Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

A do czego się zobowiązał? Pomogą znowu posprzątać jakiś lekkomyślny grajdół? będą lepsze żarówki i mniej palące samochody?🙃 Tak się dopytuje bo wczoraj od piastuna były sensacje o reglamentacji gazu dziś o prądzie po 1,5zl(tymczasem tarcza przedłużona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek od pojazdów spalinowych i wyższa cena rejestracji, szczegóły pewnie poznamy niebawem.

https://www.rp.pl/polityka/art36436621-kpo-nowy-podatek-od-aut-spalinowych-minister-to-zostaloby-narzucone-tak-czy-inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, daromega napisał:

i spał z psem na podłodze

Ha ha, dobre 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepsze to to że mój pies śpi we fotelu , nie ma opcji podłogi😝

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Panstan napisał:

Podatek od pojazdów spalinowych i wyższa cena rejestracji, szczegóły pewnie poznamy niebawem.

Akurat motoryzacja to mój najczulszy czuły punkt w tym całym bajzlu. I jak już tam zaczynają majstrować i na mnie kolejne haracze nakładać to wyrażę o tym swoje zdanie o tym filmem. Węgla to też dotyczy i wszystkiego innego co się dzieje, więc jest w temacie. Cycki mi opadły. Jak można tak bandycko kraść to się w pale nie mieści. Ten film wyraża dokładanie moje zdanie o tym co się dzieje i co daje z tym zrobić.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lolekx86 napisał:

A do czego się zobowiązał? Pomogą znowu posprzątać jakiś lekkomyślny grajdół? będą lepsze żarówki i mniej palące samochody?🙃 Tak się dopytuje bo wczoraj od piastuna były sensacje o reglamentacji gazu dziś o prądzie po 1,5zl(tymczasem tarcza przedłużona)

co rozumiesz przez tarczę?

Obecnie w taryfie G12W 1kwh w dziennej kosztuje ok 0,78zł/kwh, Vat jaki płaciłem na rachunku to 5% (było 23%) czyli jak cena jest ,82zł/kwh a bez żadnej podwyżki prądu będzie 0,96zł/kwh .

Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki w polskojęzycznej prasie np. :

https://www.money.pl/gospodarka/kontrakty-na-energie-elektryczna-bija-rekordy-ceny-pradu-powinny-wzrosnac-o-70-procent-6767378316139392a.html

i będą uczciwym bo tak naprawdę nie wiadomo co ma zdrożeć o 70% czy sam skłądnik za energię elektryczną czy cena końcowa za kwh a może inne też wzrosną, zakładam że wzrośnie tylko skłądnik odpowiedzialny za energię czynną to w moim przypadku w 2023r i przy vat 23% ceną 1kwh będzie wynosić 1,377zł/kwh :).

Jedynie co ratuje tą cenę to fakt, że za rok złotówka będzie miała 50% albo i mniej wartości złotówki sprzed roku :).

 

A co do reglamentacji gazu ziemnego to oczywiście można się śmiać ale skąd pewność, że będzie paliwo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lriuqs napisał:

No jak to nie, był dodatek osłonowy. Całe 1000 zł w 2 ratach dostałem na gospodarstwo domowe w którym mieszkam.

A no tak, że nie. Ja nie dostałem złamanego grosza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę dziś odwiedzić PGE, gdyż będąc na początku maja, miła Pani przedstawiła mi cennik jaki obowiązywał na tamtą chwilę. Po aktualizacje zaprosila mnie w czerwcu, więc zobacze czy juz coś powoli zaczyna się zmieniać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Panstan napisał:

Podatek od pojazdów spalinowych i wyższa cena rejestracji, szczegóły pewnie poznamy niebawem.

Jak nie marchewką to kijem, rząd chce przekonać ludzi do aut elektrycznych
Ale gdy patrzę na obecną sytuację to mam duże wątpliwości czy ktoś w ogóle to koordynuje. W tej chwili mamy problemy z cenami prądu i w ogóle z jego dostępnością, na dodatek wszystko jest z węgla który trzeba 'załatwiać' nie wiadomo skąd i za jakie pieniądze - nic w centrum dowodzenia się nie zapala na czerwono?

Auto elektryczne zużywa ze dwa-trzy razy tyle prądu co całe gospodarstwo domowe, czy na pewno wszystko jest przygotowane na dostarczenie jeszcze większych ilości energii elektrycznej? No i jak bardzo 'ekologiczne' to będzie jeśli trzeba będzie spalić jeszcze więcej węgla i na dodatek wozić go przez pół świata statkami? 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zdążyłem już zauważyć w sieci ten artykuł. Nie doczytałem go nawet do połowy bo się najwyraźniej w świecie w.... zdenerwowałem.

Oczywiście podzielam Twoje zdanie. Zamiast benzyny będzie trzeba więcej prądu, ale skąd go wziąć? OZE nie pomoze. To tylko 10%. Wszystko idzie z węgla, a węgla przecież brakuje.
Jak oni to kalkulują?
Abstrakcjonizm to ostatni krzyk mody w naszym rządzie.

PS.
Pewnie atomówkę zaczną budować, a po dwóch latach zburzą, tak jak to zrobili w Ostrołęce.

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej w tej sytuacji uderza mnie jedno - jak Unia Europejska z Brukselą na czele; która wyciera sobie gębę rzekomym dbaniem o ekologię, dopuszcza do sytuacji, w której jest pogodzona z tym, że jeden z jej członków musi importować węgiel z antypodów. Co prawda uprzednio naciskała na tego członka swojego stadka, aby zaczął poważnie podchodzić do transformacji energetycznej, edukacji, budował elektrownie i niezależność energetyczną jak najlepiej potrafi. Jak wyszło? To chyba widać, zawdzięczamy to niestety wszystkim politykierom od czasów powojennych poprzez okrągłostołowe aż po Premiera Morawieckiego. Absolutnie nie zapominajmy czyja to zasługa i podziękujmy im kopem w dupę w czasie wyborów. Można było stopniowo od lat budować atomówki, edukować ludzi, modernizować ich domy, inwestować w geotermię i prawdopodobnie konflikt jak ten na Ukrainie nie wpłynąłby na nasz kraj bardziej niż wzrostem cen żywności i koniecznością niesienia pomocy uchodźcom. A tak, zbliża się lato a my rwiemy sobie włosy z głowy (jeśli ktoś jeszcze je ma) jak tutaj przygotować się do zimy z opałem.

Aby nie być gołosłownym, że najwyraźniej według naszego rządu bardziej się opłaca węgiel z dalekiego importu niż węgiel z Rosji albo ewentualnie węgiel polski oraz budowanie atomówek:
- Gdynia i Baranquillo w Kolumbii, odległość ~9300km, dostawa morska pewnie do 10000km
- Gdynia i Kapsztad w RPA, odległość ~9800km, dostawa morska pewnie ponad 11000km
- Gdynia i Perth w Australii zachodniej, odległość ~13300km, dostawa morska pod 20000km zapewne
A więc żeby ogrzać tutaj w Polsce nasze domy jakimś tam węglem 25-30MJ/kg, transportujemy spalając cenne paliwa, najbardziej dziadowski opał z drugiego końca planety. Czy tylko dla mnie wygląda to jak totalny absurd?
Tylko człowiek może wpaść na coś tak absurdalnego. Ktoś uwielbia wręcz zarabiać na kryzysach bo jest z tym obeznany i ma dostęp do tego co ludziom potrzebne. Jak dla mnie Unia jest sterowana z zewnątrz, przez jakąś grupę czy think tank w stylu Friends of Europe (Amerykańce, można sobie sprawdzić bo mają stronę nawet) i rządy europejskie wykonują ich polecenia, tak by ciągnąć Europę na dno i zyskiwać naszym kosztem. Mamiąc oczywiście, że robią to dla Ziemi i inne takie. Ziemia ma nas w dupie, jeśli coś robimy dbając o dobro publiczne to robimy to wyłącznie dla siebie. Inaczej to ja nie widzę jaki sens ma to udawanie, że to wszystko dla naszego zdrowia. To nie dla zdrowia tylko dla pieniędzy, zysków i niesłabnących wpływów oraz kontroli.


Patrząc na to z czystego punktu widzenia matematyki i fizyki - zamieniamy energię wartą jakieś 40MJ na kg (bo statki nie są już ożaglowane) żeby uzyskać z nich te 25-30MJ na kg. Czy to czasem nie jest jakiś celowy sabotaż? Bo z logiką to nic wspólnego nie ma. Najpierw zrujnować kontakty, spalić mosty a później z dumą ogłosić, że jesteśmy honorowi, a to, że obywatele za to zapłacą to już szczegół nie wart rozgłosu, po co to komu. Wpieprzyli nas w głęboki kanał swoim olewactwem od dziesiątek lat i teraz czekają tylko na dobry moment, żeby wejść cali na biało i dostarczyć nam czarne złoto pod sztandarem Pisu i polskości. Wszystko oczywiście pod wybory. Tylko co dalej? Jakieś plany żeby znowu nie wejść w to samo gówno w sezonie 2023/2024? Zbudują 5 atomówek w rok? A pompy skąd weźmiemy i za co? Nawet Gierek nie miał takiej bujnej wyobraźni. Bo wiadomo, Polska węglem stoi, Pan Duda tak nawijał na ostatnim COP24 w Katowicach, nawet kopalnioki rozdawał, pewnie dlatego teraz brakuje węgla na hałdach. Człowiek złoto, tak jak i cała nasza scena polityczna, która uczciwą pracą się nie skalała.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, EdAlox napisał:

jak Unia Europejska z Brukselą na czele; która wyciera sobie gębę rzekomym dbaniem o ekologię, dopuszcza do sytuacji, w której jest pogodzona z tym, że jeden z jej członków musi importować węgiel z antypodów.

Przecież jest cały program dofinansowań dla odejscia z energetyki węglowej, i Polska z tych dofinansowań skwapliwie korzysta. A jednocześnie rozbudowuje energetykę węglową. No cóż, nie wiem czy to wina Europy czy po prostu zwykłe warcholstwo. Taniej wychodzi zapłacić karę niż dostosować się do regulacji, zwłaszcza ze ta kara niekoniecznie w ogóle musi nadejść.

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał:

Pewnie atomówkę zaczną budować, a po dwóch latach zburzą, tak jak to zrobili w Ostrołęce.

Taniej będzie zrobić kolejny program  Szata zimowa plus

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd zasypał dziurę po embargo na ruski węgiel. - Takie hasełka krążyły po internecie.
W końcu statek z kolumbijskim węglem zawitał do portu i okazało się, że nie dość, że cena nie grzeszy promocją, to na dodatek groszku jest około 20%, bo to tak naprawdę miał węglowy.

https://wiadomosci.wp.pl/minister-anna-moskwa-zalatwila-wegiel-z-kolumbii-cena-moze-rozczarowac-6775503721589344a

Edytowane przez Dozy
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co lodówkę styropianem oklejać? Skoro nie będzie opału to po jaki czort jeszcze tego darmozjada zasilać?

  

1 godzinę temu, piastun napisał:

To ile ten prąd będzie kosztować?

Spoko spoko. Teraz elektrownia będzie nierentowna. 
Na pińcetplus stać, to i do prądu dołożą. 🤬

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, EdAlox napisał:

Absolutnie nie zapominajmy czyja to zasługa i podziękujmy im kopem w dupę w czasie wyborów.

Nie znam się ale z tego co piszesz to zmiana rządu nie wiele wniesie skoro jest wg ciebie sterowana z zewnątrz ,poprzednia PO razem z unią jest sterowna przez Rosję to chyba lepsza obecna {bo innej na razie nie ma} ,niż powrót do przeszłości .

Cytat

Zamiast benzyny będzie trzeba więcej prądu, ale skąd go wziąć?

Trzeba go wygenerować samemu albo nie jeżdzić wcale bo to truje środowisko i niszczy planetę , korzystać z komunikacji miejskiej .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piastun napisał:

Serio oni chcą.prqd robić z węgla kosztującego 2k za tonę?

To ile ten prąd będzie kosztować?

Ciekawe....... to zabrakło węgla w elektrowniach w Bełchatowie, Turoszowie czy Kozienicach?.... ciekawe...

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pewnie nie. Dumam że te odkrywki zasilaja okolice i... Niechby 1/3 pozostałych elektrowni czy ciepłowni. A reszta? Ten miał z Kolumbi i skąd tam jeszcze,  na pewno się przyda. A koszty produkcji prądu i ciepła podskocza sobie znowu " troszkę"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo o ile podskoczą?

Jak prąd będzie po 1,5zł/kWh to przy pompach COP 3 wyjdzie 0,5 zł/kWh x np. 20000kWh = 10tys zł, a w mrozy i tak trzeba będzie czymś konkretnym grzać.

Żeby nie było z tymi pompami jak z olejem opałowym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.