Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Przywiązanie do paliw kopalnych u niektórych jak widać jest bardzo silne 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajenie jest drugą naturą, a natury nie oszukasz.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natury nie oszukamy ale nas oszukują rządzący nami niestety więc trzeba się bronić to normalne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ets 2.0 to tylko dodatkowy  haracz dla kupujących węgiel i tych co mają Co na gaz tak samo jak ten nowy podatek co mamy płacic za samochody spalinowe chyba pora na emigracje kierunek Tajlandia :) ostatnio popularna :P

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystniej byłoby zrozumieć wysiłki, na rzecz ratowania. Forumowicze nie muszą przecież układać się w przeciwne sobie grupy, to dzieje się niejako z nami i bez nas. Już tu przewinęło się kilka spostrzeżeń wartych uwagi. Pora dołączyć kolejne.

Można przeczytać w "internetach" artykuły jak najbardziej aktualne (z dzisiaj - jak to mówią). W jednym z takich, młody człowiek, gustownie ubrany, pisze o konieczności. Z determinacji tej wyłania się obraz społeczeństwa obierającego coraz częściej inny środek transportu, na przykład rower.

Doświadczeni życiem forumowicze, dość szybko zwalcowali by dowcipem albo ostrą kpiną tego rodzaju wizje, najczęściej autorów fotografujących się w pewnej siebie pozie, zdrowo wyglądających, o emanującym z obrazka nieśmiertelnym samopoczuciu, namacalnej niemal determinacji, która nie chce widzieć przeszkód i nie chce znać przeciwności. Gnają tacy przed siebie a chętnie gnaliby i innych, całą resztę zapóźnionego w myśleniu świata, tych maruderów postępu, którzy nie umieją dostrzec chwalebnego celu.

Jak wyżej, starajmy się zrozumieć. Przyszło nam żyć w czasach zamieszania i przenika ono różne warstwy naszej codzienności, sfery materialnej i niematerialnej też. Modne stało się szokowanie, jest traktowane coraz częściej jako coś pozytywnego, sposobiącego do zaskarbienia a raczej zyskania uwagi. Stąd mamy tytuły artykułów, których treść okazuje się marnowaniem czasu, irytuje banalną przewrotnością. To szarpanie nerwów społeczeństwa pewnie mści się w relacjach.

Jest takie powiedzenie, stwierdzenie, że jeśli przeciwnik nie może przeciągnąć na swoją stronę to popycha w fanatyzm. Oglądamy właśnie ten moment, ten manewr powalający cywilizowany świat, w odmęty wykluczających się przekonań. Ratujemy przyrodę wzbudzając niepokój, wskazujemy zdrowotnościowe cele, budząc wstręt. Nie doczekamy więc rozumnej, powszechnej dbałości o planetę, nie utrwalimy też zasad zdrowia. Pozostanie lęk, bo z lękliwości wynikająca idea nie może prowadzić do niczego innego prócz niepokojów.

Jest coś, jakiś chwytliwy tytuł, spośród poważnych wieści, którym dziś nie próbowano Was nastraszyć albo zaniepokoić przynajmniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam temat wątku: "Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...". Prosze o merytoryczną dyskusję. Kilku ostatnich postów proszę szukać w koszu.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład węgla z Bytomia  ekogroszek za tonę od 1150 zł 25mj\1200zł 27mj \1250 zł 29mj ekomiał 25mj 750 zł cały asortyment to luz pakowany 150 zł droższy co do transportu do 20km gratis :) ja palę ekomiałem więc cena dobra a ogólnie to ceny spadają ps. chyba z moim podajnikowcem zostanę do 2030r :)

Edytowane przez arekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piastun napisał(a):

Na pgg ceny poszły w górę.

Widzę, że najtańszy węgiel obecnie jest po 1100zl/t i chyba płatny transport do KDW.

A ja czekałem az mi się za domem ziemia wyschnie aby auto się nie utopiło ,nie zdążyło wyschnąć a węgiel w górę , może jakąś promocję wiosenną zrobią teraz nie kupię czekam do upartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje ktoś w tym roku montaż kotła gazowego w starym budownictwie? Cały czas biję się z myślami, bo jeśli faktycznie ma dojść do uwolnienia cen gazu to ciul wie ile m3 gazu ziemnego w PGNiG może kosztować? Projekt instalacji muszę zrobić i przyciągnąć gaz do wewnątrz. Podchodziłem do tematu w zeszłym roku, ale że miałem jeszcze 2 tony ekogroszku to się wstrzymałem. Jedną tonę muszę dokupić i ten sezon zamknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytaj czy dostaniesz zgodę na przyłącze, a jeżeli tak, to kiedy zostanie wykonane i dopiero myśl nad pozostałymi problemami. Nie jestem też przekonany czy koszt samego przyłącza a później ceny gazu nie będą wyższe niż podajnik na pellet, którego będziesz mógł używać jeszcze chyba długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jakie są ceny gazu dla firm i będziesz wiedział czego się spodziewać. 2-3 lata temu były podwyżki 300-400%... A za 3 lata wejdzie jeszcze podatek od co2.

Oczywiście wtedy ceny pelletu mogą poszybować w górę bo sporo osób będzie szukać tańszych alternatyw.

Najlepiej chyba pozostac przy tym co się ma i zrobić zapas, żeby 1-2lata po 27 zobaczyć w którą stronę to pójdzie.

  • Zgadzam się 2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się teraz pisze i mówi, że gaz nie będzie przyszłością dla użytkowników indywidualnych i trzeba mieć to na uwadze. Gorszą rzeczą od wysokiej ceny będzie brak dostępności, ale biomasa na razie jest chyba bezpieczna jeżeli weźmiemy pod uwagę dostępność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno w balach tak z uwagi na upierdliwość przygotowania i sezonowania.

Pellet raczej wystrzeli mocno w górę z uwagi, że to paliwo będzie skupowane przez bogatszy zachód.

 

Ideal to jakiś dobry kocioł.HG i bufor ale to w specyficznych przypadkach ma rację bytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, piastun napisał(a):

Najlepiej chyba pozostac przy tym co się ma i zrobić zapas, żeby 1-2lata po 27 zobaczyć w którą stronę to pójdzie.

I to jest najrozsądniejsza decyzja zamiast się miotać między różnymi źródłami ciepła, a wszystkie obecnie są nie pewne. 

Jakoś nie widzę szybkiego wprowadzania tych Eco zmian. Ciepłownie miejskie też będzie obowiązywał podatek od Co2? Mieszkańców miast wreszcie zainteresuje to że ciepło nie bierze się z kaloryfera poprzez znaczny  wzrost rachunków. Wtedy niezadowolonych  będzie więcej.

Stawiam na to że te terminy wprowadzenia Eco zmian zostaną znacznie wydłużone. 

Dotacje na kotły np. gazowe, a potem zaraz ich zakaz to wprowadzanie w błąd społeczeństwa i wykorzystanie tego błędu do zarobku na zwiększonych wpływach podatku od towarów i usług związanych z tymi wymuszonymi zmianami.

Może zaczniemy kupować węgierski węgiel ruskiego pochodzenia  idąc w ślady Orlenu kupującego ropę czy gaz LPG ruskiego pochodzenia ( nasze rafinerie nie są dostosowane do przerobu ropy Saudyjskiej). 

Czas pokaże, ale przeciwny kierunek do pędu stada jest wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich Nas czekają zmiany. Najważniejsze, aby się do tego przygotować. Ceny na 100% poszybują w górę. Pytanie, jak wysoko. Co do emisji CO2, to ściema mająca na celu wyciągnięcie kasy. Jedyne dobro jakie jest z rezygnacji z palenia w kotłach na paliwo stałe, to mniejsza emisja pyłów. A to jest zauważalne od zaraz. 

Ja osobiście chciałem ogrzewać tylko prądem. Gaz miał iść w odstawkę. Życie zweryfikowało moją decyzję. Gaz jest dużo tańszy od prądu i tak prawdopodobnie pozostanie do 2027 roku. kWh z PV nie starczy na pokrycie zapotrzebowania na cały rok. Musiałbym dołożyć jeszcze minimum 6-7 kWp, a brak miejsca. Teraz i tak mam duże oszczędności. Cztery lata temu, jak ceny EE i gazu były dwa razy tańsze CO, CWU i EE kosztowały mnie na rok około 4500 zł. Teraz przy wyższych cenach zamykam się w około 2000 zł na CO, CWU i EE. Chciałem zejść do wysokości abonamentu, ale poległem.

Co do węgla, to muszą teraz sprzedać zapasy które w panice kupowali. Przez kilka lat powinno być w miarę stabilnie. Za cztery lata znowu zacznie się chaos cenowy opału. Ten okres trzeba poświęcić na organizację logicznego źródła energii.

Ale to już wszyscy wiedzą, a będzie jak z kredytami frankowymi. Wszyscy wiedzieli i nic nie robili, potem płacz i zgrzytanie zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na ostatnie przykręcenie śruby poniższy plan jest już chyba nieaktualny, ale wg tej prognozy, to wiatraków w Polsce będzie jak mrówków, bo do 2040 r. pompek ciepła może być już sporo, a co innego w zimę wyprodukuje tyle prądu? Ciekawi mnie tylko, co się stanie w sytuacji jak nie będzie wiało?

Chyba, że ten plan opiera się - tak jak cały zielony ład - na technologiach, których jeszcze nie ma.

image.png.950f05e944e030d3f350134b03f87d11.png

 

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie te wykresy umieją robić. Ciekawe czy się sprawdzą. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piastun napisał(a):

Zobacz sobie jakie są ceny gazu dla firm i będziesz wiedział czego się spodziewać. 2-3 lata temu były podwyżki 300-400%... A za 3 lata wejdzie jeszcze podatek od co2.

Bzdury z brukowców jak z tą pustą rurą. Tamtych cen dawno już nie ma. Jeżeli dziś ceny zostałyby uwolnionie/urynkowione  według giełdy to gaz kosztowałby 30-40% mniej niż w obecnej "zamrożonej" taryfie.

W obecnej chwili odbijają sobie wszystkie dopłaty sprzed dwóch lat. Jeżeli po odmrożeniu cen sytuacja wraca do wieloletniej normy jak ceny korelowały to gaz dla odbiorców indywidulanych niebawem znacznie potanieje. 

Będzie to test dla rządu/orlenu czy będzie rżnięcie głupa i skok na kasę czy może jest jakaś wizja w zmienianiu ciepłownictwa i miksu energetycznego albowiem gazik będzie w naszych warunkach jeszcze długo istotnym elementem.

Nawet w kwestii ETS, spalanie metanu wytwarza połowę mniej CO2 niż węgla nie wspominając już o przykiszonych kopciuchach gdzie wyszłoby pewnie ze 4 x mniej.

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób już wcześniej radziło mi żeby z ekogroszku przejść na palenie pelletem mając SV200 w wersji mini. Mam obawy i ciągle się przed tym wzbraniam żeby nie narobić jakiegoś bałaganu czytaj pożaru bo palnik nie ma tej jakiejś przystawki czy jak to się tam nazywa. Do instalacji kotła gazowego skłania mnie też to, że od maja do września grzeję wodę w bojlerze prądem. Miałbym z tym spokój. Przez ostatnich 10 lat grzania tak wody to można mieć finansowo dość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w sprawie wiatraków kolejne dziwne 😉 ruchy. Po wielkich podchodach  w sprawie dużych elektrowni dziś dla odmiany  ogłoszono program dotacji (400mln) do małych elektrowni przydomowych do 30m. Branża puka się w czoło.

 

Cytat

...Do 50 kW mocy zainstalowanej i 30 metrów wysokości (!!!) w turbinach wiatrowych instalowanych na dachach i przydomowych ogródkach i do 50 % dofinansowania. 

Patrzę na osiedle, na którym mieszkam, gdzie większość domów jest pokrytych fotowoltaiką i zaczynam wyobrażać sobie wiatraki na dachach (i w ogrodach). Widzę już też sąsiedzkie awantury (hałas i ograniczanie widoczności) i latające, urwane plastikowe łopaty (chińskie modele po 2 latach działania). Nigdzie na świecie rynek takich małych urządzeń nie jest dostatecznie rozwinięty, nie mówiąc już o regulacjach odległościowych (czy w ogóle jakieś maja być?) – przecież duże farmy (po wielkich awanturach) mogą być budowane 700 metrów od zabudowań, a teraz małe wiatraki z dotacją w środku osiedla?

Nie mówiąc już o profilu produkcji i sposobie rozliczeń (czy to będzie wiatrowy net metering?). ...

400 baniek przeminie z wiatrem - WysokieNapiecie.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zrobił żadnego badania, co są warte te mikro-elektrownie, ale dajemy dotacje! Dlaczego? Tradycyjnie ktoś ma w tym interes!

Nawet za darmo takiej 1-3kW nie chcę.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.