Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Aż takie do niczego te wasze czeskie podajniki?,U nas faktycznie śmigają ,kumpel ma pelletowca i już 3 sezon bez problemu ,raz na 2 tygodnie popiół ,raz do roku serwis i śmiga,szwagier kupił ekogroch i mu go ustawiałem ,i zadowolony śmiga aż miło ,narzeka tylko że worek dziennie to za dużo ale go uświadomiłem że to jest całkiem ok jak na jego potrzeby,tamten na pellecie 8ton na rok,ale on nie narzeka,wie że kawał chaty potrzebuje trochę kw-tów   

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Možna juž cos poprawili,ale isto niedogonili.Co widzialem u znajomego,to totalna poražka.Do czysczenia trzeba wyjac labyrynt 10 zabrudzonych szamotow,caly jest czarny.Sterownik ustawia w jakichs numerach dla ksiazki,stale czarno w kotle.Kiedy widzial mojego Polaka,plakal,plakal.Madrzejszy najpierw przyszli zobaczyc moja piwnice.W pelletowcach jest liepiej,w wiekszosci dzialaja z kipim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy MPM w przyszłości wprowadzi jakieś modyfikację w kotłach na drewno, czy ten model to ostateczność. Znalazłem stronę niewielkiej firemki robiącej kotły na drewno:

https://www.p2ar.pl/oferta/oferta-kotłów/kus-iii/

Na załączonych fotkach widać, że komora na drewno jest wyłożona szamotem. Ogólnie to ciekawe konstrukcje robią, ale nie mają chyba ekoprojektu(nigdzie na stronie nie ma informacji).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek miał/ma typową manufakturę i konstrukcje na zlecenie. Tak mnie naszła teraz myśl, żeby zlecić Przemkowi zrobienie "poprawionego " MPM-a w/g własnego projektu i zasad budowy kotła zasypowego. Jak zrobi się cieplej to pewnie pierwszy wyjazd motocyklem będzie w kierunku Czarnkowa, daleko nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odpowiednio zapłacić, wysłać na badania i jeśli przejdzie to dostaniesz papier. Nie znam wartości pieniężnych, ale podejrzewam, że dla pojedynczej sztuki jest to totalnie nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co poprawiac szumowniu,kiedy ma taki piekny zgazowywak z palnikom,ekrany,czysczeniem itp.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartoosz napisał:

Panowie, wiecie czy można uzyskać certyfikaty na kotły robione przez p2ar. Chodzi o to czy taki kocioł przejdzie jak będzie trzeba się spisać (czasu coraz mniej).

Gdyby to było opłacalne, to Przemo by dawno takie coś zrobił. Ktoś gdzieś wspominał że to koszt kilkunastu tysi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj za każdy model i każdą moc tego modelu trzeba opłacić certyfikat, to trzeba walić produkcję masową żeby odzyskać ten  wkład. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MrWolf napisał:

Trzeba odpowiednio zapłacić, wysłać na badania i jeśli przejdzie to dostaniesz papier. Nie znam wartości pieniężnych, ale podejrzewam, że dla pojedynczej sztuki jest to totalnie nieopłacalne.

około 30tys zł,te kotły można chyba tylko używać do grzania cwo bo kiedyś taką lukę gdzieś wyczytałem ,ale jak się boicie kontroli to nie warto one się wiele nie różną od mpm a i kiedyś czytałem opinie niezadowolonego klienta z kotła Przemka tak że i coś takiego się może zdażyć,Przemek robi też bufory i to takie sześciany też,że można sobie na zamówienie zamówić i wmontować w jakieś pasujące miejsce,sam o tym myślałem ale to w ostateczności bo tak na prawdę bufor nie wiele mi da przy moim sposobie palenia i potrzebach

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronkaJeżeli będziesz miał możliwość zakupu jakiegoś zbiornika na bufor, dowolnej pojemności, to bierz w ciemno. Zapewniam Cię, że będziesz Pan zadowolony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa panie carinusie   dla przykładu  okazyjnie  linka zapodam do gościa co ma tego dużo.

Tam pojechać na miejsce to sie da wyszarpać coś fajnego. Ze trzy sztuki takich po 800 l i kolega maronka zmieni system palenia  i zdanie o buforach. :) 

 

https://www.olx.pl/d/oferta/bufory-stalowe-800-litrow-wysylka-CID628-IDEy0Db.html#152805c49b 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega maronka to taki gość że jak coś idzie dobrze to nie chce lub boi się zmian,bufor zajmuje miejsce wada nr1,miejsce które teraz wypełnia opał,wada nr 2 dla mnie to przy przepalaniu pragnę by jak najszybciej grzejniki dostały ciepło a z buforem jest ten poślizg że najpierw bufor potem grzejniki i dodatkowe sterowanie tym i koszt bufora ,wsad drewna u mnie to około 60kw -lekka kostka sosnowa czy dębowa to starczy na 800l bufora ,ale to samo mam teraz ,idzie prosto w grzejniki szybko robi się ciepło i przy odbiorze z grzejników i cwo w granicach 15kw kociołek śmiga bez przygaszania cały czas bez niepotrzebnych strat na grzanie bufora i pewnie jakieś jego straty, co innego gdybym docieplił chatę i zamontował termostaty na grzejnikach lub jakieś inne sterowanie temp,zmniejszył ilość wody w instalacji ,remont istalacji,koszty,koszty ,tak że panowie z całym szacunkiem dla was i waszej wiedzy u mnie bufor nie zagości czy sie to komuś podoba czy nie ,dodam jeszcze że ja u mnie na grawitacji na kotle mam 90 po 1h ,na pompce 80 po 1h ,i to wszystko idzie prosto na grzejniki więc mam po 1h 1,5 stopnia a po następnej 3 stopnie więcej w domu,i pytanko po ilu h będę miał na buforze 80 czy 90 przy moim dość słabym mocowo kotle ,odpowiedź-po 3-4 h,to nie dla mnie, z buforem tak na prawdę musiałbym przejść na grzanie prawie ciągłe by nie wychładzać chaty a to wiąże się z tymi termostatami i dużą inwestycją,po co,tak mi dobrze tak mi rób...   

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym był przeciwny buforom ,ale uważam że do bufora powinien być dużo mocniejszy kocioł 25-35kw minimum z dużą komorą,wtedy to ma jakiś tam sens ,u mnie kocioł jest na miarę szyty do potrzeb i sensu większego nie widzę,wtedy i szybko zagrzeje się bufor i szybko na dom duże ciepło można puścić  ,do małej mocy kotła bufor to tylko jako sprzęgło z magazynowaniem energii i palenie w miarę ciągłe po spadku temp bufora góra do 40-50 a nie do 20 ,bo wtedy potrzeba mocy,ale to jest tylko moje zdanie i nie potrzeba się nim sugerować

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko bosko jesusowo - wszystko nie tak  Bufor da się tak zamontować aby nadal priorytetem był dom  i albo jednoczesnie albo na przemian grzać.  Z bufora na dom jesli on bedzie stale dogrzany  wysyłasz tylko max 50 C.

To własnie po to jest bufor coby ciągle nie palić a ciągle było ciepło. Moja instalacja ma tak własnie podłączony kocioł że jak chce to natychmiast prosto z kotła  pompka podaje na mieszkanie a to czego pompka nie weźmie zostaje w buforze i się powoli gromadzi. Jak już bufor pełen przestajemy palić i zaleznie od jego wielkości mamy spokój na dłuższy lub krótszy czas. Natomiast docieplenie to zawsze nejlepiej wydane pieniądze na ogrzewanie choć ceny teraz z kosmosu.  Co do sterowania to u mnie pompka  od CO steruje termostat umieszczony w salonie  22 C.  Na wszystkie Twoje problemy jest rozwiązanie i każde z nich poprawia Ci komfort pracy z kotłem i cieplny w mieszkaniu. Na jedna rzecz nie ma sposobu - koszty jakies trzeba ponieść,, ale ....... większość tego co trzeba zamontować do bufora i do kotła da się  zakupić po kilku wizytach na złomie. W mojej instalacji jest to 90 proc rur i zaworów.  Co do mocy  się nie wypowiadam ale skoro teraz musisz grzać 15 kw  to  w marcu będzie już 10 lub mniej. A po sezonie  ?  Na CWU rozpalasz ? Prawdą jest że nie warto schodzić poniżej 40 C  na buforze bo potem trzeba to uzupełniać - dla mnie to własnie jest sygnałem że trzeba rozpalać. Moc kotła jaka masz jest bardzo dobra do bufora 1000 i nawet 2000l.  

Edytowane przez Gruner
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie okusi cieplny komfort,temu nie brakuje.Juž bym niewracal do przepalania i kiedy bylo palenie ciagle,temperatura niestabilna.Taki sterowany stalo cieply,nie goracy lub chlodny grzejnik to inaka sprawa :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grunermasz rację ale i tak mi to nie potrzebne,piszesz że dajesz na dom i co zostaje na bufor ,problem w tym że na dom możesz wtedy dać niewiele bo bufor część zabiera ,chyba że zamkniesz bufor,ja chcę mieć 70 na grzejnikach szybko a nie 40-50 i wnocy zimno  bo tak lubię i bufor popsuł by mi tylko zabawę ,jakbym miał atmosa 25kw zgadzam się wtedy w 100% że bufor jest w moim przypadku ok ale pozostaje jescze kwestia miejsca dla niego i koło sie zamyka,ale tak na prawdę to proszę nie brać mojego sposobu ogrzewania jako wiedzę bo to nie tak ,po prostu mi tak pasuje i to wszystko

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanujemy zdanie kolegi, ale daj sie jednak namówić, sprawdzisz czy miałeś faktycznie rację. Jak już kupisz to bufor zostanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym to jest-nie bedziesz nigdy potrzebowac 70 na grzejniki,kiedy bufor bedzie dobro dobrany.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że przekonanego nic nie przekona ale podyskutujmy .

2 godziny temu, maronka napisał:

na dom możesz wtedy dać niewiele

Dom dostaje tyle ile aktualnie potrzebuje - w tej chwili  57 C idzie na grzanie domu i robi to pompka sterowana termostatem. Na kotle jest 75 C jak więc widać ma co w bufor wchodzić..

 

2 godziny temu, maronka napisał:

jakbym miał atmosa 25kw zgadzam

Ten kocioł który masz nie ustępuje mocą takiemu atmosowi  a skoro lubisz w nim palić to godzina dłużej niż atmosem Cię nie zabije. Zalety takiego grzania domu są niezaprzeczalne. Pomimo że w kotle gaśnie lub się rozpala  na zasilaniu domu jest stała temperatura. W domu dzięki termostatowi  również bo pompka nie pobiera wtedy ze zbiornika i może on być ładowany pełną mocą. Nawet falowanie kotła w Twoim wypadku jest zapewne odczuwalne w mrozy.

2 godziny temu, maronka napisał:

i wnocy zimno  bo tak lubię

Nic nie stoi na przeszkodzie zamontować termostat programowany gdzie ustawisz sobie kilka różnych temperatur o różnych porach  dnia i dniach tygodnia. Nie są drogie. Ale gdybyś chciał zachować stan ekstremalny typu "w nocy nie grzejemy " to załatwi sprawę czasówka ORNO za 40 zł.

Wiem że uwielbiasz kolego palić i  póki co Ci to pasuje ale....  ja też lubię palić jednak ja mam nieporównanie lepszy komfort bo palę kiedy mi pasuje  a kiedy np jak jutro wiem że mnie w domu nie będzie do wieczora to po prostu dzisiaj dobiję bufor na ile się da i spokojny o los rodziny  wyjadę z domu na cały dzień. 

49 minut temu, bercus napisał:

nie bedziesz nigdy potrzebowac 70 na grzejniki

Bo grzejąc systematycznie nie będziesz musiał dogrzewać zmarzluchów  a jedynie uzupełniać ubytki a do tego 45 do 50 C wystarczy.  

Trochę  toto niedokończone bo jeszcze perlit się wysypuje i trza gipsem ogarnąć i uładzić ale chcę pokaząć jak działa jednoczesnie bufor na grawitacji i dom na pompce z kotła. 

WhatsApp Image 2022-01-19 at 18.20.07.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WhatsApp Image 2022-01-19 at 18.25.42.jpeg

Wiem że to na wystawę prac  hydraulicznych nie trafi ale  widać to o czym mówię. Dogłaskamy na wiosnę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.