Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie, żeby nie mieszać w głowie. To te same palniki, podobne rozwiązanie, robi je ta sama firma, lecz RTB to prostu bogatsza wersja kotła z dodatkowymi bajerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bzyker napisał:

Nowa wersja V16 sterownika jest już w nowych Fenix.
Peleltu też trzeba przwazyc w RTB jak i BS+.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Obydwa fajne porządne kotły .

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

No nie. Od wersji RTB z technologią Fumus ważenie peletu jest przy uruchomieniu i robi to serwis / instalator. No i ewentualnie przy corocznym serwisie. RTB Feniks też jest w technologi fumus.

W BS+ dopóki nie wyjdzie sterownik v16  to trzeba ważyć pellet każdo razowo po zmianie paliwa / marki - zazwyczaj tydzień lub 2 tygodnie od momentu gdy ślimak faktycznie zacznie pobierać pellet.

W skrócie BS+ ważymy pellet.   Feniks - Nie ważymy pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

A co to jest technologia Fumus?

Technologia fumus kontroluje przepływ powietrza w całym kotle a w połączeniu z sonda lambda i najnowszemu programowi potrafi skutecznie zgadnąć ile rzeczywiście jest paliwa na palniku a nie ile nam się zdaje i dzięki temu osiąga  perfekcyjne dozowanie i spalanie.

Przy czym jest to coś więcej niż zwykłe wykorzystanie przepływki dla pomiaru ilości powietrza jak to mają niektóre urządzenia, włosi, windhager itp. Narazie to obserwuję ale wydaje mi się, że technologia Fumus bije na głowę kotły z czujnikiem temperatury płomienia i cz przepływu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ŁukAsh napisał:

Bodajże od września będzie wersja BS v16 Gdzie w kotle będzie wentylator wyciagowy, sonda lambda , przepływka powietrza, rozbudowane sterowanie - obsługa wielu pomp i mieszaczy w standardzie

Póki co na dzis jest jak na stronie tytułowej klikasz w ikonki kotły i czytasz: https://www.pelletexpert.pl/

RTB(fenix): mniejszy rozmiarowo, bardziej automatyczny, autoregulacyjny, droższy

BS+: mnimum 1x1m, trzeba czyścić wymiennik dzwigniami, nawet jak dokupisz sonde lambda to musisz wazyc pellet.  Tańszy

czyli od września spodziewany jest upgrade softu ? czy jakieś inne modernizacje w samym kotle będą ? Czy ta aktualizacja będzie kompatybilna z wcześniejszymi wersjami kotłów ?

 

pytam bo praktycznie na dniach będę zamawiał BS i teraz pytanie jakie zmiany planowane :) bo może się okazać że warto poczekać do września na nową wersję BSa+ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ŁukAsh napisał:

jak to mają niektóre urządzenia, włosi, windhager

Chcesz porównać to do systemu optymalizacja spalania Leonardo czy Windhagera? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich forumowiczów,

Rozglądam się za kotłem do nowego domu i z lektury forum wychodzi, że Blackstar+ mógłby być najlepszym możliwym wyborem w swojej półce cenowej. Na stronie stokercloud.dk widzę, że w moich okolicach (województwo dolnośląskie) jest trzech szczęśliwych posiadaczy kotła - czy może któryś z tych użytkowników jest na forum lub ktoś ma możliwość kontaktu z nimi? Nieocenione by było zobaczenie kotła 'na żywo' i wymiana doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do siebie jeśli chcesz zobaczyć RTB okolice Polkowic

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobne sprzęty, będziesz miał pogląd na sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Blackstarem Fumus a RTB Feniks jest około 2 tys. złotych otrzymujemy za to czujnik poziomu pelletu, czujnik poziomu popiołu i czujnik ciśnienia dzięki któremu brak jest ustawień dmuchawy. Wszystko dzieje się automatycznie po pierwszym przeważeniu pelletu podaje i dmucha bez ingerencji użytkownika zgodnie z ciśnieniem w kotle i kominie oraz wskazaniami sondy lambda. W Blackstarze niestety musimy zestroić dmuchawę palnika i wentylatora wyciagowego z sonda lambda i jej wskazaniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z braku ruchu w temacie podpytam jak wygląda w BS+ sterowanie podłogówką i grzejnikami, oczywiście grzejniki mogą iść wprost z kotła, ale podłogówka musi iść przez zaw 3-D sterowany temp zewnętrzną a nie danymi z internetu - co trzeba tam dokupić i za ile - mają być 3 pompy a nie termostaty i zaw ochrony powrotu - czyli polska klasyka.

w instalacji 3 czujniki -temp zewnętrznej do ster podłogi, czujnik temp wody na podłogę - za mieszaczem , temp CWU, + ew termostat pokojowy.

Oczywiście temp kotła ustawiana wg potrzeb ręcznie.

Czy da się takie coś zrealizować i co do tego potrzeba oraz jak to połączyć 

Dajcie jakieś konkretne dane albo na forum albo na priv.

Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mało kto wie coś konkretnego na ten temat, a przecież to byłaby pewnego rodzaju zachęta przy przejściu ze "starszej" (klasycznej) instalacji na nowy kocioł.

Wg DTR-ki to kotłownię przy 2 obiegach grzewczych trzeba robić od nowa, a to często zniechęca kupującego , gdyż hydraulik też nie wie co i jak.

Sam miałem taki przypadek , że zainstalowałem Biawara zamiast BS+, gdyż byłyby za duże przeróbki,

a sterownika nie znam, więc zrobiłem to co na pewno będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor spokojnie to podłączysz ale ze sterowaniem 3 czujnikami pokojowymi .Zewnętrzna jednak z najbliższej stacji pogodowej .Na upartego możesz podłączyć czujniki zewnętrzne.

W razie "w" płyta rozszerzeń.

Ps. Wewnetrzna tylko uzupełni braki na poszczegolnych czujnikach.

RTB-BS-Manual-V13-ENG-02.02.2017.pdf

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie chcę 3 czujników pokojowych , tylko 2 czujniki temp wody - do CW, do podłogi i temp zewnętrzna do sterowania mieszaczem to co wtedy?

Czujnik pokojowy musi być firmowy czy dowolny ze stykiem rozwiernym?

Temp zewnętrzna musi być lokalna, a nie jakaś fikcja, z resztą to wymaga netu a nie każdy w Pl go ma.

Możesz podać konkretnie gdzie którą pompę podłączyć, zaw 3- mieszający i gdzie czujniki?

Najlepiej na rys płyty , może też być płyta rozszerzenia 

Powiem tak - mam 2 wstępne lokalizacje na takie kotły, ale ich nie wstawię przy takim poziomie wiedzy - ja wstawiam kocioł, robię kotłownię + okablowanie bez podpięcia pod kocioł i nie zostawię inwestora bez pełnej wiedzy co i jak.

W takim przypadku wolę wstawić Biawara lub "Puławiaka" - tam przynajmniej jest pełna wiedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to ma jaką komunikację z kotłem a termostat to tylko podaje sygnał zał/wył.

Dla mnie ważniejszy jest termostat, czujnik można odpuścić.

Jak nie ma czujnika temp zewnętrznej to jakiekolwiek sterowanie kotłem polega na sygnale zał/wył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej i go wybrac zamiast www np. T6 i będzie aktualna zewnętrzna. 

Screenshot_20200803_144416.jpg

Edytowane przez pospisz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pospisz napisał:

Pod L musisz rozplanować pompy i zawory mieszające (3d zabiera dwa złącza) a pod T czujniki i tyle.

Dowolnie?

Pytam, gdyż nie znam tego sterownika i nie chciałbym źle doradzić.

Na pewno będzie potrzebny moduł rozszerzeń.

8 minut temu, pospisz napisał:

Można podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej i go wybrac zamiast www np. T6

I wtedy odczyt czujnika temp zewnętrznej steruje zaw 3-D wg krzywej grzewczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowolnie tylko musisz pózniej wybrać w sterowniku oczywiśćie oprócz zajętych wyjść przez sterownik.

@sambor krzywa grzewcza budujesz sam w 7 krokach wg. temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej. 

Screenshot_20200803_145845.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.