Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Jockey napisał:

tak - Stabilna

p.s. 20 lat temu.....

Miało być 30 ale za duże palce.

Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema w którym miejscu powinien byc zamontowany czujnik temp cwu jeśli bojler nie posiada takiego miejsca? Czujnik wskazuje wam dobrą temp? Bo u mnie z 3°C mniej dlatego pytam o miejsce montażu. Przydałaby możliwość korekty temp cwu co wy na to?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  jestem posiadaczem kotła 25 kW z rusztem wodnym i awaryjnym zamówionego w lokalnej firmie która wykonuje kotły pod zamówienie. Do kotła posiadam Podajnik Samoczyszczący Stalkot 12-25 kW, sterownik Skzp -02 oraz wentylator wpa 07. W instalacji mam jedną pompę CO i drugą CWU oraz zawór 4d ze sterownikiem automatycznym.

Dom który ogrzewam to konstrukcja z prl-u bloczek i pustak żużlowy, ocieplony styropianem 6 cm, okna plastikowe, poddasze, tzw strychy nie ocieplone.

Od trzech dni zacząłem palić Pelletem węglowym Varmo, i mam problem z nastawami aby spalić ten produkt odpowiednio w popiele pełno zlepów i koksów a i spalaniu towarzyszy sporo dymu.

Czytałem wiele tematów dotyczących spalania paliw, ale jakoś nie potrafię ustawić dobrze procesu spalania tego pelletu.

Oto ustawienia które przyjąłem na początek w pracy interwałowej:

spacer.png

Palnik czuwanie ustawione identycznie jak poniżej w trybie automatycznym.

Następnie po dniu kiedy spalanie było brzydkie przeszedłem na automat i tu jakość się nie poprawiła a ustawienia wyglądają następująco:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Niestety ale brak rezultatów po przejściu na automat. Dopiero zaczynam przygodę z takimi kotłami i paliwami, więc proszę o poradę co zmienić aby spalanie było bardziej efektywne. dodam, że obecnie spalanie paliwa wyszło mi 27,6 kg na dobę w wyliczeniu ręcznym.

A tak wygląda w popielniku:

IMG-20191117-162242.jpg

spacer.png

Edytowane przez ByCygano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

masz zawirowniki/deflektory w półkach ? bo masz mega wychłodzone spaliny , powrót też zimny ,chyba bym zaczął mieszacz/ochrona powrotu/aktywna , temperatura na kotle 55stC, dmuchawa minimalna 15%, max 55%, dynamika 4 , i po 2 godzinach zdjęcie palnika , popiołu i wykres z 2 godzin, i jakś cinka miska pod rusztem wodnym żeby ci się o ruszta płomienie nie schładzały ,ewentualnie szy. szy. szyb, albo szyber zostaw na razie otwarty : )

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten deflektor jest za nisko . Jak się nie da podnieść to zrezygnuj z niego .

Ps współczuję polaczenia rynny stalkotu I rusztu wodnego .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo747 napisał:

masz zawirowniki/deflektory w półkach ?

Nie bardzo wiem co to jest ?

4 minuty temu, FAFAŁ napisał:

współczuję polaczenia rynny stalkotu I rusztu wodnego .

to złe połączenie ?

Deflektor da się podnieść.

Ogólnie sam podajnik jest bardzo głośny :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem, że jak za dużo powietrza to się robią spieki, temu ustawiłem małe wartości, w dodatku na stronie Varmo podają moc nadmuchu 10-30 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaliscie co za dmuchawa firma Konwektor  Lipno typ.WBS-5a nie wiem czy to coś pomoże ale tak dla info.

Rodzaj: promieniowy bębnowy, jedno-strumieniowy

Wydajność: 380 m³/h

Ciśnienie statyczne: 340 Pa

Prędkość obrotowa: 1500 1/min.

Temperatura pracy: +45 °C

Masa: 5 kg

Głośność: 65 dB(A) (w odległości 1 m) 

Napięcie: 230 V

Materiał: blacha stalowa malowana lub ocynkowana

Moc silnika: 0,105 kW

Prąd: 0,46 A

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc nadmuchu 10-30 to dla dmuchawy 70/80w , dla 40w pow min 15/20 a max 50/60 

Edytowane przez shaft7
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podają przy opale to kant 4 liter. Każda dmuchawa będzie inaczej wiać. Najlepiej przetestuj to zasadzie :udrutowac moc kotła np na 20% ( dół i góra) ustawić odpowiedni wiatr i obserwować. oczywiacie potencjał i kaloryczność ma być wpisana prawidłowo. Dalej dla np 50% mocy. Jak już ustalisz mniej więcej wyliczysz ile ma być dla mocy min i max. Ewentualne korekty potem. Kolega[mention=70418]Jockey[/mention] ma kanał na YT i na jednym ze swoich filmików w prosty sposób wyjaśnia jak to zrobić.@marekd dlaczego masz taki wentyl, przecież to do kotła od conajmniej 50kw w górę

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ByCygano napisał:

to złe połączenie ?

Deflektor da się podnieść.

Oj bardzo zle . Rynna stalkotu jeśli to ten stary typ to jest po prostu generator sadzy . Spali wszystko ale przy tym pokopci .

Ruszt wodny to kolejny generator sadzy . Zbyt szybko przerywa proces spalania po czym osadza się na nim sadza .

Deflektor winduj ile się da w górę . Przez to że jest za nisko robią się spieki . Dopal go mocno bo dopiero zauważyłem że on cały w smole . Aż płynie.

IMG-20191117-162242.jpg&key=6045e894cf9c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekD, bez znaczenia jaką masz dmuchawę ważne co robi z opałem, możesz mieć wydajna dmuchawę ,słaby kondensator,mocny ciąg, "po owocach ją poznacie", miałeś wstawiać zdjęcia ,kopczyka ,płomienia,parametrów i co ? dałeś fotkę gdzie jest 7% dmuchawa przy 30% modulacji , a nie widać jak się na tych 7% pali, jak mamy ci pomóc ? kręcisz tym wszystkim bez ładu i składu

Carlo ,moim zdaniem za niska zadana i pewnie za zimny powrót ,za to wykres ładny ,tylko co z tego ?

ByCygano ,zawirowniki to takie hmm, nie wiem jak to wytłumaczyć ,takie coś z takim czymś włożone między półki wymiennika kierujące spaliny w półkę 

do doświadczonych forumowiczów mam pytanie,

jak poradzić sobie z tym że na palniku rynnowym w miarę zmniejszenia modulacji przesuwa się płonący opał w stronę ślimaka przez co częśc powietrza podawanego otworami na końcu palnika idzie w popiół nie biorąc udziału w spalaniu przez co powietrza które w spalaniu udział bierze jest za mało  (pierwsza połowa palnika) i kopci ???  

i jeszcze czy ktoś tu ma doświadczenie z pustakiem maxem w piecu ?

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo747 napisał:

jak poradzić sobie z tym że na palniku rynnowym w miarę zmniejszenia modulacji przesuwa się płonący opał w stronę ślimaka przez co częśc powietrza podawanego otworami na końcu palnika idzie w popiół nie biorąc udziału w spalaniu przez co powietrza które w spalaniu udział bierze jest za mało  (pierwsza połowa palnika) i kopci ???  

 

Spróbuj skrócić powierzchnię czynną palnika zaślepiając jego otwory od strony wylotu, np śrubami czy innym patentem,. Ale z głową (nie za dużo) tak by przy pracy na wyższych mocach niespalony węgiel nie przesuwał się na obszar zaślepiony. Możliwe że będziesz potrzebował bardziej stomej krzywej nadmuchu. To tylko propozycja do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jolo747 napisał:

...czy ktoś tu ma doświadczenie z pustakiem maxem w piecu ?

Latałeś tu:

https://esterownik.pl/forum/posty,4177/newpost?m=118183

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, krisgie napisał:

Spróbuj skrócić powierzchnię czynną palnika zaślepiając jego otwory od strony wylotu, np śrubami czy innym patentem,. Ale z głową (nie za dużo) tak by przy pracy na wyższych mocach niespalony węgiel nie przesuwał się na obszar zaślepiony. Możliwe że będziesz potrzebował bardziej stomej krzywej nadmuchu. To tylko propozycja do sprawdzenia.

problem jest taki że piec 25kW zasila 2 wulkany 40kW + 25kW i raczej będzie pracował na 100% mocy ,i w takiej mocy jest ok palnik pełny ,sadze szare , ale przy takich temperaturach jak dziś (12stC) , modulacja jest ok 50% i zaczynają się cyrki , jak zaślepię otwory to mi braknie powietrza na pełnej mocy , (może nie powietrza ,braknie mi obszaru palnika )

dafnezz,  ciekawe 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747
Dzięki za cenne uwagi.
Do informacji powrót o 1-2° niższy niż temp. mieszacza.
Zadana za niska, powrót za niski, wykres ładny... no właśnie i co z tego jak kocioł się nie poci, opał spala się czysto, a przede wszystkim w domu jest ciepło.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey czy miska którą prezentuje kolega @lechumb to jest taki sprzęt o którym wspominałeś kilka postów wcześniej?A jesli nie to masz może swoje foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, carlo napisał:

@jolo747
Dzięki za cenne uwagi.
Do informacji powrót o 1-2° niższy niż temp. mieszacza.
Zadana za niska, powrót za niski, wykres ładny... no właśnie i co z tego jak kocioł się nie poci, opał spala się czysto, a przede wszystkim w domu jest ciepło.

dla peletu czy warmo, albo super suchego ekogroszku te temperatury mogą być ok , to że jest w piecu czysto i sucho  a  w domu ciepło  jest chyba najlepszym wyznacznikiem prawidłowych ustawień , jeszcze jak mało pali , ideał 

marekD mnie to ciągle wygląda na za mało powietrza w dolnych zakresach , weź tam gdzieś w piecu wyczyść kawałek łopatką , żeby było wiadomo co jest nową sadzą a co starą , i daj więcej powietrza minimalnego, daj jeszcze zdjęcie popiołu i zdjęcie parametrów węgla ,

tez miałem mało powietrza na dole , dodałem 6% dwa dni temu i mi spalanie spadło z 8,9 na 7,3 (wczoraj ciepło, było 6,8)

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekdDla mnia jest kociol zabrudzony z powodu czysczenia palnika.Jak widač na wykresie,palenisko sa przy czysczeniu rozpedza i potym mu brakuje chwilowo powietrze i pokopczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Mam trzy pytanka:

-czy srednia delta z ostatnich 24 h na poziomie 6 C (czasami ponad 7 C) to akceptowalna wartość?

-czy zamontowanie mieszacza może ten problem rozwiązać (temu służy ten zawór)?

-czy w ślad za powyższym kocioł powinien pracować bardziej stabilnie, tzn bardziej wywłaszczona linia modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.