Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

bez znaczenia dla mnie jest że mam 1 czy 3% tlenu

Tarczowym termometrem w czopuchu mierzyles?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dałeś pokaz swoich intencji. Ale zawsze możesz przeczytać jeszcze raz to co napisałem, a potem kolejny itd...

Możesz też poogladać

 

Edytowane przez Piecuch19
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Płomień jest niebieski, ciężko uchwycić to kamerą ale myślę, że widać.

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PredatorC Niebieski płomień nie jest najcieplejszy, ale fioletowy jest Ok, bo świadczy o tym że tlenki się spalają, a do tego potrzebna jest odpowiednia temperatura i zawartość tlenu, która pozwoli się spalać tlenkom, a nie wychłodzi płomienia - to są te warunki dla których tlenki się spalają dając dodatkowe ciepło/ KWh , a przy niższych temperaturach tego nie ma. Niektórzy spalający opał w niższych temperaturach nazywają z niewiedzy i sarkastycznie spalaniem tlenków jako " ciepło ukryte" , a ja jestem za tym żeby to " ciepło ukryte"  odkryć na nowo i uwypuklić/odkryć. Ich automaty np. na ekogroszek czy pellet w których nie ma takich warunków do spalania tlenków ale mają wyświetlacz podłączony do netu i mogą sprawdzić wagowe spalanie, które bardzo odbiega wartościami zużytego opału od spalania u osób które się zatroszczą w swoich  indywidualnych warunkach z dopasowaniem paleniska do indywidualnych potrzeb energetycznych budynku i będą spalały znacznie mniej. Kolega @PioBin nie zadbał o to żeby dopasować swój kocioł do zapotrzebowania energetycznego budynku i kombinuje z pogodówkami, zmniejszoną temperaturą/przymieszaną na grzejniki czy cześciwo na  podłogę/ kombinacją zaworów, a te kombinacje z zaworami n- drogowymi  wynikają z nieidpowiedniego kupienia kotła z za dużą mocą do swojego budynku - i taka osoba powinna się wstydzić że neguje/dyskredytuje posty osób które chcą pomóc osobom których nie stać na opał ( a tym bardziej na propozycje bardzo rozbudowanej/kosztownej instalacji  grzewczej), a proste modyfikacje kotła bez fachowców powinny pomóc w spalaniu dużo mniejszej ilości opału sezonowo ( bez ciepomierzy i sprawdzania laboratoryjnie szczątkowych ilości tlenu w spalinach/czopuchu). Każdy może zrobić to sam - bez fachowców/producentów/hurtoników/sprzedawców - moją ideą jest naj jak prostsza konstrukcja w której można osiągnąć gorący/biały plomień dla ogrzania całej chałupy - wbrew wszystkim instalatorom i sprzedawcom którzy nam próbują wcisnąć kupę gadżetow które potem będą serwisować/naprawiać i doić. Natomiast ludzie na tym forum którzy mają przewymiarowanie kotły nie powinny doradzać innym bo nieświadomie wpadną w taka samą pułapkę jak oni. Doświadczenie osoby która ma  mocno przewymiarowanym mocą kocioł jest nie miarodajna dla osób które to czytają i są w rozterce - co zrobić? - co w danej sytuacji jest właściwe? 

@PredatorC podoba mi się, bo wbrew panującym standardom stara się polepszyć sprawność swojego kotła, bo konstruktorzy/producenci nie byli na na tej lekcji - spalania paliw stałych  

Nie trzeba malych palników, szybkich przepływów spalin, mocnych  dnuchaw żeby osiągnąć biały/gorący płomień

W prosty sposób bez powyższych gadżetów dmuchaw też można uzyskać gorący płomień:

To świadczy że wszystkie opowieści ponaddźwiękowej wydajności dmuchawy/dmuchania/ rozpędzania płomienia czy paleniska są  nie na miejscu, bo biały płomień  można zrobić z biegu - bez spalenia połowy wsadu. Normalne jest że jeśli się coś ogrzewa przez pół wsadu kotła i czas do spalenia połowy wsadu to wreszcie temperatura musi wzrosnąć, ale chodzi o to żeby biały płomień uzyskać od razu na ile to możliwe bez spalenia połowy wsadu, więc kolega @maracz musi się pogimnastykować  jeszcze z swoim unochodem żeby w krótszym czasie osiagnć te temperatury. - aczkolwiek chwała mu za to że do tego dąży. 

Reasumując - nie wierzcie głópolom takim jak ja - trzymajcie sią wytycznych producenta i palcie tak żeby efektywnie  ogrzać chałupę - z wygodą dla siebie. Forum jest do wyrażania jedynie opinii, a ja akurat mam taką.

Edytowane przez Piecuch19
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 skoro mnie wywołałeś, to mówmy o konkretach, mnie nie interesuje kolor płomienia u Ciebie, może być i nawet siwawobiały, blady, różowy czy nawet czarny, poprostu zmierz u siebie temp tego mitycznego białego płomienia na drewnie i pokaż lub niech ktoś kto przerobił kocioł na Twoją modłę to zrobi i do tego niech pokaże wymiennik. Wszystko czym tak się chełpisz na forum dawno temu przerabiałem, dla mnie z perspektywy czasu to była jedna wielka klapa. Ty nawet u mnie widziałeś biały płomień jak miałem jeszcze "strzelinę" gdzie ja nic takiego nie widzałem, już wtedy choć tego nie pisałem zapaliła mi się czerwona lamka. Wiem że bolą Cię moje wpisy bo nie pasują do Twojej natracji i za wszelką cenę będziesz się starał je deprecjonować. Nie mam zamiaru z Tobą więcej wchodzić w dyskusję, ja już się poznałem na Tobie, i myślę że nie tylko ja.

Bez odbioru!

Edytowane przez maracz
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 Ty naprawde nic poza temperatura w czopuchu nigdy nie zmierzyles? Jasny, cieply, za duzy, fioletowy, cegielka tam - a cos wiecej? Liczby fakty… nie opowiadania sf.

Podaj liczby…

PS. Wiesz wiecej o mojej kotlowni niz ja sam… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maracz napisał(a):

@Piecuch19 skoro mnie wywołałeś, to mówmy o konkretach, mnie nie interesuje kolor płomienia u Ciebie, może być i nawet siwawobiały, blady, różowy czy nawet czarny, poprostu zmierz u siebie temp tego mitycznego białego płomienia na drewnie i pokaż lub niech ktoś kto przerobił kocioł na Twoją modłę 

Tu w tym temacie masz osoby które przerobiły na moją "modłę" i  ich odczucia po przerobieniu 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28788-mpm-ds-5-klasa-–-przeróbki-–-modyfikacje-do-palenia-ciągłego-bez-bufora/#comments

( Możesz zobaczyć opinie np. @buli912 i jego filmiki - możesz obejżeć - więcej jak 5 sekund - te Twoje 5 sekund nie widać  nic z płomienia-- u mnie widok płomienia jest minimum 30 sekund - by było realnie, a nie przypadkowy wycinek i żeby był widoczny - do rozpoznania). Pokaż płomień i palenisko, a nie termometr - to może pomogę, bo pomimo Twojej buty zawsze jestem zainteresowany procesem palenia i  interpretacją tego procesu  przez różne osoby ( że np. zalecane jest 10% nadmiaru tlenu w czopuchu - choć w czopuchu już nic się nie pali, bo spaliło się w palniku - pisałem Ci w temacie o sondach). Śledzę też Twoje poczynania w zakresie tworzenia form - bardzo ładne - podoba mi się  i zastanawiam się kiedy zaczniesz myśleć racjonalnie? Widzę pomału zbliżasz się do kwintesencji tematu rozdzielając PW i PP z jednego źródła, ale nadal masz problem z osiągnięciem właściwej temperatury płomienia dopiero po wypaleniu połowy zasypu i mocnym dmuchaniem - myślę że jesteś na dobrej drodze, ale skup się jak kiedyś Ci pisałem na proporcjach - wtedy nie będziesz musiał tak rzeźbić - więcej nie podpowiem żeby wyglądało że sam coś niebywałego  odkryłeś. Będę obserwował Twoje poczynania bo mi się podoba co robisz. 

A @PioBin - nie przeszkadzaj/ nie zaśmiecaj wątku w którym o procesach spalania paliw stałych nawet nie śniłeś, a co dopiero na podstawie Swoich doświadczeń z przewymiarowanym kotłem mógłbyś napisać. Podaj liczby: zapotrzebowanie średnioroczne mocy w kW kotła  ( nie mocy na -20'C), zapotrzebowanie sezonowe  kWh  budynku i jaką ma moc Twój kocioł - wtedy Ci wyjaśnię co ? i jak?. Na razie za mało danych ( jak odpisujesz świeżakom na tym forum - doradzając - najpierw sobie doradź i nie przeszkadzaj).  Jak nie możesz się powstrzymać to wsadź palec w 4 litery i pocierp trochę .

Przepraszam wszystkich użytkownków  tego kotła jak i tego forum , ale nie mogłem się powstrzymać na taką ingorancję 0co do prawidłowego procesu spalania i jego krytykę/ swoje zdanie  jak i do  zaczepek osób które tyko starają się ,- z marnym skutkiem  odwieść od spalania paliw stałych z ideologią czystej Europy, która ma ok 7 % globalnej  produkcji Co2

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 To nie jest watek o moim domu tylko poboczny o spalaniu i parametrach tego procesu wiec trzymajmy sie tego. Nie jesteś wstanie takich sprawności i wyników osiągnąć to wiem i to boli…

Jak napisaliśmy ze niska zawartość tlenu a nie kolor podnosi temperature (aczkolwiek uważam ze sa inne zależności) to u Ciebie ni stad ni z owąd na termometrze pojawiło sie 1-3% tlenu!!!

PS. Stajesz sie bezczelny!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin Trochę podszkol się chociaż z teorii żebyś mógł w ogóle zabrać głos w=/s jak w Stelmarku  poprawić sprawność spalania - halo

Tu lZiemia !!!?  Pomagam potrzebującym  i tego się trzymam - różnica zdań - w temacie, ale bez indywidualnych animozji ( przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać wobec @PioBin który nie ma głębszej wiedzy o spalaniu paliw stałych, a się wcina/przeszkadza - Może się wypowie na temat   Jak chce  poprawić sprawność spalania? I jak chcesz poprawić sprawność odbioru w kotle Stelmark Eko Wód - czekam  na sugestie @PioBin - takie - bez przeszkadzania  - wyłacznie merytoryczne bez obrażanie kogokolwiek - poprostu merytoryczna dyskusja - to lubię najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 Twoje rady nic dla mnie nie znanczą. Masz grono swoich wyznawców i nic mi do tego. Ja poprawki u siebie robię na podstawie pomiaru tlenu, temp płomienia, wyglądu wymiennika itp. Ty robisz to na oko/oczy na których masz cały czas założone "białe" szkiełka. Masz prawo do swojej opinii, tak jak inni mają prawo do swojej. Problem w tym że Ty nie jesteś w stanie tego uszanować i wszędzie pakujesz się na siłę z butami nawet tam gdzie Cię nie chcą. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, poprostu nie warto się kopać, bo ani Ty mnie nie przekonasz swoich racji ani ja Ciebie do swoich. To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Pomagam potrzebującym  i tego się trzymam - różnica zdań - w temacie, ale bez indywidualnych animozji ( przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać wobec @PioBin który nie ma głębszej wiedzy o spalaniu paliw stałych, a się wcina/przeszkadza

Zdecyduj sie czy o konkretach czy do mnie personalnie znowu piszesz. Nie bedziesz decydowal czy moge tu czy tam pisac!

Dyskusje skierowalem do kolegow @PredatorC i @maracz . Ciekawy bylem ich wnioskow, spostrzezen a nie Twoich “na oko”. Kazdy moze skorzystac z ich pomiarow czy moich - Ty rowniez.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam bardzo powoli wychodzić ze swoją instalacją na prostą. Teraz chciałbym zacząć trochę polepszać spalanie, bo coś mi się wydaje że coś nie gra, i tu pojawia się pytanie do Was, od czego zacząć?

Mam Eco wood 37, max temperaturę jaką na CO łapię to 81 stopni przy zadanych 89 stopniach. Na spalinach mam ograniczenie do 240 stopni. Jak miałem 220 to temperatura max 78.

Widziałem że zaczynacie od wstawienia klina z szamotu - to coś daje? Jak on jest wstawiany, tzn. pomiędzy połówki tej ceramiki na dnie czy na tą ceramikę jest ustawiane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, demolka19 napisał(a):

Zaczynam bardzo powoli wychodzić ze swoją instalacją na prostą. Teraz chciałbym zacząć trochę polepszać spalanie, bo coś mi się wydaje że coś nie gra, i tu pojawia się pytanie do Was, od czego zacząć?

Mam Eco wood 37, max temperaturę jaką na CO łapię to 81 stopni przy zadanych 89 stopniach. Na spalinach mam ograniczenie do 240 stopni. Jak miałem 220 to temperatura max 78.

Widziałem że zaczynacie od wstawienia klina z szamotu - to coś daje? Jak on jest wstawiany, tzn. pomiędzy połówki tej ceramiki na dnie czy na tą ceramikę jest ustawiane?

Ja mam taki klin wstawiony na tą ceramikę. Lepiej dopala według mnie dym bo nie widać go z komina i mniej nalotu na zawirowaczach. Takie jest moje osobiste zdanie. Pozdrawiam 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej odczytać z pudełka po laddomacie, ja przerabialem 72,78 a teraz mam 83.. dopiero przy tej wkładce jest w stanie osiągnąć odrazu  83 st przy zimnym powrocie z bufora 20st. Ale może zostać tak jak masz,jak pójdzie gorąca z dołu bufora to kocioł osiągnie wysokie temperatury.Załaczanie pompy laddomatu dopiero przy 70st to o wiele za późno, odrazu po starcie kotła powinna już mieszać wodę na krótkim obiegu.Jeszcze czeka cię niespodzianka z wyłączeniem tej pompy bo sterownik zrobi to dopiero jak dolny czujnik bufora pokaże 2 st więcej niż temp.kotła. Ja (i nie tylko ja😉) mam to zmienione na sterowanie termostatem spalin, takim jak stosuje Atmos.. nie jest to cud techniki i nie jest idealne ale wg mnie lepiej się sprawdza niż ten pomysł fachowców z Techa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że po świętach humor się poprawił. 😀 Mam pytanie raczej techniczno- prawne. Jak do kotła ekow w te pośrednie drzwiczki wstawię palnik peletowy to straci on wtedy 5 klasę, prawnie oczywiście? Mam palnik Platinum bio a interesuje mnie automatycznie rozpalanie z domu bo kocioł ma iść do pomieszczenia razem z magazynem na drewno. Czy może potrzebnej jest też palnik na 5 klasę?  🫣 Czy to musi przejść na testy w tym tandemie. Fajny kocioł Duo miał Rakoczy ale widzę że nie dali rady zejść z zapyleniem poniżej 20mg na palniku i piszą że z powodu braku materiałów wycofują z produkcji. Chyba powód jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to do końca prawda ale jak kolega próbował  się dowiadywać na ten temat to wyszło w urzędzie), 
że kocioł 5 klasy + palnik 5 klasy mają osobno 5 klasę ale jak połączyć kocioł 5 klasy z palnikiem 5 klasy to już nie ma 5 klasy 🤦‍♂️🤣

Najwyżej nasypiesz peletu przez górne drzwiczki trochę pobuczy i się spali. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Juzef napisał(a):

Palnik nie może mieć żadnej klasy

Radosna tworczosc producenta?

IMG_2575.thumb.jpeg.9cd2c2a8827e70cf17a992c4f0f0133e.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego, jakiekolwiek przeróbki kotła "z klasą " pozbawiają go certyfikatu. Papier jest na to, co zostało dostarczone przez producenta jako kompletne urządzenie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2024 o 10:46, PioBin napisał(a):

Radosna tworczosc producenta?

IMG_2575.thumb.jpeg.9cd2c2a8827e70cf17a992c4f0f0133e.jpeg

A mi się wydaje że  to jest klasa spalania,czyli sprawność spalania ,gdzieś wyczytałem że ma około 95% tej sprawności,i w praktyce daje to to że nie syfi atmosfery a o to chodzi ,pozostaje kwestia odbioru przez wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, szpenio napisał(a):

jakiekolwiek przeróbki kotła "z klasą " pozbawiają go certyfikatu.

Jak do auta z norma EURO6 zalozysz LPG (albo bagaznik albo hak) to dalej jest EURO6 czy jaki? To takie luzne pytanie…

Nie chce tu dyskutowac o prawie i interpretacji bo w moim odczuciu certyfikat wydany na podstawie normy dotyczy urzadzenia fabrycznego o numerze xxx i tyle…

 

8 minut temu, maronka napisał(a):

że ma około 95% tej sprawności,i

99% lub 96% jak ponizej

IMG_2576.thumb.jpeg.2dbc32eb78dd78eb4fd8ce861f8b8ea0.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.