Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Strzałka jest błędem softowym . Jeżeli nie zbija co zadanej a jest strzalka to nie masz czym się przejmować . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłona zawsze otwarta na max. Bo rozumiem, że o to chodzi?

Powietrze ustaw na początek bez skali. Jak już to zrobisz, to według tego co wyszło, z niewielką tolerancją w dół, i górę, ustawiasz skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 tka dmuchawa to tak maksymalnie koło 26 /28 ale bardziej 26 . Dol dmuchawy około 6/7 .  Ty masz za dużo wiatru podane . Wstępnie ustaw skalę 1do 100 i normalnie powietrzem operuj . Wyjściowo 6do 25 . W razie czego korekte wprowadzaj . Najlepiej było by zablokować moc ma minimum czyli u ciebie 15 modulacja min i maks . Zostawic kocioł co najmniej na dwie trzy godziny i zobaczyć co się dzieje . Ustawisz dol to później możesz korygować tylko górę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zerknij od zadu na sterownik i jesli w przylaczu czujnika jest druciona klemka,potym jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2022 o 22:45, janklos12 napisał(a):

Myślę że to zależy od palnika i opału, ja wpa06 mam ust 20/10% mocy i 42/100%mocy, kocioł 25kw i jest baja. modulacje mam 10-70%

Dokładnie takie same ustawienia mam dla WPA117. Kocioł nominalnie o identycznej mocy. Oryginalnie w kotle była WPA120.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2022 o 22:58, Hitower napisał(a):

palacz-sv200.

Po co tyle kombinacji? Wystarczy dobrze ustawić sterownik i kocioł nie będzie przekraczać temp. zadanej.

Po wietrzeniu mieszkania, gdy otworzę głowice, zimna woda zalewa kocioł, który się rozpędza. Gdy do temp. zadanej brakuje ok 2° zaczyna zwalniać. Jeszcze nigdy nie przekroczył jej więcej niż o 3-4°. W czasie normalnej pracy, większość czasu temp. kotła utrzymuje się minimalnie poniżej zadanej.

A jak przekroczy to co w tym złego? Zawsze lepiej jeśli temperatura kotła przekracza o te 2 lub 4 stopnie, ale palnik pracuje stabilnie, niżeli przekroczenie zadanej o pół stopnia miałoby powodować przechodzenie palnika w czuwanie, tak jak jes to np. w beznadziejnym argosie. 

I gwoli ścisłości, samo dobre ustawienie kotła nie wystarczy. Jeśli obieg będzie szarpał poborem ciepła to nici ze stabilnej pracy kotła. Wiem to z własnego doświadczenia. Podam przykład na zdjęciu. 

DSC_7602.thumb.JPG.2f15db5918ce58135a36630ccd3baf10.JPG

Na początku jest pięknie bo pracuje tylko obieg grzejnikowy z mieszaczem sterowanym wbudowanym w SKZP regulatorem proporcjonalnym (i jestem z tego sterowania super bardzo zadowolony), natomiast w pewnym momencie na wykresie robi się szaleństwo - to obieg z nagrzewnicami pracuje, a same nagrzewnice pomimo pracy wentylatorów na najniższej prędkości zaledwie 15‰ potrafią się wyłączać i włączać, i jak widać jest duża różnica w poborze ciepła pomiędzy wentylatorem ledwo się obracającym, a nieruchomym.

Tak więc jeśli instalacja jest spierniczona, to usiłowanie ustawienia kotła do pracy perfekt jest tylko stratą czasu bo nigdy nie osiągnie stabilnej pracy jeśli "coś" ciągle go szarpie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozy. Przeczytaj mój post z uwagą. Odniosłem się w nim do zmian jakie zrobił kolega palacz-sv200. Zauważ, że opis pracy mojego kotła pokrywa się z tym co napisałeś. Przy nagłych skokach zapotrzebowania na moc, mój kocioł przekracza t. zadaną o max 3-4°. W pozostałym czasie pracuje blisko zadanej. Jeśli w powyższych warunkach nie przechodzi w czuwanie (przekraczając t. zadaną o 5°), to można uznać, że pracuje poprawnie.

Jeśli chodzi o argosa, to sterowanie PID jest kiepskie z powodu beznadziejnego sterowania obrotami dmuchawy. Jest to zwykły sterownik dwu stanowy, który dobrze pracuje przy stałych nastawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja miałem wersję z PID, czyli z opisu marketingowego nie musisz nic ustawiać, on sam wszystkim steruję, nawet melisse Ci zaparzy żebyś go nie roz-tego widząc jak ten ogień jest raz ospały, a za chwilę wieje jakby chciało żar wyrzucić do komina. 

SKZP przy nim to w ogóle inna kultura pracy i ustawień. 

A jeśli poprzednio coś źle zrozumiałem i źle się ustosunkowałem, to przepraszam. 😉

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało. Czytając w pośpiechu można coś przeoczyć.

U znajomych też pracuje argos PID, ale w trybie ręcznym. Przy sterowaniu automatycznym jest tak jak napisałeś (tragedia).

Co do SKZP zgadzam się w 100%. Mam wersję -02. Obecnie na rynku jest kilka dobrych sterowników, ale są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie proporcjonalne mieszaczem poprostu wymiata. 

W minionym sezonie miałem tech i-1 z dwustanowym sterowaniem (dogrzej/obniż) i przez miesiące nie dało się tego dobrze ustawić. Raz podkręcałem krzywą grzewczą bo za zimno, za dwa dni w południe za gorąco gdy w kuchni obiad się gotował, no to delikatnie obniżałem krzywą, a za przykładowo dwa lub trzy kolejne dni wiał wiatr i znowu trzeba było przestawiać krzywą bo w chałupie temperatura spadała z godziny na godzinę. Próbowałem też zmieniać temperaturę obniżenia... ehh, można było przestawiać te parametry w nieskończoność. 

Kupiłem SKZP-05 i wywaliłem tego techa i-1 razem z argosem. Ustawiłem sterowanie proporcjonalne raz i już to działo nieporównanie lepiej niż tamte dwa buble. Potem jeszcze mała korekta czasu stabilizacji i wzmocnienia aby nie kręciło zbyt często i nie za mocno mieszaczem w prawo i lewo, i nadziwić się nie mogę jak to pięknie i stabilnie pracuje. W domu temperatura praktycznie stała, z drobnymi wahaniami o jedyne 0.1 max 0.2 stopnia, a czujnik wisi na klatce schodowej czyli narażony na przeciągi przy otwieraniu drzwi, ale nie ważne czy obiad się gotuję, czy świeci słońce, czy gwiżdże na dworze - temperatura w pomieszczeniach jest stała. 

Przy i-1 to temperatura pomieszczeń potrafiła wahać się nawet o 1.5 stopnia w ciągu doby, a to jest już mocno odczuwalne ciałem. A o temperaturze na kotle to już szkoda nerwów by gadać. 

 

Dla zainteresowanych wrzucam fotki ze swoimi ustawieniami. 

_20230107_021549.JPG.1a0af7bd8d8004ed1d4374c87e2878a8.JPG

_20230107_021525.JPG.47a43cc66d860644a4007325d0de11a1.JPG

_20230107_021457.JPG.4e610358894aea39586a685474924f1e.JPG

_20230107_024040.JPG.a9f8d46ecb20e4c2d8571c6791f298bb.JPG

Edytowane przez Dozy
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ci ten silownik skacze. U mnie czas reakcji 240s histereza siłownika 0,7. Dom ogolnie sito i ostatnio ciągle wieje. Temp. w domu 21 plus/minus 0,1 st. Jedynie jak słońce zaświeci to temp. skoczy do 22. 

Screenshot_20230107-091512_SKZP Viewer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego nie może skakać? Ma chęć, niech skacze. 😜

Gwoli ścisłości zauważ, że zawór 3D tak naprawdę nie otwiera przepływu liniowo. Innymi słowy nie ma równej charakterystyki pracy. I pomiędzy 50% a 60% jego otwarcia jest tak naprawdę znikoma różnica. A między 10 a 20% jest znacząca.

Skoro u Ciebie mieszacz pracuje na 70% to jest bardzo dokładny i powolny, a zmiany T.instalacji bardzo małe i stabilne. 

Spróbuję w ramach testu wydłużyć czas stabilizacji, chociaż tak naprawdę nie narzekam na obecny stan rzeczy bo u mnie niezależnie czy słońce zaświeci czy kuchenkę ktoś włączy bądź piekarnik, to temperatura nie przebija więcej niż 0.2, no może 0.3 stopnia, tak więc jest dobrze. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że jest źle, każda instalacja inna. Czas reakcji nie ma aż takiego wpływu ale histereza siłownika 0,1 st powoduje jego częstą pracę. Jak jest jeszcze ustawiona wysoka proporcja to wtedy będzie szarpać instalacją w efekcie kocioł będzie skakać z modulacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.