Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, szpenio napisał(a):

bo nikt raczej nie planuje zamiany kotła dwa lata do przodu

No może oprócz mnie...😁już 5 lat temu planowałem.. mój tata też by tak palił jak opisałeś..A suche dla niego to nie bardzo bo za szybko się wypali😉

Edytowane przez widelec1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 10:30, cb1 napisał(a):

Jakby ktoś był blisko z forumowiczów to może by im pomógł?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jedynie to im pozostaję, żeby ktoś kumaty przejrzał to, pokazał jak się obsługiwać itd.Winy kotła/producenta nie widzę.. nawet jakby to przecież nikt im tych 40tys nie odda bo  cena za wszystko z montażem a nie za kocioł,szkoda ludzi, dotacje przepadły i teraz do końca życia będą mówić że te nowoczesne kotły to przekleństwo

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podjechać do tych państwa. 

1. Pomiar wilgotności drewna.

2.Sprawdzenie wykonania instalacji.

3. Niech mi pokażą jak przebiega proces rozpalania i spalania.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka piłka, powinno być szkolenie przez producenta i imienny certyfikat nabytych umiejętności po zdanym egzaminie. Obsługa bez uprawnień byłaby równoznaczna z utratą gwarancji, a nawet groziłaby grzywna  za zatruwanie środowiska 😜 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio sądzę, że to ciekawy pomysł.

Możnaby pójść dalej i wprowadzić możliwość aby uzyskać zwolnienie z obowiązku wymiany starych kotłów górnego spalania na nowe poprzez odbycie szkolenia z palenia od góry potwierdzonego egzaminem praktycznym (albo ewentualnie poprzez dodanie do szkolenia szkolenia z egzaminem obowiązku założenia bufora)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami. Powinno być choć trochę szkolenie z palenia.Ci Starsi Państwo myślą że 60 st na kotle to tak ma być jak w starym kopciuchu. Dziwią się że zawór do kotła odcina przepływ gdy temp. na nim spadnie poniżej 60 st C. Przecież na tym polega aby nie wychladzać bufor. U mnie laddomat dopiero startuje przy ok 72st przy wkładce 78 st C. Źle im ktoś wytłumaczył gdzie jest główna komora spalania. Mojej żonie pokazałem i była zdziwiona jak to jest że w górnej komorze pełno drewna, płomieni zero a na dole płomień jak z palnika i na kotle 80 st. Pozdrawiam 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest przez dłuższy czas grzania bufora jest  50-60 stopni na kotle i problemu nie ma. 

Edytowane przez PredatorC
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja dołączona do tego kotła raczej była czytać robić według jej i obserwować co się dzieje. Jak instalacja źle zrobione reklamować źle zrobiona instalacje. Co do drewna jest raczej napisane że sezonowane i jaki wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2023 o 09:54, zaciapa napisał(a):

Kolego kapilary to pół biedy, Ty się lepiej skup na naczyniu, bo to co masz teraz, to niezła "bombka", Przy twoim zładzie wody powinieneś mieć minimum 200l. Tak jak koledzy wyżej piszą, przy układzie zamkniętym z buforem, gdzie często grzeje się do 90*, naczynie musi być minimum 10%.. 

A dlaczego tak duża pojemność ?  Czy ze względu na układ zamknięty? Przecież woda aż tyle się nie rozszerza, od 4*C do 100*C jest to zaledwie 4% , wiec nagrzewając kocioł z buforem 1000l. w układzie otwartym w naczyniu przybędzie w porywach 40l wody. Po co więc aż taka asekuracja ?

 

woda_v.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio W układzie zamkniętym przyjmuje się jako bezpieczną wartość około 10% objetosci całego zladu wody . Na naukowe wytłumaczenie nie licz, nie mam żadnych literek po nazwisku, wiec  nie będę udawał, że się znam 😁

U siebie mam dwa naczynia, łącznie 135l i gdy bufor nagrzeje do setki, to już mam 2 bary, a wstępne na zimnej wodzie, 0,5 bara. Wody w instalacji dokładnie nie wiem ile mogę mieć, bufor około 1200 + kocioł + 8 grzejników Al, to pewnie wyjdzie ponad 1300l, więc te 10 % to skąpo strasznie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co mówi @zaciapa 10% to minimum. Sam się na tym przejechałem bo instalator też twierdził że do 1000l bufora i około 200l instalacji wystarczy naczynie 50l. I co przy pierwszym paleniu zrobiło się ciśnienie prawie 4 bary. Nikt nie bierze pod uwagę, że taki bufor grzeje się do prawie 100 stopni a nie do 50. Teraz mam naczynie 75l i nadal uważam, że to za mało ale z powodu braku miejsca i konieczności większej ingerencji w instalację tak już zostawiłem. Przy ogrzaniu całego bufora do 90 stopni mam ponad 2 bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://onninen.pl/artykul/jak-dobrac-naczynie-przeponowe-do-instalacji

 

Cytat

Zauważ, że nie chodzi w tym przypadku o pojemność całkowitą naczynia, ale o pojemność użytkową, czyli objętość samej tylko komory wodnej. Taką informację nieraz trudno znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia. Dla ułatwienia można więc przyjąć, że interesująca Cię wartość jest przynajmniej o 1/3 mniejsza od podawanej przez producenta pojemności całkowitej.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, naczynie przeponowe, specjalna konstrukcja, więc użytkowa pojemność jest dużo mniejsza od pojemności baniaka, ale naczynie w układzie otwartym tyle nie traci na objętości, przelew zazwyczaj jest prawie pod sufitem. Niebawem zrobię test i sprawdzę, na zimnym układzie napełnię naczynie na maksa i podstawię kocioł  pod przelew, zobaczymy ile  wyleci, gdy rozbujam cały zład do 80*C, bufora jeszcze nie podłączyłem, więc  z tych ok.200 litrów przeleje się nie więcej niż 10 litrów, bo nie raz napełniałem tak układ i nigdy nie przepełniło mi kociołka o tej pojemności.

Praw fizyki się nie oszuka i nie może być aż takich rozbieżności.

Błędem jest doliczanie calego zładu podłogówki i grzejników z rurkami do pojemności bufora i kotła, bo rozszeżalność wody w tym układzie niskotemperaturowym, czy nawet w grzejnikach nie przekracza 1%. Coś tam można dorzucić ale nie 4 czy 10%. Moim zdaniem do bufora 800l w układzie otwartym uwzględniając kocioł i instalację zbiornik 50l. w zupełności wystarczy... no tak, ale nie przewidziałem parowania ciepłej wody w naczyniu  😜 może po to się daje większy, aby często nie dolewać, a teraz przy tych buforach ładowanych na maksa to chyba z odpowietrzenia/przelewu para wali jak z czajnika :)

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to przerobiłem na swoich błędach więc nie masz racji. Mam 7.5 procent objętości całego układu, około 2000L i naczynie 150L ciśnienie wzrasta od 1,1 przy 30 stopniach do 2,5 przy90 stopniach. Musisz zrozumieć że naczynie zamknięte ma poduszkę powietrzną gdzie jest powietrze pod pewnym ciśnieniem wstępnym więc nie możesz go napełnić do pełna to powietrze na to nie pozwoli , przyjmuje się że jedna 3 więc jak masz 800L to 4 procent to jest 32 l razy 3  to 100L będzie optymalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeponowym ja rozumiem jak najbardziej, ale tak jak napisałem w układzie otwartym, który mam i mam zamiar utrzymać przy dodaniu bufora, ta wielkość 8% wydaje mi się przesadzona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z 30 l jakie zainstalował mi hydraulik zamieniłem na 80 li zero problemów . Bufor 1000l, stalmark eko wood 21 kw, cwu 120 l i ok. 60 żeberek żeliwnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie się ten płomień podoba, ale ja już zrozumiałem żeby nie przywiązywać nadmiernej uwagi do wyglądu płomienia. Po tym jak zaopatrzyłem się w termoparę wygląd płomiena u mnie schodzi na dalszy plan, ważne żeby uzyskać jak najwiekszą jego temp i spalanie drewna zupełnie bez sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PredatorC napisał(a):

OHV w kotłowni lekko uspokojony. 

 

Ile się pali cały załadunek zrębki? Ile nagrzeje wody? Jak 1mp zrębki to od 220 do 430 kg to w  100 litrach kotła ile się zmieści wagowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5-4h Nie mam ciepłomierza. 3,5 wiadra 20l 

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.