Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak też właśnie kminiłem :)  Jeszcze pytanko, jak to liczyć. Palnik o którym myślę, posiada moc 38 KW. Jaki tlen powinien mieć podczas pracy ? Czytam ten temat od początku, ale nie wiem według czego mam to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się nie liczy, to się bada i sprawdza.

Najczęściej standardowa retorta ze szczelnym stalym paleniskiem powinna się mieścić w widelkach 10-12%.

Trzeba zasadzić analizator i sprawdzić jak się pali oraz jak się wypala paliwo na danym ustawionym poziomie tlenu. Im mniejszy nadmiar tlenu przy wypalonym paliwie, tym wiecej jesteś do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pieklorz napisał:

Najczęściej standardowa retorta ze szczelnym stalym paleniskiem powinna się mieścić w widelkach 10-12%.

No i to jest jakiś punkt odniesienia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tlen przy modulacji 10 mam około 18%

Retorta 12kw

Gdzie popełniam błąd...niby czyściej...bo poczatki to masakra...czarno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niskich mocach nie ma sensu patrzeć na analizator, spalin w czopuchu wtedy jest tak mało że pomiar tlenu jest zafałszowany. Tak naprawdę mierzysz wtedy ilość tlenu w czopuchu nie w spalinach.

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIedy podlaczenie kotla z kominom sczelne,nie može bezprosrednio poza kotlom byc cos inego mimo spalin z kotla.Kiedy nie sczelno,im mniejsza moc,tym wieksze lewe powietrze.W samochodach niesczelnosc przed i za lambda wykazuje duže zaklamywanie O2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus  walczę już z tym dłuższy czas, pouszczelniane mam wszystko że włosa nie wciśniesz i na modulacji poniżej 30% powietrze gwałtownie idzie w górę. Spróbuję jeszcze pozaklejać wszystkie otwory w palniku i wtedy zobaczę :-) 

ps. jak zainstalujesz analizator to zmienisz zdanie

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku jest to powietrze "obciekajace" kopczyk.Z tym nie urobimy nic.U mnia nawet dorobiolem powietrze wtorne ponad palnik...

Jutro bedziem szlifowac slimaka,sczelniac czopouch,montowac analyzatora,sprawdzam sczelnosc na retorcie,može zapcham jescze jakes dziurki napowietrzajace i poczniem walkowanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z analizatorem, wnioski i szczegóły będą później, obszernie i w stosownym czasie. Piki na 100% mocy, to załączenie bojlera w programie czasowym

obraz.png.9dde153a2ac948247436fdbd69a5ff78.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AdamMa napisał:

@Jockey, zdradzisz jak osiągnąłeś taki efekt? Ładnie to wygląda. Jak wygląda poziom tlenu?

Jak już pisałem wcześniej, gdy będę gotów, to przedstawię wnioski oraz swoje refleksje, dla mnie liczy się powtarzalność i przewidywalność tego, co robię i co chcę osiągnąć, dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Na pewno podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami i jak zwykle pokażę na przykładach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, altoro napisał:

Nowy? Znaczy jaki?

Taki zamknięty i nie do udostępnienia jeszcze. Jak się go zamknie, Tomek pozwoli, to nowszy bardziej oficjalny pójdzie w obieg.

Trzeba zaczekać czy jeszcze gdzieś cos nie wyskoczy. Póki co ja z kolegą pracujący na SVkach jesteśmy zadowoleni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niebyloby dodac ten "czarny soft" ? jutro brdziem wgrywac i po tygodniu ponownie...

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wniosków z mojej strony

Stopniowanie mocy na SVca sprawdza się bdb

Testy robiłem z dynamiką od poziomu 7 do 1

Na 7 mocno góra-dół zmiana mocy, ale temperatura kotła i zaworu nadążały

Zejście na dynamika 1 bardzo to wszystko uspokoiło. Wydaje mi się,że przy współpracy z BCA jest to najlepsze rozwiązanie, bo częśc spraw przejmuje tu reakcja softu na wskazania tlenu

 

W dalszej kolejności przyglądam się zakresowi korekcji, gdzie wnioski mam takie:

Tu chyba częsc chciała, aby to wszystko zostało zrobione za nas na dane palniki i ustawiała 20, co przy źle dobranym powietrzu wyjściowo dawało dziwne efekty.

Myślę,że należy tu ograniczyć zakres korekcji do max 10, gdzie uważam,że sprawdza się to w zakresie od ok. 4 do 6 przy dobrze dobranym wyjściowo powietrzu, tj sile nadmuchu, zakresowi korekcji oraz poziomowi tlenu min-max przy podaniu dobrego przesypu i kaloryczności.

 

Dalej chcę aby uzależnić minimalną dawkę paliwa od przesypu. Do 20kg chciałbym, aby w sofcie nie dało się ustawić mniej niż 2,5sekundy. Jak przesyp palnika będzie powyżej 20kg/h (szybkie przekładnie) to wówczas będzie można ustawić krótkie cykle aby dać tutaj możliwości regulacji dla posiadaczy tych zestawów z ABM.

Do SVek chce tego uniknąc ze względu chociażby na błędy, cyk na 0,7sekundy to kwestia jak to jest podane na silnik i jak silnik się zatrzyma, to jest za każdym razem inaczej ze względu na bezwładność i będzie to generować błąd, który jedynie w perspektywie długiego odcinka pomiarowego może się gdzies uśrednić. Pomijam kwestie obciażenia kondensatora i takich pików zał/wył czy też jak to wpływa na temperatury silnika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz czytając cały czas Twoje obawy o krótkie czasy w ABM zaczynam się zastanawiać, jak ten Timel steruje motoreduktorem. Fabryczny sterownik niby podaje czas, ale tak naprawdę zlicza impulsy z zabudowanego na osi silnika halotronu. Więc bez znaczenia, czy ślimak podaje drobny i miękki węgiel, czy zostanie przyhamowany jakimś kamieniem węgielnym-zawsze wykona dokładnie tyle samo obrotów. 

I teraz-jeśli ten Timel nie liczy obrotów (jak sterownik fabryczny), tylko załącza po prostu silnik na 1s, to faktycznie jest to katastrofa. Dawkowanie będzie się różnić przy krótkich czasach gigantycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to, że jestem praktykiem, to zamiast tego całego gdybania i teoretycznych obaw o katastrofalne dawkowanie paliwa przy krótkich czasach oraz o gigantyczne różnice w ilości paliwa podawanych na palnik a zawiadowanych przez sterownik Timel, może zwyczajnie wstawię świeży, jeszcze cieplutki praktyczny wykres z procesu spalania, nie wybrany fragment, ale cała kolejna doba i to przy współpracy sterownika z (tu każdy może wstawić wybrany przez siebie epitet, określający aktualny stan emocjonalny wobec tego urządzenia) Bragerem...

1500658303_pracazanalizatorem2.JPG.2338a172c1ff4be7bcec5cad8004036f.JPG

Czasy podawania katastrofalnie niskie 0,5s - 2s. Od kilku lat stosuję czasy poniżej 3s, przez około rok miałem 1s i jakoś do tej pory dziwnym zrządzeniem losu w kotle ani mi nie wygasło, ani gigantycznych różnic w nawęglaniu palnika nie zauważyłem, ale fakt jest taki, że już niedowidzę (więc coś w tym może być)

Jak rzekłem, wolę praktykę zamiast teoretyzowania, więc w kwestii obaw o temperatury silnika i przekładni z uwagi na katastrofalnie niskie czasy podawania, wystarczy spojrzeć na zdjęcia z przed chwili...

IMG_20201122_141653.thumb.jpg.c45e80a4861789cdfd8ad17ec8b68f21.jpg

IMG_20201122_141835.thumb.jpg.1adf49f63353c1f4b97773a3b8fdb756.jpg

kwestia kondensatora: od 4 lat tak pracuje, silnik 0,03kW (kiedy się zepsuje - nie wiem), kamera 30cm od silnika

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Jockey napisał:

Czasy podawania katastrofalnie niskie 0,5s - 2s. Od kilku lat stosuję czasy poniżej 3s, przez około rok miałem 1s i jakoś do tej pory dziwnym zrządzeniem losu w kotle ani mi nie wygasło,

Dodaj tylko że masz przesyp rzędu 30kilo lub wiecej . A przekładając to na przesyp około 15 kilo na godzine daje czasy około 1do 4 sekund . I to już nie jest takie straszne . Gorzej jak ktoś pójdzie z przesypu 15 kg/h i ustawi sobie te 0.5sekundy , powodzenia . Będzie w oczach strach a w ręku młotek jak sobie zaaplikuje takie ustawienie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty teraz mówisz?

Najpierw jedna osoba jak rozumiem nie mająca ani BCA ani SKZP dodaje swoj komentarz

Teraz Ty Jockey swój ....

 

Zaznaczyłem wyraźnie, zablokować do normalnego, mnie ABM nie interesuje, natomiast interesuje mnie to, aby nie powielać tego co może sprawdzić się na przekładni 2,2 czy 2,4 do przekładni 1,1 i tyle. 

Powyżej przesypu 20kg jak wspomniałem niech sobie te krotkie czasy będą, skoro potrzebujesz. Tyle, że Twój przykład jest totalnie z innej bajki. Nikt nie ma takiego palnika jak Ty, pewnie ani jedna osoba. Na tyle mocno go zmodyfikowaleś. Wnioski jednak z szybkiego przesypu też są potrzebne,tylko robić to z głową. Tak jak Fafał wspomina odróżnić szybką przekładnie od wolniejszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzicie, że nie potrafię odróżnić szybkiej przekładni od wolnej i tego, co jest z tym związane??? Mnie tego nie tłumaczcie.

Dziwię się tylko, że nie przeszkadzają Wam możliwości zmiany korekty paliwa od minus 90 do +100%, że moc można zmienić od 8 do 152kW, że zakres pracy dmuchawy można zmieścić w jednym % dla każdej dmuchawy.

Te parametry to dopiero mają ogromny wpływ na podawaną ilość węgla i powietrza na palnik i mogą spowodować o wiele więcej nieporównywalnych problemów niż niskie czasy podawania, ale co mi tam... jakoś dam sobie radę

Wracając do tematu: czekałem na wietrzną pogodę i ostatnie 2 dni tak u mnie było, ale nie na tyle wietrznie, aby zadziałał RCK. Nie zmieniałem kompletnie swoich ustawień powietrza, a odczyt zawartości tlenu w spalinach o 2-3% wyższy niż poprzednio i dziś, gdy wiatru już takiego nie ma....

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey co się dzieje . Jest proba uniknięcia kolejnego bubla to Ty pretensje . Wymieniłeś kolejne bledy lub problemy daj rozwiązanie . Przecież nikt Ci nie zabierał krótkich czasów . Tylko wiesz co szkoda było by gdyby ktoś po ogladnieciu filmu wklepal sobie takie czasy jak Ty masz . Bez spiny i agresji . 

Ja mam przesyp teraz około 17 na próbę dałem mu minimalny czas podania 0.7 i powiem Ci jeszcze chwile i ster by oberwal :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.