Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Być może tak jest. Nie jestem specem od tego. Ale ze 120Ah masz tylko 1.44 KWh więc 3 to za mało. Dla równowagi LiFePO4 300Ah musiało by ich być odpowiednio więcej. Licząc tylko 500 wat na godzinę daje na dobę 12 KWh. Więc 12/1.44 daje ponad 8 sztuk kwasiaków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć 12kWh z aku 120Ah musisz ich mieć 20szt.

 

Falownik i zmiana napięcia na 230V

 

Czas życia tego life będzie zbliżony do kwasiaków.  Cena/jakość/wydajność tylko lion 18650 mają jeszcze sens.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18650 to naprawdę dla pasjonatów. Jest parę filmów o tym. Mnie by się nie chciało.

https://www.youtube.com/results?search_query=18650+offgrig

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tresura nie tylko u nas.

"Financial Times" donosi, że Niemcy podejmują coraz poważniejsze kroki w stronę oszczędności. W weekend ministerstwo gospodarki nakazało wszystkim firmom i władzom lokalnym obniżenie minimalnej temperatury w pomieszczeniach pracy do 19 stopni Celsjusza w okresie zimowym. Niemcy weszły bowiem w drugi etap trzyczęściowego krajowego planu awaryjnego.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28793195,gaz-w-niemczech-tylko-dla-wybranych-jezeli-nie-zaczna-oszczedzac.html#do_w=52&do_v=303&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, daromega napisał:

18650 to naprawdę dla pasjonatów. Jest parę filmów o tym. Mnie by się nie chciało.

Dzięki tym pasjonatom widać jak dużo można zdziałać jak się ma trochę wiedzy. Jest też w sieci trochę pasjonatów którzy budują DIY pompy ciepła, np z przerobionych klimatyzatorów z odzysku - z bardzo dobrymi efektami. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalne przejście na off-grid na chwile obecną, mając dojście do sieci, jest nieopłacalne. Jedyne sensowne bateria do takich zabaw to fosforanowe, niestety drogie, ale bezkonkurencyjne w kwestii cena/trwałość. Ja potrzebuję zasilania tylko na wypadek braków w sieci, dlatego wystarczą mi dwa kwasiaki na 24V. Rozgryzam temat bezinwazyjnego dobrania się do akumulatorów w samochodzie EV 60kWh, nie mając ładowarki dwukierunkowej, koszt takiej na chwilę obecną 5900,-E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, beaksgraff napisał:

dziś zauwazylem komunikat : 
image.thumb.png.f384e98fb87e92d983d945cde83c22ae.png

wystarczy teraz dodać do koszyka aby mieć już czas do północy zakończyć zamówienie ale niestety dodali opcję, że jak 15 minut będzie brak aktywności na koncie to Cię wyloguje automatycznie, problem jest taki, że od ok. 15:30 ciężko wejść na stronę co dopiero się zalogować i dodać do koszyka coś

 

porażka jednym słowem, ponadto jest komunikat, że węgiel ze sklepu będzie można odbierać niedługo na tych "autoryzowanych" składach ale pewnie jeszcze wtedy cenę podniosą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał:

ministerstwo gospodarki nakazało wszystkim firmom i władzom lokalnym obniżenie minimalnej temperatury w pomieszczeniach pracy do 19 stopni Celsjusza w okresie zimowym

Ciekawe co u nas będzie. Znam w Łodzi dwa takie osiedla/blokowiska, gdzie do tej pory za c.o. jest ryczałt. Efekt? w chałupach zimą powyżej 25 stopni i pootwierane okna. Wjeżdżam samochodem na parking osiedlowy i termometr w aucie pokazuje mi np. 5 stopni w plusie. Kilometr dalej na trasie już 2 stopnie. Jeszcze kilometr i za miastem mam zero... Taka jest świadomość odbiorców. JA mam tanio, nie muszę oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie sądzę że parę otwartych okien podniesie o 5 stopni temperaturę na terenie zabudowanym.

Raczej bym upatrywal takiego stanu rzeczy w zwartej zabudowie co utrudnia "wietrzenie" wiatrem i oczywiście emisji ciepła wytwarzanego przez bloki, domy, samochody , chodniki,jezdnie, wszelkie wyłożone kostką powierzchnie itp. Ogólnie mówiąc - infrastrukturę miasta lub osiedla.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam pomiary z lat 80 we Wrocławiu i faktycznie było 3,2 C cieplej w zimie. Wtedy praktycznie samochody osobowe nie jeździły (benzyna na kartki), aly był jeszcze przemysł. Dzisiaj też obserwuję zimą, że na termometrze w centrum jest kilka stopni cieplej, niż na autostradzie. To zapewne też zasługa wilgoci i smogu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, BORA napisał:

emisji ciepła wytwarzanego przez bloki, domy, samochody , chodniki,jezdnie, wszelkie wyłożone kostką powierzchnie itp

Wszystkie bloki są "owinięte" styropianem. Chodniki i jezdnie grzeją przeważnie latem w słońcu, zimą moim zdaniem beton na gruncie i wolnym powietrzu nie grzeje. Zabudowa zwarta, ruch samochodowy żaden, średnio połowa okien zimą uchylona. To nie jest "parę". To są setki w zasięgu wzroku.

Nie chodzi mi o przekomarzanie się, czy to jeden, czy dwa stopnie różnicy. Zwracam uwagę na tzw. gospodarskie podejście do problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam po tym wszystkim co tu piszecie co zrobią ludzie mieszkający w kostkach z lat 70-tych, 80-tych... domach kompletnie nieprzystosowanych do teraźniejszych warunków. Co niektórzy to mają wymienione okna i to by było na tyle. Żadnych dociepleń, fotowoltaik, solarów, pomp ciepła. Renty czy tam nawet emerytury nie więcej niż 1500 zł, sama grzałka w bojlerze ich zeżre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Gregor887 napisał:

beton na gruncie i wolnym powietrzu nie grzeje.

Ale jak już jakimś cudem spadnie śnieg, to trawniki w mieście zieloniutkie, aż parują:-) Zresztą co tu daleko szukać - jeśli czołgając się godzinę we wrocławskim korku zużywam może 0,5 MJ na toczenie samochodu, a ubywa mi 5l z baku, to wytworzyłem jednak 50 kWh ciepła. A takich samochodów, autobusów itd. jeżdżą setki tysięcy.

3 minuty temu, Ptaszniko napisał:

1500 zł, sama grzałka w bojlerze ich zeżre.

Po cenie, za jaką kupiłem dzisiaj ekogroszek - kWh będzie mnie kosztować 70 groszy, a w Tauronie w G12 kosztuje dokładnie połowę. Gdybym miał mocniejsze przyłacze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, o6483256 napisał:

PS Zastanawia mnie, po co der potrzebuje 19 akumulatorów ołowiowych ?! Do czego potrzebne jest mu napięcie 230V prądu stałego?

 

 

To nie ma znaczenia czy ustawisz 4 czy tam 5 rzędów w stringach po 4 czy 19 w szeregu.
Dla 40kWh które mnie interesują (kwasówki nie należy wydoić do zera) tyle potrzeba.
A te 40kWh to i tak akumulator na jedną dobę z grzaniem pompą bez prądu z sieci zimą.

Pójście w wysokie napięcie stałe ogranicza koszty. Przetworzenie 230AC/DC kosztuje mniej w porównaniu do inwerterów 48/230 a do tego dochodzi cena miedzi. 4 krotnie cieńsze przewody. Przy takim pakiecie to nie jest nie ważny argument.

No, ale co kto lubi.

9 godzin temu, daromega napisał:

Może Wam umknął ten link to wstawię inaczej

Akumulator LiFePO4 300Ah

Cztery takie sztuki załatwiają dzienny pobór energii około 500 wat na godzinę. Taki akumulator przeżyje około 3-4000 cykli ładowania. Weźmy średnią 3500 co daje około 10 lat. Czy warto iść w ołowiowe które przeżyją ułamek tego nie wiem. Ja też raczkuję i czytam na razie. Nie wymądrzam się wiec, a tylko luźno myślę. Więc koszt aku 10.000 do tego elektronika i panele które to naładują. Myślę że koszt całkowity zamknie się w okolicy 20.000 pln. Jeśli miało by to pochłonąć rachunki z pół roku czyli przyjmy 3x1500 to jakieś 4500 pln. Zwrot a około 4-5 lat. Kolejne 4-5 zarabiało by na siebie. Czy dobrze czy nie, czy warto czy nie tego nie wiem dalej 🙂  

te 4 tysiące cykli to tylko przy rozładowaniu max do połowy. Czyli potrzebujesz nie 4 ale 8. Chyba, że chcesz drenować do końca to połowy tego nie przeżyją. I nadal będziesz miał z tego marne 14kW.  PV to temat rzeka. Chcesz je do pełna naładować w czerwcu czy w październiku ? W środku lata i szczytowy dzień do tego wystarczy ci instalacja 2kW. Ale by to samo zrobić na początku listopada potrzebujesz 10kW. Wtedy te 2kW wyprodukuje ci 3,5kWh. Jeśli chciałbyś tego używać efektywnie przez połowę roku, to potrzebujesz instalację 5kW. Przelicz to jeszcze raz.
Dlatego twierdzę nadal, że offgrid to fanaberia do letniego domku nad jeziorem.
Montaż mniejszych kwasówek ma tę przewagę, że bardzo łatwo i tanio jest zlokalizować oraz usunąć "wadliwe" ogniwo. Poza tym po zużyciu utylizacja jest nadal prosta i możliwa i tania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off grid moim zdaniem jest nieopłacalny na dzisiaj, za mała wydajność w porównaniu do kosztów, dodatkowo nikt nic nie napisał na temat bezpieczeństwa trzymania baterii czy to kwasowo - ołowiowych czy LiFePo w większej ilości pod ciągłym rozładowaniem i ładowaniem, trzeba mieć przystosowane pomieszczenie z pochłaniaczami oparów...  to już chyba lepiej pomyśleć o generatorze prądu na gaz ziemny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do nowych cen z pgg teraz własnie mozemy sie przekonac jak wyląda pomoc polakom w czasie kryzysu ceny o 50% w górę mam nadzieje ze jak sie skonczy ten kryzys i bedzie nowy rząd moze ktos wkoncu bedzie miec jaja i zrobi z tymi kopalniami to co margaret thatcher w Anglii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję abyś sam najpierw, na poczet wyjścia z kryzysu, zaczął stosować interpunkcję.
To nie jest fejsbukowy kołchoz, a rzeczowe forum na poziomie.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
  • Przydało się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie i małe litery, też by się przydały. 


 

Cytat

margaret thatcher w Anglii

🥵

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do cen to nie żadne 50%.

Ceny z transportem karlik workowany te co znam bo kupowałem.
Może jeszcze coś ponosili ale nie mam tego.

2021

Październik 945 pln
Listopad 930 pln
Grudzień 930 pln

2022

Marzec 1020 pln
Kwiecień 1110 pln
Maj 1195 pln
Sierpień 1590 pln

Od października 2021 do Sierpnia 2022 wzrost o 68.2%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18650 to naprawdę dla pasjonatów. Jest parę filmów o tym. Mnie by się nie chciało.
https://www.youtube.com/results?search_query=18650+offgrig
Ja takie 18650 już 6.5 roku używam, Sony co prawda 2.5A. Mam 3 komplety po 2 szt do epapierosa, rozładowywane 2 komplety dziennie. Po tych ponad 6ciu latach przy poborze około 40W najsłabsza para ma 1.9A, najlepsza 2.1A. Na jednym z forów robione są co jakiś czas testy, z takich popularnych firm Samsung jest zwykle w pierwszej piątce. Ważny jest też prąd rozładowania, te lepsze mają 20A, te chodzą po 25-30zł za sztukę. Ale przy większej ilości używając na raz, to raczej nie jest już tak istotne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2022 o 00:17, der napisał:

Jeden aku 225Ah 12V mierzy 50x27cm. Waży około 60kg i zmagazynuje około 3kWh.

Aby uzyskać 230V potrzebujemy ich 19. Ale nadal będzie to tylko około 3kWh. Aby mieć 10kWh potrzebujemy ich ponad 3 razy tyle. Czyli w sumieokoło 60. Każdy po około 700zł. 

Błędne myślenie.

225Ah x12V=2,7kWh ale to w teorii w praktyce mniej.

Ale najważniejsze:

Podłączając szeregowo akumulatory Ah pozostają stałe ponieważ to wydajność prądowa i zależy od najsłabszego ogniwa w szeregu... Aleeee

Podłączając szeregowo np. 19 akumulatorów otrzymujemy 228V tyle że kWh również się sumują.

kWh to pojemność energii. W 19 wiadrach zmieści się więcej wody niż w 1.

19 akumulatorów podłączonych szeregowo daje: 19*2,7=51,3 kWh !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie

Przy połączeni szeregowym wzrasta napięcie oraz wartość zgromadzonej energii w kWh. Natomiast wartość Ah pozostaje bez zmian.

Przy połączeniu równoległym wzrasta wartość Ah oraz kWh, napięcie pozostaje bez zmian.

 

Jak widać każde dołożenie akumulatora zwiększa nam pojemność magazynu wyrażoną w kWh

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.