Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info. A już chciałem zamawiać nowy kabel ze strony Timela. Szkoda, że nie informują przy zakupie sterownika, że nie będzie można zainstalować starszych aktualizacji 😌

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aktualizacji. Mam kabel z UNITEKA. U mnie podczepiam kabel pod usb i do sterownika. Dopiero wtedy włączam laptopa. Po chwili jak sie ładuje system, skzp zaczyna piszczeć. Piszczy do momentu zakończenia ładowania nowego softu.

Gasze lapa, odczepiam kabel. Wyciągam wtyczke zasilania od sterownika bo nie reaguje. Po takim zabiegu reset do fabrycznych. Dziwne to ale u mnie akurat tak działa. Jak próbowałem inaczej to najczęściej aktualizacja trwała w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodów może być kilka. Zakładając że sprzętowo jest ok, to może masz jakiś przeciąg w miejscu gdzie jest panel pokojowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower Dzięki za tak szczegółowe informacje. Na pierwszy rzut oka widzę, że ustawiasz troszkę wyżej niż jest u mnie. W tym roku kupiłem taki sam węgiel co w ubiegłych latach. Czyli Skarbek. Niestety w workach chyba było coś innego, bo takich spieków jeszcze nie miałem.  Dlatego kombinuję z ustawieniami, bo wcześniej ten węgiel spalał się bardzo dobrze.

Zapalarki nie mam, bo jak kupowałem kocioł, to jeszcze nie było w opcji.  

Skali też nie używam, bo jakoś mi ta opcja nie pasowała nigdy. Możliwe, że źle to ustawiałem. Może spróbuję według Twojej tabelki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie zdążyłem edytować. Popełniłem mały błąd. Nie należy schodzić z górnym powietrzem w skali poniżej 45%, a nie tak jak wcześniej napisałem. Wtedy dla kotła 9kW i dmuchawy 40W można ustawić skalę 22-47, powietrze min 20%, max 70%, korekta dla 20% +1, korekta dla 30% +2, korekta dla 50% +3, korekta dla 70% +4, korekta dla 90% +2.

Sorry za pomyłkę. Miałem sporo na głowie, a chciałem zdążyć z tym postem.

  • Przydało się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower a jak byś to widział dla dmuchawy 58 wat WPA do? Lubię czytać Twojej wpisy bo są bardzo szczegółowe i widać że na obliczenia znasz się jak mało kto. Dziękuję. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę ci pomóc. Mam w kotle dmuchawę 40W i dla takiej są moje wyniki. To, że dmuchawa nie przyspiesza liniowo dowiedziałem się z tego wątku. Ustawienie powietrza min i max w skali lub bez niej nie stanowiło problemu. Gorzej z korektami. Wydajność dmuchawy zależna od jej chwilowych obrotów była niewiadomą.

Dla innych dmuchaw trzeba by zrobić podobny test i go tu zamieścić. Dmuchawy o innych mocach będą mieć inną krzywą wydajności. Może gdzieś w sieci lub u producenta można ją znaleźć.

Sterownik reguluję obrotami dmuchawy za pomocą prądu i tu sytuacja się powtarza. Obroty nie wzrastają liniowo do prądu podawanego przez sterownik. W lepszej sytuacji są właściciele dmuchaw z hallotronem.

Wydaje mi się, że sprawę rozwiązał by przepływomierz powietrza podobny do tego w samochodzie. Sondę już mamy. Brakuje tylko pomiaru masy podawanego powietrza, ale bądźmy realistami. Wydatek kolejnych kilku stów na sterowanie źródłem ciepła od którego się odchodzi jest nieopłacalne.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych. Jeżeli moc kotła, kaloryczność opału i potencjał podajnika są prawidłowo wpisane. Zacznij od ustawienia powietrza na maksymalnej modulacji. Niskie temperatury na zewnątrz = wysokie zapotrzebowanie na ciepło w domu. Taka sytuacja pomaga w ustawieniu powietrza dla max modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 20:14, Hitower napisał:

Siła nadmuchu na 100% modulacji, czyli dla 20kW jest dla mojego opału. Przy innych może się nieco różnić, 1-2 oczka w dół lub górę.

Linia prosta na wykresie to powietrze bez korekt. Krzywa to powietrze optymalne dla danej mocy.

IMG_20211221_190050.thumb.jpg.7b6a4f6b95d1dad180b370a29131eb51.jpg

Optymalne powietrze dla poszczególnych mocy dla mojego opału i dmuchawy 40W

IMG_20211221_190241.thumb.jpg.50fc24932ab25a4b31a4a2257612c3e9.jpg

Korekty i powietrze min i max dla skali jakiej używam.

IMG_20211221_190152.thumb.jpg.344c0ef77fc7552dfb03c74c34cefbb6.jpg

Dla kotła 9kW i dmuchawy 40W proponował bym;

Dla skali 1-100 powietrze min 25, max 40, korekta dla 50% +1, korekta dla 70% +1

Dla skali 22-55 powietrze min 10, max 55, korekta dla 30% +1, korekta dla 50% +2, korekta dla 70% +3, korekta dla 90% +1

Spróbuj dopasować górne powietrze, reszta powinna pasować. Nie schodził bym z górnym powietrzem w skali poniżej 55, mogłoby go zabraknąć w czuwaniu i rozpalaniu. Pamiętaj, że po zmianie skali trzeba na nowo dopasować powietrze w czuwaniu i  rozpalaniu jeśli posiadasz zapalarkę.

Moja zapalarka ma dyszę 7mm i optymalne powietrze do rozpalania to 40-42% obrotów dmuchawy.

Czym palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymek00Dodaj wiecej max.powietrza.Wystepom bedzie dopalony opal i zaraz obnižanie modulacji-podawania wegla przy takim zapotrzebowaniu na cieplo z powodu lepszego spalania opalu.Sterownik na podstawe danych wie kilka opalu potrzeba do jakiej mocy,brakuje mu tylko wiedza o powietrzu,to jest užytkownikowa robota wyprobowac i ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 20:14, mkwapisz napisał:

Powodów może być kilka. Zakładając że sprzętowo jest ok, to może masz jakiś przeciąg w miejscu gdzie jest panel pokojowy?

Przedtem miałem sterownik argos black i panel th1000 i temperatura nie skakała. Teraz na tym samym miejscu jest panel timela i temperatura co chwila się zmienia odchyłki są do 1 stopnia .Tak nie może być bo jak histerezę ustawić jak tak wachluje wskazaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę ci pomóc. Mam w kotle dmuchawę 40W i dla takiej są moje wyniki. To, że dmuchawa nie przyspiesza liniowo dowiedziałem się z tego wątku. Ustawienie powietrza min i max w skali lub bez niej nie stanowiło problemu. Gorzej z korektami. Wydajność dmuchawy zależna od jej chwilowych obrotów była niewiadomą.
Dla innych dmuchaw trzeba by zrobić podobny test i go tu zamieścić. Dmuchawy o innych mocach będą mieć inną krzywą wydajności. Może gdzieś w sieci lub u producenta można ją znaleźć.
Sterownik reguluję obrotami dmuchawy za pomocą prądu i tu sytuacja się powtarza. Obroty nie wzrastają liniowo do prądu podawanego przez sterownik. W lepszej sytuacji są właściciele dmuchaw z hallotronem.
Wydaje mi się, że sprawę rozwiązał by przepływomierz powietrza podobny do tego w samochodzie. Sondę już mamy. Brakuje tylko pomiaru masy podawanego powietrza, ale bądźmy realistami. Wydatek kolejnych kilku stów na sterowanie źródłem ciepła od którego się odchodzi jest nieopłacalne.
Tak przepływomierz załatwi sprawę sam taki sobie stworzyłem i działa bardzo dobrze nie ważne jaki ciąg kominowy, nie ważne jaka dmuchawa. I nie trzeba wydawać kilku stów. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211223/5ee457221e918d3e535c1ee822841e0c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211223/15b436913ed57ab910bcc8cae8e0f092.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211223/b01350ece0c8960d0f406cd4a00059b7.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, te oryginalne są źle wyważone przez ten zamontowany magnes i jest problem na małej mocy.  W środku zrobiłem jeszcze małą modyfikację która znacznie niweluje ten problem. Na wylocie turbinka gwałtownie reaguje i też trzeba kombinować. 

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźli z was magicy. Tylko pogratulować.👍

21 godzin temu, oskarwoj napisał:

Czym palisz?

Opał luzem ze składu 26Mj. Mieszanka groszków od grubego po bardzo drobny.

Z okazji świąt życzę wszystkim zdrowia, szczęścia i błogosławieństwa Bożego. Niech święta miną wam spokojnie w rodzinnym gronie. Pozdrawiam moderatorów którzy czuwają nad naszymi wypocinami i przepraszam jeśli przyspożyłem im pracy. Nie jestem nowoczesny i czasami popełniam błędy przy dodawaniu odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam dziwny problem z kontrolerem timel skzp-02 Temperatura wyjść spalin gwałtownie spadła do (-140) Następnie sam kocioł przeszedł w tryb gaszenia. Czy ktoś zatrzymuje dlaczego tak się stało i gdzie jest problem czy to w samym czujniku czy w sterowniku. Z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu mam ten sam problem Jego odczyty wynoszą (-100) stopni i jestem pewien, że problem nie leży w czujniku. Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tzw przepływomierz czyli turbinę wentylatora i wydaje mi się że cały czas coś jest nie tak z pomiarem tych obrotów dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam dziwny problem z kontrolerem timel skzp-02 Temperatura wyjść spalin gwałtownie spadła do (-140) Następnie sam kocioł przeszedł w tryb gaszenia. Czy ktoś zatrzymuje dlaczego tak się stało i gdzie jest problem czy to w samym czujniku czy w sterowniku. Z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu mam ten sam problem Jego odczyty wynoszą (-100) stopni i jestem pewien, że problem nie leży w czujniku. Dziękuję 
Przepnij czujnik z prawidłowym wskazaniem w gniazdo czujnika który wskazuje błędny odczyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.