Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

O panie, poczytaj od początku co staram Ci się wytłumaczyć. Wyciagasz dobre wnioski, tylko....

 

Reakcja jest wolna ze względu na pracę na minusowej korekcie. Minusowa korekta wynika z rozkazu pracy na wyzszej mocy. Praca na wyzszej mocy pociąga za sobą rozkaz dążenia do nizszego tlenu. Ten niższy tlen jest za szybko rozkazywany. Gdyby algorytm nie rozkazał dążyć do tlenu 8% tylko do tlenu 11%, to korekta nie byłaby tak ujemna a węgiel byłby mocniej natleniony. 

Przemyśl co staram Ci się powiedzieć....

Oboje wiemy że podnosząc moc tlen musi być wyższy (ten do którego dąży sterownik po rozkazie od analizatora). To.oznacza, że nie można zaraz przy zapotrzebowaniu na moc dać rozkazu masz mi zrobić 8% tlenu, tylko trzeba do tego dojść stopniowo 12,11,10,9,8% jak z tym tlenem tak zejdziemy, to będzie dobrze...

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz przecież cały czas o tym piszę, aby nie było minusowej korekty powietrza przy wzroście mocy...

to, że przy wzroście mocy jest rozkaz dążenia do niższego tlenu jest dla mnie oczywiste, w tym poście przecież to wszystko jest...

Przeczytaj go proszę na spokojnie i z pozytywnym nastawieniem icon_wink.gif

W poście na poprzedniej stronie piszę właśnie o tym co Ty poniżej w cytowanym poście, żeby algorytm przy wzroście mocy nie dążył od razu do zadanego niskiego tlenu, tylko żeby wprowadzał korektę na wyższy tlen przy wzroście mocy

10 godzin temu, Jockey napisał:

Być może rozwiązaniem problemu byłoby to, że gdy zadaną zawartość tlenu mamy np. na poziomie 8%, to w przypadku wzrostu mocy powinna następować korekta o np. 2% w górę, czyli żeby dążyć do 10%. Wtedy nie byłoby przycinania powietrza przy wzroście mocy. gdy moc się ustabilizuje i przestanie rosnąć, to wtedy wraca na 8%. Nie wiem, może coś to by pomogło.

 

8 godzin temu, Pieklorz napisał:

Reakcja jest wolna ze względu na pracę na minusowej korekcie. Minusowa korekta wynika z rozkazu pracy na wyzszej mocy. Praca na wyzszej mocy pociąga za sobą rozkaz dążenia do nizszego tlenu. Ten niższy tlen jest za szybko rozkazywany. Gdyby algorytm nie rozkazał dążyć do tlenu 8% tylko do tlenu 11%, to korekta nie byłaby tak ujemna a węgiel byłby mocniej natleniony.

Oboje wiemy że podnosząc moc tlen musi być wyższy (ten do którego dąży sterownik po rozkazie od analizatora). To.oznacza, że nie można zaraz przy zapotrzebowaniu na moc dać rozkazu masz mi zrobić 8% tlenu, tylko trzeba do tego dojść stopniowo 12,11,10,9,8% jak z tym tlenem tak zejdziemy, to będzie dobrze...

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne spostrzeżenia jak @Jockey i zrobiłbym to tak, gdy rośnie zapotrzebowanie na moc i temp jest poniżej zadanej korekta powietrza powinna być na 0, jak temp zacznie rosnąć korekta powinna się załączyć, taki zabieg szybko ustabilizowałby modulację. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zrozumiałem wasze obserwacje, wygląda więc na to, że korekta sondy nie powinna być brana pod uwagę przy bardzo szybkich (jak na węgiel) zmianach modulacji. Powinna funkcjonować tylko gdy mamy coś w rodzaju stanu ustalonego, gdzie sterownik podtrzymuje proces spalania powoli zwiększając bądź obniżając modulację. Wtedy ograniczanie powietrza ma sens.

Chyba jednak poczekam z tą sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał roboczy dla zainteresowanych, mały przykład jak dodanie dawki powietrza odjętej przez sterownik przy wzroście mocy, wpływa finalnie na obniżenie zawartości tlenu w spalinach. Max wartość korekty wentylatora mam ustawioną na 5, a przy mocy minimalnej i tak odejmuje mi 5%

foto2.thumb.jpg.79cf4e441ae0ee7f7a574cede9db1a93.jpg

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać różne rzeczy, prace na mocy 2,4kW w początkowej sesji filmu a później 3,5-3,6kW, modulacje 29-30%, widac dość duży palnik taki pewnie 25-30kW prowadzony na takiej mocy. Ogólnie pi razy drzwi film z lekko ponad 2h pracy zrobiony.

i widać to, czego się boję,że będą ludzie bezmyślnie kopiować tzn. czas pracy podajnika 0,5sekundy do 0,7sekundy. Same tekie cyknięcia silnika, to różniące się między sobą porcje.

Boję się,że ktoś taki film obejrzy i będzie bzdurnie kopiować do normalnych palników i przekładni nie zdając sobie sprawy po co i na co to było w filmie

 

Rozwój softu był wcześniej i będzie nadal. Zobaczymy do czego dojdziemy

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ma17 kW, ma mniejszą koronę od tych 25kW, o tym, że potencjał podajnika ma m 33kg/h to już nawet nie wspominam, bo i po co... W pierwszym przypadku palnik schodzi z mocy, a z drugim wchodzi, różnica jest w ilości żaru, przy schodzeniu z mocy na 2,4kW jest więcej żaru niż przy podnoszeniu mocy przy 3,5kWm i to właśnie chciałem pokazać.

Moc jest zależna od aktualnego zapotrzebowania domu, okien nie będę przecież otwierał, aby kocioł wchodził na wyższą moc, bo nie przedstawiam warunków sztucznych, jak na stanowisku badawczym lub że gaszę kocioł i startuję na max mocy max. z 40C do 70C i nie prezentuję, jakie to fajne wyniki tlenu osiągam na mocy nominalnej.

Pokazuję normalną sytuację, jaką prawie każdy ma w domu. Podaję gotowy materiał do analiz z tego co jest obecnie, ale każdy widzi to, co chce zobaczyć...

Przedstawiam sytuacje dla palnika najtrudniejsze, aby w tym miejscu możliwie dopracować jeszcze to, co można, a że w tych rejonach mocy nie jest najlepiej, to chyba użytkownicy analizatora już się przekonali.

Zawsze też powtarzam, aby nie kopiować moich ustawień, bo każdy ma inny kocioł, inny palnik, inny motoreduktor, inną dmuchawę, inny węgiel, inny ciąg kominowy itp.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy silnikach samochodowych sa te same objawy.Przy lambdasondzie nie sa jej wskazania przy akceleracji tak dužo brane pod uwage z tych samych powodow.Regulacja nastepuje po osiagnieciu,lub w pobližu wyžadanych obrotow.......Inaczej samochod rozruszal by sie pozwoooooli. Nie mowie o euro 5 i 6,to juž nie sa silniki.........

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie wygląda na taki koło tego 25kW , duże palenisko.

Sporo się napracowałeś, wisi jakaś miska czy garnek, dążysz do modulacji na niskich mocach, jak widać też takich na lekko ponad 2kW, co jest bardzo trudne i slabo powtarzalne na takim jednak większym palniku. Dodatkowym wyzwaniem jest szybki motoreduktor i krótkie a nawet bardzo krotkie czasy załączenia 0,5-0,7sek co też jest wyzwaniem dla powtarzalności. Widać tlen 15 ale też 12 i reakcje na ten stan. Widać także, że w trybie modulacji jest ponad 2di2h a to też pokazuje ile czasu spędziłeś w kotłowni.

Twój motoreduktor to coś na zasadzie tego:

https://www.domer.pl/motoreduktor-ewmar-ness-enh-2-3-obr-min-bieg-wsteczny-0-03-kw-rj-zawleczka.html

To podaje mniej-wiecej dwa razy tyle paliwa w jednostce czasu co stosowana u nas w palnikach SV200 przekładnia. Mój przesyp to jakieś 11,4-12,4kg/h a Twój gdzieś w granicy 31-33kg/h na takiej retorcie. Tu mam największego stracha, aby użytkownicy SVek nie kopiowali Twoich 0,5-0,7sek i nie ustawiali poniżej 2,5-2,7sek minimalnego czasu pracy podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlen 12 jest przy zejściu i to na niskiej mocy, a 15 przy wzroście mocy na wyższej i to właśnie chciałem zaprezentować.

O wydajności, potencjale podajnika, to zawsze każdemu powtarzam, że to podstawowy i pierwszy parametr do ustawienia. I tutaj na forum i w swoich filmach zawsze to podkreślam.

Takim motoreduktorem uszczęśliwił mnie producent kotła, a ja tylko próbuję z niego wycisnąć maxa, to są ciągle testy i sprawdzanie różnych zależności, mnie palnie na mocy maksymalnej z niską zawartością tlenu nie kręci, bo rzadko kiedy w moim domu i w moim kotle taka moc jest wykorzystywana, a poza tym na mocy nominalnej jest zawsze dużo lepiej, więc nie ma zabawy icon_wink.gif

27 minut temu, Pieklorz napisał:

,https://www.domer.pl/motoreduktor-ewmar-ness-enh-2-3-obr-min-bieg-wsteczny-0-03-kw-rj-zawleczka.html

To podaje mniej-wiecej dwa razy tyle paliwa w jednostce czasu co stosowana u nas w palnikach SV200 przekładnia. Mój przesyp to jakieś 11,4-12,4kg/h a Twój gdzieś w granicy 31-33kg/h na takiej retorcie. Tu mam największego stracha, aby użytkownicy SVek nie kopiowali Twoich 0,5-0,7sek i nie ustawiali poniżej 2,5-2,7sek minimalnego czasu pracy podajnika

Nie tylko dwa razy więcej lecz prawie 3x, przy drobnym Greenpalu wychodzi prawie 36 kg/h

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dalszą walkę odpuszczam, tyle udało mi się uzyskać przy współpracy sterownika z analizatorem z palnikiem i ze mną, więcej niestety nie potrafię, może Wam lepiej idzie na niskich mocach, chętnie bym coś podpatrzył i u siebie zastosował.

@Pieklorz nie oglądaj tego, to materiał nie dla Ciebie, szkoda mi Twoich nerwów, ani palnik się nie zmienił, ani motoreduktor, ani czasy nie są po 5s. 33.gif

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych (bo sam byłem ciekaw):czekałem niecierpliwie na zachowanie modulacji i reakcję spalin na kolejne uruchomienie pompy CWU.

Ogólnie wszystkie reakcje są lepsze i całość tak jakby się uspokoiła

1481865821_bojleranalizator1.JPG.17517f54faa5e9cab8d6e0e2f3c5acbd.JPG

687955830_bojleranalizator2.JPG.6c3a5c865828d893b3ea40cc0808ef7a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza 4, ale jest jeszcze programator czasowy aktywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey, widze ta pila spalinowa- i z analizatorom masz wlaczone przedmuchy? Nie walkuje czasowy dodmuch z wskazaniami analizatora,lub tak utrzymawajesz gorace palenisko i "zawsze tlen"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @bercus dokładnie, miałem to włączone kilka lat, odkąd ta opcja się pojawiła, bo zauważyłem, że czyszczenie co 5min. na 2-3sek, daje bardzo dobre efekty w celu podtrzymania żaru w wyższej temperaturze. Żar wtedy jest lepiej przygotowany na przyjęcie nowych porcji paliwa. Wyższa temp żaru = lepszy proces spalania.

Ponadto, wróciłem do "swoich" ustawień powietrza, nie pozwalając, aby sterownik schodził poniżej i powyżej ustalonego poziomu. Według mnie, inna powinna być krzywa tlenowa dla wzrostu mocy, gdy odczyty tlenu są wyższe i inna krzywa tlenowa dla zejścia z mocy, gdzie zawartość tlenu w spalinach jest o wiele niższa dla tej samej wartości mocy, ze względu właśnie na wyższą temp. żaru.

Czyli, aby była możliwość definiowania osobno krzywej tlenowej dla wzrostu mocy mocy (przykładowo 13 - 10) i osobno krzywej tlenowej dla spadku mocy  (przykładowo 8 - 12), sądzę, że dużo lepiej sterownik by reagował i przy wzroście mocy a przy zejściu z mocy nie byłoby z kolei niepotrzebnej  korekty dodatniej powodującej nadmierne wypalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie podnosił się inaczej i analogicznie w drugą stronę, nie rozwijam się dalej na ten temat. Zaczekaj cierpliwie. Nigdzie też nikt nie powiedział, że nastawy jakie miałeś na swój palnik mają się drastycznie różnic przy dołożeniu analizatora. Resztę da się jeszcze zoptymalizować. 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry... trochę materiału do analizy. 

U mnie kocioł Technix19 SV200-25 dmuchawa RMS-120AL 80W i wszystko śmiga na takich ustawieniach:Moc.thumb.jpg.473c4f8a30fa12547d0c19303f72b74a.jpg147285118_ustana.thumb.jpg.90e83619c1c199f04102be20fc017779.jpg534250449_ustmod.thumb.jpg.267d9aa6293784d78abce6d83e7ff334.jpg471092860_ustpal.thumb.jpg.7d949401a485b6e568a3afaa081728ae.jpg795973258_ustpal2.thumb.jpg.97669ebf6881c0f9d48abc999698bc01.jpg526969942_ustwent.thumb.jpg.8e7b888a5752ecd9791b7d53f0d31065.jpg

Na teraz wygląda to dość przyzwoicie. Współczynnik optymalnego spalania na Bragerze oscyluje w granicach 91-100 w całym zakresie modulacji. Nie ma zwłoki w "wstawaniu pieca" , wartości tlenu ciągle blisko zadanych, co widać dobrze tutaj:

Tak się "podnosi" do pracy(Trochę długi filmik ale chciałem pokazać cały cykl, no i sorki za trzęsące ręce - syn miał wczoraj urodziny ;)).425731154_przedpodniesieniem.thumb.jpg.88bb81acb6e34863077c0c22070feaf6.jpg

739841299_popodniesieniu.thumb.jpg.a1d04463b58a6ac0a7dc323dcc6166de.jpg

Na mocy minimalnej.

Stabilizacja.thumb.jpg.083adf56e4dbf4529b2d2fe15dd63892.jpg

I znowu uspokojenie.

Aktualnie.thumb.jpg.3041683067bd96b9c7aaaca516b0d8f1.jpg

314419839_Aktualniecdn.thumb.jpg.a4bf5090fe1b3891e0aa6cad22d23fd3.jpg

O spalaniu nie ma co dyskutować póki co, bo i ciepło za oknem i musi pochodzić trochę w tej konfiguracji a i na cuda nie liczę. Ale w picu czysto, spieków brak... pożyjemy zobaczymy. Dodam że dom mam nie ocieplony z sienią ok 160-180m2, stare plastikowe okna a wiek jego 100+ ;) Chętnie przyjmę jakieś propozycję i wskazówki odnośnie ustawień, póki co się tego uczę...

Pozdrawiam wszystkich...

Brager współczynnik.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy tlen podany na palnik poprzez czyszczenie palnika na 2s.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wcześniej, co 5min

p.s. Was też tak drażni ta zielona dioda analizatora?, ma tak silne światło i tak wali po oczach, że ją zakleiłem czarną izolacją

Teraz świeci tylko ta obwódka wokół niej i jest gitara 42.gif

Moc 12 kW przy podgrzewaniu CWU

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ta "wielką dioda wali światłem jak latarnia, będąc w kotłowni można nie włączać światła. Wyłaczyc ją? A podpowiedź jak ,bo jeszcze nie rozgryzłem. Przednmuch co 5min na 2 s, pomaga przy wzoście mocy, od zawsze miałem wyłączony przedmuch,robił więcej bałaganu.ale może warto zapuścić i sprawdzić. Aktualnie analizator odłoczony, ster chodzi w nastawach według wskazań analizatora, jest lepiej, choć przy wpiętym analizatorze, mniej szło towaru, ale większy misz-masz z modulacją był, bez analizatora modulacją spokojniejsza. Wszystko w fazie testów.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.