Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

MrWolf podał bardzo dobre ustawienia. Użytkuję ten sam kocioł, tylko z zapalarką. Mam prawie te same ustawienia i pali się bardzo dobrze. Wszystko zależy od opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Oldek napisał:

Tu o obniżeniu czasowym na kotle

 

Dziekuje, heh się postudiuje trochę w kotłowni 🙂

28 minut temu, carlo napisał:

Super wielkie dzięki. Mogę zacząć zabawę z ustawieniami bo co tu robić przed świętami 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki to piec znajdujący się w domu rodziców i nie mam z nim obycia.

Jeszcze jedno pytanie czy jest jakaś opcja w sterowniku by po chwilowym braku zasilania, po przywróceniu prądu załączył się automatycznie spowtorem jeśli żar jest na palenisku?

Aktualnie kilka sekund bez prądu i piec pokazuje status stop.

Edytowane przez oskarwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik powinien zapamiętać tryb pracy w którym był przed zanikiem zasilania. Jeśli był w pracy to po powrocie prądu powinien też przejść do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pomocyklimosz napisał:

Nie mogę zaktualizować skzp. Chciałem wgrac 2.37. Na dwóch laptopach próby i nic.
Sterownik po podłączeniu przejściówki rs232 albo nie chce się wgl włączyć a jak się włączy i kliknę altualizuj to robią się kolorwe kreski (jak padnięta karta graficzna) i restart sterownika. Co może być przyczyną?

sorry za podstawowe pytanie, prędkość transmisji na porcie ustawiałeś czy idzie ma maxa - u mnie poszło jak ograniczyłem prędkość tylko nie pamiętam czy do 115.000 czy niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, oskarwoj napisał:

Aktualnie kilka sekund bez prądu i piec pokazuje status stop.

Może warto by było sprawdzić zgodność faz w gniazdku do którego podłączony jest sterownik. Kiedyś tak miałem i wychodziły różne problemy.

GNIAZDKO.jpg.4734a75637a1292c0dab7dc97dee5bf5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pomocyklimosz napisał:

Nie mogę zaktualizować skzp. Chciałem wgrac 2.37. Na dwóch laptopach próby i nic.
Sterownik po podłączeniu przejściówki rs232 albo nie chce się wgl włączyć a jak się włączy i kliknę altualizuj to robią się kolorwe kreski (jak padnięta karta graficzna) i restart sterownika. Co może być przyczyną?

Mam to samo kabel Unitek na Windows 10 jak i 7 objawy jak u ciebie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pomocyklimosz napisał:

Na dwóch laptopach próby i nic.
Sterownik po podłączeniu przejściówki rs232 albo nie chce się wgl włączyć a jak się włączy i kliknę altualizuj to robią się kolorwe kreski (jak padnięta karta graficzna) i restart sterownika.

https://www.campbellsci.com/blog/usb-rs-232-adapter-cable-issues

Szukałeś jakieś debbugera na github w google? RS 232 debug github coś powinno wypluć. Zapytaj na jakimś forum wydziału EAiE albo EAIIB AGH z czego korzystają. Ja już nic nie robiłem 20 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MrWolf napisał:

Masz przeciąg w kotle niesamowity. Ustaw zakres na dmuchawie w wentylator skala min 20, maks 60. Minimalna moc wentylatora 5  Z tego ustaw w powietrze palnik 20-80 i obserwuj. Dodmuch gdy podaje na razie wyłącz. Czyść palnik też proponuję na początek wyłączyć. Płomieniem, a raczej jego długością się nie sugeruj, bo to lipa i dużo zależy od opału. Jak wszystko dobrze to możesz zejść 5% w dół ze skali z 80 na 75%. Znów doba obserwacji. Jak wszystko dopalone i kocioł ma moc to znów 5% w dół. Jak zacznie syfić, niedopalać lub będzie mało mocy to podnosisz do ostatniego ustawienia gdzie było dobrze i tak zostaw. Powinno być ok.

W czuwaniu ustaw podawanie co 15 minut. Długość przedmuchu trochę zwiększ, bo 15 sekund to mało. Dmuchawa dobrze się nie rozkręci a czas się skończy. Daj śmiało 30 sekund. Wyjście z czuwania to samo, daj 30 sekund spokojnie. Powietrze w czuwaniu zwiększ na 50%.

Minimalnej i maksymalnej mocy nie ruszaj. Lepiej by się odstawił niż pyrkał na 10% modulacji. Podawanie 2 sekund w minimalnej mocy przy tym potencjale i wielkości palnika to trochę mało. Zwiększ na 5 sekund. 10 sekund w maksymalnej mocy zostaw. Dynamika tutaj już musisz dostosować do swojej instalacji. Ja jestem zwolennikiem ustawienia na 1. 

Te ustawienia co podałeś to sprawdzą się np przy molm kotle ( scamp pv13 skzp02f  pv200 ) czy to pod wyższą moc kotła . Nie ma mnie codziennie w domu bym mógł bawić się w zmianę ustawień i obserwację .ale chętnie bym wniósł korektę jeśli ma to dać sprawniejsxą pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ustawienia wstępnie będą dobre do myślę mocy 24 KW. Wiadomym jest, że powietrze później musisz dostosować do swojej kotłowni i opału. U siebie mam ustawione 10 KW i przy Stabku zszedłem w palnik powietrze z wstępnych 20-80 do 20-55. W powietrze skala mam 20 min, 60 max. Kaloryczność zostawiona na 24 MJ. Wszystko dopala i nie kopci. Po tygodniu palenia tj. mniej więcej 75-85 kg mam tylko trochę pyłu na półkach (objętość niedużej łopatki dodawanej do kotła w zestawie). Kocioł się trochę odstawia, bo minimalna moc ustawiona na 30%. Generalnie teraz mam niemal bezobsługowo. Spojrzę że dwa razy na dobę czy wszystko ok, co 2-3 dzień wywalam popiół z kotła (w Stabku jest go dużo) i raz w tygodniu poświęcam parę minut na czyszczenie kotła z pyłu. Pełny zasyp starcza na ponad tydzień. Nie jest to poziom gazu czy PC, ale dla mnie wychowanego na zasypowym kopciuchu bez bufora i tak jest super. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pomocyklimosz napisał:

Nie mogę zaktualizować skzp. Chciałem wgrac 2.37. Na dwóch laptopach próby i nic.
Sterownik po podłączeniu przejściówki rs232 albo nie chce się wgl włączyć a jak się włączy i kliknę altualizuj to robią się kolorwe kreski (jak padnięta karta graficzna) i restart sterownika. Co może być przyczyną?

Podłącz przez kabel szeregowy RS232 i zaktualizujesz na pewno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pomocyklimosz napisał:

Nie mogę zaktualizować skzp. Chciałem wgrac 2.37. Na dwóch laptopach próby i nic.

Też miałem takie problemy. Kupiłem przejściówkę DIGITUS DA-70156 i wszystko poszło gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 3 dni bawiłem się ustawieniami wentylatora 40W w kotle 19kW z SV 200. Chciałem ustawić optymalną moc wentylatora dla poszczególnych mocy palnika, na wypadek gdybym w przyszłości zamierzał ustawić inną moc kotła.

Skalę ustawiłem 1-100, następnie blokowałem moc palnika co 1kW w zakresie 1-20kW i starałem się ustawić optymalnie powietrze. Na każdej mocy kocioł pracował od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W tym czasie ustawiałem powietrze.

Wnioski. Między 1 a 3kW nie dało się jednoznacznie określić prawidłowego powietrza. Wydajność dmuchawy nie wzrasta liniowo. Im wyższa moc palnika tym wolniej wzrastała optymalna moc dmuchawy. Moja startuje od 15% mocy. Dla mojego opału powietrze dla 2kW to 27-28%, dla 20kW to 50%. Jeśli ktoś chce to mogę podać wartości dla innych mocy w zakresie 1-20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz opał ?

Możesz zrobić tabelkę od 1 do 9 ? też mam dmuchawkę 40w, to bym sobie porównał z ciekawości, bo coś w tym sezonie nie mogę dojść do ładu z powietrzem.

Taki widok dzisiaj zastałem w kotłowni

 

20211220_190511.jpg

Po odpięciu od sieci i ponownym podłączeniu wróciło do normy, z jednym małym wyjątkiem.

Kosz napełnił się do maksa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od około 21 sprawdzone nastawy.idzie fajnie przez kilkanaście godzin, potem się wykrzacza. Co prawda w międzyczasie otwierał i zamykał się mieszacz, ale kocioł nie wrócił do stabilnej modulacji.Screenshot_2021-12-20-16-28-27-467_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obydwa zdjęcia palnika są przy 30% modulacji to płomień jest za duży. Ustawienia powietrza są prawidłowe. Jest podawane za dużo opału. Czy jesteś pewien za wartość potencjału i kaloryczność opału? Są to dwa podstawowe parametry. U mnie potencjał wynosi od 12,9 do 13,4kg/h zależnie od opału.

3 godziny temu, pochłaniacz napisał:

Możesz zrobić tabelkę od 1 do 9 ? też mam dmuchawkę 40w, to bym sobie porównał z ciekawości, bo coś w tym sezonie nie mogę dojść do ładu z powietrzem.

Opał mam luzem ok 26Mj mieszanka od grubego po bardzo drobny. Jutro postaram się coś wstawić jeżeli znajdę czas. Na razie wyniki mam zapisane w brudnopisie.

Tak na marginesie mieszkam przy skrzyżowaniu drogi powiatowej biegnącej pod górę. O 18 pozbyłem się popiołu z całego miesiąca tj 3 wiader. W czasie szczytu padał marznący deszcz ze śniegiem i na jezdni zrobiła się centymetrowa warstwa lodu. Z góry samochody jakoś sunęły ale pod górę miały problemy, szczególnie ciężarówki. Popiół wysypałem na jezdnię, żeby poprawić przyczepność i rozładować korek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi tutaj kwestia czy te zdjęcia były zrobione przy ustabilizowanej mocy 30% czy może akurat schodził z wyższej modulacji. Wtedy mimo 30% na palniku jest jeszcze paliwo do dopalenia i to może fałszować. Ogólnie bym się jakoś specjalnie tą długością płomienia nie sugerował bo tu dużo zależy od opału. 

W roli antypoślizgowej świetnie się sprawdza popiół po ruskich węglach od KTK czyli Stabek, Perła i Husky. Nie chodzi tylko o ilość ale również jego strukturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie proste pytanie: czy jest gdzieś dostępna lista domyślnych wartości w sterowniku. Generalnie nie chcę resetować całości tylko część. Po tylu zmianach ustawień już się nie pamięta co się zmieniło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzisiaj do timela. Do najnowszych wersji skzp-02 nie da się wgrać wcześniejszych softów to po pierwsze a po drugie jest inna procedura aktualizacji. Inne pliki i nie aktualizatorem. Nie wnikałem głębiej bo i tak nir ma czego wrzucić. Mam 2.46 a starszej nie można wgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.