Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy taki do 300*, tylko zamontować 3-4 cm od obudowy czopucha i mieć na uwadze , że faktyczna temperatura jest ok 40* większa.  Dokładność do 0,1 * w kotle zasypowym, gdzie proces spalania jest bardzo zmienny, zależny od wielu czynników, wg mnie jest grubą przesadą. Na dobrą sprawę wystarczy z dokładnością nawet do 5* aby mieć pojęcie jak się spala. Chyba, że prowadzi się badania naukowe to co innego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl ile musiało być u mnie,gdy stopił sie mosiężny lut na termometrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zrobić lub palić tak, aby nie było 500*. Ja palę cały czas suchutkim bukiem i max temp. jaką pokazał mi elektroniczny ,4 cm od górnej obudowy, to 180* a analogowy w środku czopucha 230*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 900°C mniej więcej w takiej temperaturze topią się luty mosiężne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15758331322461567937362.thumb.jpg.fc184682f35930df9a531e52803cacb6.jpgObecnie : góra to czopuch  (100 +40* ) a dół to kocioł.

Edytowane przez drewniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka stron wcześniej pytałem jakim węglem palić, jeden z kolegów polecił z kopalni Ziemowit, muszę przyznać że wszystko moje problemy z wieszaniem się opału znikły, czy to pale samym węglem, czy przekładam drzewem bo mam go sporo, na piecu cały czas około 65 stopni, trzeba tylko 2 razy w ciągu doby delikatnie przerusztowac, także polecam każdemu

 Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko mierząc laserowym termometrem blachę tą z wizjerem nad palnikiem - pokaże Ci ok 100'C co nie oznacza że za blachą tyle jest.

Dokładność do 0,1'C przydaje się do dokładnej regulacji PW - do pewnego momentu temperatura spalin rośnie, a potem już nie i na dokładniejszym termometrze można łatwo uchwycić ten moment o wyczuć prawidłową dawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . u mnie przy rozpalaniu bylo do 350 c na dlugim obiegu bo krutkiego nie mam , zmodyfikowany sas nwt na ds z bardzo dobrym rezultatem , pw podawane w przeciwpradzie do spalin w palniku . Ostatnio zrobilem eksperyment z zawirowywaczami i mysle ze to super sprawa , temp spalin przy rozpalaniu spadla do max 220 c , podczas stabilizacji 200 c , komin 12m rury ceramiczne srednica 130mm  az sie dziwie ze ciag jeszcze  spokojnie daje rade z zawirowywaczami , ruszt wylozony szamotkami , pp podaje nad ruszt klapka , od wiosny do jesieni grzejac czasem na cwu nad kominem nie widac nic nawet podczas rozpalania a w deszczowe albo zimne dni krutkie kleby szybko znikajace   , czy to dym czy para ? zastanawiam sie jak sie tego pozbyc ?  pale wylacznie drewnem sezonowanym bukowym , w domu mam wylacznie podlogowke wiec zastepoje mi ona bofor ...i grzeje jeszcze 400 l cwu wiec kociolek ciagle pracuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tylko mnie nie zlinczujcie mój piecyk to nie MPM tylko taki jak pokazałem w temacie piec dedykowany na drewno ,może MPM skonstruuje taki pionowy ds jak go nazwałem ,dzisiaj wiem że palnik wirowy przewyższa parametrami taki jak ja mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko   - kto wie może - napisz do fabryki może coś z tego bedzie.  Ps jak ci sie pali w twoim piecu ?  co ile musisz podkładać ?   Spalasz tylko drewno czy wegiel też ?

Apropos co do montazu termometru - nie kombinuj nawierć otwór wiertarką i wsadz do tego sonde i tyle - to nie musi byc z gwintem i szczelne 

Jc na początku polecam taki - mam taki i od 2 lat działa bdb - porównywałem odczyty z elektonikiem i przekłamuje bardzo mało - polecam bo jest tani - ja kupiłem na allegro za 13zł

https://sklep.starabimbrownia.pl/pl/p/TERMOMETR-DO-BBQ-I-WEDZARNI-2-W-1/735

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z brzegu 

***

Są również takie, gdzie samemu możesz przedłużyć przewód - nawet do prawie 100m...

Edytowane przez Ryszard
Komercyjna oferta usunięta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich wymagań nadaje się termopara z 3-przewodowym interfejsem + coś do robienia pomiarów. Wytrzyma duże temperatury a trzy przewody zapewnią kompensację długości. Ja mam taką w mosiężnej tulei zanurzeniowej wkręconej w czopuch. Termopara jest odczytywana przez wzmacniacz MAX31856 i to gada po SPI do kompaktowego komputerka RaspberryPi a ten z kolei mi wizualizuje pomiary w systemie inteligentnego budynku. Jak podliczysz ile to wszystko kosztuje to sie złapiesz za głowę :) Można też taniej i "analogowo" czyli termometr bimetaliczny np. Laddomat i kamerka. Rozwiązań jest mnogo, wszystko zależy od budżetu i ograniczeń konstrukcyjnych.

Edytowane przez rarek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometry pokazane na moim zdjęciu mają po 10m przewodu i wyświetlacze są w mieszkaniu z ustawionymi alarmami max temper. Kosztowały oba ok 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2019 o 16:47, Piecuch19 napisał:

Najważniejsze by pokazywał z dokładnością do 0,1'C, a czy ten czy inny to nie ma znaczenia jeśli chodzi o temperaturę w czopuchu.

Do innych pomiarów ja wolę ten do 1300'C bo więcej może zmierzyć.

Ten do 1300'C w palniku się spali czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tzw. do 1300 stopni Celsjusza w komplecie mają termoparę do 300 czy 400 stopni. Termopara(przewód) na 1300 stopni to zakup oddzielny. Poza tym to rasowa chińszczyzna zasilana baterią R9, gdzie termometr pracujący 24/dobę wciąga baterię jak koń dropsy. Markowy R9 kosztuje około 10 złotych. Lepiej poszukać co jest zasilane z zasilacza 12VDC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, analizator napisał:

Chodzi mi o tą termoparę do 1300 stopni czy spali się w palniku?

Mam taki czujnik

https://m.pl.aliexpress.com/item/33044391609.html?pid=808_0016_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.33044391609&aff_trace_key=d8caea2c773b4185891c52a2531c8a96-1568583209962-00596-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=41amp-tl2S07RAMMHMksoCi62eMQ1575978745413

W rurce mosiężnej średnica zew 6mm i ten termometr

https://m.pl.aliexpress.com/item/32841905222.html?pid=808_0016_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32841905222&aff_trace_key=d8caea2c773b4185891c52a2531c8a96-1568583209962-00596-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=41amp-tl2S07RAMMHMksoCi62eMQ1575978745413

Zasilany 2 akumulatorkami aaa ładowanymi raz na 2 miesiące. Działa już pownie 3 lata bez problemu, kilka razy 400C na czopuchu.

Co do pytania spalić się nie spali ale przeżrą go kwasy zawarte w spalinach szybciej jak nie będzie w rurce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analizator termoparę z  bagnetem 50cm wsadziłem w żar ( na krótko) i się nie spaliła choć rozgrzała się do żółtego koloru ( 1000'C pokazała).

@emigrant te standardowe termopary trzeba zabezpieczyć tą osłonkę przewodu bo to ona się zaczyna palić przy 400'C Jak zrobisz osłonkę z rurki czy taśmy by tylko te druciki wystawały to więcej zmierzy. Na krótko bez osłony wsadziłem do kanału 1 wymiennika to 700'C pokazała  i się nie spaliła. Jedną mam bez żadnych osłonek wsadzoną do kanału ostatniego wymiennika i już pół roku żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.