Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o kasę.

A z drugiej strony, to sprzedali prawa do emisji CO2. Ok. Pewnie będą inwestycje w OZE. Ale tu całkowicie odwrotnie. Zablokowali elektrownie wiatrowe. Co do PV, to mam takie mieszane uczucia. W całej Europie jest netbiling. Mogliby zrobić konkretne dotacje do magazynów energii. Docelowo można by było połączyć te wszystkie magazyny w jedną sieć. Byłoby jakieś tam zabezpieczenie przed "blackout". Może by to było nawet ciekawe, ale pewnie zaraz by się znalazły jakieś specjalne ministerstwa do zarządzania tym.

A może być prosto.

Wysyłam energię do sieci - to coś tam zapłacą.

Magazynuję energię z sieci - to też coś tam płacą.

Koszty ponosiliby Ci co nie mają magazynów energii, ale nie jakieś kosmiczne, może nawet mniejsze niż ponoszą teraz.

PS. Niekiedy mam takie poronione pomysły jak jestem po kilku piwkach. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie zastanowić się kto trafia do polityki. Mam kilku znajomych na różnych stanowiskach i mogę ich określić krótko: kawał sk... (do tego niekompetentnych). Pół biedy jak podsekretarz stanu reprezentuje jakiś poziom to jakoś się kręci, ale jak partia za długo jest u władzy to trafiają nawet na podsekretarza stany idioci. Normalny człowiek ma dosyć po kilku miesiącach pracy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmianiajac temat z polityki na opałowy.

Czy w związku z kosmicznymi cenami opału zwikszacie częstotliwość czyszczenia wymiennika? Bo robiąc to 2x w tygodniu pewnie można 5-10% w kopciuchu z poziomym wymiennikiem zwiększyć sprawność?!

Ja tam staram się że 2x przeczyscic bo nawet mimo palenia węglem widzę, że jednak przez palnik z szamotu w DS ciągnie trochę popiołu wraz ze spalinami.

Ja w sumie już teraz codziennie przepalam tak od 16-17 do 21-22 i jak na dzień dzisiejszy to jadę tylko na drewnie. Pierwszy mój sezon i powiem wam, że na te okresy przejściowe jest.mega zadowolony. Mieszam 1:1 sosnę tzw suszki, która kupiłem miesiąc temu z osika z Marca tego roku i powiem wam, że ten miks plus palnik z szamotu i praktycznie żadnego dymu z komina.

Samo drewno mam w dosyć wielkich kawałkach i przez.to temperaturę da się trzymać w ryzach ale nawet teraz ciężko zejść niżej niż 60oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piastun napisał(a):

No dobra wytłumaczenie ma jakieś ręce i nogi i nawet oparcie w faktach ale.jak w takim razie tłumaczyć to co robily rządy?

Nasz udział w OZE zawdzięczamy  Unii Europejskiej, gdyby nie wymuszenia udziału procentowego to dalej by nic się nie zmieniło.

Zamykanie kopalni to też  przy nacisku Unii Europejskiej, za zamykanie dostawaliśmy duże pieniądze. 

Polska ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2  dostała  ponad 50 mld.

To wszystko Unia!

Nierząd dysponuje niestety tymi środkami i przeznacza je na transfery socjalne, a powinien je przeznaczać na wsparcie przeobrażeń w polskiej elektroenergetyce.

Wymyślili  plan, że zamkną kopalnie, sprzedadzą uprawnienia do emisji CO2, wezmą za to forsę z Unii, przeznaczą ją na kupowanie  wyborców, a węgiel sprowadzą z rosji.

https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/bizblog/2019/12/zrzut-ekranu-2019-12-16-o-135833.png

W ostatnim czasie  wysadzili jeszcze OZE.

Gdyby putin zaczął jeszcze później, wtedy by zamknęli resztę kopalni.

Do tego korupcja itd. Resztę znasz.

Dobry gospodarz nie sprzedaje krowy żeby potem kupować mleko.   

Najpierw uniezależnia się od węgla, dopiero zamyka kopalnię.

Niewiele dawano ludziom kasy, dotacji, na zmianę sposobu ogrzewania, na termomodernizację, a dawano  na bieżące wydatki, czyli przemarnowanie pieniędzy, czysto polityczny transfer.

Brak elektrowni jądrowej od czasów prl-u, za to jest rowek na Mierzei Wiślanej.

Teraz się to wszystko zemściło, ludzie mniej wydadzą w supermarketach a więcej na opał. 

Wina  nierządu jest ewidentna, Naród będzie cierpiał przez kilka pierwszych lat, one będą najgorsze, zanim gospodarka będzie mogła, złagodzić skutki, przyzwyczaić się  do nagłej zmiany.     

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie było parcia na dekarbonizacje to rusek był spokojny. Jak wyczuł zagrożenie to  Ukraina jako najbogatsza w EU w uran stała się celem nr1. Zresztą wartość wszystkich złóż szacowana na 26 bln dolarów przyciąga chętnych do takiej czy innej "pomocy".

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraińskie zasoby mineralno-surowcowe są jednymi z najlepszych jakościowo zasobów na świecie, więc dużo chętnych zabiega o to w różny sposób np. "pomoc w utrzymaniu demokracji", pomoc w  uzbrojeniu. Tylko ta "pomoc" nie jest samarytańska. Jakoś w Afryce tłuką się od lat i tam nikt nie chce "pomagać" w demokracji, bo nie ma surowców.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zostawiając na chwilę takie bzdety jak opał konkurencyjność bogacenie się itp itd nie przyszło komuś z was do głowy że to nie wina ruska Niemca czy tam innego tylko pokłosie światowego forum ekonomicznego ? tam siedzą np Klaus Szwab założyciel tego forum potem następny guru nijaki Juwal Harari , wystarczy gdzieś poczytać ich wypociny i obraz zmieni rzeczywistość ,ktoś powie teorie spiskowe ale czy aby na pewno ? zadajcie sobie trud ułożenia faktów jeden po drugim i konfrontacja z tym psimi dziełami tych dwóch wymienionych , lista uczestników szkoleń jest bardzo długa i obejmuje wszystkich polityków większych parti naszych też i o zgrozo nawet Putin też no przypadek ??? nie sądzę Mateuszek też był Szydło też była Merkel a jakże no i sławetne słowa premiera Mateuszka w marcu 2020 roku cyt powrotu do rzeczywistości jaką znaliśmy już nie będzie ,,koniec cutatu i jakoś proroczo to zabrzmiało ,proroczo czy zaplanowane sądzę że to drugie i nikt nie musi się zemną zgadzać ale fakty się zazębiają w jedną spójną całość , teraz tylko czekać do 1,01,2023 i wejdzie ustawa o tzw ochronie obywateli i tam to już czysty reżim ,niemożliwe ? poczytajcie a gały z orbit wyskoczą ,mogą ci zabrać dom mieszkanie wszystko bez odszkodowań , ten Klaus pisze w swojej książce tak w 2030 roku nie będziesz niczego miał nie będziesz niczego posiadał ale będziesz szczęśliwy , to nie wojna to nie ruskie wieprze to coś więcej .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piastun napisał(a):

Zmianiajac temat z polityki na opałowy.

Czy w związku z kosmicznymi cenami opału zwikszacie częstotliwość czyszczenia wymiennika? Bo robiąc to 2x w tygodniu pewnie można 5-10% w kopciuchu z poziomym wymiennikiem zwiększyć sprawność?!

 

Czyszczę po każdym zasypie (125kg), jak nie czyściłem przez 2, 3 zasypy, to nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy w spalaniu, ale robię to raczej dla lepszego samopoczucia raz na zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj raz w tygodniu przeznaczam na czyszczenie kotła całe 5 minut. Tak jak kolega wyżej, mam dzięki temu lepsze samopoczucie i świadomość, że wymiennik odbiera ciepło z maksymalną wydajnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 18:13, MrWolf napisał(a):

Jestem bardzo niemile zaskoczony. Słyszałem ostatnio od znajomych co mają doprowadzony gaz, że jest kicha totalna, bo gaz nie ma mocy. Kupiłem butle z LPG. Jest tragedia. Nie ma mocy by porządnie zagrzać olej do smażenia frytek. Chrzczą po całości pewnie azotem. 

Może masz niedrożne palniki? Albo bierzesz gaz z lewego źródła? U mnie kuchenka jest podłączona na gaz płynny i nie ma żadnego problemu. Kuchenka i piekarnik dają też radę bez problemu w okresie świąt, co przy stałym przyłączu do gazu ziemnego nie jest takie oczywiste. Swoją drogą, z chrzczeniem azotem propanu to jest jakiś wymysł totalny.

W dniu 25.09.2022 o 00:34, arekkk napisał(a):

zatankuj sobie zbiornik przed końcem roku bo potem będzie tragedia tak jak z węglem od stycznia nasz cudowny rząd chce embargo na LPG czyli kilka milionów Polaków będzie zachwycona jak pojadą auto zatankować kupić butla do kuchni czy zakupić gaz na opał - https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/czy-zabraknie-gazu-lpg-na-pewno-bedzie-drozej/kg4ep0e Oni zrobią z nas nędzarzy!

Z rosyjskiego LPG póki co indywidualnie rezygnują niektórzy polscy dostawcy, jeśli mają inne źródła. I jeśli jest taka opcja to świetnie. Ale odgórnego embargo póki co nie ma. Morawiecki coś pogroził paluszkiem, ale to by było na tyle. Rządzący nie popełnią drugi raz tego samego błędu co z węglem. Nie będzie embargo dopóki nie znajdą zastępczego źródła LPG w podobnej cenie lub sami go nie wyprodukują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Czyszczę po każdym zasypie (125kg), jak nie czyściłem przez 2, 3 zasypy, to nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy w spalaniu, ale robię to raczej dla lepszego samopoczucia raz na zasyp.

Wymiennik pionowy?

Ja mam pionowy w zwykłym zasypowcu. Zrobiłem palnik szamotowy i chyba jest zwiększonA.predkosc spalin bo mimo, że palę drewnem (praktycznie bezdymnie) to co 2-3 dni ściągam praktycznie 1mm pyłu z wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o czyszczenie wymiennika, pionowy to pomyłka. Miałem kocioł z pionowym wymiennikiem. Drugi raz nie wziął bym go za darmo.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absurdów ciąg dalszy: 

https://www.o2.pl/informacje/internauci-nie-wierza-lasy-panstwowe-powolaly-zespol-duszpasterski-6825853998623648a 

Teraz kupując drewno z LP trzeba będzie mieć rekomendację i poparcie księdza. Czyli ceny drewna jeszcze pójdą w górę, bo pion duszpasterski też jest do utrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś przy spowiedzi wygada się ze nakradł drewna z lasu... i już go mają.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę uwierzyć że to się dzieje.... Gdzie kasa, tam zaraz pchają ryje do koryta.

Mam w robocie jedno wolne pomieszczenie, nada się jak znalazł na Zakładowa Kaplicę by przed pracą i po,  podziękować że przetrwało się kolejny dzień w codziennym wyścigu szczurów. A i pokoik dla Duszpasterza Zakładowego by miał gdzie zakładać czarne akta pracownikom krnabrnym też się znajdzie..

Chory kraj.. Nie ma rozdziału dla religii i gospodarki czy polityki to tak się dzieje. 

Pytanie co z tymi którzy takiego układu nie strawia i się nie podporzadkuja.... Wilczy bilet? Wykluczenie społeczne? Gdzie jeszcze wleza z brudnymi buciorami???

 

 

Nie mogę uwierzyć że to się dzieje.... Gdzie kasa, tam zaraz pchają ryje do koryta.

Mam w robocie jedno wolne pomieszczenie, nada się jak znalazł na Zakładowa Kaplicę by przed pracą i po,  podziękować że przetrwało się kolejny dzień w codziennym wyścigu szczurów. A i pokoik dla Duszpasterza Zakładowego by miał gdzie zakładać czarne akta pracownikom krnabrnym też się znajdzie..

Chory kraj.. Nie ma rozdziału dla religii i gospodarki czy polityki to tak się dzieje. 

Pytanie co z tymi którzy takiego układu nie strawia i się nie podporzadkuja.... Wilczy bilet? Wykluczenie społeczne? Gdzie jeszcze wleza z brudnymi buciorami???

Nie mam nic do wiary ale wszystko w miejscach do tego przewidzianych i do tego przeznaczonych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piecuch19 napisał(a):

Teraz kupując drewno z LP trzeba będzie mieć rekomendację i poparcie księdza.

Nie… tutaj idzie raczej/tylko o pieniadze. Bo jak „formalnie” uregulowac i zaplacic za duszpasterskie wsparcie, ktore i tak bylo jak czytamy. Pranie pieniedzy po prostu i wyprowadzanie z Panstwowych Spolek na zewnatrz. Takie cos mozna podpisac z kazdym, z kazda grupa aby przelac kase ale trafi sie tylko temu z kim podpisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KK to obecnie cień samego siebie. Próbują ugrać co się da póki jeszcze mają jakąkolwiek władze i wpływ.

Ta organizacja i obecny "papież" to nic innego niż wilki w owczej skórze. Nie mniej ci co idą po nich są po stukroc gorsi. Chodzi mi o teczowcow. Jako ciekawostkę dodam, że w czerwcu tego roku miałem przyjemność zwiedzać Edynburg w Szkocji  i co mnie uderzyło, że poza tęczowymi flagami na pojazdach firmy gazowej najwięcej ich było właśnie na kosciolach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BORA napisał(a):

Mam w robocie jedno wolne pomieszczenie, nada się jak znalazł na Zakładowa Kaplicę by przed pracą i po,  podziękować że przetrwało się kolejny dzień w codziennym wyścigu szczurów. A i pokoik dla Duszpasterza Zakładowego by miał gdzie zakładać czarne akta pracownikom krnabrnym też się znajdzie..

Chory kraj.. Nie ma rozdziału dla religii i gospodarki czy polityki to tak się dzieje. 

Pytanie co z tymi którzy takiego układu nie strawia i się nie podporzadkuja.... Wilczy bilet? Wykluczenie społeczne? Gdzie jeszcze wleza z brudnymi buciorami???

Nie mam nic do wiary ale wszystko w miejscach do tego przewidzianych i do tego przeznaczonych.

I na tym zarobił byś znacznie więcej niż w dotychczasowej pracy - działaj. Byłby to to taki rodzaj związków zawodowych z katolickim namaszczeniem, a związkowcy/duszpasterze dobrze się mają w każdym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety , nie moje klimaty.

Od społecznego udzielania się, raczej stronie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA Nie jest tak źle. Społeczne udzielanie się to też np. Twoja aktywność na forum - przecież nie płacą Ci za to, a bezinteresownie pomagasz innym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum to moje hobby 🙂

Natomiast bliskie wszelakie kontakty z KK ...Ryja banie. Wg mnie. Dlatego omijam ten aspekt życia szerokim łukiem. I dobrze mi z tym 🙂

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władza ( dla swoich) i Klechy są coraz bardziej pazerne. Klechów rozumiem. Bo trzeba się nachapać póki jeszcze system trzeszczy bo trzeszczy ale da się przed upadkiem jeszcze coś wycisnąć. Ale władzy to już nie bardzo. Okręt tonie a pisowa kasta dalej robi wszystko, żeby utrzymać się przy korycie. Nie widzą, że pociąg zasówa w dół bez hamulców? Choć z drugiej strony to może sposób na uniknięcie odpowiedzialności. Jak W II WŚ. Wszyscy za Fuehrerem. Do końca. Do upadku.

Te słynne hasła. Państwo w ruinie itd. Dziś realny dług publiczny i ten co ukrywany jest papierowo, to 1,4 biliona. A obligacje już osiągają 20 procent. Efekt kuli śnieżnej. A pis nadal chce pożyczać. Czyli za trochę druga Grecja albo i może Argentyna.

Jeżeli ktoś jeszcze śni o tym, że taki np. węgiel stanieje to niech poczyta poniższe i wyciągnie wnioski.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/polski-dlug-publiczny-poza-budzetem-rosnie-jak-na-drozdzach/k3r48z2

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.