Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

@altoroPalnik z kotła Metalteres Eco Lux 25kW - jak sądzę zrobiony specjalnie do niego przez producenta. Jest to konstrukcja tego typu:

3ccbab11624e1007758cae3ecd9bb5b6.jpg

(źródło zdjęcia: https://tanieogrzewanie.pl/palnik-retortowy-standard-25kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem zaskoczony.

Marcin to klasyczna fajka, czyli całkiem udana konstrukcja na ekogroszek. W kotle 25kW powinna dobrze pracować.

Wpływ na tlen w spalinach ma też samo poprawne napowietrzenie kotłowni. Chwilowo nie chcę sie o tym rozwijać, jestem ciekaw do jakich wniosków dojdzie Jockey

 

Marcin a jaką masz dmuchawę?

Co masz w oknie skala?

Co w ekranie palnik-powietrze

Co w diagnostyce w oknie analizator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pieklorz napisał:

Marcin a jaką masz dmuchawę?

Dmuchawa WPA 120

9 minut temu, Pieklorz napisał:

Co masz w oknie skala?

124439463_914513942413282_6549524361968199270_n.jpg

9 minut temu, Pieklorz napisał:

Co w ekranie palnik-powietrze

125110866_646816189285647_3419073652145690018_n.jpg

9 minut temu, Pieklorz napisał:

Co w diagnostyce w oknie analizator?

124337938_380689609921733_4710980771173880968_n.jpg

Ale to się bardzo dynamicznie (aż zbyt dynamicznie :) ) zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana Marcina tak po sąsiedzku bo kocioł jest naprawdę od sąsiadów ok 100m od firmy mieszkam ... a co do Skzp bardzo dobry wybór... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin

Jak oba te produkty to świeży zakup, to jeszcze chwilę potrwa gdzie złoty środek leży.

Jak masz uczciwy ekogroszek, nie masz problemu z napowietrzeniem kotłowni ani ciagiem komina...

Skala wygląda na poprawnie wyciętą dla tej dmuchawy, przy mocy kotła 25kW częściej bliżej 30-32, ale jak w danych warunkach wystarcza 25 to może zostać. Wpa 120 generalnie jest dedykowana do miałówek, opiera się o silnik jak dedykowana do podajnika Wpa06 ale ma inny kołnierz wylotu powietrza. Wirnik i ten wylot mogą sprzyjać skali do 25.

 

Myślę, że spokojnie mozesz natomiast zmienić palnik - powietrze wartość max 95... Tu lekko mówiąc możesz zejść do ok.70 (a z czasem być może jeszcze niżej, ale to już kwestia obserwacji, u mnie wystarcza 49)

W oknie analizator masz korektę wentylatora o 20% więc jak jakimś cudem na mocy 100% będziesz potrzebował więcej jak 70% nadmuchu, to korekta i analiza z BCA02 Ci to doda z korekty po odczycie zawartości tlenu.

 

Jak dobrze trafisz z powietrzem wartość max, to przy dłuższej pracy na mocy znamionowej zakres korekty analizatora powinien się kręcić koło 0...

 

Edytowane przez Pieklorz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, można by rzec, że w "naszym domowym teamie" wspieramy się wzajemnie i współpracujemy:

analizator zapewnia materiały dowodowe, analizy i ustawienia opieram na doświadczeniu i zdrowym rozsądku, a sterownik wykorzystuje to wszystko w kulturze swej pracy 42.gif

Kocioł pracuje bez odstawiania się, te większe wahnięcia temp. kotła to załączenie się i wyłączenie bojlera oraz podłogi

wykres.JPG.a9c59c611e3bda3220948b728a45ee03.JPG

na wykresie poniżej widać korekty dmuchawy w odpowiedzi na wskazania analizatora

1816251433_wykres2.thumb.JPG.e239eb8ecec758852b068d18bef4032d.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko palnik nie nadąża za sterownikiem , u mnie moc min w tej chwili ustawiona na 20% z 15kw , poniżej tego kopci , mam pps duo 17kw ktorego dzisiaj pozbawiłem obrotu , nie wiele to dało , pewnie trzeba by coś dowiercić a najlepiej wymienić ten palnik na sv200 z zapalarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kopci to znaczy, że na palniku jest zbyt mało powietrza, a zapewne w tym samym momencie jeszcze algorytm odejmuje powietrza w odpowiedzi na odczyt z analizatora.

Nie wykonuj pochopnych ruchów, poznaj działanie analizatora, da się palić z analizatorem bez kopcenia i odstawiania się icon_wink.gif

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co zwrócić uwagę ? Pewnie dół dmuchawy będę musiał podnieść z 5na 6 , zeby na mocy min nie kopcił , moc min ustawiłem na 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być dymu, bo dym to niespalone gazy i związane z tym straty oraz wymiennik w sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tak.Kiedy mamy otestowany dol dmuchania na granicu niedopala/kopczenia,ciežko tam schodzič jescze dužo w dol.Oczko,dwie.Raczej starac niewypalic kopczyka..

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy producent napisał może co jaki czas trzeba czyścić sondę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie spostrzeżenie odnośnie współpracy softu z analizatorem:

otóż przy wzroście mocy automatycznie spada zadany współczynnik zawartości tlenu w spalinach, ale palenisko, a właściwie to żar w palenisku, ma swoją "bezwładność" i od razu nie rozpala się tak, aby nadążyć z zawartością tlenu w spalinach w stosunku do spadającego założonego współczynnika zawartości O2.

Co się w takim wypadku dzieje: ano skoro zawartość O2 w spalinach przekracza zadaną wartość współczynnika O2, to sterownik zdejmuje powietrze, aby je obniżyć na odczycie z sondy, ale niestety to jest bardzo niekorzystne dla paleniska i żaru, ponieważ rosnąca moc, to podanie większej ilości paliwa do żaru, a żar nie jest na to odpowiednio przygotowany, ponieważ zostało mu zubożone powietrze. Temperaturę żaru podnosi się podając większą ilość powietrza, ale skoro jest zmniejszona ilość powietrza, to żar nie rozpala się tak szybko jak powinien i jednocześnie, a zarazem w konsekwencji tego, nie rośnie temp. kotła tak, jak powinna.

A skoro nie rośnie odpowiednio temp. kotła, to sterownik w dalszym ciągu podnosi moc ze zmniejszonym powietrzem, w efekcie przybywa dodatkowych porcji węgla do niedostatecznie rozżarzonego paleniska (może pojawić się dym, ponieważ temp. żaru nie jest odpowiednio podniesiona do przyjęcia podanych nowych porcji węgla), ale skoro podnoszona jest moc przy zmniejszonym powietrzu, to stopniowo podnosi się również powietrze (choć zmniejszone) i dochodzi do momentu w którym jest go już na tyle dostatecznie dużo, aby rozpalić podane dodatkowe dawki węgla.

I co się wtedy dzieje?: skoro zaczyna się lepiej palić ponieważ większa ilość tlenu rozżarzyła palenisko, to spada zawartość O2 w spalinach, no to sterownik to widzi i przestaje obcinać powietrze, a skoro palnik dostaje dodatkową porcję powietrza, której mu wcześniej brakowało, to żar rozpala się jeszcze bardziej, co z kolei wpływa na wzrost temp kotła i w efekcie przebicie temp. zadanej (fale na wykresie)

Bardzo dobrze to widać na poniższym wykresie, gdzie w 2 pierwszych godzinach możecie zaobserwować obcinanie powietrza przy wzroście mocy. Tam, gdzie jest obcinane powietrze, tam są większe wahania temp. kotła.

Paradoks tego wszystkiego jest taki, że na niskiej mocy odczyty zawartości O2 z sondy są wysokie, co powoduje obcinanie powietrza, choć na palenisku jest go zbyt mało, ponieważ dmuchawa na małej mocy podaje słaby strumień powietrza pod niskim ciśnieniem, a w takim przypadku powietrze zawsze będzie wybierać łatwiejszą drogę do pokonania, czyli poprzez popiół po bokach a nie poprzez węgiel i żar, gdzie ma trudniej się przedostać.

Wynikiem tego jest duża zawartość O2 na odczycie z sondy, która podaje sygnał do sterownika, aby zubożyć jeszcze mieszankę po to, aby podążać w ślad za spadającym zadanym współczynnikiem O2 odpowiednio ze wzrostem mocy, a w tym miejscu powinno być wg mnie odwrotnie, aby powietrza podać właśnie więcej (a przynajmniej nie obcinać) to wtedy jest szansa na odpowiednie napowietrzenie żaru. Bardzo łatwo to sprawdzić podając więcej powietrza na małej mocy, początkowo odczyt wzrośnie, ale potem spadnie i będzie lepszy efekt, ponieważ sam proces spalania na palniku ulegnie poprawie.

Wniosek jest taki: w tendencji wzrostu mocy, powietrze nie powinno być zdejmowane w stosunku do zadanego

To powyższe, to spostrzeżenia z pracy analizatora ze sterownikiem w moim kotle i z moim palnikiem, więc u Was doświadczenia mogą być zgoła odmienne icon_cool.gif

 

1223624380_wykres5.thumb.JPG.73f2834d46fea9769341ec0fb4167194.JPG

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey dokładnie to samo zaobserwowałem i opisałem w poście #117 dlatego ja w tej chwili zrezygnowałem z palenia z analizatorem. W moim wypadku to walka sterownika z analizatorem o powietrze i niewiele to ma wspólnego ze spalaniem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wyłączyłem chwilowo. Zamierzam z użyciem analizatora zamierzam dostroić sobie ustawienia sterownika a potem go ponownie włączyć. Również zauważyłem podobny efekt, gdy przychodzi do zwiększenia mocy kocioł nie ma powietrza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eliks napisał:

Panowie, a czy producent napisał może co jaki czas trzeba czyścić sondę?

Sonda sama się oczyszcza. 

 

Jockey na małej mocy jak pracujesz dłużej masz nadmiar tlenu. Zatem jak nastąpi rozbiór i większe zapotrzebowanie to moc należy podnosić stopniowo i powoli. Analizator w pierwszej kolejności uzupełni opał z małym nadmuchem, po to aby nie dmuchać mocno lewym powietrzem, jak się zapełni i przytkaja się dysze, to wówczas powietrze podniesie.

Jak w danym momencie powietrza jest za dużo (i przebije przez dysze zwiększając tlen), to nastąpi przyhamowanie ilości powietrza.

Właśnie ze względu na różne palniki masz małą korektę powietrza na dole mocy plus ustawienie minimalnej mocy nadmuchu. 

Jak Twój palnik masz dobrze ustawiony na górze, to możesz dać zakres korekty 10%, schodząc z mocą w dół spadnie % korekta powietrza co moze być lepsze na Twoim palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie kotły z podajnikiem to nie moja bajka, ale od jakiegoś czasu szukam rozwiązania do sterowania PW w moim zasypowcu, więc po za sondą lambda moje zainteresowanie wzbudził też ten czujnik-sterownik i tu w przypadku kotłów z podajnikiem będzie jeden problem, ten czujnik sprawdzi się dobrze jako sterownik do sterowania jakiejś przepustnicy, czy dmuchawy dedykowanej do PW czego niema w kotłach z podajnikiem. Palenisku w kotłach z podajnikiem raczej bliżej do paleniska kowalskiego, gdzie PW uzyskuje się przez podanie nadwyżki PP, które potem bierze udział a dopaleniu dymu, więc tutaj raczej trzeba będzie pomyśleć nad algorytmem, który będzie właśnie uwzględniał taka nadwyżkę powierza i dodatkowo będzie jeszcze uwzględniał konieczność pracy z wyższym tlenem przy małych mocach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Dokładnie jest tak jak piszesz, analizator najpierw uzupełnia opał, tylko jak go uzupełni i dopiero wtedy doda powietrze to kocioł przebije o 2-3 C i z tego powodu schodzi na małą moc przez dłuższą chwilę i koło się zamyka.Powyżej 30% u mnie jest ok.

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba trafić z:

1. Zakres modulacji na dany kocioł, palnik

Norma przewiduje badanie 30-100%

2. Dobór zakresu korekcji

3. Powietrze min na dole.

 

Ogólnie problemem jest wołanie o duży wzrost mocy. Jak mielibyście podlaczone pod stanowisko badawcze z pełną analizą, to wiedzielibyście jak ważny jest sam czas.

Co staram się powiedzieć:

Stoimi na czuwaniu lub 25%mocy i nagle kocioł zalewa zimna woda i zapotrzebowanie jest zglaszane na 100%mocy. Tutaj aby to zbliżyć do poprawnej pracy na stanowisku należałoby to robić wolno i stopniowo tj. wzrost max o 10%mocy i stabilizacja przez 5minut procesu spalania, ponownie wzrost mocy o max 10% i stabilizacja przez 5minut itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.