Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

co muszę zrobić by wyrównać prace kociołka? zmieniałem dynamikę modulacji (nie poprawia zbytnio) 

zmieniłem również czas stabilizacji mieszacza i pod koniec mieszacz juz wyrównał swoja prace ale modulacja nadal szaleje ;/

Zrzut ekranu z 2022-11-20 11-50-03.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli pompka kotlowa jest,to nadmuch jest dole,czy na gornej modulacji zle dobrany,poki jescze bragger,tež može dužo korektowac i powodowac falowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zadana temperatura kotła za niska. Pozwól mu się dogrzać, daj na 70. Przecież masz mieszacz, który koryguje temperaturę instalacji. 

2. Minimalna modulacja za niska. Przy takiej mocy palnik utylizuje paliwo zamiast wytwarzać z niego energię, dlatego temperatura na kotle tak spada. Daj mu przynajmniej 25, najlepiej 30%. Lepiej niech się odstawi na kilka minut zamiast przedmuchiwać kocioł na zbyt niskiej mocy. 

3. Dynamikę ustaw na 4. 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też proponuję ustawić nadmuch na min i max modulacji. Robię tak gdy zaczynam palić opałem z nowej dostawy. Mam podobny wykres gdy jest za mało opału lub za duży nadmuch na małej modulacji. Podniesienie min modulacji nic nie da jeśli nadmuch źle ustawiony. Temp na kotle podnieś jeśli mieszacz otwiera się pow 40%. Dynamikę ustaw na 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa kotłowa jest. czujnika braggera nie mam.

podniosłem temp kotła na 70 . modulacja min na 30%. 

powietrze ustawione (wpa06) 7%-30% , nadmuch 20-85

dynamike przestawiłem na 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SKZP nie ma określenia nadmuch, jest tylko powietrze i skala.
Jeśli dobrze rozumuję, że twoimi wartościami nadmuchu są wartości skali, to zaleca się ustawić to odwrotnie, w sensie większy zakres w powietrzu, a mniejszy w skali. Ale nie zamieniaj tych wartości dosłownie. Musisz to ustawić na nowo.

Obejrzyj sobie film @Jockey-a. On tam ładnie objaśnia o co w tym chodzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, drugi sezon zmagam się z tym aby krzywa wykresu pracy kotła była bardziej prosta, niestety nie udaje się to. Pracę kotła widać na załączonym zdjęciu. Proszę o rady jak wyprostować krzywą i czy w ogóle jest sens to robić. Wydaje mi się że kocioł dużo spala. Ocieplony stary Dom  parterowy z ocieplonym poddaszem 110m2 , instalacja mieszana 40% podlogowka, 60% grzejniki. Zamontowany zawór 4d. Spalanie przy temp   - 2 w nocy 23 kg/dobę. Kocioł 15kw defro Duo 

IMG_20221121_190141.jpg

IMG_20221121_190100.jpg

Edytowane przez kultywator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków jest to problem z instalacją do której kocioł jest przyłączony. Sam zawór 4d na dwa obiegi grzewcze o różnej temperaturze czynnika to nie jest najlepszy pomysł.

Albo może zadam pytanie, to jakie ty temperatury puszczasz na podłogówkę i na grzejniki i jak tym sterujesz?

I fakt, pali za dużo. Ja aktualnie mam spalanie na poziomie 15kg różowego Taurona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brakiem kotlowej pompki pida nigdy nie ustawisz.Brakuje przeplywu rownego cez kociol,to jego praca tež nie može chodzic rowno.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kultywator napisał(a):

Cześć, drugi sezon zmagam się z tym aby krzywa wykresu pracy kotła była bardziej prosta, niestety nie udaje się to. Pracę kotła widać na załączonym zdjęciu.

Czy opał jest dobrze wypalony (niema spieków i niedopałków)? Czy przesyp i kaloryczność są dobrze wpisane? Pompa kotłowa ustabilizuje pracę kotła i wykres. Przyniesie to do 5% oszczędności. Bardziej wygląda to na złe ustawienie podstawowych parametrów. Tych, które wymieniłem wcześniej plus powietrza na min i max modulacji. Trzeba je korygować za każdym razem po zmianie opału lub nowej dostawie.

Ps. Przydałby się film z pracy na min i max modulacji po jej wcześniejszym zablokowaniu. Da on więcej informacji niż sam wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Hitower napisał(a):

Czy opał jest dobrze wypalony (niema spieków i niedopałków)? Czy przesyp i kaloryczność są dobrze wpisane? Pompa kotłowa ustabilizuje pracę kotła i wykres. Przyniesie to do 5% oszczędności. Bardziej wygląda to na złe ustawienie podstawowych parametrów. Tych, które wymieniłem wcześniej plus powietrza na min i max modulacji. Trzeba je korygować za każdym razem po zmianie opału lub nowej dostawie.

Ps. Przydałby się film z pracy na min i max modulacji po jej wcześniejszym zablokowaniu. Da on więcej informacji niż sam wykres.

Spieków nie ma, wentylator WPA 117 180m3 więc powietrze mam ustawione na 70%. Staram się na bieżąco korygować kaloryczność węgla aby utrzymać żar powyżej korony. Przesyłam filmy z pracą na 100% i 20 % https://photos.app.goo.gl/DUbykLUW4WtvoHzW7 oraz zdjęcie ustawień.

IMG_20221123_181640.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obydwu filmach powietrze jest dobrze dobrane ale nie wydaje mi się aby przy 100% modulacji palnik osiągał 15kW. Wygląda to na 10-11kW. Kaloryczność ustaw raz dla danego opału i jej nie zmieniaj. Dopiero później dopasuj powietrze aby na poszczególnych mocach utrzymać kopczyk na odpowiedniej wysokości. Więcej ci nie doradzę bo mam palnik SV200. Przejżyj filmy Jockeja, z nich dowiesz się najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są temperatury na powrocie i wyjściu z kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wtedy nie zdąży wyhamować spadku temperatury i będzie musiał grzać np z 55. Sterownik widzi spadek temperatury, a start zależy od szybkości tego spadku. Tak to wynika z moich obserwacji, ale ostatnio praktycznie takie sytuacje mi się nie zdarzają. Kocioł włączam dopiero wtedy gdy trzeba w domu grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mkwapisz napisał(a):

Bo wtedy nie zdąży wyhamować spadku temperatury i będzie musiał grzać np z 55. Sterownik widzi spadek temperatury, a start zależy od szybkości tego spadku.

Guzik prawda. 🙂

Skoro palnik może pracować powyżej temperatury zadanej (przez ustawialny czas przekroczenia) to po prostu pracuje.

Po przejściu w czuwanie z powodu przekroczenia t.zadanej o ponad 5 stopni, odliczanie czasu przekroczenia zostaje "wyzerowane" i gdy tylko temperatura kotła spadnie poniżej wartości t.zadana+5 to wtedy palnik rozpoczyna pracę. Przynajmniej tak jest u mnie. 

Ciekawe jak masz zamontowany czujnik kotła i czy nie ma on jakiejś bezwładności w odczucie temperatury.

Ja wyjąłem ten termistor z rurki i przymocowałem go z użyciem pasty termoprzewodzącej do rury zasilającej tuż przy samym kotle, a na całość otulina PE. I jak wcześniej miałem korektę tegoż czujnika na +1.8 tak teraz mam na 0.0 i teraz powrót możnaby korygować na +0.8. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja podpytam. Dziś kociołek wszedł w czuwanie na 2.5h.rozumiem brak odbioru ciepła.ale przy zadanej 58* ( przebija do 63* ) temp spadła do 48* w czuwaniu . Start i idzie pełną mocą by dobić znów do zadanej. Co zmienić w ustawieniach by nie było tak dużych spadków temp.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alf, u mnie palnik startuje podobnie. Gdy kocioł przekroczy t. zadaną o 5° kocioł przechodzi w czuwanie. Gdy t. zaczyna spadać, palnik startuje wcześniej. Gdy natomiast minie czas przekroczenia - t. kotła jest zazwyczaj wyższa o 0,6-1,5°

Jacek3773 mój kocioł wychodzi z czuwania najpóźniej gdy t. spadnie do zadanej. Mam włączoną ochronę powrotu. Nie jestem pewien czy to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Jacek3773 napisał(a):

To i ja podpytam. Dziś kociołek wszedł w czuwanie na 2.5h.rozumiem brak odbioru ciepła.ale przy zadanej 58* ( przebija do 63* ) temp spadła do 48* w czuwaniu . Start i idzie pełną mocą by dobić znów do zadanej. Co zmienić w ustawieniach by nie było tak dużych spadków temp.??

Myślę że w opcjach kotła jest ustawiona temperatura obniżenia na 10 st. 

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.