Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, dlatego trzeba stopniowo w każdą stronę zadziałać, to się dojdzie do ładu. Stopniowo przy wchodzeniu na moc znamioniową schodzimy z tlenem ze stabilizacją co dany skok mocy i podobnie odwrotnie należy robić czyli schodząc z mocy max na minimalną stopniowo zwiększamy tlen i rozciągamy dawki także co skok o dany poziom mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych: tak dla porównania, analizator włączony, ale nie pozwalam na wprowadzanie korekt powietrza przez sterownik.

Faza wzrostu modulacji z niskiego poziomu mocy

 

Faza mocy ustabilizowanej na niskim poziomie modulacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tutaj wyjaśnijmy, że ustawienie korekcji na 0 pozwala na obserwację wskazań BCA na sterowniku SKZP02, tyle,że soft nie ingeruje.

Można zatem w taki sposób zbadać co się dzieje na jakim poziomie mocy i dostosować parametry sterownika samodzielnie i  nastepnie ewentualnie przełączyć na jakis poziom korekcji

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No póki nie będzie poprawione działanie sterownika z analizatorem można to wykorzystać do w miarę prawidłowego ustawienia , które  99.8% użytkowników zadowoli a reszta będzie szukać złotego grala , aczkolwiek wietrzna pogoda czy ciepło na podwórku trochę zamętu wprowadzi , czekam na obsługę hallotronu 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja czekam niecierpliwie na wietrzną pogodę, bo coś czuję, że będzie się działo czekam.gif bo w tej chwili od ponad tygodnia warunki zewnętrzne bardzo stabilne (przynajmniej u mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, wiadomo nie od dziś że ostatnie "wodotryski" w skzp są robione pod palnik SV. mam tu na myśli zapalarkę i teraz BCA. Palnik zdobywa coraz większą popularność i nie ma się co dziwić że Timel nadąża za trendem. Jeśli w SV to się sprawdza należy przyklasnąć i życzyć powodzenia. Może da się ogarnąć nowe funkcje na innych palnikach, ale wątpię aby algorytm bez jakiś dodatkowych kryteriów ogarnął je wszystkie. Wyczucie instalacji, kotła i palnika więcej do mnie mówi niż mędrca szkiełko i oko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pieklorz napisał:

Może tutaj wyjaśnijmy, że ustawienie korekcji na 0 pozwala na obserwację wskazań BCA na sterowniku SKZP02, tyle,że soft nie ingeruje.

 

Właśnie od 48godz. tak palę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do kompletu: faza obniżania modulacji, brak korekcji powietrza ze strony sterownika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek idealne podsumowanie :) 

Nie ma co szukać na siłę w końcu to palnik w "piecu" . Jednak jeśli uda się komuś ugryźć kilka % z zakresu dmuchawy to już jest sukces i tego powinno się trzymac . Sam też liczylem na wypowiedzi typu mialem zakres 8-28 teraz mam 6- 25 . I to było by bardziej pomocne przy podjęciu decyzji odnośnie inwestycji w sprzęt . A tu bardziej widzę dążenie do niskiego afr . Niestety nawet sv nie polata na niskim afr . A nawet jak się go zmusi to skończy się ospala reakcja na "gaz" .

zresztą by to jako tako chodzilo nie powinno być zakresu mocowego/modulacji od 5 do 100 , tylko zakres grupowy pozwalający zadziałać sondzie na pewnym dłuższym etapie pracy np 25% . Pozwolilo by to naweglic odpowiednio palnik jak i natlenic . A tu ster skacze z podawaniem , dmuchawa dmucha różnie i bidulka bca nie ogarnie :) 

Edytowane przez FAFAŁ
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 17:50, Pieklorz napisał:

Do danej retorty można go zostawić w pracy niezależnej. Obrotowe siła rzeczy z nadmiarem pracują. Zostawić na początku bez wspolpracy z SKZP jako samodzielne urządzenie. Popatrzeć co się dzieje na dole mocy (jaki tlen), zobaczyć czy można coś obniżyć nadmuch aby nadal wypalało paliwo. Pociągnąć na górę mocy i zobaczyć jak się tam układa. Jak wyjdzie że widełki 12-17 to w takich można próbować działać, jak lewego powietrza sporo, to może jeszcze być 15-17% temu analizator winny nie jest. Temu winna jest dana retorta.

Czy może orientujesz się do jakiego poziomu tlenu należałoby dążyć na palniku Batory-10 na mocy nominalnej i 30% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki swój kocioł na tym palniku Batory 10 badali do kotła o mocy 20kW w UDT Poznań. Mniejszej mocy kotła na tym palniku nie udało im się zrobić.

Wychodzę zatem z założenia, że dobry tlen będzie między 6kW a 20kW.

Retorty takie fabryczne to powinno się ustawiać na ich znamionową na ok 10-12%tlenu a na 30%mocy na ok 14-16%tlenu kwestia danego palnika i paliwa. 

 

Moja SVka śmiga na analizatorze. Dla Jaret Plus tlen w widełkach 8 do 13% teraz przesunąłem na 9-14% aby było ciut jaśniej. Pracuje na zakresie korekcji 10-12%. Zmiana w nastawie powietrza jest taka, że zamiast max dmuchawa 70 mam max dmuchawa 48 (przy ograniczeniu mocy na 15kW dla suchego paliwa nie muszę dmuchać mocniej jak pod 60). Reszta drobiazgów dobrana i śmiga.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontował ktoś sondę bliżej palnika niż czopuch? Może trzeba spróbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, reded napisał:

Zamontował ktoś sondę bliżej palnika niż czopuch? Może trzeba spróbować?

Maksymalna temp. pracy tego czujnika to 400°C, tak podaje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altoro

Ja nie mam manii prostej kreski.

Nie mam też 60 czy 70 na kotle, tylko od 12lat ok 48-50 (przy lekkiej korekcji czujników, ale nie chce mi się tego tłumaczyć, zanizony odczyt CWU itd)

Mam wyzsze wykorzystanie mocy, dom stary, duży. Nie czyściłem też czujnika spalin od niepamietam kiedy.

 

Mam strefy czasowe, korzystam z czujnika pokojowego w panelu... 

Tak po 16:30 ma pilnować 23,4st.C do godziny 8:00 później bodajże 22,5.

Mam ograniczone max otwarcie zaworu mieszającego itd.

U mnie przy ładnej pogodzie w dzień kocioł się wygasza, więc mało mnie interesują wówczas kreski.

Mocą szufluje, ale mnie interesuje, że za zaworem stabilnie i nie przegrzewa pomieszczeń i tyle. Paliwo wypalone, popiół fajny a palę Jaret Plus Taurona, więc jest git.

IMG_20201117_212808703.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Dzięki za wykres. Ja nie twierdzę że masz manię prostej kreski, chciałem tylko zobaczyć jak to wygląda przy pracy z analizatorem. Paląc z analizatorem prostych kresek nie będzie, dlatego że analizator pilnuje tlenu a nie temperatury na kotle. Ja uważam że to jest jego wadą, schodząc z większej mocy pilnuje tlenu dodając powietrza żeby utrzymać go według wyliczeń sterownika nie zwracając zupełnie uwagi na to że jest przekroczona temp. kotła. W ten sposób temp. kotła przebija 3-4C Na Twoim wykresie nawet więcej, ale taki jego urok na dzień dzisiejszy. Na obecną chwilę uważam że można pogodzić i w miarę proste kreski i efektywne spalanie. Ustawić dmuchawę według analizatora i wyłączyć go.

ps. i na dodatek mieć czysto w kotle.

Edytowane przez altoro
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę aby to był wykres z softu 2.42, jest stopniowanie mocy, maksymalna temp. spalin dopiero po 20 min. od wejścia na moc maksymalną, czyli w dalszym ciągu obcinane powietrze przy wzroście mocy, dlatego żar tak wolno podnosi temperaturę, bo nie ma czym go rozżarzyć (za mała ilość tlenu na palenisku wg mnie)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko odbiegnę od tematu głównego, ale zastanawiam się, czy BCA pomogło by ustawić sterownik dwustanowy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.