Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre rozwiązanie jako awaryjne, ale finansowo to się po prostu nie opłaca 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

Czyli jak prąd z węgla puścimy do pompy ciepła i uzyskamy cop 4 t o jakby splić węgiel z 120 % sprawnością , 

wychodzi bardziej eko dla środowiska jak kolega @Piecuch19 😆

To prawda ale przy temperaturach dodatnich i to bliżej 7oC albo przy gruntowej PC.

W warunkach normalnej zimy tj -5-10oC PC "spala węgiel" że sprawnościa prymitywnego kopciucha...m

 

a wracajac do tematu.

Przyjechało do mnie zakupione drzewo- osika opalowka 10mp.

Nie wiem jak to ten leśnik liczył ale ostatecznie zapłaciłem za to 1130zl z czego 409zl transort!

Drzewo zmierzyłem i tak rozrzucone ma spokojnie 10,5mp.

W tej cenie mam śmiesznie tani opał na okresy przejściowe, tylko trzeba włożyć trochę pracy w przygotowanie ale jak dla mnie ceny wracają do normalności i jak koledzy zauważylivim więcej osób będzie przechodzić na PC i pojawi się więcej osób które nie lubią brudzic rączek tym paliwo dla mnie będzie w bardziej atrakcyjnej cenie.

IMG_20240202_132914.thumb.jpg.9e3010914f2c752418e4d10366fb240e.jpgIMG_20240202_132855.thumb.jpg.23e5afaf8533a5ebf6697ab87304279c.jpg

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już więcej drewna nie kupię. Jak kilkanaście lat temu kupiłem to sie narobiłem z cięciem, wrzucaniem do kotła, a najgorsze było sprzątanie obejścia po pracach związanych z przygotowaniem drewna 😉

Już wolę dopłacić chociażby do węgla, choć i ten jest daleki od ideału 😉

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno rekreacyjnie w kominku pergoli,rowno z grilowaniem.Ciepelko i papu.Dom niech obslužy automatyka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Ja już więcej drewna nie kupię. Jak kilkanaście lat temu kupiłem to sie narobiłem z cięciem, wrzucaniem do kotła, a najgorsze było sprzątanie obejścia po pracach związanych z przygotowaniem drewna 😉

Już wolę dopłacić chociażby do węgla, choć i ten jest daleki od ideału 😉

Drzewo niestety jest problematyczne w cieciu i rabaniu i też nie wyobrażam sobie przygotowywanie go na małym podwórku! Jantne go na połówki i wywożę go na gospodarcze podwórko. Tam sobie czeka na fajną pogodę i wtedy w wolnych chwilach tnę i rąbie na kawałki.

Do tego mogę zaangażować dzieciaki do pomocy w układaniu drzewa na kupki, niech się młodzi uczą pracy 😉 a dla taty jest zawsze trochę ruchu i odskocznia od komputera bo na siłkę to często gęsto nie ma motywacji.

Ps. U mnie w obwodzie będzie 6kwp w tym roku na dachu,.do tego 13-15kwh s magazynie energii. Myślę, że jakby do tego dorzucić 2-3 klimatyzatory to w okresach przejściowych kiedy jest słońce można by spokojnie przejść na grzanie prądem,.ew. najtańsza opcja to wpięcie grzałki 2kw w instalację CO i jechanie z tym.

Jak mi się kiedyś znudzi i gaz będzie a normalnych cenach to zawsze mam rurkę w domu 😂 inza 3-4k PLN mogę.sie cieszyć grzaniem gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r.  klimatyzator 3,5 kw Rotenso Imoto na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie.
Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
W tym roku - 2023 założyłem w korytarzu również klimatyzator Rotenso Revio 3,5kw na piętrze mojego domu - pow. 105m2 i grzejniki aluminiowe (1 żeberko na 1m2 powierzchni pomieszczenia).
Sezon grzewczy rozpocząłem 10.10.23r. i do 10.11.23r. mój dom zużył następującą ilość energii:
- parter 110m2, 125kwh z klimy (chodziła 13 dni godzinowo, czyli 312 godz. przeważnie od 9:00 do 19:00), temp. dogrzewu do 21,5°C po nocy(+3°C) spada na 20°C
- piętro 105m2, 55kwh z klimy (chodziła 5 dni godzinowo, czyli 120 godz. przeważnie od 10:00 do 18:00), temp. dogrzewu do 22°C po nocy(+3°C) spada na 20,5°C
- CWU ok. 0,2m3 drewna i ok. 40kwh prądu z dogrzewu grzałką (zbiornik 120l 50°C) 4 osoby
- budynek CO 0,5m3 drewna na grzejniki z kopciucha, rozpalane rano o 6:00 na 1 lub 2 godziny w zależności od temp. na zewnątrz (przy okazji przepływowo grzeje się CWU z kopciucha)
Wcześniej (przed klimami i grzałką) cały budynek do ogrzewania i CWU zużywał przez cały sezon grzewczy ok. 2t węgla i 6m3 (9mp) drewna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun fajnie, że o tym napisałeś "Do tego mogę zaangażować dzieciaki do pomocy w układaniu drzewa na kupki, niech się młodzi uczą pracy 😉" Ja najwięcej się nagadałem z synem przy pracy m. in. przy cięciu, zwożeniu i układaniu drewna.

Edytowane przez oxalis3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład edukacyjny takiego zajęcia faktycznie nieoceniony 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to prawda.

Chłopaki u mnie.maja 7-9lat i jak widzą taczkę to zaraz chcą nią coś wozić.

Ostatnio szpadel znaleźli to sobie bazę kopali 😉.

Drzewo też chętnie układali na kupki. Niech widzą, że wszystko kosztuje czas i siły.

Z tego powodu też mam dwa ule, żeby mogli sobie poobserwować pszczoły i wziąć udział w miodobraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chyba kupię paletę brykietu, jak jeszcze stanieje. Do mojego Kuzniecowa wkładam paczkę (10kg) ruf taniego, do tego ze 4 szczapy drewna i jest idealnie. Czyli paleta brykietu wystarczy na 100 paleń. Drewna mam tyle, że dokładając po te kilka szczap starczy nawet na więcej. Głównym źródłem jest pellet, a Kuzniecowa odpalam co jakiś czas, jak żonie chłodno. Starczy na kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 10:17, PioBin napisał(a):

Obawy podobne jak kiedys calego “zachodu” gdy kraje bylego wplywu ZSRR wstepowaly do EU. Analogiczna sytuacja.

Różnica jest. Wtedy kraje wstępowały do Unii. Obecnie wygląda to tak, jakby Unia wkraczała na nowe tereny. No i trzeba uznać też, że nie udałoby się to bez wsparcia Wielkiego Brata. Nie robi się niczego za darmo. Nikt nie rozszerza strefy swoich wpływów bez planów, by nowe obszary nad którymi się pracuje, pozostawić samym sobie, w przyszłości stają się swoistym "nawozem dla gospodarki".   

W dniu 2.02.2024 o 13:45, o6483256 napisał(a):

Ja już więcej drewna nie kupię. Jak kilkanaście lat temu kupiłem to sie narobiłem z cięciem, wrzucaniem do kotła, a najgorsze było sprzątanie obejścia po pracach związanych z przygotowaniem drewna 😉

Tak... trzeba choć trochę lubić takie prace, bo zbrzydnąć mogą dość prędko. Samo układanie pociętych i rozłupanych kawałków drewna wydaje się bezcelowe. A niektórzy potrafią z tego robić sztukę, jakby mozaiki (pogrupowane drewienka o różnej grubości), aż żal byłoby to ruszać później.

W dniu 2.02.2024 o 16:42, piastun napisał(a):

Do tego mogę zaangażować dzieciaki do pomocy w układaniu drzewa...

Uwiecznić na zdjęciach albo filmikach. To jest ten uroczy czas, w którym niemal wszystko jest zabawą. Później zmienia się i rodzice często przekonują się, że nic nie wygra z wirtualną rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 21:21, piastun napisał(a):

Bo to prawda.

Chłopaki u mnie.maja 7-9lat i jak widzą taczkę to zaraz chcą nią coś wozić.

Ostatnio szpadel znaleźli to sobie bazę kopali 😉.

Drzewo też chętnie układali na kupki. Niech widzą, że wszystko kosztuje czas i siły.

Z tego powodu też mam dwa ule, żeby mogli sobie poobserwować pszczoły i wziąć udział w miodobraniu.

To poczekaj jak będa miec 15 lub więcej a daje głowę że ich nie uświadczysz wiem coś na ten temat.

  • Zgadzam się 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając internetowe wieści:

https://www.hejto.pl/wpis/szykuje-sie-drastyczny-wzrost-rachunkow-za-prad-najmocniej-dotknie-dwie-grupy-od

Jeśli już tu było o tym to wybaczcie, ale temat przewija się coraz częściej.
Czy albo jak to wpłynie na ceny opału (węgiel, pellet, drewno)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał wytwarzany z użyciem prądu z automatu musi pójść w górę, reszta opału chyba tylko ze względu na większe zainteresowanie ze strony osób mających pompy i chcących pozyskać coś do wspomagania w najgorsze mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie poszedł w dół i to znacznie w porównaniu do zeszłego roku ,tyczy się pelletu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopłata do gazu jest do końca 2024  a potem też pewno uwolnią cenę jak z prądem planowałem wciągnąć gaz do domu zanim zabronią ale chyba sobie odpuszczę :/ nie chce zimą chodzić w domu w golfie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, carinus napisał(a):

Opał wytwarzany z użyciem prądu z automatu musi pójść w górę...

Rozsądne, lecz usiłując przewidzieć sytuację rynku klienta indywidualnego to może nie wystarczyć.

6 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Na razie poszedł w dół i to znacznie w porównaniu do zeszłego roku ,tyczy się pelletu .

Aktualny cennik węgla i koksu (na składzie), też z kolejnymi obniżkami.

To, że raz nam się udało wskazać kierunek (spadki), nie oznacza, że i tym razem będzie podobnie. Napiszmy więc ostrożnie, trochę enigmatycznie: do tego czasu starałbym się pozbyć z placu jak najwięcej towaru – mowa o składach opału.

Lepiej by było, gdyby forumowicze (lepiej oblatani w internetach), zamieścili jakieś fachowe sugestie, artykuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun niby dlaczego? 

I jak te ETS- y wpłyną na cenę prądu wytworzonego w elektrowniach węglowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETS już od dawna obejmuje elektrownie węglowe. Obecnie koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 to ponad 50% kosztów produkcji energii elektrycznej z węgla. Od 2027 r. ma wejść ETS II, który obejmie również budynki i transport drogowy.

Edytowane przez h3nio
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ETS2 czyli dla.gospodaratw domowych.
Ale zaraz potem kolega Piecuch napisał o cenach prądu z węgla. Pewnie dlatego był następny post :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, arekkk napisał(a):

ets 2.0 sprawi że ci co palą węglem będą palić tylko drewnem nie wiem gdzie tu eko już tak lasy masowo wycinają idiotyczne przepisy 

Zakopcują wagon węgla na ogrodzie przed 2027r. Dokupią drewna u leśniczego i będą palić jak dotychczas. 

  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.