Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@api2 Bardzo Ci dziękuję za adres. Muszą  mnie zweryfikować. Pozdrawiam.

Ps tyle zachodu a takie to proste. Mam nadzieję dowiedzieć się ciekawych rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AO49 napisał(a):

@maronka Twiedzi że ma MPM 14 z 2020. Zaciekawił mnie tak czysty wymiennik . 

@Gruner Ja się na nikogo nie obrażam. Po prostu zaciekawiła mnie czystość wymiennika i patent z rurami. Pomyślałem że warto mieć taki czysty wymiennik. 

A jak byś mógł podać dokładny adres do klubu to był bym wdzieczny. Próbowałam ale nic takiego mi się  nie pokazywało. Z góry dziękuję. Pozdrawiam   

Ciekawość zaspokoisz, ale co potem ? 🙂 Kupisz drugi kocioł, żeby w jednym palić, a drugi cały czas przerabiać ? Dobrze radzę, lepiej tam nie zaglądaj 🙂 , bo jak się wkręcisz, to rodzina się od Ciebie odwróci. Koszt tak czystego wymiennika jest ogromny i nie chodzi tu głównie o pieniądze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio Pewnie masz rację. Nowego kotła na pewno nie kupię . Do klubu już  złożyłem akces, czekam na weryfikację.  Teraz to mnie trochę sprowokowałes. Zawsze można się wycofać, myślę że  lepsze zajęcie niż oglądanie Tv a rodzina tu niema problemów. Dzięki za ostrzeżenie i porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kotle też jest czysty wymiennik,może nie aż tak bardzo ale u mnie ochrona powrotu 60 stopni i  ponad 80 na kotle robi robotę. Bufor może się wolniej ładuje ,woda bardziej się miesza niż jakby się ładował grawitacyjnie ale za to wymiennik jest czysty:p

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja idę w tą samą stronę, może wreszcie przed następnym sezonem po remoncie w kotłowni będę mógł się pochwalić jak wprowadziłem tam inspiracje z forum.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, maffer napisał(a):

ochrona powrotu 60 stopni i  ponad 80 na kotle robi robotę

To jest jakis standard przy drewnie. Nie wiem skad sie wzial?

Ale mnie nurtuje inne zagadnienie: jak w kotlach peletowych kondensacyjnych (temperatura powrotu od 20C) uzyskano duzo lepsze wyniki emisji i sprawnosci niz przy kotlach hg?

Mysle wiec ze ta (wymiennika) temperatura nie ma znaczenia dla procesu spalania bo proces ten nie przebiega (powinien) w wymienniku.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystość wymiennika nie bierze się wysokiej temp kotła, ani powrotu. Żeby było "czysto", palne gazy muszą się spalić/dopalić w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie powinniśmy zapewnić wysoką temperaturę i odpowiednią ilość tlenu, a takim miejscem jest palnik/komora dopalania gazów.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na zimnym dobrze widac ze cos idzie nie tak jak powinno, bo fajnie “przylega”. Ja nie zalecam obnizania tej temperatury bo to nie te same kotly jedynie chcialem zwrocic uwage, ze inni (producenci) potrafili to “jakos” zrobic i pogodzic. Tam mozna cos podpatrywac…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to logiczne, skoro bufor mam ładować do 80st. to w kotle nie mogę mieć 60 st. i stąd wziął się ten standard, a nie z chęci posiadania czystego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby mieć 80 na kotle to w układzie pompowym ochrona powrotu powinna mieć te 60 stopni. Wymiennik jest suchy, nie tworzy się na nim smoła. U mnie mała aktualizacja. Pierwszy wsad pompka na 1 biegu ale przy drugim jak się kocioł rozbuja to przełączam na 2 żeby gorąca woda z bufora szybciej na dół zeszła.

W mpm nie ma izolowanej komory spalania i ciężko bez przeróbek zrobić tam bardzo wysokie temperatury. U mnie trochę dymu jednak ucieka mimo że ognia mam na pewno za dużo w palniku. Ale jak już coś ucieka to niech przynajmniej się z tego smola na wymienniku nie robi 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz Dzięki serdeczne za podpowiedz o klubie. Pozwoliło mi to zaspokoić moją ciekawość. Wprawdzie zajęło mi to trochę czasu   Kol @Ryni założył temat Kocioł MPM DS i na 57 stronie dotarłem do celu - rury.

I tu mnie zaskoczył widok komory wymiennikowej bo zobaczyłem inne zdjęcia. W temacie głównym są przyspawane jakieś mocowania chyba sznura (w jakim celu) natomiast w temacie klubowym ich niema (może dospawałeś później ale po co).

Co do rur dla PW to jaki cel ma podgrzewanie spalin chyba ze ta miedzianka przechodzi aż na drugą stronę ale piszesz że z tamtej strony jest taka sama tylko bez zaworu a czyszcznie wyczyski może masz jakiś patent to ok. A jak one się tam zmieściły bo to chyba fi 32 . Powietrze PP to już całkowite kurjozum ale chcesz to masz tylko jak obsługiwać. Przecież żeby załadować kocioł trzeba to wszystko rozkręcić a potem skręcić i to parę razy na dobę. Wymiennik też trzeba odkurzyć co jakiś czas a pisałeś że ten pył się dziwnie zachowuje. 

Miał bym do Ciebie prośbę piszesz (18 02 21)że miałeś problem z ,,wytworzyła się dosyć gruba warstewka, która skutecznie blokuje odbieranie ciepła przez wymiennik " jak dokonałeś że teraz po 3 sezonach ściany wymiennika (w głównym temacie) wyglądają jak z fabryki tylko z ,,pudrem" jak to gdzieś napisałeś. Ja niestety raz w tygodniu skrobak i szczotka stalowa a i tak nawet w 30% nie wygląda jak u Ciebie.

Pozdrawiam i życzę dalszej przyjemności z ,,dłubania" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 jak będę miał chwilkę czasu to odpowiem, ale w klubie. Tu będziemy zaśmiecać.

Musiałbyś przewertować wszystkie strony w klubie, wiem głowa może tego nie przyswoić😀, ale jeżeli jesteś ciekawy to tak byłoby najlepiej. U mnie wszystko z czasem ewoluuje, zmienia się. Te miedziane rurki to zamieszchła przeszłość, nie sprawdziły się. Mam to zrobione teraz inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na klubie da radę to ogarnąć, tylko trzeba spokojnie etapami po parę stron. Tak jak pisałem to zajęcie nie dla mnie,  ale ciekawość zaspokoiłem 😀. Musiałbym mieć dwa MPM-y równolegle połączone do komina albo PC do ogrzewania na czas przeróbek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @szpenio wyobraź sobie że się zawziąłem i dotrwałem do 105 str może nie wszystkie posty bo to tydzień by nie ogarnął .Skupiłem się na rurkach Pana @maracz tj od zakupu przez Pana @maracz w pazdzierniku 2020 kotła MPM 14 . Pasjonująca lektura no i niezwykle wymowne zdjęcia. Jedno muszę dodać - należy czytać ciurkiem bo wtedy dopiero wyłania się obraz przekazu. Jednak jak stwierdził kol @Picuch 19 naśladowców brak.

Pozdrawiam              

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naśladowców brak, gdyż niektórym już nie chce się rąbać drewna i szuflować węgla. Trzeba mieć do takich kombinacji sporo czasu i zacięcia. Sam chciałem pobawić się z modyfikacją swojego kociołka, ale bardziej mnie skusiła wizja stworzenia pompy ciepła korzystającej z wody studziennej. Jak dla mnie kociołek nadal nadaje się do grzania a chęć stworzenia czegoś, co będzie tanie w utrzymaniu, na pewno przyszłościowe i prawie bezobsługowe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem wogóle o co chodzi z tymi naśladowcami? 

Tymczasem tak wygląda wymiennik po przepaleniu drewnem jesionowym, gdzie powietrzem zarządza sterownik według wskazań sondy lambda, a wartość tlenu w spalinach oscyluje w przedziale 2-4%. Spalanie napędza wentylator nadmuchowy, którego obrotami moduluje sterownik według zadanej temp spalin.

20240124_163357.thumb.jpg.98b4ed48be84558021658ceea130a7d7.jpg

I to dla akich efektów ciągle udoskonalam kociołek.

Edytowane przez maracz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz Jesteś jak na razie jedynym, który poszedł w tak zaawansowane kontrolowanie i sterowanie MPM-a. Naśladowców nie widać. Nie wiem też czy ktokolwiek się skusi na podobne zabiegi. Osobiście, gdybym miał podobne ciągotki, poszedłbym nieco inną drogą, w inny system katalitycznego dopalania gazów w niższej temperaturze. Wiem jednak że coś takiego teraz nie ma dla mnie sensu praktycznego, a może być jedynie zajęciem hobbystycznym. Niestety wolny czas mam pochłonięty teraz innymi zajęciami.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maracz jaki koszt zrobienia tego serwa i sterowania do tego z lambdą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinusDla mnie poprostu jest to pewnego rodzaju hobby. Szkoda tylko że od stosunkowo niedawna mam możliwość podglądu wartości tlenu i temp płomienia podczas spalania . Gdybym miał takie możliwości wcześniej uniknął bym wielu błędów, bo ocena działań na tak zwane oko jest zawodna .

Edytowane przez maracz
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, stonefistt napisał(a):

jaki koszt zrobienia tego serwa i sterowania do tego z lambdą??

Samemu ~400zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że im mniej tlenu tym cieplejszy płomień super temperatura idzie jak jest około 3-4 %tlenu w spalinach, całkiem nieźle jak jest 6%. Po zagazowaniu drewna 1,5h u mnie to w sumie PW jest nie potrzebne wychładza płomień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @api2 Dzięki Tobie przez te kilka dni dowiedziałem się o wielu rzeczach związanych z MPM-em i nie tylko a przyczynkiem byly (nie)zwykle rury w wymienniku. Jeszcze raz dzięki bo nikt więcej nie odpowiedział na moją prośbę. 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.