Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Bezpiecznik się nie spali. Prędzej upali ścieżki na płycie sterownika. 

W instrukcji jest dosadnie podane maksymalne obciążenie wyjść dla każdej z pomp i jest to 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KBR69 napisał:

Mam takie problem. Czy sterownik poradzi sobie kiedy zamiast pompy CWU która ma moc do ok. 100W, podłączę gzałke bojlera która ma moc 2kW?

Mógłbym w lecie lepiej sterować grzaniem CWU.

Po jakiego diabła chcesz podpinać grzałkę pod ster? Załóż grzałkę z termostatem. Będzie włączać się tylko jak będzie za niska. Ja dodatkowo mam wyłącznik czasowy i jak jest za zimna np. wieczorem to wtedy dogrzeje grzałka.  Sprawdza się głównie w okresie przejściowym jak masz termosyat w pokoju i nie masz priorytetu cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Za samą myśl o bezposrednim podłączeniu grzałki 2kW do sterownika powinna być zjebka. 😉

Ja też od lat mam wlacznik czasowy przy grzałce i ustawione na godziny drugiej taryfy. Mam tak przez całe lata włączone. Tylko w zeszłym sezonie wyłączyłem grzałkę bo kocioł przecież pracował całodobowo. Ale na ten sezon chyba zostanie włączona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie palę pelletm z czasowym na grzałkę bo używam termostatu z panelu bez priorytetu ceu. Przy dzisiejszej cenie opału to się po prostu nie opłaca. W zimę oczywiscie grzałka się nie włączy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, mam nowy sterownik skzp-02 + moduł internetowy też nowy od timel-a

Czy ktoś z was miał taki problem, że sterownik po zaniku prądu nie chce się włączyć (ekran czarny) dopiero po odłączeniu kabla modułu internetowego zaczyna działać i wtedy mogę ponownie wpiąć kabel od modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do timela dzwoń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, mam nowy sterownik skzp-02 + moduł internetowy też nowy od timel-a
Czy ktoś z was miał taki problem, że sterownik po zaniku prądu nie chce się włączyć (ekran czarny) dopiero po odłączeniu kabla modułu internetowego zaczyna działać i wtedy mogę ponownie wpiąć kabel od modułu.
Masz w kablu wyłamane piny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w kablu wyłamane piny?

Nie mam, wszystko jest nowe, kupione 2 tygodnie temu.

Tak swoją drogą, możecie mi podpowiedzieć czy jest możliwość zmiany hhisterezy temp co? przykładowo mam na kotle 59 (zadana 60) i on zaczyna się rozpędzać dobija nawet do 70 stopni. Z tego co czytałem to histereza jest jedynie dla trybu interwalowego? Czy jak mam na tabliczce kotła zapisane, że pracuje w przedziale 8-25 to po przeliczeniu minimalna moc kotła wychodzi mi 32% i tyle mam wpisać w modulacji? Dodam, że w ostatnich dniach założyłem też pompę kotłową bo miałem problem z zimnym powrotem 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

10 godzin temu, rizar napisał:

Tak swoją drogą, możecie mi podpowiedzieć czy jest możliwość zmiany hhisterezy temp co? przykładowo mam na kotle 59 (zadana 60) i on zaczyna się rozpędzać dobija nawet do 70 stopni

W większości przypadków spowodowane jest to złymi ustawieniami. Przerabialiśmy to w tym wątku dziesiątki razy. Na początek zrób (w poziomie) zdjęcia ustawień w oknie (menu-ustawienia-informacje-I niebieski kwadrat u góry).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w załącznikach kilka zdjęć, teraz temperatura trochę się uspokoiła i chyba jest nieco lepiej. Założyłem deflektor z miski, dodałem na powrocie kotła pompe. Staram się korzystać ze wskazówek w internecie 🙂 Palę węglem karlik i wiem, że mam sporą korektę do węgla który ma średnio 26-27 ale niedopalony węgiel spadał mi do popielnika 😕Dmuchawa w piecu to domer dm85, dokupiłem do niej takie przejście z zamykającą klapką. W planach mam teraz jeszcze dokupić regulator ciągu i załozyć nad czopuchem bo przy złej pogodzie potrafi mocno wyciągać powietrze i nawet otwierać tą klapkę przy dmuchawie

IMG20221008120510.jpg

IMG20221008120617.jpg

IMG20221008120705.jpg

Edytowane przez rizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij jeszcze zdjęcie tej klapki przy wentylatorze. 

Jak niedopalało wegiel to może trzeba pomyśleć o zwiększeniu nadmuchu zamiast robić korektę paliwa. Bo przy zmniejszaniu dawki paliwa zmniejszasz tak naprawdę moc kotła. 

Aa... I wydłuż czas przekraczania temperatury o co najmniej 60. Ja u siebie mam 240, wtedy palnik pracuje sobie nawet gdy temperatura kotła ma 2 stopnie więcej niż zadana, ale palnik się nie odstawia na kilka minut tylko pracuje cały czas. 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem to przejście ale stwierdziłem, że dmuchawa nie miała siły czasami podnieść tej przeciwwagi więc zdjąłem z niej ten ciężarek.

Węgiel ciężko ocenić bo karlik popkornuje i większość tego co tam leży to takie kawałki które się rozsypują po dotknięciu. Staram się też nie zmieniać za dużo ustawień, wcześniej paliłem w piecu szufladowym więc dopiero nabieram doświadczenia. Jak zmienię tą wartość przekraczania temp. to kocioł będzie cały czas pracował na tej modulacji najniższej którą mu podałem? Na karcie kotła jest zakres pracy 8kw-25kw dlatego wyliczyłem, że to okolo 30 procent ale nie wiem czy przez pracę na takiej modulacji nie będzie on spalał więcej węgla?

IMG20221008122516.jpg

Edytowane przez rizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze zrobiłeś. Ta klapka niepotrzebny gadżet w przypadku kotłów z modulacją mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałem uniknąć dostarczania "lewego" powietrza do kotła, myślałem, że to częściowo rozwiążę problem, bez tej klapki powietrze wciąga do pieca nawet kiedy dmuchawa nie kręci. Chyba zamówie regulator ciągu kominowego, widziałem, że to całkiem fajnie działa.

Edytowane przez rizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sio do tematu o RCK

  • Zgadzam się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 20:57, Dozy napisał:

No właśnie... Za samą myśl o bezposrednim podłączeniu grzałki 2kW do sterownika powinna być zjebka. 😉

Ja też od lat mam wlacznik czasowy przy grzałce i ustawione na godziny drugiej taryfy. Mam tak przez całe lata włączone. Tylko w zeszłym sezonie wyłączyłem grzałkę bo kocioł przecież pracował całodobowo. Ale na ten sezon chyba zostanie włączona. 

Też tak miałem i wszystko działo ok. W tym roku  dopiero we wrześniu podłączyłem grzałkę ( myślałem że jest zepsuta i trzeba ja wymienić, a to jest pracochłonne, trzeba opóźnić bojler, u mnie trzeba wynosić wodę). Żałuje ze tak późno, miałbym 400kg opału na listopad. Do tego mógłbym się w przyszłym roku wykazać oszczędnościami energii za co ma być zniżka w rachunkach. Ponieważ nie odłączyłem sterownika to miałem podgląd na wykres temperatury bojlera i zobaczyłem, że termostat grzałki utrzymuje temperaturę z dokładnością do 0,3stopnia. Czyli grzałka się cały czas włącza i wyłącza. Do tego grzałka nagrzewa wodę do żądanej temp. od 22 do ok 1-2 w nocy i do rana utrzymuje max temp. przez co straty są większe, mam grawitacyjną cyrkulację. Przy temp 55-60stopniach wody, strata  do 1,5 st na godzinę, przy 30st 0,5-0,7st na godzinę. Wiec warto zoptymalizować grzanie. Kupiłem inteligentną wtyczkę z wifi i to załatwiło problem.

Może jeszcze kupie inteligentny termostat,  bo to koszt ok 50 do 100zł. 

A jakby co to jaki stycznik/przekaźnik można zastosować? Z wiedzą eklektyczna u mnie nie za bardzo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, 

mam problem z modulem internetowym timela. 

Z serwerem timela laczy sie bezproblemowo i przez aplikację Timela mozna bez problemu wchodzic na piec. 

W momencie, gdy zmienie serwer na wojszyma port 8802 , 8803, 8804 nie laczy sie. kropka kolo statusu pozostaje czerwona a na piec nie mozna wejsc ani przez apke ani przez strone. 

Problem pojawil sie po letniej przerwie jak sterownik byl wylaczony. Wszystko 1000 razy od nowa programowane i resetowane.... 

Czy ktos moze cos pomoc w tej materii? NA stronie jak zmieniam port na piecu to zmienia sie liczba uzytkownikow na portach podanych na zasobniku cwu na stronie wojszyma, ale podajac DevID i pin nie da sie zalogowac. 

Prosze o pomoc, bo juz mi brakuje pomyslow. 

Pozdrawiam

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi że spalaniem.chyba coś żle zaprogramowałem . Zasypałem groch 104 kg weszło ( jest luzem ) i wg. zasobnika się zgodziło .bynajmniej w zeszłym sezonie się zgadzało. Natomiast wg spalania całkowitego spalił o 14 kg więcej . . ktoś powie co jest żle .bo nie mogę zaskoczyć .przesyp źle  ustawiony ?? Skamp 13 i przesyp 12.4kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma dzialac jako ochrona powrotu,to czujnik musi byc na powrotu.Przy wyjscju CO2 nie opcja pompy kotlowej?Czy wybor w menu kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inna granulacja grochu. Objętość się zgadza, przesyp już niekoniecznie.

Najpierw sprawdź działanie pompy w diagnostyce, czy na pewno działa. Potem przejżyj ustawienia, w którym momencie ma się załączać. Pracującą pompę kotłową widać jako ikonę. Tak jak bercus napisał, potrzebny jest czujnik na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek  został z zeszłego sezonu więc nic się nie powinno zmieniç. Pompa CWU też działała w tamtą zimę .teraz już nie na żadnym zakresie. Temp.ciepłej wody była oczywiście wyższa niż zadana. Zmieniałem jedynie ustawienia w czuwaniu.

Chyba włączenie w manual wymusza ciągłą pracę.

Proponujecie  by czujnik z bojlera przełożyć na powrót i tak chronić powrót . Ok spróbuję. Tak czy siak włączam manual i ikonka mruga czyli pompa powinna pracować.ale ona stoi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wepnij w to gniazdko pompki cos innego,bys wiedzial czy jest wadliwy ster,czy pompka.Jesli prad chodzi,to pobuchaj pompke,czy nie tylko po sezonu letnim zacieta.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.