Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Maz nadzieję czy pewność że jak przyjdzie jakieś PO czy tam inna 2050 to coś zmieni ?? za długo po tym świecie chodzę , ludzie naprawdę nie zauważają że kryzys jest od ponad 2 lat specjalnie wywoływany a ci dalej myślą że to wina jakiegoś rusa czy tam innego , to zaplanowano już dawno i zostanie dokończone ale wolałbym nie dożyć tego co będzie .
Właśnie to w tym wszystkim jest najbardziej przykre. Snucie wizjii o ochronie środowiska, OZE, wiatraki, pompy ciepła, magazyny energii, auta elektryczne, a tak na dobrą sprawę wszystko to można i tak założyć, że wszystko jest planowane, manipulowane i spekulowane. Człowiek snuje marzenia, że zamontuje sobie PC, będzie miał wyebane na wszystko, czysto w domu, a tak na dobrą sprawę weebał by się na taką minę, że tylko...
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offgrid wróci do rozważania za chwilę. Co się po 70 groszy nie opłacało po 2 zeta może zacząć się opłacać. Ale to też za darmo nie jest, a wywalić z 30kkz i czekać 20 lat na zwrot + wymiana magazynu w między czasie.....Nie wiemy co oznacza ten uwolniony prąd. Jakie realne stawki będą. Może będzie opłacało się ładować aku na nocnej a korzystać na dziennej jak ktoś kiedyś sugerował. Tak głośno myślę tylko, ale pewnie nie jeden coś zacznie kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwolniony prąd oznacza drenaż kieszeni społeczeństwa. Uwolnienie cen gazu też nastąpi 

Koszty wytworzenia prądu nie wzrosły. Węgiel dla energetyki nie jest po 3,5 tys.  tylko dla Kowalskiego.

IMG_20220917_002848.jpg.68461972c79e99d782c661892934257b.jpg

Gdzie się nie obrócisz to Cię wyczyszczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze czytam, że PV też tym załatwią na cacy. Goście (nie jeden) napisali mniej więcej tak :

Oni rozlicza to tak, że jeśli np. zużyjecie 10 MWh a wyślecie  do sieci 10 MWh sieć odda 8 MWh to z sieci pobierzecie nie 2 a właśnie 10 więc za 8 nie zapłacicie, ale za 2 nie po starej tylko po nowej cenie. Będzie liczony cały przesył z sieci a nie tylko różnica zużycia.

Nie mam co do tego pewności, ale to jest prawdopodobne bo PV bardzo ich teraz uwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ostatnie posty z tego tematu wychodzi na to,że na obecną chwilę to w odpowiedzi na pytanie.  

Co wybrać do ekonomicznego ogrzewania domu na najbliższe lata ?

To odpowiedź będzie kocioł DS ze zwykłym miarkownikiem ciągu na węgiel-drewno-zrębki wraz z dedykowanym buforem,ponieważ nie wymaga dużego zużycia energii elektrycznej (tylko pompy obiegowe w instalacji) 

Jeśli że się mylę to mnie poprawcie.

Pisząc węgiel to wiadomo jak będzie dostępny i w przystępnej cenie,drewno jak i zrębka jest wciąż dostępne na chwile obecną.

Nie mówię już o energii własnej włożonej w szuflowanie,rąbanie i sprzątanie.Ta energia jest dla zdrowotności 😉

Piszę tego posta,ponieważ sam ponownie stoję pod ścianą co wybrać. Niestety u mnie budowa trochę się przeciągnęła i wciąż nie mam jeszcze zainstalowanego źródła ogrzewania.

Na początku chciałem kocioł na węgiel i bufor bo miałem dostęp do taniego ruskiego węgla,polecano mi na forum kocioł na pellet,lecz cena dobrego kotła i instalacji mnie wtedy odstraszała.  Następnie wybór padł kocioł na ekogroszek bo większa wygoda niż DS.   O pompie ciepła to nawet nie chciałem słyszeć bo to dla mnie techniczne nowinki były wtedy. 

Czas mijał a ja wciąż niezdecydowany,ponieważ ważniejsza była budowa niż źródło ogrzewania.

Dom ocieplony już w całości na 100% ,podłogówka rozprowadzona instalacja C.W.U i do rozdzielacza na podłogówkę przygotowana. Nic tylko podłączać źródło ogrzewania.

W ostateczności padł wybór na PC bo już zdążyłem się do niej przekonać :-)

Przedwczoraj otrzymałem ofertę na PC którą złożyłem u lokalnego dystrybutora i podjąłem decyzję że biorę i zamykam temat ogrzewanie. W październiku chciałem podpisywać umowę.

A tu nagle niespodzianka bo jakby mogło być inaczej . Dowalili wszystkim z prądem.

Z jednej strony cieszę się ,że to wszystko u mnie się przeciągnęło bo na razie nie w depnąłem na minę,ale muszę zacząć wygrzewać dom i posadzki ,żebym mógł wykończeniówkę robić.

I bądź tu człowieku mądry.

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daromega napisał:

Jeszcze czytam, że PV też tym załatwią na cacy. Goście (nie jeden) napisali mniej więcej tak :

Oni rozlicza to tak, że jeśli np. zużyjecie 10 MWh a wyślecie  do sieci 10 MWh sieć odda 8 MWh to z sieci pobierzecie nie 2 a właśnie 10 więc za 8 nie zapłacicie, ale za 2 nie po starej tylko po nowej cenie. Będzie liczony cały przesył z sieci a nie tylko różnica zużycia.

Nie mam co do tego pewności, ale to jest prawdopodobne bo PV bardzo ich teraz uwiera.

Pójdą w kierunku opłat za energię bierna. To całkowicie pozbawi sensu ekonomicznego PV i prosumenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, daromega napisał:

Skosztujesz próbkę już od stycznia ze swoją PC no chyba że masz PV. A jeśli nie to szybciutko batory wjedzie na salony 🙂

Mam w zanadrzu MPM 10 kw i myślę zrobić drugi niezależny obwód na grawitacji z 4 kaloryferami ,mam tez podajnikowca ale z niego raczej pożytku nie będzie z oczywistych względów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daromega napisał:

Oni rozlicza to tak, że jeśli np. zużyjecie 10 MWh a wyślecie  do sieci 10 MWh sieć odda 8 MWh to z sieci pobierzecie nie 2 a właśnie 10 więc za 8 nie zapłacicie, ale za 2 nie po starej tylko po nowej cenie. Będzie liczony cały przesył z sieci a nie tylko różnica zużycia.

Ale to nie zmienia faktu ze nie majac PV zaplacilbys za 8MWh wyzsza cene a tylko za 2MWh nizsza. Ok zgoda spada rentownosc ale nie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold

Już Tobie pisałem. Te kotły jeść nie wołają. Zostaw, zabezpiecz i przechowaj. Będziesz decydował co dalej jak przyjdzie czas.

@PioBin

Zgadza się. Sztuczka polega na tym żeby wyprodukować i zmagazynować tyle, żeby nie korzystać z państwowego prądu wcale. Więc jak ktoś ma za mało to dołożyć tyle paneli, aby wystarczało. Jak ktoś mam max czyli 10 i brakuje no to nie ma ruchu bo więcej nie dołoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości są praktycznie nieograniczone. I my jako społeczeństwo nie mamy w tej grze w kotka i myszkę szans, ponieważ to oni ustalają prawo. Mogą reagować na każdy nasz pomysł i go udupić. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się zastanawiam jeszcze skąd oni te 40 groszy taniego prądu wytrzasnęli. Od 18 lipca taki cennik mam na Energa dla mojej umowy

energa.png.f0f6f869d416907e187933c14fcc023f.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pdf cytat:

Ceny prądu zawierają podatek od towarów i usług (VAT) oraz podatek akcyzowy. Opłata handlowa zawiera podatek od towarów i usług (VAT).
* dotyczy grup taryfowych oznaczonych w taryfie dystrybutora jako G12, G12w, G12r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał:

@berthold

Już Tobie pisałem. Te kotły jeść nie wołają. Zostaw, zabezpiecz i przechowaj. Będziesz decydował co dalej jak przyjdzie czas.

@PioBin

Zgadza się. Sztuczka polega na tym żeby wyprodukować i zmagazynować tyle, żeby nie korzystać z państwowego prądu wcale. Więc jak ktoś ma za mało to dołożyć tyle paneli, aby wystarczało. Jak ktoś mam max czyli 10 i brakuje no to nie ma ruchu bo więcej nie dołoży.

Dlaczego nie dołoży ? do 50 kW możesz montować bez żadnych zgłoszeń, tylko ciut gorsze rozliczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie w G11 cena energii to 40 groszy netto. Do tego dochodzi dystrybucja coś około 19 groszy netto.

Widzę, że w Energa taryfa G12 strasznie drogo wychodzi. U mnie w Tauronie w G12W z dystrybucją i z VAT 5% jest to  81 w drugiej i 32 grosze w tańszej taryfie.

Mam nadzieję, że na te 9,90 opłaty handlowej nie dałeś sobie wcisnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Trener40 napisał:

Już dawno pisałem, że dotacje na PV, to bylo " wynajem" połaci dachowych dla Państwa. Teraz muszą odzyskać swoje i jeszcze na tym zarobić, nie odpowiadając za jakiekolwiek naprawy. 

FV z punktu widzenia energetyki nie.ma.zadnego sensu. Jedynie możliwość odliczania tego CO2 w postaci certyfikatów ma sens ale.to tylko jest.potrzebne na papierze.

17 minut temu, daromega napisał:

Ja to się zastanawiam jeszcze skąd oni te 40 groszy taniego prądu wytrzasnęli. Od 18 lipca taki cennik mam na Energa dla mojej umowy

energa.png.f0f6f869d416907e187933c14fcc023f.png

 

Może w nocnej taryfie i z 0% vat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtas85

O tym nie wiedziałem że można do 50 tyle ze skastrują do 70%.
Tylko, że jak @HarryH zasugerował pomysłów na wprowadzanie podatków mają nieskończenie wiele.

@Sławek007

Nawet nie wiem co masz na myśli z tym wciskaniem 9,90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dubel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MrWolf napisał:

 I my jako społeczeństwo nie mamy w tej grze w kotka i myszkę szans, ponieważ to oni ustalają prawo. Mogą reagować na każdy nasz pomysł i go udupić. 

Opał nie objęty dystrybucją Państwa nie będzie taki drogi. Tylko trzeba go mieć w czym spalić. Jak się teraz okazuje ustawy antysmogowe, dotacje i ideologie ekologiczna miały swój cel. " Wystrzegajmy się  niosących dary" 

Emisja Co2 Europy w skali Świata to mały pikuś, a największą manipulacją jest podawanie w statystykach emisji w przeliczeniu na 1 mieszkańca nie biorąc pod uwagę gęstości zaludnienia, gdzie Chiny wypadają nie źle.  

Co do limitów prądu to trzeba rodzinę i instalację podzielić na kilka gospodarstw i założyć kilka liczników - podpisać kilka umów żeby się zmieścić w limicie 2000 kWh, ale na to też pewnie coś wymyślą w stylu jeden adres = jeden licznik. 

Ale nie ma co się podadawać i trzeba coś kombinować żeby w stadzie do strzyżenia się nie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, plasticfun napisał:

Co wybrać do ekonomicznego ogrzewania domu na najbliższe lata ?

Piec akumulacyjny na drewno,bez prądu,bez kaloryferów, bez rurek i pomp.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, daromega napisał:

Ja to się zastanawiam jeszcze skąd oni te 40 groszy taniego prądu wytrzasnęli. Od 18 lipca taki cennik mam na Energa dla mojej umowy

energa.png.f0f6f869d416907e187933c14fcc023f.png

 

Zachowanie ceny z 2022r. w 2023 do zużycia 2000kWh dotyczyć ma tylko energii elektrycznej, wszystkie inne opłaty zmienne i stałe będą mogły być zmieniane (czyli podnoszone) bez ograniczeń, nawet poniżej 2000kWh. Taką interpretacje gdzieś czytałem. Dzisiaj to około 40groszy/kWh w Tauronie.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieubłagalnie idziemy w tą stronę. I tak to się zakończy dla wielu. 

 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczta Polska miała organizować wybory, a teraz Lasy Państwowe mają produkować pellet:

Cytat

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło Lasom Państwowym produkcję i sprzedaż pelletu do ogrzewania domów w tym i kolejnym sezonie grzewczym.

Cytat

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, oraz Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, spotkali się w tej sprawie 23 sierpnia. Dwa dni później z resortu wyszło polecenie do leśników, aby "niezwłocznie podjąć działania celem uruchomienia na potrzeby sezonu grzewczego 2022/2023 oraz w dalszej perspektywie samodzielnej sprzedaży detalicznej pelletu, dostarczanego przez firmy zewnętrzne", które mają zostać wyłonione w przetargach.

'Chrust plus' nie wystarczył. Lasy Państwowe mają produkować i sprzedawać pellet 'na potrzeby sezonu grzewczego' (wyborcza.pl)

 

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.