Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, slawek56 napisał:

 krychu34692 Włącz pompę CWU na stałe.

Próbowałem to rozwiązanie to owszem miałem niską modulacje ale spalanie wzrosło o 3 kg/h w górę. I też rozła modulacja na max na 100%

Edytowane przez krychu34692
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest,coś za coś jeśli w instalacji jest coś nie tak,ja mam też przez to większe spalanie jakieś 2 kilogramy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale ciągle nie mogę ustawić zęby modulacja nie szła na 100%. to wygląda jak palenie w dwustanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michaelkw zawór dobierz taki jak masz wyjścia w kotle. Ja mam 1 1/2" , obydwie rury łączące kocioł z zaworem oczywiście takiej samej średnicy. Pompę kotłową mam podpiętą pod kruciec do kapilary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krychu34692 ustaw modulację na 60, załącz pompę CWU na stałe, klapkę w wentylatorze zablokuj w pozycji  otwartej ,( tak aby nie miała możlwości zamykać dopływu powietrza),  jeden grzejnik otwórz  całkowicie w celu stałego odbioru ciepła. Poczekaj , bez zaglądania do kotła ,przynajmiej 6 godzin na ustailizowanie się układu.

Edytowane przez pawelll
zmiana adresata postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, krychu34692 napisał:

No dobra ale ciągle nie mogę ustawić zęby modulacja nie szła na 100%. to wygląda jak palenie w dwustanie...

Na jakim biegu masz pompę CO ?,spróbuj zwiększyć na wyższy bieg być może jest za mały przepływ i co jakis czas kocioł jest zalewany zimną wodą z grzejników.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krychyu , zmniejsz czas przekroczenia temperatury do 10 min i nie walcz z tym że kocioł nie moduluje , przyjdą mrozy będzie modulował , poza tym wstaw wykres z ostatnich 2 godzin ,pokaz też co masz na palniku , dynamikę daj na 2 , czas podawania na 5 sek , w stopce masz napisane że cześć instalacji masz z PP , wiesz że to problem, 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa flp L 25-60 w tej chwili ustawione jest PP1 w domu same kaloryfery pomieszane żeliwne z aluminiowymi . Dom bliźniak piętrowy parter bez termostatu na pietrze wszędzie termostaty na grzejnikach. Jak miałem PP2 to było strasznie słuchać piszczenie z termostatów. ( moje domniemanie za duży obieg wody dlatego zmieniłem na PP1)

db234a402126714fgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jolo747 napisał:

Krychyu , zmniejsz czas przekroczenia temperatury do 10 min i nie walcz z tym że kocioł nie moduluje , przyjdą mrozy będzie modulował , poza tym wstaw wykres z ostatnich 2 godzin ,pokaz też co masz na palniku 

Jak wrócę po pracy to zrobię zdjęcia i wstawię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo747 napisał:

Krychyu , zmniejsz czas przekroczenia temperatury do 10 min i nie walcz z tym że kocioł nie moduluje

Tego nie poleczam,to rezignacia i powrot do doby kamiennej.Na takie ustawienie jest dobry ster titanik.Z brakiem pompy malego obiegu bedzie modulowac ciažko,wlacz pompke cwu,lub dodaj pompku.Pompka co na dom z najminiejsza moca tež nie gut.Daj przynajmniej II.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bercus napisał:

 

Bercus pochwal się swoim wykresem z ostatnich 2godzin 

Krychu , jak koniecznie chcesz żeby modulował  musisz obcinać maxymalną modulacje po 10% i w końcu przejdzie, jednak nie licz na to że będzie jakoś ekonomiczniej czy jakoś "lepiej" ,jak obetniesz moc do 50% to napewno spaliny spadną ,i straty spadną ,

i po co ci na kotle zadana 60 skoro i tak zbijasz do 33, ja bym obniżył do 55 (no chyba że masz problemy z powrotem) tylko wiesz? oddalisz się od modulacji a przybliżysz do ekonomii i komfortu ; )

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach kiedy nie miałem pompy kotłowej (a były to czasy odległe o ok. 10 miesięcy), a chciałem aby kocioł modulował blisko temp. zadane,j podnosiłem delikatnie modulację minimalną i to dawało pozytywny rezultat. Kombinacje się skończyły po zainstalowaniu pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na brak płynnej modulacji i odstawianie się kotła mają wpływ 2 rzeczy: złe ustawienia parametrów sterownika, a w szczególności nieodpowiednia proporcja mieszanki paliwo/powietrze oraz niestabilna instalacja z małym lub szarpanym (on/off pomp) przepływem wody przez kocioł.

Jeśli wszystko z powyższym jest ok, to nie ma żadnej potrzeby ograniczania górnego zakresu modulacji, żeby kocioł zaczął modulować.

Bo kocioł odstawi się tylko wtedy, gdy będzie brak odbioru ciepła ze strony instalacji lub ustawiony bardzo krótki czas przekroczenia temperatury zadanej (ale to akurat łatwo zmienić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nie, jak tak?

Olduś, a pamiętasz jeszcze, jak psioczyłeś na sterownik po zakupie, a ja pocieszałem Cię, że to nie wina sterownika, tylko instalacji i braku pompy kotłowej (o palaczu z grzeczności nie wspominam....) i prosiłem o info skąd taki dobry towar bierzesz...? 44.gif

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

 

...  Bo kocioł odstawi się tylko wtedy, gdy będzie brak odbioru ciepła ze strony instalacji lub ustawiony bardzo krótki czas przekroczenia temperatury zadanej (ale to akurat łatwo zmienić)...

a gdy będzie wszystko dobrze ustawione , palnik 17kW minimalna moc w modulacji 16% a odbiór ciepła przez dom  1,5kW , i czas przekroczenia zadanej temperatury 3 godziny , to się odstawi ?

wiesz jockey mam dla ciebie dużo szacunku , wiele się dzięki tobie nauczyłem, ale ..                                       tam już ktoś tam już koledze doradzał żeby grzejniki otwierał na full, cwu przegrzewał, jeszcze mu doradźcie żeby okna pootwierał i mu będzie fajnie kociołek modulował ,markowiD tam fajnie kociołek moduluje ,ma spalanie 27kg/dobę ,...... jaki on musi być szczęśliwy z tej modulacji 

tu kolega ma wydajny piec,przewymiarowany (jak my prawie wszyscy), ciepły dom,do tego jest ciepło na dworze (czy ''na polu'' jak kto woli),nie ma szans ,kociołek będzie się odstawiał , chyba że kolega go wymieni na taki 8kW ,to będzie modulował, 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bo kocioł odstawi się tylko wtedy, gdy będzie brak odbioru ciepła ze strony instalacji lub ustawiony bardzo krótki czas przekroczenia temperatury zadanej (ale to akurat łatwo zmienić)... "

Polecam czytanie ze zrozumieniem. Pozdrawiam

p.s. To, że u MarekD spalanie jest na poziomie 27kg/dobę, to nie wina modulacji przecież... bo akurat do modulacji, to u niego się przyczepić nie można. (ale to tylko moje zdanie) Poza tym lepiej, jak otworzy okna, niż przymyka czopuch na 80%, bo nigdy nikomu bym nie doradził nie widząc jego kotła, aby przymknął czopuch na 80%, bo niejednokrotnie widziałem kotły, gdzie przymknięcie czopucha o 90 stopni powodowało całkowite zamknięcie kanału spalinowego.,

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

oraz niestabilna instalacja z małym lub szarpanym (on/off pomp) przepływem wody przez kocioł.

...oraz żona palacza,  notorycznie otwierająca/zamykająca oraz zakręcająca/odkręcająca grzejniki podczas wietrzenia kolejnych pomieszczeń.

Teraz już wiecie, dlaczego się moimi wykresami nie "chwalę" :))

Edytowane przez gmaj22
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamyka głowice podczas wietrzenia, to powinieneś ją na rękach nosić, bo taka kobieta to skarb ;)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jockey napisał:

Olduś, a pamiętasz jeszcze, jak psioczyłeś na sterownik po zakupie, a ja pocieszałem Cię, że to nie wina sterownika, 

No oczywiście że pamiętam jak nie mogłem ujeździć skzp. Dopiero dobry jockey pomógł ujeździć tego rumaka. Ale dalej jestem zdania iż powinienem wiedzieć przed kupnem sterownika iż potrzebna jest mocna ochrona powrotu aby sterownik chodził jak na "rysunku" I zdania nie zmienię. Sam widzisz ilu nowych użytkowników skzp ma problem podobny do byłego mojego.

Edytowane przez Oldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: @Jockey  "Jeżeli zamyka głowice podczas wietrzenia, to powinieneś ją na rękach nosić, bo taka kobieta to skarb ;)"

Już się nauczyła to robić. Dlatego też Danfoss Living leżą w szufladzie, bo tam jest tylko półgodzinna funkcja "otwartego okna". Moja M lubi wietrzyć długo i dokładnie :)

Serio: duze znaczenie przy modulacji ma sam kocioł. Tzn. różnica/delta temperatury zasilania i powrotu kotła oraz jego pojemności wodnej. Łatwiej będzie modulował kocioł o większej pojemności wodnej. Kotły o małej pojemności powinny raczej mieć tą różnicę większą - nawet 10-12 stopni.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pełna zgoda, im większy "bufor" tym łagodniejszy wpływ na modulację.

U mnie też dobrze to widać, gdy prawie wszystkie głowice przymkną i temperatura zasilania CO jest prawie równa temp. kotła wtedy pojawiają się większe fale, bo mniej wody jest w obiegu.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając zaś do samego wietrzenia (nie żon palaczy), to wietrzymy krótko i intensywnie, żeby wymienić powietrze a nie wychłodzić pomieszczenie. Powietrze i tak ma niską pojemność cieplną, więc uczucie chłodu po takim wietrzeniu jest tylko chwilowe i bardzo szybko temperatura wraca do normy.

Przy wietrzeniu "długim i dokładnym" ochładzamy przedmioty, które tą pojemność mają dużo większą, jak sprzęty,ściany, podłogi, meble itp. Ponowne nagrzanie takiego pomieszczenia kosztuje znacznie więcej czasu ( i opału).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Oldek napisał:

Ale dalej jestem zdania iż powinienem wiedzieć przed kupnem sterownika iż potrzebna jest mocna ochrona powrotu aby sterownik chodził jak na "rysunku" I zdania nie zmienię. Sam widzisz ilu nowych użytkowników skzp ma problem podobny do byłego mojego.

Ale akurat dobra ochrona powrotu i stabilna instalacja, to każdemu sterownikowi wyjdzie na dobre, nie tylko "naszemu"

Natomiast dużym błędem jest skupianie się na samych wykresach, a nie na tym, co się dzieje na palniku, bo tam jest pierwszy obraz jakości spalania

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.