Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Korekta na + zwiększa ilość podawanego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność i dawka to wartości odwrotnie proporcjonalnie. Zwiększając dawkę, zmniejsza się (w domyśle) kaloryczność, zmniejszając - odwrotnie. Oczywiście przy stałej mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik w Trybie Automatycznym podaje wyliczoną DAWKĘ PALIWA na podstawie ustawienia mocy kotła, kaloryczności paliwa i wydajności podajnika.

KOREKTA DAWKI PALIWA – umożliwia skorygowanie podawanej ilości paliwa na plus i na minus. Ona nie koryguje ani kaloryczności, ani mocy, ani wydajności podajnika, tylko zwiększa lub zmniejsza o x% podawaną dawkę paliwa wyliczoną z tych trzech składowych.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jockey napisał:

KOREKTA DAWKI PALIWA – umożliwia skorygowanie podawanej ilości paliwa na plus i na minus. Ona nie koryguje ani kaloryczności, ani mocy, ani wydajności podajnika, tylko zwiększa lub zmniejsza o x% podawaną dawkę paliwa wyliczoną z tych trzech składowych.

Wiele dróg prowadzi do Rzymu. W definicji dawki paliwa podałeś dwa parametry które są constans, został trzeci którym można sterować (kaloryczność) a ma wpływ na dawkę paliwa. Podwyższając kaloryczność zmniejszamy dawkę paliwa i odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy parametry o których mowa mają wpływ na wielkość dawki paliwa + korekta o ile jej wartość jest różna od zera.

Więc zmiana któregokolwiek z tych parametrów ma finalnie wpływ na wielkość dawki paliwa. Każdy sobie reguluje wielkość tej dawki czym sobie chce.

Jeden zmienia moc, inny kaloryczność, ktoś potencjał, inny korektą a jeszcze inny traktuje te wszystkie wartości jako constans i dobiera powietrze do tej stałej dawki paliwa. Każdy widzi to inaczej, więc Oldek masz rację: wiele dróg prowadzi do Rzymu. 13.gif

Trzeba tylko pamiętać, że moc i korekta to wartości wprost proporcjonalne, czyli zwiększając ich wartość zwiększamy nawęglanie, a potencjał i kalorycznośc to wartości odwrotnie proporcjonalne, czyli zwiększając ich wartość zmniejszamy nawęglanie (w trybie automatycznym)

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie. Koledzy a czy ktoś z was kożysta z funki obniżenia temperatury kotła? Jak to się sprawuje?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Ja korzystamz tej funkcji. Jakiś tam spadek spalania jest ale trochę smoli się kocioł kiedy jest w trybie czuwania i spada temperatura do obniżonej. Jeśli to będzie niewiele to Smoleniem będzie mniejsze. Ja u siebie mam o 5 st.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodzy forumowicze, użytkownicy z doświadczeniem, mam pytanie:

mam ustawiony sterownik w PID'zie temp kotła 58, max 65, temp na co jest wyliczona przez sterownik na 35-36 stopni zawór 3 drogowy w trybie regulacji temp co, temp załączania pompy 40* i kocioł mi się odstawia, a chciał bym, żeby pracował ciągle z mniejszą mocą i utrzymywał temperaturę tak by żółty i zielony wykres był na stałym poziomie (a nie góry i doliny). oglądałem trochę filmików i niektórzy mają piękne linie niemalże proste a modulacja pomiędzy 10 a 35 do 40%. co robię nie tak że kocioł przechodzi mi stan czuwania a później wchodzi w modulację 100% żeby nadgonić straty, po czym siłą bezwładności znów wpada powyżej 5 stopni ponad zadaną temp kotła i znów się wychładza poniżej 58 i znów 100% i takie błędne koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz mu moc. Max mocy ustaw na 90% i obserwuj, jak się odstawiał to znów o 10 w dół i tak to momentu kiedy cały czas będzie modulował. To tak na szybko. Wstaw fotki ustawień i palnika to coś pomożemy.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, konopka napisał:

.Czy pompa to się w ogóle załącza, skoro masz ją na 40* a temp. obiegu 36?Czy ta pompa jest za 3d?

tak, bo pompa załącza się gdy na kotle jest min. 40* a ja mam cały czas powyżej więc pompa cały czas działa, to zawór 3 drogowy utrzymuje mi wyliczoną temp na CO, spróbuję ograniczać moc max tak podpowiada kolega Lechumb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czujnik temp.kotla jest prawidlowo przymkniety i zaizolowany na rurze,lub w tulejce na kotle po prostu wsuniety?To powodzuje duža bezwladnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, medicrob napisał:

drodzy forumowicze, użytkownicy z doświadczeniem, mam pytanie:

mam ustawiony sterownik w PID'zie temp kotła 58, max 65, temp na co jest wyliczona przez sterownik na 35-36 stopni zawór 3 drogowy w trybie regulacji temp co, temp załączania pompy 40* i kocioł mi się odstawia, a chciał bym, żeby pracował ciągle z mniejszą mocą i utrzymywał temperaturę tak by żółty i zielony wykres był na stałym poziomie (a nie góry i doliny). oglądałem trochę filmików i niektórzy mają piękne linie niemalże proste a modulacja pomiędzy 10 a 35 do 40%. co robię nie tak że kocioł przechodzi mi stan czuwania a później wchodzi w modulację 100% żeby nadgonić straty, po czym siłą bezwładności znów wpada powyżej 5 stopni ponad zadaną temp kotła i znów się wychładza poniżej 58 i znów 100% i takie błędne koło.

Moim zdaniem to w dolnym zakresie powietrza masz za dużą wartość. 

Obrazujac to zjawisko to wyglada to następująco.  

Kociol dobija do temp. zadanej po czym zmniejsza moc żeby utrzymać tą temp. Powietrze przy mniejszej mocy jest jeszcze na tyle silne że mimo zmniejszenia mocy przez sterownik temp. rośnie jednocześnie  wypala się węgiel w palniku. Jak już jest go na tyle mało wtedy temp. kotła spada i sterownik żeby dogonić ją zwiększa moc. Na palniku pojawia się więcej węgla temp. dochodzi do zadanej i kółko się zamyka.  

Reasumując 

Zmniejsz powietrze w dolnym zakresie i poobserwuj. Pokaz twój wykres to powiem Ci o ile uszczuplić napowietrzanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bercus napisał:

I czujnik temp.kotla jest prawidlowo przymkniety i zaizolowany na rurze,lub w tulejce na kotle po prostu wsuniety?To powodzuje duža bezwladnosc.

tak, czujnik jest zamontowany prawidłowo owinięty taśmą miedzianą i wciśnięty w gniazdo kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dormario napisał:

Moim zdaniem to w dolnym zakresie powietrza masz za dużą wartość. 

Obrazujac to zjawisko to wyglada to następująco.  

Kociol dobija do temp. zadanej po czym zmniejsza moc żeby utrzymać tą temp. Powietrze przy mniejszej mocy jest jeszcze na tyle silne że mimo zmniejszenia mocy przez sterownik temp. rośnie jednocześnie  wypala się węgiel w palniku. Jak już jest go na tyle mało wtedy temp. kotła spada i sterownik żeby dogonić ją zwiększa moc. Na palniku pojawia się więcej węgla temp. dochodzi do zadanej i kółko się zamyka.  

Reasumując 

Zmniejsz powietrze w dolnym zakresie i poobserwuj. Pokaz twój wykres to powiem Ci o ile uszczuplić napowietrzanie.  

powietrze minimalne mam na poziomie 7%  aha, kocioł 15KW a powierzchnia domu 110m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, konopka napisał:

Ok,pompa za mieszaczem?Daj jakieś ustawienia palnika.Jaka temp. powrotu?

tak, pompa jest za mieszaczem niestety:( tak zamontował mi instalator (fachowiec) przez co mam problemy z ustawieniem mieszacza w trybie ochrony powrotu, dlatego pracuje jako sterowanie temperatury CO na powrocie mam 30* przy temp na CO 35-36* (wiem, że to za nisko ale tak jak napisałem ochrona powrotu niestety nie może działać  przy takim układzie gdy pompa jest za mieszaczem nie ma takiej opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lukasz42 napisał:

Witam szanowne grono. Dzisiaj zakupilem sterownik skzp02. Czy moge liczyc na waszą pomoc w ustawieniach itd ?? Pozdro.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Miałeś IE 42 i go opanowałeś ,to z SKZP 02  też dasz sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.