Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cytat

Palę tylko od 13 do 20 -w nowym domu jeszcze nie mieszkam - wykańczam go. Wprowadzę się za jakieś 3 tyg. Jak w soboty palę cały dzień to w domu jest 20 st. ale na buforze max. 50.

Do przepalania to wyłącznie węgiel, do rozpałki drewno liściaste.

Ciekawe czy zgnoiłeś komin, wsadź rękę do czopucha i dalej do komina, czy jest smoła, wentyl pewnie też obrósł, żeby ci się od tej smoły komin nie zapalił, szamoty popękają i będzie lipa.   

4 godziny temu, kin napisał:

Za radą jutro zmniejszę prędkość pompy cyrkulacyjnej.

To pompa do CWU, możesz na razie wyłączyć cyrkulację CWU. 

4 godziny temu, kin napisał:

Zapmniałem dopisać kol. ANIMUS - mam fabryczną ochronę powrotu -( zawór antykondensacyjny z pompą zainstalowany przez producenta kotła)-  chyba,że nie działa

Jaki masz tam zamontowany zawór mieszający antykondensacyjny, 55°C czy 45°C?

Zrób zdjęcie, czy masz to poprawnie zamontowane.

Co steruje pompą kotłową?

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być.. dzisiaj części jest pełno i nie zawsze jaka cena taka jakoś,nawet dobre nowe potrafi się już zepsuć.. ja przy starym kopciuchu nie mam żadnego układu antykondensacyjnego i chodzi lux 60 stopni na kotle to standard a resztę robi bufor od instalacji solarnej i CO w jednym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś z posiadaczy kotła MPM DS WOOD 18 mógł mi napisać, jakie są maksymalne wymiary szczap przeznaczonych do spalania w tym kotle byłbym wdzięczny. Planuję zakup takiego kotła i chciałbym już przygotowywać opał pod ten kocioł.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem się dołączyć do dyskusji jako że od sierpnia jestem szczęśliwym posiadaczem MPM-a 14. Trochę lat mam, i w niejednym kopciuchu paliłem (z różnymi efektami), ale MPM to inna liga. Jak pisałem  mam MPM14  paliwo podstawowe węgiel, ale drewno też lubi. To prawda potrzebuje dobrego ciągu kominowego, dlatego na razie palę bez zawirowywaczy. Rozpalam tradycyjnie drobnym drewnem -różne sosnowe, świerkowe i takie tam, jak się dobrze rozpali piec zasilam go węglem (1 wiaderko 6l po farbie) i dopiero na rozpalony węgiel daję drewno (grabowe i olszowe 25 cm dlugie szczapy). Drewno kupione w kwietniu tego roku, 2 miesiące na słońcu a potem pod zadaszenie (lużno ułożone na kierunku północ-południe) z dobrym przewiewem.  Mogłoby być suchsze, ale nie jest żle. Komora ma 30 cm szerokości luki wypełniam zrębką taką sobie zrobioną z gałęzi z przyciętych drzew owocowych i wszystkich innych.  Szczapy układam poziomo lub pionowo i mam wrażenie, że  przy pionowym ułożeniu praca pieca jest stabilniejsza. Cyrkulacja pomiędzy piecem i buforem jest wymuszona pompą i przy dużym wychłodzeniu bufora (dół 30 stopni) pompa załącza mi się gdy na piecu jest 40 stopni i to jest za nisko, zaobserwowalem, że gdy pompa startuje od 60 stopni piec rozpędza się spokojniej.  Ale co by nie gadać to najlepiej  lubi on dobry węgiel. Już nawet polubił się (piec oczywiście nie węgiel) z moją żoną, która twierdzi że palenie w nim jest spoko (być może to zasluga bufora). Jak będę mógł w czymś pomóc to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kin napisał:

Zapmniałem dopisać  - mam fabryczną ochronę powrotu -( zawór antykondensacyjny z pompą zainstalowany przez producenta kotła)-  chyba,że nie działa

Znalazłem to.

 

ccc.png

Mam obawy czy te zawory kulowe odcinające z czasem da się poruszyć, używać.   

1300zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego proponowanego przez Producenta kotła  rozwiązania zrezygnowałem (nie podobało mi się, jakaś taka zielona pompa        cenowo zresztą też .  Na powrocie z bufora zawór Afriso z wkładką 55* zainstalowany przed pompą cyrkulacyjną (20 letni czerwony Grundfoss). Pompa sterowana jest przez sterownik TECH i2, tylko ja przewód ją zasilający przeciąłem i wstawiłem wtyczkę, aby w przypadku awarii sterownika można było zasilić pompę bezpośrednio z sieci (z pozostałymi pompami -3 szt. zrobiłem zresztą to samo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ta pompa na ochronie powrotu MPM-a (DAB EVOSTA 2 40-70/180to chyba najlepsza część tego zestawienia, ma EEI < 0,18 , Co do trwałość to nie mam pojęcia. 

Z Grundfosa  Alpha3 ma  mniej EEI < 0,17.

A 20-letnia pompa to ciągnie tyle prądu prawie jak takie 3sztuki.

A ma jeszcze wytartą turbinkę, przez tyle lat, to wydajność jeszcze gorsza jak ją kupowałeś.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sonboten47 napisał:

Gdyby ktoś z posiadaczy kotła MPM DS WOOD 18 mógł mi napisać, jakie są maksymalne wymiary szczap przeznaczonych do spalania w tym kotle byłbym wdzięczny. Planuję zakup takiego kotła i chciałbym już przygotowywać opał pod ten kocioł.

Pozdrawiam!

30-33cm

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Przemq89 napisał:

Widzę że grono obecnych i przyszłych posiadaczy ds wooda 18 kw się systematycznie powiększa..

No,najbardziej medialny kocioł zasypowy na rynku😜

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ludzie w ogóle nie biorą pod uwagę piecy akumulacyjnych,gdzie nie trzeba prądu,kaloryferów pompek i rur 😉 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że masz inne zdanie, ale dla urzędników to piec pozaklasowy i trzeba go zburzyć wraz z nastaniem uchwały antysmogowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paleniska zduńskie to rzeźbienie, które od rzeźbiarza zależało, gdyby ktoś to udoskonalił dal do zbadania, produkował modułowe elementy, może by coś z tego było.   

Ale zasyp jest na przegranej, nawet ten  MPM DS to i tak ma zaniżoną  normę 5 klasy w stosunku do kotłów podajnikowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forum po kolejnym całodziennym paleniu . Podniosłem temp. na pompie cyrkulacyjnej do 65 st i zmniejszyłem prędkość przepływu na najmniejsze.Wieczorem - bufor nadal 50 st. , rano zaczynałem od 30 st. Wypaliłem 3- 4 całe wsady, dzięki szamotowi było dużo żaru. Załączam kilka fotek. POZDRAWIAM.IMG_20211120_085944.thumb.jpg.4ccc7395a0e3de417a58f928ffd3f679.jpgIMG_20211120_114524.thumb.jpg.5878befd6bddb97d4c4fc7e7f4869307.jpgIMG_20211120_090021.thumb.jpg.eebff4fa95d4221443d4e787021e9048.jpgIMG_20211120_085952.thumb.jpg.6f6f1ea1b345d0ecb767b89bd23d7e2c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem - całe palenisko z boczkami do dolnej wys. drzwiczek z 2 szparami nad rusztem po ok. 1cm ,ciąg cały czas jest dobry, zawirowacze wyjąłem by się mocniej paliło. Sądzą po kolorze płomienia - chyba wszystko jest OK - ale się na tym nie znam. Może trzeba jak wspomnianio popalić kilka dni z rzędu  by bufor ruszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2021 o 08:45, kin napisał:

Dom nowy energooszczędny na płycie fundamentowej ciepłej - 20 cm styroduru pod płytą i 20 pod posadzką. 20 cm styropianu pod elewacją,dach -30 cm wełny ,pow. 140 m2 ,w całym domu ogrzewanie podłogowe- to dane domu.

EFEKT podobny - na piecu max. 55st. ,bufor 45 stopni. i ZAGADKA -GDZIE JEST TO CIEPŁO - BO NIE W BUFORZE

Ciepło idzie na wygrzanie nowych podłóg - jak się wygrzeją to i bufor się naładuje. Żeby wygrzać zimne podłogi trzeba ostro palić non stop ( nie okazjonalnie) konkretnym paliwem ( najlepiej węglem). Jak się wygrzeją to można przejść na drewno. 

Teraz kocioł jest cały czas zalewany zimną wodą z nie wygrzanej podłogi i nie może się rozgrzać. 

Z wyglądu płomienia wynika że ma za mało PW i jest mu za zimno. 

Kocioł powinien chodzić na 80-85' żeby się w nim w miarę paliło na drewnie. 65' to nie jest temperatura dla tego kotła.

Jaką masz temperaturę spalin? - ona pokazuje czy na ruszcie jest paliwo? czy paliwo wisi nad nim? 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.