Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa kotłowa jeśli jest zamontowana, to powinna działać cały czas. Wtedy układ się stabilizuje i działa prawidłowo. Jeśli będzie się włączać i wyłączać to mogą być takie kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka kotlowa musi dzialac po caly czas,niezaleznie na inych pompkach.Jesli jest wylaczana i nie ma w obiegach wentylow zwrotnych,wode w malym obiegu i wentylom plynie tak,czy siak,nie dziwu,že wentyl szaleje.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa u mnie chodzi non stop, oczywiście tylko jak chodzi CO. Tak delikatnie z mocą 8-9W w trybie podłogówki. Pompa CO na 24W (tryb grzejnikowy) i CWU na 2W (tryb podłogowy). Technicznie nie liczy się moc, tylko przepływ jaki ta moc generuje, a tutaj wszystko zależy od oporów.

Jeżeli u ciebie pompa załącza się tylko gdy temperatura spada poniżej zadanej, to nie ma szans by siłownik nie dostał od tego kręćka jakiegoś. Ciągle zmieniają się przepływy. Może wydłuż czas reakcji. Ja mam 120s, jeżeli był krótszy to wachlowało strasznie. Ale tutaj myślę że powodem jest ogromny zład wody jaki mam w instalacji, a co za tym idzie bezwładność. Nie da się ciężarówką kierować kręcąc ostro kierownicą raz w lewo raz w prawo.

Poza tym istnieje zależność pomiędzy otwarciem zaworu a mocą pompy i przy zachowaniu temperatury która idzie na CO. Przy dużej mocy pompy np 40W, zawór u mnie operował w zakresie 30-40%. Przy 24W jest to 40-50%. Mniej prądu idzie na pompę, ciszej chodzi i w instalacji nie ma durnych odgłosów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.Pompa kotłowa musi być i ma być włączona cały czas.Jeśli jej nie ma to praca kotła jest nie stabilna i palenie groszku kiepskie-tak ogólnie powiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  Wielkie Panowie za sugestie odnośnie pompy kotłowej !!!! Faktycznie   dzisiaj weszłem sobie w historię cofając się   kilka dni do tyłu i wniosek nasunął się  ten sam. W momencie kiedy pompa kotłowa pracowała przez cały czas układ działał w sposób stabilny bez jakichkolwiek  wahnięć.  Kiedy powrót osiągał temp. zadaną pompa się wyłączała następowały  skoki mieszacza który miał problem z utrzymaniem stałej temperatury zasilania .Wszystko już jasne, ustawienia pompy kotłowej do przestawienia .  Jeszcze raz dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja i pytanie. Mamy sobie pomieszczenie np. łazienkę, w której chcemy utrzymywać temperaturę 23 stopni. Taka też wartość jest na termostacie elektronicznym przy grzejniku ustawiona. Mamy również do dyspozycji czujnik pokojowy do SKZP. Histereza np. 0,5 stopnia. Czujnik jest po to by kocioł po dogrzaniu przechodził w czuwanie eko i nie podtrzymywał żaru. I teraz dwa pytania:

1. Czy w temperaturze zadanej na sterze również ustawić 23 stopnie? Reszta pomieszczeń 22 stopnie, więc z moich obserwacji wychodzi, że to pomieszczenie jako ostatnie zostanie dogrzane, więc położenie czujnika chyba prawidłowe. Czy histereza w tym wypadku oznacza tylko wartość spadku temperatury poniżej zadanej czy też pozwala przebić ją o te pół stopnia? Pytam, bo jeśli pozwala również przebić to mamy konflikt z termostatem na grzejniku i ster nie wejdzie w czuwanie eko. 

2. Czy aktualnie mając zawór 4D bez siłownika po dogrzaniu i wejściu w czuwanie eko pompa CO stanie czy też będzie dalej pracowała i mieliła wodę, a termostaty na grzejnikach nie pozwolą przegrzać pomieszczeń? Oczywiście warunkiem wejścia w czuwanie eko jest brak zapotrzebowania od jakiegokolwiek obiegu grzewczego, stąd dodatkowo czujnik pokojowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, aczkolwiek nie lubię przesadnej temperatury nawet tam, a w okresach przejściowych nie chce mi się latać i kręcić zaworem przy grzejniku. Jeśli mi się nie spodoba, to ustawię go na maksymalne otwarcie i będzie tak jakby termostatu nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie možliwe užywac zaraz regulacju termostatom i czujnikom pokojowej.Jak sam zauwažyles,termostat zatwara i czujnik czaka na dobicie temperatury.Ježeli dodajesz silownik zaworu,sterownik fajnie trzyma temp.w domu za pomocy czujnika pokojowego i nie trzeba nikam latac.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ma być termostatu w łazience ? w czym to przeszkadza ? chyba że ktoś ma za mały grzejnik i nie wydala .

Temperaturę w pomieszczeniu z termostatem ustawiasz jaka Ci potrzebna ,ale musi być taka żeby w pozostałych pomieszczeniach nie spadła poniżej oczekiwanej , w pozostałych o temperaturę dbają głowice termostatyczne ,natomiast histereza 0.5 st według mnie za duża za duże wahania temperatur .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus W tym pomyśle czujnik pełni tylko formę kontrolną i informacyjną, by przekazać informację o dogrzaniu i wejściu w czuwanie eko. Kontrolą temperatury ma się zająć termostat. Myślę, że ewentualny konflikt można wyeliminować odpowiednim ustawieniem temperatur na termostacie i sterowniku. 

@Kordjano czyli na termostacie 23 stopnie, w sterowniku w opcjach czujnika pokojowego też 23 stopnie? Wiadomo, że wskazania temperatury między głowicą, a czujnikiem pokojowym mogą się nieco różnić i tutaj już tylko doświadczalnie będę musiał ustalić czy się ze sobą pokrywają i ewentualnie dokonać korekty. Co do wartości histerezy. Kwestia o którą pytałem wcześniej. Sterownik bierze pod uwagę tylko odchyłkę w dół czy również do góry? Jeśli w oba kierunki to rzeczywiście stopień różnicy można odczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie , u mnie bierze tylko w dół ,wszystko doświadczalnie idzie dostroić włącznie z histerezą, trzeba jeszcze uwzględnić bezwładność , jeśli po spadku temperatury w pomieszczeniu najpierw kocioł musi się dogrzać to jeszcze temperatura w pomieszczeniu nieco spadnie ,jak jest ciepło w kotle czy buforze to instalacja dogrzewa od razu .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, też trzeba wziąć pod uwagę ile kocioł stał, bo wychłodzony musi się nagrzać. Dzięki za pomoc. Oczywiście jeśli ktoś jeszcze ma jakieś spostrzeżenia bądź uwagi to proszę śmiało pisać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli czujnik bedzie wylaczac grzanie wczesniej,niž termostat grzejnikowy,termostaty stana sie w wszystkich pomieszeniach zbedne,jesli bedzie to odwrotno,kociol bedzie stale grzac.Tu nie droga do "wykorektowania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że reszta pomieszczeń będzie mieć temperaturę zadaną na termostatach niższą, więc jeśli pomieszczenie gdzie będzie pokojówka ma ustawioną temperaturę wyższą i zostanie ona osiągnięta, mam pewność, że reszta pomieszczeń też będzie dogrzana. Termostaty w tym wypadku są potrzebne, bo wtedy resztę pomieszczeń przegrzeję. Nie chcę trzymać wszędzie 23 stopni bo to dla mnie za dużo. Przy 22 jest mi komfortowo ciepło i wszystko co wyżej staje się nieprzyjemne. 

Cala sztuka w tym by zgrać termostat z czujnikiem co uważam, że da się zrobić. Kwestia obserwacji i wprowadzenia korekt. Jeden kolega wyżej też potwierdził, że da się. Wtedy nie będzie żadnego ze scenariuszy, o których piszesz. 

Dziś lub jutro koniec montażu, więc będę testował jak to wygląda w praktyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszej otworzic na stalo ten grzejnik gdzie jest czujnik pomieszenia.Tak bedzie to bezproblemowo uruchomiawac i wylaczac kociol na podstawe realnej zmiany temperatury w tym pomieszeniu,z termostatom aktywnym bedzie to glupic.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste tam gdzie jest termostat pokojowy głowica termostatyczna jeśli jest na grzejniku musi być odkręcona na maksa ,albo tyle by się nie zamkła wcześniej , Termostat musi mieć wpływ na kocioł albo go gasi albo wyłącza pompy inaczej staje się bez celowy skoro są głowice na grzejnikach .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, załapałem o co chodziło koledze @bercus. Już generalnie wiem jak się za to zabrać. Dzięki za wyjaśnienie wątpliwości. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Szymek00 napisał:

nie podłączony

Tu może być przyczyna 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przy aktualizacji panel przestał działać czarny ekran i piszczy co chwile jak myślicie da się coś z tym zrobić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Oldek napisał:

Może wgrałeś aktualizację sterownika do panelu?

może a jak tak to da się to naprawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie, to należy nadpisać to co jest w panelu jednym z tych plików.

https://costerowniki.pl/pl/p/Pliki-wsadowe-panel-pokojowy-PS-43-01/6

Przy okazji update softu zapytam się bardziej zaawansowanych (i nie tylko) użytkowników skzp. Czy jest możliwa aktualizacja sterownika, czy panelu by smartfon ? Teraz muszę odpinać sterownik od kotła i wnosić go na górę do kompa stacjonarnego. Oczywiście kup sobie notebooka nie jest mile widziane 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.