Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

zjechałem parametrami wentylatora na minimum (-15) i jakby wydajność ekogroszku wzrosła, obroty wentylatora są minimalne i pierwszy raz osiągnął tryb nadzoru, ciekawe... więcej węgla, mniej tlenu i temperatura rośnie niesamowicie!

na kominie miałem 70 stopni zaledwie. Może w tym jest klucz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pojawił się nowy problem u mnie. Z racji tego że w domu mam bardzo ciepło podłogówkę włączam raz na 3-4 dni. I jak już doszedłem z ustawieniami pieca podczas palenia - Priorytet bojler z wyłączoną podłogówką, to zaczęły się problemy z włączeniem podłogówki. Problem polega na tym, że kiedy załączę podłogówkę PID szaleje. Wiadomo temperatura CO i CWO spada o jakieś 15 stopni i zaczyna się praca nad nagrzaniem wszystkiego. I w ciągu godziny PID przerzuca mi 50 kg węgla niedopalonego. Po prostu jakby cały czas podawał bo próbuje się ratować niską temp pieca. A oczywiście temperatura nie rośnie. Teraz w momencie załączania podłogówki muszę przechodzić na dwustan i w tym trybie dogrzać wszystko i potem przechodzę znów na PID i działa ok. Co zrobić aby sam PID to sobie dobrze dogrzewał ? Ten sam problem mam w przypadku rozpalania w piecu. Po zainicjowaniu ognia i włączeniu trybu rozpalania PID przerzuca węgiel. 

 

A reszcie użytkowników mających sterownik ST 750 z PID proponuję na wstępie zrobić ustawienia jakie podał na poprzedniej stronie 1 mps. I od nich zacząć. Zmieniać wartości pojedynczo i obserwować. Mi samo wpisanie tych wartości wiele pomogło, po tygodniu zmian, prób i obserwacji, doszedłem do ustawień :

Min praca podajnika = 1s

max przerwa podawania = 125

Reszty nie ruszałem, pomijając powyższy problem pali się elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1mps!

 

Właśnie ustawiłem sterownik według Twoich wskazówek, ponieważ pale od kilku dni dopiero i spalanie w ocieplonym domu 20 cm styropianu i 25 wełny na dachu to okolo 30 kg na dobę. Mam do ogrzania około 200 m2. 

Zaznaczę jednak, że posiadam steronik ST-755 z Pid i nie wiem czy Twoje ustawienia zadziałaja, ale muszę czegoś próbować bo groszek znika z zasypnika. 

Współczynnik podawania oraz wspólczynnik wentylatora ustawiłem na zero( wczesniej mialem skręcone maksymalnie by pozbyć się spieków) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym też zaznaczyć, że posiadam piec Stalmark PID VEGAS 17kw z podajnikiem ślimakowym i jak wcześniej wspomniałem ze sterownikiem ST-755 z Pid oraz zawór 4drożny.

Ustawiłem jak zalecał 1mps PID i obserwuje bo nie wiele mi pozostało, a kompletnie nie mam pojęcia co robić, gdyż nawet wcześniej nie miałem większego kontaktu z podobnym sprzętem. 

Wiele osób mówi, że spalanie powinno być w okolicach 15-18 kg eko na dobe tym bardziej, że mam tak ocieplony budynek i na chwile obecną piorytetem jest ogrzewanie... 

Prosiłbym bardzo o pomoc, może ktoś już doświadczył tego co ja teraz przeżywam...

Pozdrawiam i czekam na jakąś pomoc, za którą będe wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Mam stalmarka 21kw duo pid z tym samym sterownikiem. Dom ok 160m2 dobrze ocieplony. Na pidzie piec spalał mi ok 18-20kg/dobe. Przeszedłem na sterowanie ręczne i teraz pali max 12-14kg na dobe przy obecnych temperaturach 0 w dzien -4 w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominik20 -ogrzewasz dom nowo wybudowany pierwszy sezon,czy stary docieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ogrzewam dom właściwie od kilku dni tym piecem. Jest to mój pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. 

Ustawiłem dziś rano parametry PID w menu serwisowym tak jak podał kolega 1mps we wcześniejszych wpisach i odrazu widać różnice. 

Prawie przez 12 godzin spalił około 2 garści opału i z tego jest śladowa ilości popiołu z kilkoma spiekami ( ale zwiększyłem troszkę obroty wentylatora by się ich pozbyć), a teraz zobaczę co będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z tego co się orientuję to żeby pozbyć się spieków trzeba zmniejszyć obroty nawiewu. Daj znać ile Ci pali bo powinieneś zejśc poniżej 15kg/dobe przy tych warunkach.

Ja też grzeje chaupe pierwszy sezon i kilka dni juz siedze w kotlowni ale są efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zwiększyłem i jutro zobaczę jak to wygląda i ewentualnie zmniejszę ....

 

A Ty Maho palisz na PID - zie czy ręcznym ustawieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są otwory dopalające spaliny. Dają większą efektywność spalania. W mojej Ekoenergii są, ale i tak nie dopalalo mi groszku po przeciwległej stronie do podajnika. Teraz palę pelletem i jest pod tym względem o wiele lepiej, ale i tak widać, że po stronie podajnika pali się mocniej. Zastanawiam się nad zaślepieniem części dolnych otworów po tej stronie. Czy ktoś to przetestował?

Tam gdzie się mocniej dmuchało zskleilem wszystkie szczeliny pionowe a potem zrobiłem w tym silikonie otworki wiertłem 2,5 mm I jest o niebo lepiej. Na palniku palu się równo.

post-16917-0-92253800-1512376935_thumb.jpeg

post-16917-0-47988200-1512377060_thumb.jpeg

Edytowane przez dormario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

po zmianie ustawień i około 34 godzin palenia jest o niebo lepiej... spala około 15 kg na dobę, a  w popiele jest dużo mniej spieków, które próbuje niwelować obrotami wentylatora w menu serwisowym(ustawienia PID). Chciałbym też zaznaczyć,że komin zamknąłem o połowę, myślę,że to też pomaga...

Poprawiło się bardzo, jestem trochę spokojniejszy, ale czy tak już powinno być? Czy jak w całości ocieplę dach i termostaty w grzejnikach zaczną pracować to spalanie jeszcze spadnie? Mam nadzieję,że tak choć o 1-2 kg ale na to muszę poczekać jeszcze kilka dni.

 Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsze będą straty ciepła to kocioł dłużej pozostanie w podtrzymaniu i spalisz mniej opału. Ja obecnie jestem już na nastawie 5/60 i wentylator 22. jutro zobaczę czy kopczyk nie opada to jeszcze zmniejsze obroty wentylatora. wrzuciłem wczoraj 60kg eko. zobaczymy na jak dłigo starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o ustawieniach ręcznych czy na pid-zie?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak w całości ocieplę dach i termostaty w grzejnikach zaczną pracować to spalanie jeszcze spadnie? Mam nadzieję,że tak choć o 1-2 kg ale na to muszę poczekać jeszcze kilka dni.

 Pozdrawiam

Jeżeli ocieplisz dach to spalanie powinno spaść.Przez nieocieplony dach ucieka sporo ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ktoś dogrzebał się do "ekranu serwisowego"? Co oznaczają te wartości 

-czas

-całka

- akt/zad imp

-przer

- mosfet

- przepis itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może ktoś się wypowie na temat tych wiszących ceramik w kotłach starszej generacji?

Czy mają większy sens niż płyty ceramiczne oraz czy np dołożenie ceramiki nad palenisko nie zwiększyłoby w moim kotle wydajości? ograniczyło by to przepływ spalin środkiem przekroju a powinno zwiększyć przepływ gorącego powietrza po ściankach... Dzięki czemu temperatura spalin powinna zmaleć (oddając więcej ciepła po ściankach)? Może też będzie mniej sadzy do usuwania z odleglejszych części kotła. Ktoś sprawdzał? zna efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doradźcie mi jaki % nadmuchu ustawić w Stalmarku Eko Pioner 17kW z ekoenergią i sterownikiem ST-755. Pale na ręcznych, ekogroszkiem z Chwałowic czyli Pieklorzem, ma dosyć dużą kaloryczność. Niedopala go lekko a przedewszystkim spieka. Dmucham aktualnie 20% mocy. Podawanie 5sekund, przerwa 100sekund(mały dom wiec zapotrzebowanie małe). Czy mogę dać większy nadmuch? W piecu jest czysto ale temperatura spalin ma max 80*C, czy to nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część. Ja również palę Eko z Chwałowic w piecu PID Vegas ze sterownikiem St-755.

Od początku paliłem na PID-zie i to w nim zmieniłem ustawienia tak jak wyczytałem tu na forum...

Zmieniłem po jakimś czasie lekko parametry i przy nieocoeplonym jeszcze do końca dachu pali około 15 kg na dobę, przy temperaturze zadanej 51 st i około 155st na kominie.

Podawanie min 1 max 15

Przerwa min 40 Max 215

Nadmuch min 10 max 50.

Komin zamknięty na 1/2

 

TO SĄ USTAWIENIA PID... TYLKO I WYŁĄCZNIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej sile nadmuchu pracujecie Panowie? Mówię o ustawieniach RĘCZNYCH. Stalmark Eko Pioner 17kw ma palnik 10kW czy 25kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam. posiadam piec eko pionier 17 KW ze sterownikiem ST 755 zPID. Piec jest uruchomiony na ręcznych nastawach, palę węglem 23 MJ workowanym po 25 kg, codziennie wrzucam po 1 worku ale nigdy nie jest pusto w podajniku (wizualnie zostaje kilka kilogramów). chce zapytać czym wyregulować spalanie na mniejsze? moje nastawy to: temp. CO 55st histereza 5st, CWU 50st histereza 5st (z tym że czujnik temp. CWU jest NA bojlerze a nie W bojlerze ale postaram się to zmienić).

- czas podawania 8 sek.

- przerwa podawania 45 sek.

- siła nadmuchu 55 bieg.

- praca podtrzymania 20 sek.

- przerwa podtrzymania 35 min.

wentylator w podtrzymaniu:

- czas pracy 45 sek.

- czas przerwy 30 min.

 

dodam że dom jest nowy, dobrze ocieplony (zarówno ściany jak i dach) i cała instalacja jest nowa. na instalacji CO są grzejniki i 4 podłogówki, instalacja CWU ma osobną pompe. powierzchnia do ogrzania to około 150 metrów kwadratowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mój piec to stalmark Eko pionier 25kw węgiel też slaby bo 24 nastawy mam takie

-pid włączony

-menu serwis 5162

-wybór groszek gruby

- min praca

-max 10

- min przerwa podawania 37sek.

-max przerwa pod. 195sek.

- min wentylator bez zmian

-max wentylator 47

reszty nie ruszaj bo się nie pogubisz jak ja wcześniej

-za 2h otwórz drzwiczki i zobacz jak się spala węgiel

powinno Ci pomóc pamiętaj w menu zaawansowanym włącz pid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.