Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem i to jest argument,ale mi nie kopci a pale bez blachy a wygoda obsługi nieporównywalna ale palę też drewnem,co do wciągania przez palnik oparów to pewnie że daj na 30,po co coś tłumić jak nie wyciąga,a przy wiatrach i tak będzie działało tylko na 30-tu,u mnie przez tą szamotkę nad palnikiem minimalnie stłumiło przepływ,widzę to po tym że przy uchylonym otworze w zasypowych zanim przymknie się miarkownik pyka trochę dymkiem a prędzej tego nie było,zamówiłem nowy palnik z przegrodą 9x14 powinno być już ok,trochę niżej niż teraz ,ale szerzej ,warstwa żaru się lekko obniży ale przepływ zwiększy i wtedy ta szamotka już nie będzie powodowała nadciśnienia w załadowczej ,tak myślę przynajmniej ,teraz mam przekrój otworu 110cm kw. w nowej będzie 128cm ,wszystko w praktyce dostosowane do moich potrzeb i mojego komina

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka Chodzi mi o to czy skoro mam mniejszą średnicę czy powinienem dać większe podciśnienie. Nawet 35? Jestem elektronikiem i jakoś tak mi to "an elektroniczny rozum" pasuje. Do tej pory trzymałem na 25 bo przy wyższych nastawach spaliny dochodziły już do 200.

Na przyszły sezon wezmę sobie wentylator i zawirowywacze. Ciekawe jaki jest zysk energetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią zysku tyle co w pysku,miałbyś 200 spaliny ale pewnie dużo więcej wyciągało by z komory załadowczej,wyciągowy podobno nie jest dobrym rozwiązaniem do palenia ciągłego ale przy buforze pewnie by wszystko śmigało ,przez zawirowacze sprawność by się trochę zwiększyła a i z załadowczej wszystko by wyssawało,warto spróbować ,najwyżej będziesz używać tylko do dokładania i rozpalania jak większość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rarek , jak komin nie zarośnie to da rade bez problemu ,dawałem tu kalkulatory doboru komina ,sa i apki na smartfona , ale ciekawostka ze jak wpiszesz w kalkulator -dane opał węgiel lub drewno wyliczy inne pole przekroju ,pewnie zależy to od sredniej zawartości częsci lotnych tych paliw .

http://www.dinoflame.info.pl/srednica

https://www.pereko.pl/kalkulatorPrzekrojuKomina.html

http://www.wobex.com.pl/kalkulator?oblicz=true&wysokosc=8&moc=10&paliwo=1600

http://kominflex.com.pl/do-pobrania/program-obliczeniowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2019 o 09:31, rarek napisał:

@maronka Chodzi mi o to czy skoro mam mniejszą średnicę czy powinienem dać większe podciśnienie. Nawet 35? Jestem elektronikiem i jakoś tak mi to "an elektroniczny rozum" pasuje. Do tej pory trzymałem na 25 bo przy wyższych nastawach spaliny dochodziły już do 200.

Na przyszły sezon wezmę sobie wentylator i zawirowywacze. Ciekawe jaki jest zysk energetyczny.

Przy mniejszym przekroju komina zmniejszenie powierzchni rusztu zwiększy ciąg i zwiększy też efektywność spalania.

Wielkość ciągu możesz regulować przysłoną w drzwiczkach popielnika ( zbędny jest do tego wentylator wyciągowy) W przypadku wiatrów to nawet jak podmuchy trochę rozdmuchają palenisko i dojdzie do temperatury zadanej - miarkownik przymknie się i wiatr nie będzie miał wpływu na nadmierne rozpalanie paleniska.

Edytowane przez Piecuch19
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator wyciągowy i RCK. Ciekawi mnie taka kombinacja? Ma ktoś może taki zestaw? Mógłby się wypowiedzieć co mu bardziej zakłuca ( lub polepsza) proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam takowy zestaw.

Wentylatora używam przy rozpalaniu i czasem przy dokładaniu drewna a  RCK powoduje że paliwo spalą się w miarę spokojnie nawet przy większych podmuchach wiatru.

Paląc z RCK  zużywam mniej opału.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest również argument za rck ,choć mi by za bardzo wychładzał komin ,a przy wiatrach fajnie wszystko jest wyczyszczone ,palnik,czopuch,więc ja jestem przeciw,opału idzie mi niewiele,tak że już mniej się chyba nie da spalać,ostatnio sosna spala mi się 4h przy 70 na kotle ,szybko dochodzi do zadanej i miarkownik na minimalnej szczelinie 1-2mm cały czas trzyma takową,więc pali się również wolno i spokojnie,jedynie przy dochodzeniu jest ogień na dachu ,jak to mówią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr24 napisał:

Posiadam takowy zestaw.

Wentylatora używam przy rozpalaniu i czasem przy dokładaniu drewna a  RCK powoduje że paliwo spalą się w miarę spokojnie nawet przy większych podmuchach wiatru.

Paląc z RCK  zużywam mniej opału.

Zauważyłeś może reakcję RCK na na dokładanie drewna i rozpalanie z wentylatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maronka napisał:

I to jest również argument za rck ,choć mi by za bardzo wychładzał komin ,a przy wiatrach fajnie wszystko jest wyczyszczone ,palnik,czopuch,więc ja jestem przeciw,opału idzie mi niewiele,tak że już mniej się chyba nie da spalać,ostatnio sosna spala mi się 4h przy 70 na kotle ,szybko dochodzi do zadanej i miarkownik na minimalnej szczelinie 1-2mm cały czas trzyma takową,więc pali się również wolno i spokojnie,jedynie przy dochodzeniu jest ogień na dachu ,jak to mówią

Przy dochodzeniu ogranicz dopływ powietrza przysłoną w drzwiczkach popielnika lub mniejszym wychyleniem klapki miarkownika - wtedy też będzie paliło się wolniej również przy rozpędzaniu.

Nie ma powietrza - to nie ma palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jak wyglądają wasze wymienniki? Też macie tyle sadzy co u mnie?

Wrzucam fotki zrobione równo po tygodniu palenia (węgiel Wesoła, zmniejszony ruszt, rck na 15) - sadza sypka, schodzi pędzelkiem, ale jednak jest jej sporo - około 7 litrów z samego wymiennika.

Tak ma być czy może coś u mnie ze spalaniem nie tak?

DSC_0064.JPG

DSC_0063.JPG

DSC_0062.JPG

DSC_0061.JPG

DSC_0060.JPG

DSC_0059.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Zauważyłeś może reakcję RCK na na dokładanie drewna i rozpalanie z wentylatorem?

Nie ma żadnych reakcji RCK reaguje na podciśnienie a nie na opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr24 napisał:

Nie ma żadnych reakcji RCK reaguje na podciśnienie a nie na opał.

Właśnie chodzi o tę relację - pomiędzy RCK i wentylatorem wyciągowym przy dokładaniu opału i rozpalaniu z tym wentylatorem.

RCK ma zmniejszać i stabilizować ciąg ( podciśnienie) Natomiast wentylator wyciągowy ma go zwiększać. 

Właśnie chodzi o to jak te dwa urządzenia współpracują ze sobą w trakcie dokładania opału i rozpalania z wentylatorem?

Które jest mocniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliscie jak w Defro optima DS jest sprytnie zrobione oddymianie komory zasypowej - jest taki jakby 2 krótki obieg który otwierasz a on wyciaga ci dym z komory wprost do czopucha omijając wymiennik - fajne rozwiązanie ale tylko jak ktos ma drzwiczki zasypowe z boku 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 U mnie też to jest, chociaż kocioł innej firmy i załadunek od góry. I wcale ta klapka nie pomaga aż tak bardzo w oddymianiu jak ta z tyłu, która właśnie skraca wymiennik. Ta, którą wskazałeś przydaje się przy rozpalaniu. Przez kilka minut na małej ilości drewna mamy tradycyjne spalanie i szybko otrzymujemy warstwę żaru pod paliwo główne, czyli węgiel lub grubsze szczapy drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak wentylator wyciagowy  to jest to.   Teraz widzę ze przyotwarciu tego spaliny z palnika mogą wracac do komory zasypowej jak ktoś otworzy tylką tę 1 klapkę a o 2 zapomni...

Hamis miałem to samo na wesołej - sadzy jest  od groma.   Ostatnio włożyłem płytkę nad palnik - ale chyba jest zbyt duża ok 11cm dł  bo tłumi mi ciąg - szczególnie przy rozpalaniu, ale jak sie rozpali to jest lepiej i mniej sadzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednich postach ktoś wspominał o zasypywaniu węgla warstwą trocin co miało zapobiegać zarastaniu komory. Nie mniej jednak 7 litrów z wymiennika to bardzo duża ilość - może jakiś węgiel lipny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mikkei napisał:

Widzieliscie jak w Defro optima DS jest sprytnie zrobione oddymianie komory zasypowej - jest taki jakby 2 krótki obieg który otwierasz a on wyciaga ci dym z komory wprost do czopucha omijając wymiennik - fajne rozwiązanie ale tylko jak ktos ma drzwiczki zasypowe z boku 

Przechwytywanie.JPG

Miałem wczoraj wrzucić ten przekrój,tyle,że  mi chodziło o drzwi zasypowe,w/g mnie rozwiązane są lepiej niż w MPM DS...smoła jeśli występuje w Defro to sama spływa i nie ma problemu z przyklejaniem się drzwi zasypowych...tak sądzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mikkei napisał:

Czyli jednak wentylator wyciagowy  to jest to.   Teraz widzę ze przyotwarciu tego spaliny z palnika mogą wracac do komory zasypowej jak ktoś otworzy tylką tę 1 klapkę a o 2 zapomni...

 

 Ja wyciągu nie mam i nie potrzebuję. Wystarczy nie przesadzać z miniutaryzacją palnika i maksymalizacją wymiennika. I pamiętać o kolejności przy otwieraniu i zamykaniu klap w kotle i problemów z dymem nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też teraz miałem kocioł opalany przez tydzień węglem z Wesołej,kupionym jeszcze 2-3 lata temy(wybieram dolne pokłady zasypu) i może wrzuce fotkę z wymiennika zarośniętego 1-2 mm sadzą,którą usuwam tylko miotełką,nie trzeba tego skrobać.Sadzy na wymienniku mam może w ilości dobrej szklanki,góra dwóch szklanek.Komora zasypowa podobna,gdyż nie mam już trocin do mieszania z węglem,a jest to perfekcyjna zapora przed smołowaniem ścianek.Cały zeszły sezon mieszane były trociny z węglem i czystośc ścianek,a nie wspomne o braku dymu przy otwieraniu kotła,budziła podziw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piecuch19 napisał:

Właśnie chodzi o tę relację - pomiędzy RCK i wentylatorem wyciągowym przy dokładaniu opału i rozpalaniu z tym wentylatorem.

RCK ma zmniejszać i stabilizować ciąg ( podciśnienie) Natomiast wentylator wyciągowy ma go zwiększać. 

Właśnie chodzi o to jak te dwa urządzenia współpracują ze sobą w trakcie dokładania opału i rozpalania z wentylatorem?

Które jest mocniejsze?

Wentylator jest po to żeby wymusić przepływ powietrza do paleniska w przypadku słabego ciągu  (podciśnienia) a jeśli chodzi o RCK to sam odpowiedziałeś sobie po co on jest. Przy rozpalaniu one że sobą nie kolidują jeśli wentylator ma  prawidłowo ustawione obroty czyli im mniejsze tym lepiej natomiast przy dokładaniu RCK powinien być zablokowany a wentylator jeśli potrzebny to obroty muszą być zwiększone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zapobieganie już mamy. A jak wyczyścić? Mimo zamykania wszystkich klapek, RCK na maksa i krótkiego obiegu nie kopci mi tylko jak jest tylko żar, a wtedy trudno schodzi smoła (dodam że też z węgla). Załadować drewnem i rozpalić cały zasyp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc drewnem powietrze puszczam przez zasyp i wtedy komora jest czysta a po użyciu węgla nawet troche wyczyszczona ze smoły.W Twoim przypadku rozpaliłbym drewnem i nagrzał kocioł bez odbioru ciepła do wysokiej temperatury.Jak wypali sie drewno,kocioł bedziesz miał gorący i wtedy zeskrobiesz całość dosyć łatwo.Potem na to znowu drewno i spalisz co zeskrobałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.