Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

witam. posiadam piec eko pionier 17 KW ze sterownikiem ST 755 zPID. Piec jest uruchomiony na ręcznych nastawach, palę węglem 23 MJ workowanym po 25 kg, codziennie wrzucam po 1 worku ale nigdy nie jest pusto w podajniku (wizualnie zostaje kilka kilogramów). chce zapytać czym wyregulować spalanie na mniejsze? moje nastawy to: temp. CO 55st histereza 5st, CWU 50st histereza 5st (z tym że czujnik temp. CWU jest NA bojlerze a nie W bojlerze ale postaram się to zmienić).

- czas podawania 8 sek.

- przerwa podawania 45 sek.

- siła nadmuchu 55 bieg.

- praca podtrzymania 20 sek.

- przerwa podtrzymania 35 min.

wentylator w podtrzymaniu:

- czas pracy 45 sek.

- czas przerwy 30 min.

 

dodam że dom jest nowy, dobrze ocieplony (zarówno ściany jak i dach) i cała instalacja jest nowa. na instalacji CO są grzejniki i 4 podłogówki, instalacja CWU ma osobną pompe. powierzchnia do ogrzania to około 150 metrów kwadratowych.

Kolego zaczal bym od przymknięcia komina na 3/4 czyli prawie max. Histereze zmniejsz do 2 stopni.Czas i przerwe podawania zostaw -zmienisz jak bedzie za duzo podawal. Co istotne zmniejsz wentylator na ok 25-30 procent. Praca podtrzymania ok.7sekund przerwa 30min. Wentylator w podtrzymaniu zmniejsz do 30s co 30min.

Po ustawieniu i kilku godzinach pracy obserwuj retorte.jak bedzie za duzo wegla to zmniejsz czas podawania lub zwieksz przerwe. Jak palenisko opadnie to w drugą stronę. Jak bedzie duzo spieków ujmij obroty wentylatora.

Ja też mam ten sam sterownik i na pidzie nie działam bo to jakaś kicha jest ten pid. Obecnie podobny metraż i nowa chaupa spalam ok 11-12kg/dobe groszku 26mj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i posiadaczem kotła Stalmark Pid Vegas 17kw z sterownikiem St-755 zpid. Piszę z tego zwgledu ze mam już dość tego pieca i prosze o pomoc, od 10 pazdziernika w domu utrzymuje temperature 22stopnie i z dniem dzisiejszym własnie spalilem 2300kg ekogroszku probowałem na różnych ustawieniach łacznie z zaleceniami uzytkownika "1mps" na pidzie i bez pidu. Naj mniej spaliłem 30kg ekogroszku na dzień na ustawieniach recznych 9s/podawania 75przerwy wentylator 21. Dom ok 160m 3grzejniki 120cm, 5grzej. 80cm, 3grzej. 60cm do tego jeszcze ok. 16m2 podlogowek. Mam strasznie duzo sadzy po tygodniu ok.4cm ,spieki i popiołu multum 5wiader na tydzien. A może ja panikuje i nie można zejść tak jak niektórzy pisza do tych nawet 20kg na dzien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie zejść kolego. Trzeba tylko trochę posiedzieć w kotłowni. Spróbuj bez pida te ustawienia co pisalem wcześniej. Jeden blad tam zrobilem tj.wiatrak w podtrzymaniu mam 15s co 10min.u mnie sadzy po tygodniu prawie nic a popiolu poł wiaderka. Od soboty w zeslym tygodniu godz 10 do dzis godz 15 spalilem niecale 90kg wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam klapy na wentylatorze. Jest wśrodku taka co się otwierajak wieje a zamyka jak nie wieje. Do kpmina zamknięte na 3/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i posiadaczem kotła Stalmark Pid Vegas 17kw z sterownikiem St-755 zpid. Piszę z tego zwgledu ze mam już dość tego pieca i prosze o pomoc, od 10 pazdziernika w domu utrzymuje temperature 22stopnie i z dniem dzisiejszym własnie spalilem 2300kg ekogroszku probowałem na różnych ustawieniach łacznie z zaleceniami uzytkownika "1mps" na pidzie i bez pidu. Naj mniej spaliłem 30kg ekogroszku na dzień na ustawieniach recznych 9s/podawania 75przerwy wentylator 21. Dom ok 160m 3grzejniki 120cm, 5grzej. 80cm, 3grzej. 60cm do tego jeszcze ok. 16m2 podlogowek. Mam strasznie duzo sadzy po tygodniu ok.4cm ,spieki i popiołu multum 5wiader na tydzien. A może ja panikuje i nie można zejść tak jak niektórzy pisza do tych nawet 20kg na dzien

No to nie zazdroszczę spalania, co prawda pomiędzy st750 a st.755 występują różnice ale jak mi się zdaje mają całkiem podobne parametry. SADZA- za niskim wentylator , zacznij od 36 do 46, po drugie dawka paliwa zaczął bym od 6s przerwa 36 czyli 1do6 będzie za dużo daj 1do7 itd. po trzecie klapka w ustawieniach ręcznych ma być ruchoma ( otwiera ją siła nadmuchu), po czwarte czopuch otwarty , nie zatrzymasz ciepła w piecu zamykając go, ewentualnie w czasie mrozów gdzie jest zwiększony ciąg można zamknąć 1/2. Co do pidu to wszystko jest do opanowania ale to wymaga czasy bo każda instalacja ma inne parametry trzeba dobrać zarówno min. i max. obroty dmuchawy i uwaga min. i max obroty wentylatora i tu tkwi diabeł. Ja dobrałem i sobie chwale chociaż już nie są te same o których pisałem w swoim poście chociaż u niektórych się sprawdziły, musiałem zmienić ze względu na spieki a to też zależy od węgla. Jeżeli masz zacięcie  podam ci kod do mocy pieca u mnie występują 3,  50, 25 i 12 kw. i porównaj sobie nastawy wentylatora i dmuchawy   oraz podawanie i przerwy, są różnice W 50 kw obroty wentylatora 1100 w 25kw 2200. Przełączyłem na 50 kw i paliło się pięknie w PID tylko podwoiłem przerwę. KOD 5164 Jakieś pytania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ustawienia mam takie jak 1mps(ustawienia PID) podał we wcześniejszym poście i piec spala okolo 18 kg na dobę przy temperaturze na zewnątrz około 0 st. Z tego co tu piszecie to i tak jest dużo więc chyba spróbuje na ustawieniach ręcznych. W prawdzie, popiół z eko 26 KgJ jest według mnie dobry bo spieków wiele nie ma to te spalanie mnie nie zadowala. Gdybym zszedł ze spalaniem co 15 kg to byłbym zadowolony(jeżeli wogóle jest taka możliwość)  bo chciałbym w domu osiągnąć jakąś temperature 21-22 st.

Zawór 4d mam ustawiony na 4 i osiągam takie spalanie jak pisałem wcześniej.

Jest wiele rzeczy w tym piecu i sterowniku (17 kw z PID 755) których nie rozumiem, ale liczę że wszystko przyjdzie z czasem.

Zostawiam kontakt... 663607924

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie zazdroszczę spalania, co prawda pomiędzy st750 a st.755 występują różnice ale jak mi się zdaje mają całkiem podobne parametry. SADZA- za niskim wentylator , zacznij od 36 do 46, po drugie dawka paliwa zaczął bym od 6s przerwa 36 czyli 1do6 będzie za dużo daj 1do7 itd. po trzecie klapka w ustawieniach ręcznych ma być ruchoma ( otwiera ją siła nadmuchu), po czwarte czopuch otwarty , nie zatrzymasz ciepła w piecu zamykając go, ewentualnie w czasie mrozów gdzie jest zwiększony ciąg można zamknąć 1/2. Co do pidu to wszystko jest do opanowania ale to wymaga czasy bo każda instalacja ma inne parametry trzeba dobrać zarówno min. i max. obroty dmuchawy i uwaga min. i max obroty wentylatora i tu tkwi diabeł. Ja dobrałem i sobie chwale chociaż już nie są te same o których pisałem w swoim poście chociaż u niektórych się sprawdziły, musiałem zmienić ze względu na spieki a to też zależy od węgla. Jeżeli masz zacięcie podam ci kod do mocy pieca u mnie występują 3, 50, 25 i 12 kw. i porównaj sobie nastawy wentylatora i dmuchawy oraz podawanie i przerwy, są różnice W 50 kw obroty wentylatora 1100 w 25kw 2200. Przełączyłem na 50 kw i paliło się pięknie w PID tylko podwoiłem przerwę. KOD 5164 Jakieś pytania ...

Podawanie mam 4/24 ale wentylator na 26 kopczyk jest ładny ale dużo spieków wygladajacych jak niedopalony wegiel i sadza. Wiec otworze komin i zwieksze wentylator na 36, dzieki takim ustawieniom 4/24 o wiele szybciej przechodzi piec w tryb podtrzymania wczesniej to trwalo nawet 40minut. Zdjęcia po 2dniach palenia

post-76912-0-74166000-1514890738_thumb.jpg

post-76912-0-20932200-1514890772_thumb.jpg

post-76912-0-33155800-1514890849_thumb.jpg

Edytowane przez mateusz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator na 38 i podawanie 6/35 bo się zapadał kopczyk dalo spalanie 40kg doba:( i sadza dalej jest. Zaobserwowałem takie zjawisko że piec jak dojdzie do temp. zadanej przejdzie w tryb podtrz. to temp. wzrośnie o 3° a gdy przejdzie z powrotem w tryb pracy choć histereze mam 2° to temp. spada aż o 10° i nie wiem czy to jest normalne. Oraz przy zadanej 60° zawór czterodrożny ustawiony żeby podawł ok.37° na dom temp. powrotu jest zaledwie 35° jak się włączy pompka od cwo to wtedy wzrosnie na 50 pare stopni i myśle czy nie wezwać hydraulika do zamontowania jeszcze jednej pompki na powrocie bo chyba wychladza się woda w dolnej cześci kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich których znam (włącznie ze mną) po założeniu zaworów 3 lub 4 drogowych mają problem !!!  Wina leży po stronie instalatorów a nie pieców, nie bardzo wiedzą jak mają działać a schematy dołączone przez producentów to kiszka. I tak instalacja działa nieprawidłowo i stąd problemy z ustawieniami. Raz działają dobrze a np. po spadku temperatury całkiem inaczej. Do mateusza83 masz rację aby powrót był właściwy przy zaworze 4 drogowym tylko dodatkowa  pompa na powrocie nazywa się to pompa kotłowa. Teraz kiedy bez niej ustawiłeś ochronę powrotu sterownik chodzi w cały świat- przerabiałem to. Najrozsądniejszym wyjściem jest zawór 3 drogowy wpięty za pompą. nie jest wymagany zawór różnicowy tylko zwykły zwrotny przelotowy. Wyjście z pieca-pompa-zawór zwrotny- zawór 3 drogowy. Pompa pcha wodę zarówno do pieca jak i  na grzejniki wtedy możemy ustawić na piecu najniższą temperaturę tj. 53 st. a temperatura w domu i tak jest regulowana przez termostaty na grzejnikach. Efekt taki że zasilenie i powrót mają taką samą temperaturę.

Co do spalania

  • po pierwsze wyłącz ochronę powrotu.
  • po drugie ustaw histerezę kotła na 1st. nie będzie takich spadków i pies nie będzie musiał nadrabiać.
  • po trzecie jeżeli jest sadza dalej zwiększ dmuchawę, może ci się to wydać dziwne ale tak jest, nie wiem jak u ciebie ale u mnie fabryczna nastawa dmuchawy to 60%
  • po czwarte jeżeli kopczyk się zapada przy jakichś ustawieniach zmniejsz przerwę a nie dawkę bo przy zwiększaniu dawki zwiększasz również moc kotła.
  • po piąte temperatura na piecu zawsze po osiągnięciu zadanej wzrasta 1 lub 2 st.Jeżeli wzrasta więcej to są  dwie możliwości  albo klapka na wentylatorze jest otwarta cały czas albo masz mocny ciąg kominowy wtedy można przymknąć klapę na czopuchu na 1/2.
  • i na koniec spieki , no tu już jest wróżenie z fusów. Nie zależy to tylko od nastaw dmuchawy a przede wszystkim od jakości węgla. Być może w przypadku twojego opału nie do się wyeliminować spieków.

Na forum nie znajdziesz gotowych  rozwiązań  co do ustawień, każdy musi dostosować je do swoich potrzeb możliwości instalacji jak również zapotrzebowania na ciepło.Czyli pozostaje metoda prób i błędów. Mam nadzieję że następny wpis mateusza83 będzie bardziej optymistyczny. Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie mam 4/24 ale wentylator na 26 kopczyk jest ładny ale dużo spieków wygladajacych jak niedopalony wegiel i sadza. Wiec otworze komin i zwieksze wentylator na 36, dzieki takim ustawieniom 4/24 o wiele szybciej przechodzi piec w tryb podtrzymania wczesniej to trwalo nawet 40minut. Zdjęcia po 2dniach palenia

Nie widziałem wcześniej tych zdjęć gdy pisałem poprzednie posta. Przyznam szczerze że tak "zawalonego pieca nie widziałem" Na pierwszy rzut oka.za mało powietrza tak jak wcześniej pisałem i za duże podawanie. Ten piec nie spala tego węgla on go przerzuca !!!!   Druga rzecz jeżeli wcześniej pisałem ,że kopczyk się zapadał to pytanie po jakim czasie. Jest tak że najpierw się zapada a później piec to nadrabia ale to musi potrwać ok. 10, 12 godz. Zmieniając nastawy co 2, 3 godziny nigdy nie dojdziesz ładu. No i pytanie podstawowe- jak płomień układa się na palenisku- powinien palić się na całym, jeżeli pali się tylko na środku mogą być zasyfione kanały powietrzne pod nim.Jestem tego pewien prawie na sto procent. Dla próby nastaw dmuchawę na 100% i zobacz jaki będzie płomień, poza tym silny strumień być może odblokuje chociaż częściowo kanały powietrzne pod wieńcem palnika.  Wtedy trzeba zdjąć wieniec i wyczyścić- zalecane czyszczenie przed każdym sezonem. Przy takim zasyfieniu pieca podejrzewam również, że czujnik spalin na czopuchu jest cały oblepiony sadzą i jego wskazania na których opiera się PID są błędne. Wykręcić i wyczyścić, przemyć rozpuszczalnikiem lub czymś podobnym. Przeczytaj mojego poprzedniego posta może rozjaśni twoje wątpliwości. A tak z ciekawości który sezon ten piec chodzi ?

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pisałem to kilka razy i napiszę raz jeszcze. Na początek olejcie tego pida i przejdźcie na ustawienia ręczne. Dzięki nim nauczycie się zależności co z czym. Na ustawieniach ręcznych łatwiej jest korygować ustawienia i jest ich więcej. Ja po wielu próbach (nawet kiedyś z kolega 1mps przegadałem cały wieczór przez telefon) odpuściłem sobie pida i nie żałuję. Piec spalami naprawdę mało (ok.12kg na dobę przy ok 170m2), nie ma sadzy a popiołu po tygpdniu mam pół szuflady. Jak wlaczyłem z tym pidem też mi wywalał kalafiory i palił jak smok. Dlatego ja wiem że skoro macie pida to chcecie na nim działać, ale na prawdę nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pisałem to kilka razy i napiszę raz jeszcze. Na początek olejcie tego pida i przejdźcie na ustawienia ręczne. Dzięki nim nauczycie się zależności co z czym. Na ustawieniach ręcznych łatwiej jest korygować ustawienia i jest ich więcej. Ja po wielu próbach (nawet kiedyś z kolega 1mps przegadałem cały wieczór przez telefon) odpuściłem sobie pida i nie żałuję. Piec spalami naprawdę mało (ok.12kg na dobę przy ok 170m2), nie ma sadzy a popiołu po tygpdniu mam pół szuflady. Jak wlaczyłem z tym pidem też mi wywalał kalafiory i palił jak smok. Dlatego ja wiem że skoro macie pida to chcecie na nim działać, ale na prawdę nie warto.

Ja dalej walczę na pidzie ale ucieszyła mnie twoja wypowiedź, skoro jest tak dobrze jak piszesz może skorzystam z twoich ustawień ręcznych, chyba możesz mi je przesłać ? Namiary znasz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pozwólcie że podepne się pod waszą dyskusję,oczywiście chodzi o spalanie pale od października na piecu stalmark 25kw sterownik st-755 z pid oczywiście, dom starszy lata 60 że szlaki piętrowy nie ocieplony,ocieplony tylko strop na strychu instalacja stara,metrów do ogrzania gdzieś około 200 plus bojler 220l i teraz pytanie czy 30 do 35 kg na dobę to jest dużo czy ok mnie wydaje się dosyć dużo ale może jestem przewrazliwiony palilem i w pidzie i bez Ale wydaje mi się że bez pidu pali ciut mniej fajnie gdyby ktoś odpowiedział serdecznie pozdrawiam wszystkich palaczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej walczę na pidzie ale ucieszyła mnie twoja wypowiedź, skoro jest tak dobrze jak piszesz może skorzystam z twoich ustawień ręcznych, chyba możesz mi je przesłać ? Namiary znasz. Pozdrawiam.

Witajcie, ja również chciałbym prosić o nastaw reczny dla tego pieca bo chciałbym sprawdzić jak to będzie wyglądać... czy spalanie spadnie, a  piec będzie czysty i z popiołem będzie inaczej. 

Proszę o kontakt... ustawienia.. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle 53histereza 2stopnie, cwu 43 histereza 3stopnie.na podlogowke zawor trojdrozny puszcza 30stopni. Komin zamkniety na 3/4, czaspodawania 7s, przerwa podawania 73s, sila nadmuchu 23, praca podtrzymania 10s, przerwa 30min, wentylator w podtrzymaniu 15s co 10min, klapka na wentylatorze ustawiona tak by sie otwierala podczas pracy a pozniej zamykala jak sie wylaczy wentylator (trzeba wykrecic mala srobke po prawek stronie dmuchawy). Nie zapominac o tym kominie. To tyle,korygowac wg uznania. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, ustawie tak jak podałeś i zobaczę co się będzie działo...  obserwacjami postaram się podzielić... do tej pory bawiłem się ustawieniami w PID ale spalanie bylo dobrze ponad 15 kg na dobę....

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOD 5162.  1 pozycja granulacja paliwa wcisnąć groszek gruby i ukarzą się poniższe parametry

  •  
  • min praca podawania                  serwisowe 1s  do 15s               zmień na 2 ( jeżeli po jakim czasie-min 12 godz.     kopczyk  za mały podnoś i 1 s.max do 4 s.
  • max praca podawania                        "          15 s                        bez zmian
  • min przerwa podawania                     "          30s                         zmień   na 15s
  • max przerwa podawania                    "          150s                       zmień na 90 s.
  • min wentylator roboczy                      "           20%                       zmień na 30%
  • max wentylator roboczy                     "           53%                       zmień na 73%
  • max temperatura spalin                     "           2200                      zmień na 2300
  • kontrola temperatury(zawór 4d) )             "           30 s                zmień na 60s
  • czopuch otwarty 1/2                                                                     bez zmian
  • klapka od dmuchawy otwarta.Piec nie powinien wchodzić w stan nadzoru.                                                                         Są to zmiany w menu serwisowym i dotyczą palenia w piecu w systemie automatycznym  PID.  Innych parametrów nie ruszamy, mają pozostać fabryczne. Jeżeli były zmieniane przywróć w PID ustawienia fabryczne i dopiero zastosuj w/w zmiany. No i obserwuj. Co do innych szczegółów na tel. 664040067 Napisz na forum czy pomogło. Pozdrawiam K.C.

 

 

Witam. jestem nowy i tak samo mam problemy ze spalaniem. pali 25-30kg na dobe jak na domek 140m2 to zdcydowanie dużo. jakie parametry dobrac recznie żeby na podtrzymaniu utrzymywal się dluzej niż 10mni (tak jest w moim przypadku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "maho" jak dlugo ci piec trzyma na podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawenia reczne mam

temp. zadana 55

nadmuch 28 %

czas podawania 5sec

przerwa 40sec 

 

podtrzymanie 10min

wentylator w podtrzymaniu 9min

czas pracy wentylatora 45sec

Mam zawor 3drozny skrecony na 5 w skali 1-7

Pompka na powrocie pracuje na najslabszym biegu

Kociol wytrzymuje ok 10min w podtrzymaniu przy temp. na zewnatrz 2-6st.

Jak moge jeszcze zmienic ustawienia zeby zejsc spalaniem ok 20kg na dobe??

przy tych ustawieniach pali ok 30kg eko groszku 23kj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od dłuższego czasu obserwuję Wasze wypowiedzi na temat palenia w piecach Stalmarka z PID bo mam taki sam problem jak większość. Mam kocioł EkoPionier 17 Kw z Pid sterownik St-750.

Na wstępie mógłbym się dowiedzieć w jakich ustawieniach znajduje się histereza Co? Przeszukałem wszystko i nie mogę znaleźć takiego ustawienia chyba ,że to to samo co histereza CWU choć nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego z tego co pamiętam to trzeba wejść w pracę ręczną (wyłączyć pid) i wtedy się ta opcja pojawi. Jakbys nie mógł znaleść to sprawdze w domu i odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.