Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli musi być nieco więcej wiatru i praca ciągła na min 40-50 % modulacji? 

Oczywiście w mojej dmuchawie DM 85/ 40 W mam usuniętą całkowicie  fabryczną przysłonę typu X .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo747 napisał:

a czy korekta pogodowa może wpływać tylko na max moc kotła, nie podnosząc przy tym temperatury na kotle albo mieszaczu

Jeszcze raz napiszę, a co mi tam...

Jeśli wszystko jest ustawione jak trzeba, a w szczególności parametry spalania, to jedna moc ustawiona jest na cały rok (tak mam), a sterownik decyduje, jaką moc rozwija w danym momencie, w zależności od zapotrzebowania na ciepło i od ustawień. Prościej nie potrafię tego wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo747 napisał:

a czy korekta pogodowa może wpływać tylko na max moc kotła, nie podnosząc przy tym temperatury na kotle albo mieszaczu

Na wszystko może, zależy co wybierzesz. Na parametry, które wymieniłeś również. Proponuję w przerwach studiowania DIY dla fotowoltaiki, zajrzeć też do instrukcji SKZP 02

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instrukcja otwarta 24h , ale zdawkowo mówi że .REGULATOR POGODOWY
Wbudowany regulator pogodowy umożliwia reagowanie na zmiany temperatury zewnętrznej i korygowanie temperatury obwodu CO za pomocą mieszacza lub temperatury kotła. nic o mocy kotła ,
 a  to by koledze Krychu pomogło, bo przy mocy średniej 24 % by mu modulacja nie skakała do 80%  niepotrzebnie , zwłaszcza ze ma dynamikę na 1 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krychu34692 napisał:

Panowie już mnie irytuje bo nie mogę doprowadzić pracy sterownika do należytej na niskiej modulacji. Jedynie wchodzi mi na wysoką a potem przebija co powoduje przejście w czuwanie. Kocił 14 kw  palinki firmy pancerpol pps 17 kw, dmuchaw WPA 120 z klapką

3d546845a6a3c2e4.jpg

 

788d91bc62b5d9d9gen.jpg

0027eb6ae6540320gen.jpg

@krychu34692 jeśli masz potencjał właściwie ustawiony, to klapkę od dmuchawy zablokuj w pozycji otwartej. Powietrze min. daj na początek 4 i obserwuj. Czas podawania 6, czas przekroczenia minimum 60 minut. Jeśli masz czujnik powrotu, to daj wzmocnienie modulacji w karcie Powrót na 3. Innych parametrów nie zmieniaj. Jutro pokaż wykres

Wykres wskazuje na niewłaściwą mieszankę paliwo/powietrze lub (i) bardzo wolny bądź interwałowy przepływ wody przez kocioł, Ty powinieneś najszybciej rozpoznać przyczynę, bo to Twoja instalacja i masz dostęp do swojego kotła ;)

Trzeba też powoli podnieść kopiec, bo może kopcić, jeśli kopiec zapadnięty i mało powietrza, ale to trzeba przełknąć, aby doprowadzić do właściwego poziomu palenisko. Nie zgarniaj nic z korony palnika, niech rosną boki. Jeśli będzie mocno kopić po podniesieniu kopca na około 3 - 4 cm ponad koronę, to wtedy przesuniesz całą krzywą napowietrzania w górę tzn. o taką samą wartość podniesiesz powietrze min. i max.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo747 napisał:

 

trochę mnie też dziwi że przez 700stron tematu nie potraficie zrobić check-listy w punktach jak co i w jakiej kolejności ustawiać ,tylko z każdym nowym użytkownikiem który sterownika nie umie ustawić bijecie pianę na 5stron

 

JESTEŚMY OD TEGO ŻEBY POMAGAĆ NOWYM UŻYTKOWNIKOM ( choć nie tylko ) ABY MOGLI SIĘ WDRAŻAĆ W TEN SPRZĘT. 

JESTEŚMY TU Z WŁASNEJ I NIE PRZYMUSZONEJ WOLI. NIKOGO NIE ZMUSZAMY ABY Z NAMI BYŁ NA SIŁĘ.

Co do Jockey*a wypowiedzi- ma doświadczenie i myśli rozsądnie. Nie musisz się z nim zgadzać ale też nie musisz wszystkiego negować.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono. Panowie mam pytanie odnośnie mocy minimalnej kotła. Posiadam kociołek Defro komfort eko 15kw na retorcie od defro. Dzwoniąc do nich i pytając jaka moc ma zamontowany palnik w tym kotle usłyszałem że jak kociol 15 kw to i palnik taki ale już o mocy minimalnej i max nic się nie dowiedziałem. Tylko na kotle znalazłem naklejkę 15- 50 kw. I teraz jak ustawić prawidłowo moc minimalną??? Na co zwrócić uwagę i jak poznać że niżej już się nie da??

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj no zdjęcie tej retorty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, 8010 napisał:

JESTEŚMY OD TEGO ŻEBY POMAGAĆ NOWYM UŻYTKOWNIKOM ( choć nie tylko ) ABY MOGLI SIĘ WDRAŻAĆ W TEN SPRZĘT. 

JESTEŚMY TU Z WŁASNEJ I NIE PRZYMUSZONEJ WOLI. NIKOGO NIE ZMUSZAMY ABY Z NAMI BYŁ NA SIŁĘ.

Co do Jockey*a wypowiedzi- ma doświadczenie i myśli rozsądnie. Nie musisz się z nim zgadzać ale też nie musisz wszystkiego negować.

 

@jolo747 dlaczego dałeś strzałkę w dół po moim poście a nie odniosłeś się do wypowiedzi na forum? 

Może Ty nie chcesz pomagać innym ale to nie znaczy że my nie możemy.

Mimo to pozdrawiam Ciebie  serdecznie i życzę owocnego palenia.

 

 

 

 

Edytowane przez 8010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lechumb napisał:

 jak ustawić prawidłowo moc minimalną??? Na co zwrócić uwagę i jak poznać że niżej już się nie da??

Obserwuj płomień przy wyznaczaniu granicy mocy minimalnej, płomień ma być stabilny, jeśli będzie taki zanikający, to już jest moc zbyt mała. Ja to biorę jeszcze "na nos", jeżeli po otwarciu drzwiczek od paleniska wydobywa się zapach "nie taki" to też znak, że już nie ma dobrego płomienia, a jeśli nie ma dobrego płomienia, to i nie ma efektywnego palenia. Ogólnie ciężko to wytłumaczyć tak "nie na żywo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie czemu pic nie stanol jak mu brakło opału i nie wyświetlił brak płomienia , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakło w zasobniku ,podajniku,na palniku i zgasło ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jockey napisał:

@krychu34692 jeśli masz potencjał właściwie ustawiony, to klapkę od dmuchawy zablokuj w pozycji otwartej. Powietrze min. daj na początek 4 i obserwuj. Czas podawania 6, czas przekroczenia minimum 60 minut. Jeśli masz czujnik powrotu, to daj wzmocnienie modulacji w karcie Powrót na 3. Innych parametrów nie zmieniaj. Jutro pokaż wykres

Wykres wskazuje na niewłaściwą mieszankę paliwo/powietrze lub (i) bardzo wolny bądź interwałowy przepływ wody przez kocioł, Ty powinieneś najszybciej rozpoznać przyczynę, bo to Twoja instalacja i masz dostęp do swojego kotła ;)

Trzeba też powoli podnieść kopiec, bo może kopcić, jeśli kopiec zapadnięty i mało powietrza, ale to trzeba przełknąć, aby doprowadzić do właściwego poziomu palenisko. Nie zgarniaj nic z korony palnika, niech rosną boki. Jeśli będzie mocno kopić po podniesieniu kopca na około 3 - 4 cm ponad koronę, to wtedy przesuniesz całą krzywą napowietrzania w górę tzn. o taką samą wartość podniesiesz powietrze min. i max.

O i tu masz rację. Obstawiam to pierwsze zły skład mieszanki paliwow powietrznej. 

Wczoraj po namowie jednego znajomego. Załączyłem na stałe pompę cwo i obnizylem temp. Zadana do 50 stopni. Dziś wyczystce kocioł otworze przepustnice obniżenie nadmuch tak jak mówisz i zobaczę efekty. A co może być przyczyną innych wyświetleń wskazań minimalnych powietrza i modulacji (co odpisywałem w pierwszym poście że zdjęciami) niż mam zadane. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomaga

DSC_2982.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nagrałem film ale coś nie chciał się wstawić. Tu link do filmu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krychu34692 napisał:

A co może być przyczyną innych wyświetleń wskazań minimalnych powietrza i modulacji (co odpisywałem w pierwszym poście że zdjęciami) niż mam zadane. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomaga

Na to nie zwracaj uwagi, nie jest to przyczyną Twoich problemów. Jak się ustawi moc min. 10, to sterownik na min. może zejść do 9, jak ustawisz 11, to zejdzie do 11, jak ustawisz 15, to będzie na min. 14, jak 16 >16, jak 20 >19 itd. zauważyłem to już dawno, ale jakoś przestało mi to przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sa te przeklete wykresy @jolo747 .Nie badž nie sczestliwy,tež na poczatku mialem na wykresach takie bzdury jak ty,no wiedzal som,že cos nie tak.Kolegi tu cos doradzili i jest dobrze.Na ostatnim zdejciu jest cos zamiast upchawania komina i dziala bardzo dobrze,tež taki automat grawitacyjny.

Jescze dodalem:modulacja 8-100% na calym sezonie.

IMG_20191116_110807.jpg

IMG_20191116_110815.jpg

IMG_20191116_110822.jpg

IMG_20191116_110935.jpg

IMG_20191116_111016.jpg

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

A co może być przyczyną innych wyświetleń wskazań minimalnych powietrza i modulacji (co odpisywałem w pierwszym poście że zdjęciami) niż mam zadane. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomaga

Dla moich postrzezien sterownik zeidze na najblizsza %elna moc gdzie wychodzi wyliczanie podawania wegla wdlng czasu podawania i %wiatraka.Musi działać poprzez zaokrąglanie wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama zamiast drzwiczek do czysczenia,ós,blache z ciežarkmi na szrube sterujacym,ciežarki zew i wewnatrz na szrube.Nakretka przyspawana na blache i kreczenim szrubem sa przesunac srodek ciezkosci i ustawiac ciag.Gorna polowe blache(klapke) jest wewnatrz komina,dolna zewnatrz.Gorna wieksza i ciag jej odciagnie ,ciežarka przecziwdziala.

Nie byc po prostu madrym,na poczatku karyery palacza užylem tež klapy kominowej,dzialalo,no pogoda jest dziwa i po tym,co widzialem na kotle TO na wylotu spalin z kotla,powiedzialem siebie NEWER i zrobilem RCK.

IMG_20191116_125748.jpg

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bercus , bardzo ładnie , jak na kocioł pracujący z dużą mocą , 

u mnie przestawiłem kociołek na zakres modulacji 15 do 25% , idzie tak już 13 godzin ,spalanie  może ciut mniejsze (-5%), wykresy jak poniżej , kocioł nadal się odstawia ,średnia moc 2000-2500W,w wymienniku szara sadza z popiołem 

jest jedna korzyść , zauważyłem większy kopiec i odrobinę niespalonego węgla ,co sugeruje zbyt mała ilość powietrza w tym zakresie , i chyba teraz poustawiam takie modulacje 25-35%,40-60% 60-80%, każdą na kilkanaście godzin bo to pomoże zobaczyć czy w poszczególnych zakresach mocy nie brakuje lub jest za dużo powietrza ,

poważnie się też zastanawiam nad analizatorem spalin 

 

20191116_083606.jpg

20191116_083425.jpg

20191116_082308.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jojo747 to czemu nie stanol podajnik jak wygasło biorę się za ten deflektor podnoszę go tak ze 24 cm, zrobione teraz cza czekać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekd masz tu ode mnie medal za kreatywność. Kociołek doczyściłeś bardzo ładnie

24336009_medalssiedzi.thumb.jpg.6c3bceb93fa16463401010a859d669d4.jpg

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast deflektora miskę daj cienką nierdzewną płytką taką na 4-5cm ,wysokość tak żeby delikatnie płomienie ją opływały , im niżej ja zawiesisz tym niżej piec ci będzie się grzał i będziesz miał większą temperaturę podajnika , a napisz masz płaszcz wodny na piecu od samego dołu pieca ? czemu nie wyłączył się  piec , widocznie sterownik nie zauważył braku opału, moze jakiś parametr w wygaszaniu za długi jest , nie wiem z wygaszania słaby jestem , jeszcze nie wygaszałem : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.