021 o 16:00, Robokop napisał:

 

Witam u mnie rury co mają 50 lat i gdy przerabiałem w kilku pokojach co ze względu na nieusbtawne pokoje to były praktycznie bez żadnej rdzy w środku. Układ mam otwarty. Natomiast grzejniki w części mam żeliwne mają już 50 lat u mnie w domu natomiast jak były 'zalatwiane" to nie nowe tylko z demontażu Podejrzewam że mają już że 100 lat i nic się z nimi nie dzieje. Przy demontażu w środku były jak nowe. Swoją drogą ciekaw jestem ile wytrzymają te nowe aluminiowe;)

Edytowane przez homer90210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym domu jak spuszczałem to nie czysta woda a herbata była, albo browarek. Co kto lubi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 10:07, Robokop napisał:

@arsakes

Ja zakupiłem tego wooda jakiś czas temu. Nie wiem jaka jest różnica na samym kotle odnośnie układ otwarty i zamknięty. 

Czy w wersji zamkniętej jest tam wężownica schładzająca, bo wydaje mi się że nie i nie mogę tego znaleźć w necie. Wydaje mi się że dostajesz dodatkowo tylko ten zawór DBV-1 możesz to oddzielnie dokupić.

Wydaje mi się że jak zastosujesz odpowiednią objętość zbiorników przeponowych i ze 2 zawory bezpieczeństwa (tak dla bezpieczeństwa) to można śmiało montować go w układzie zamkniętym. 

Dodatkowo tak to ogarnąć żeby grawitacyjnie (piec- bufor) jako tako pracowało przy zaniku zasilania pompy.

Odnośnie wentylatora to chyba to zależy od komina. Jak masz dobry szeroki komin to chyba będzie to zbędne.  Jak u siebie w starym śmieciuchu mam już cug po spaleniu 1 strony z wyborczej więc się również nie zdecydowałem.

Poniżej zamieszczam schematy dostarczone od producenta MPM. 

 

MPM podłaczenie.jpg

Powiedzcie mi jedną rzecz, na tych schematach bojler CWU wychodzi z bufora. Pytanie czy można wpiąć bojler przed buforem żeby kocioł na początku zagrzał CWU, a później bufor.  W lato chciałbym ciepłą wodę grzać bezpośrednio "kilkoma kawałkami drewna" bez grzania bufora.  Dodam ze kombinuje kupić bojler z dwoma wężownicami żeby w przyszłości wpiąć solarny i w sezonie letnim nie dotykać się do drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci w bojlerze woda 90 C ? Podłączając bufor za wężownicą bojlera tak by bylo -po drugie i tak potrzebujesz grzac bojler jak nie palisz w kotle . Z bufora powinny wychodzić kolejne odbiory i  osobno CO  osobno CWU . A na  wyjściu z bojlera dobrze jest zamontować zawór  termostatyczny 3 drogowy aby utrzymać w ryzach temperaturę wody wychodzącej  na prysznice - znam przypadek poparzenia dziecka zbyt gorącą wodą . A żeby bojler grzać albo kotłem albo buforem to wystarczy zrobić bypass przy buforze. Oczywiście na wyjściu na CO  również montujemy zawór termostatyczny  3 drogowy.  

2 godziny temu, Robokop napisał:

W starym domu jak spuszczałem to nie czysta woda a herbata była,

Tylko  że to nie rdza była a  raczeej zgniłe konopie i   inne poprodukcyjne  resztki  z huty m innymi oleje ....... dzięki temu zresztą  cała instalacja   wewnątrz zachodzi czymś w rodzaju  tłustawego filmu i to jest  tez niezła antykorozja.  Powtórzę jeszcze raz  - w wodzie kotłowej ilość tlenu jest takk mała  że    proces korozyjny praktycznie ustaje. Chyba że będziemy co tydzień wymieniać wodę w instalacji. Z tego też powodu w bajorach stojących latem rozmnażają się bakterie beztlenowce a w bojlerach o  temperaturze  poniżej 50 czy 60 C  m innymi legionella. Bojlery jednak rdzewieją gdyż bezustannie dopuszczamy tam świeżą natlenioną wodę.  

Edytowane przez Gruner
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, homer90210 napisał:

Swoją drogą ciekaw jestem ile wytrzymają te nowe aluminiowe;)

U mnie już 25 lat grzeją i jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w połowie sezonu palenia. Jak ten piec Ci dojdzie to faktycznie będzie końcówka. Za rok będzie ciekawie, bo u mnie w powiecie mają karać w 2023 za kopciuchy.  Ludzie się pewnie obudzą we wrześniu. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do połowy tego roku musimy podać do ewidencji swoje źródła ogrzewania, będą mieli jak na tacy kogo w pierwszej kolejności odwiedzić i sprawdzić czy już wymienił. Ruch w interesie kotlarskim będzie duży.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Przemq89 napisał:

Wczoraj dystrybutor porozumiał się z producentem i tydzień max dwa tygodnie i mam mieć ds wooda w garażu na palecie.. zobaczymy co z tego będzie a tu sezon  palenia już się kończy...

Gdzie sie konczy,sezon konczy sie w maju,jeszcze zdązysz popalic

Teraz, homer90210 napisał:

Bardzo jestem ciekaw co w sytuacji jeśli ktoś ogrzewa piecami kaflowymi mały domek i nie stać go na na gaz? 

A w Krakowie wszyscy co do jednego zlikwidowali?Przepis przepisem a zycie zyciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Przemq89 napisał:

Wczoraj dystrybutor porozumiał się z producentem i tydzień max dwa tygodnie i mam mieć ds wooda w garażu na palecie.. zobaczymy co z tego będzie a tu sezon  palenia już się kończy...

Będziesz miał czas ogarnąć wooda i następny sezon będziesz śmigał aż miło ,chyba żeby nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas ten sezon jest ostatni dla wszystkich kopciuchow.Bedzie po koncu sezonu cisnienie na waszom rynku i od nas,kiedy widze po wsi te kominy.Ale to bedzie w wiekszosci dotykac peleciakow i podajnikowcow.Mpmy zostaja wam 🙂 nie martwiecie sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już rok temu pytałem o kocioł wtedy metal fach semax opti 23 kw  cena chyba 5200 brutto ale dobry był piec tylko jak pytałem we wrześniu to dostępność na styczeń i cena chyba 6500 zł ale przeraził mnie ten czas czekania i zdecydowałem się na wooda ale i tak miało być max 7 tygodni a wyjdzie 10-11 jak przyjdzie w przyszłym tygodniu lub jeszcze w następnym. . To jak już będą mieli wszystkich z ewidencjami czym się pali to dopiero będzie meksyk z karami i z piecami.. ekologia da wszystkim nieźle po kieszeni... kto ma kopciucha niech teraz już szuka bo będzie problem z dostępnością..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, homer90210 napisał:

Bardzo jestem ciekaw co w sytuacji jeśli ktoś ogrzewa piecami kaflowymi mały domek i nie stać go na na gaz?

Najlepsze jest to że gazu nigdzie nie założysz do 2024r Podobno w PGNiG skończyła się kasa na inwestycje.

https://smoglab.pl/spolka-corka-pgnig-nie-podlaczy-nowych-gospodarstw/

https://businessinsider.com.pl/biznes/skonczyly-sie-pieniadze-na-przylaczanie-domow-do-sieci-gazu-pelnomocnik-premiera-to/yd7fgtw

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co widze u nas,beda padac grzywny bo 1/3 wsi kopczy i nikt nie w stanie wyprodukowac,nawet nainstalowac nowych kotlow,czy innych uzardzien w calym kraju czeskim.Min. 5 lat jest to ogloszone i ludzia do poslednego momentu nic.Moj kociol juž po 4 latach stal sa darmowym z powodu mniejszego spalania.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma kopciucha to już od dawna powinien pomyśleć o wymianie, a nie czekać do ostatniej chwili. Teraz będzie lament olaboga pice sprawdzajo. Mówi się o tym już ileś czasu i każdy myśli, że jest mądrzejszy, niż system. Trzeba patrzeć trochę dalej, niż miesiąc w przód, ale u nas nadal jest z tym problem. Wymienić tak czy siak trzeba będzie, więc po co czekać na ostatni dzwonek.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beda plakac i žadac odroczenia "bo sa nie da teraz na szybko" i "czekalismy czy nie bedzie taniej"

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bercus napisał:

U nas ten sezon jest ostatni dla wszystkich kopciuchow.Bedzie po koncu sezonu cisnienie na waszom rynku i od nas,kiedy widze po wsi te kominy.Ale to bedzie w wiekszosci dotykac peleciakow i podajnikowcow.Mpmy zostaja wam 🙂 nie martwiecie sa.

O mpmy się nie martwimy ,Wy macie przecież swoje blaze 😄

Co do peleciaków to teraz nasze tak drogie ,że w sam raz dla was 😜

My teraz to Austriackie ,Włoskie , Duńskie będziem brać hehe , albo pompy ciepła 👌🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.