Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie kocioł się generalnie nudzi i więcej stoi niż pracuje. Z ostatniej doby spalanie 8,3 kg. Pokojówka wyłącza pompę po dogrzaniu.

IMG_20211113_105709.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyłączanie ogrzewania poprzez wyłączanie pompy CO jest mało profesjonalne. Należy tak ustawić sterownik aby kocioł pracował nonstop, a jak zostanie przekroczona temp. na salonach, należy obniżyć temp. za zaworem XD, lub na kotle, a nie przez wył/wł pompy CO. OK, to tylko moja opinia! Od kaloryfera ma bić ciepło nie zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobię się siłownika to być może będzie tak jak piszesz @Oldek. Z tego wszystkiego zapomniałem kupić na początku. Z drugiej strony nie do końca jestem przekonany co będzie ekonomiczniejsze. Nie lubię standardowego czuwania, a w taka pogodę jak teraz odstawi się. Jeśli pompa będzie pracować z obniżoną temperaturą to czuwanie eko się nie aktywuje, ponieważ obwód będzie pokazywał żądanie ciepła (może się mylę?). Czy można to tak wysterować by po osiągnięciu temp na pokojówce nastąpiło obniżenie temperatury na grzejniki, pompa pracowała, a jednocześnie palnik wszedł czuwanie eko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przejdzie w czuwanie, gdy odbiór będzie mniejszy od minimalnej mocy kotła. Ale w domu będzie przyjemnie, gdy pompa będzie szła non stop. Wtedy po prostu kocioł będzie wchodził w nadzór po przekroczeniu maksymalnej temperatury, ale grzejniki cały czas są ciepłe. W tę pogodę kocioł u mnie pracuje 65-69C, a grzejniki 32C. Spalam poniżej 50 kg/tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł musi pracować cały czas w tedy jest Eco jak z samochodem.

IMG_20210414_060324.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKZP nie zawsze przejdzie w czuwania w przypadku o którym napisałeś. W SKZP sterownik może przejść w stan czuwania w 3 przypadkach ( nie wiem co to jest eko czuwanie) 1. Przebicie temp. zadanej o 5^C 2. Przebicie parametru Max czas przekroczenia temp. (ja mam 240 min), 3 praca w dwustanie. Innych przerw na czuwanie nie ma, chyb że ta przewa w pracy CO jest zwana eko czuwanie. Tego ja nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek przy zapalarce i braku żądania ciepła z obiegów, sterownik wygasza płomień dopalając to co jest na palniku, przechodzi w czuwanie eko i nie podaje węgla jak w standardowym podtrzymaniu. Po żądaniu ciepła automatycznie się odpala i moduluje do czasu dogrzania pomieszczeń. Coś jak peletówka.

Dobrze, pogoda jest w miarę stabilna i taka ma pozostać jeszcze kilka dni. Ustawię odpowiednio zawór 4D, sterownik zmuszę do pracy ciągłej i zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Na grzejnikach termostaty więc w razie co sauny w domu nie będzie. 

Rozumiem, że po dokupieniu siłownika na zawór, odpowiednim ustawieniu i po dogrzaniu standardowa pokojówka od SKZP nie zatrzyma pomp, tylko da sygnał, że siłownik ma zmniejszyć temperaturę czynnika na instalację? Oczywiście wtedy też w razie odstawienia będzie standardowe czuwanie a nie eko?

Sam nie wiem. Na komfort termiczny nie narzekam obecnie. Całe życie spędziłem przy grzejnikach z termostatem, więc nie przeszkadza mi fakt zimnego kaloryfera. Potestuję i sam się przekonam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Darekkovert25kw napisał:

Kocioł musi pracować cały czas w tedy jest Eco jak z samochodem

A napisze co mi tam 🙂

w dniu/dniach poprzedzajacych przejscie na dwustan sterownik pokazywal mi spalanie maks dobowe 12,2 , czasem nieco mniej jednak obieram wartość maksymalna . Teraz gdy to pisze pokazuje 10 . Oczywiście nie jest to zasługą samego dwustanu . Chyba że dwustan to przejscie człowieka spokojnego do wk.. I zabranie mlodemu klamki 🙂 . To mniejsza późnej sprawdze jaki to miało wplyw na wskazania . Wracając do tematu wypowiedzi . 

Po przejsciu ster zaczął pokazywac coraz mniej . Późnej wiadomo pogoda się zmieniła i tak dalej . Czekam na jakąś stabilizację by puścić go na kilka dni w modulacji . Póki co 10 jest lepsze niż 12 i takie samochody lubię 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na eko grzeje już jakieś 10 lat i jeszcze nigdy ciągła praca na małej mocy nie wyszła lepiej od start/stop na dużej mocy. Tylko żeby do tego dojść to trzeba mieć w instalacji ciepłomierz inaczej to można sobie bajki pisać. Na takim pyrkaniu 25% urobek był średnio 15 MJ z kg a na start stop na 90% 16,5 MJ. Jak przyjdzie chłodek to urobek wzrośnie do ok. 19 MJ. Zależy od węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rok temu był się klucil sam że sobą 🙂 licze że zysk to w porywach 0,7kg na dobre . To nawet te pół kilo to coś przy tych cenach . Mnie tknelo pyrkanie ze spalinami niemal rownymi cieplu kotla . Jak wiadomo wtedy wymiana ciepła ze spalin do wody jest prawie zerowa . Teraz rusza z mocą 9,6kw i tak pyrka nawet 45 minut , spaliny około 86 stopni i dogrzewa te kilka stopni wode . Zobaczę co będzie dalej , teraz to poprostu w dużej mierze jest też dogrzanie pokoju oraz przedpokoju przez który nie wieje co chwilę 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest gdzieś instrukcja do softu 2.46? Ostatnia którą widzę na stronie costerowniki to 2.45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MrWolf napisał:

@Oldek przy zapalarce i braku żądania ciepła z obiegów, sterownik wygasza płomień dopalając to co jest na palniku, przechodzi w czuwanie eko i nie podaje węgla jak w standardowym podtrzymaniu. Po żądaniu ciepła automatycznie się odpala i moduluje do czasu dogrzania pomieszczeń. Coś jak peletówka.

A ja bym zrobił to inaczej, termostaty na max a na CO idzie tyle żeby był dla mnie komfort. No, w sypialni na sobotę troszkę niżej, ale nie koniecznie bo po figlach lubię leżeć ja Adam. A tak w ogóle, to termostaty dla mnie są dobre w biurze nie w chałupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kijasr napisał:

Czasami jest taki węgiel co dymi

Pomyślałem o tym. Węgiel z nowej dostawy więc całkiem możliwe. Sprawdzę jeszcze to co bercus  podpowiedział. 

Ten palnik rzadko kopci. Coś musi być na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Darekkovert25kw napisał:

Kocioł musi pracować cały czas w tedy jest Eco

Witam.

Z tym ECO to się w głowach poprzewracało.... szanowny kolego.... ECO to będzie wtedy... jak tego kotła w ogóle nie rozpalisz a tak to może być jedynie czysto, ciepło i ekonomicznie. ¯\_(ヅ)_/¯

Pozdrawiam YARO.

Edytowane przez YaroXylen
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówił murzynek, który złowił złotą rybkę- 5 minut jestem biały, a już mnie te czarnuchy w...ą.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy działa wam zmiana parametrów sterownika przez aplikacje ? Podgląd działa lecz u mnie nie przyjmuje zmian zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, alf napisał:

Kocioł na eko grzeje już jakieś 10 lat i jeszcze nigdy ciągła praca na małej mocy nie wyszła lepiej od start/stop na dużej mocy. Tylko żeby do tego dojść to trzeba mieć w instalacji ciepłomierz inaczej to można sobie bajki pisać. Na takim pyrkaniu 25% urobek był średnio 15 MJ z kg a na start stop na 90% 16,5 MJ. Jak przyjdzie chłodek to urobek wzrośnie do ok. 19 MJ. Zależy od węgla. 

U mnie modulacja dużo mniej spala niż start stop tak jak u innych znanych na YouTube i wiele czyściej jest w kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszym plusem pracy ciaglej jest czysczenie pieca.Z 3 dni i centymeter sadzy sa 3 tygodnie i milimeter.To samo zrobi osczednosc na moim czase,tež na opalu,bo mam otestowane  :-) ,že centymeter sadzy juž dosyc broni grzaniu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 do 3 kg bo przy stary stop i 70% mocy większość ciepła idzie w komin 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, alf napisał:

zamontowanie szybra w czopuch

Proponuję nie udzielać na przyszłość takich rad.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.