Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Trener40 napisał:

No teraz to nawet gówno w cenie , obornik granulowany koński  kurzy i bydlęcy ,swoją drogą pod pomidory bardzo dobry .

@Olejek78 Tak się dzieje ,nawet szwagier mnie pytał o pellet bo chce mieszać z grochem , popłoch na pelet się robi ,będzie tego brakowało i cena pewnie w górę , chyba nikt nad tym nie panuje .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radik81

Litwinowi bym jednego eurocenta w ciemno nie zapłacił.

@Trener40

1600 netto to pół darmo jest 🙂 Olczyk teraz idzie w stronę trójki już.

https://www.olx.pl/d/oferta/pellet-olczyk-70-x-15kg-paleta-1050kg-cala-polska-CID628-IDPe2nJ.html

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko temu. Wielu dawno się skończyły i nie mogą nabyć nowych widocznie. To jest właśnie autoryzowany sprzedawca PGG więc czego chcieć jak groch z PGG pchają x3.

Tymczasem wyniki całkiem spoko. W chacie cieplutko. Kocioł jakoś nie pożera wiele więc nie ma o czym gadać. jak wcześniej napisałem zimno to odpalam i tyle.

1.jpg.975eb3d217676c1d89937a1f19c5cc97.jpg2.jpg.ef6ddf2fbdb241125517b2be8d79f72e.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Widzę wzrosło zainteresowanie gazem na moim zadupiu, bo widziałem w ostatnim czasie robionych kilka przyłączy.

Ptaszniko....a feee😉

Fajna miescina, nie narzekaj😊

Koło mnie parę lat temu dwóch sąsiadów używalo gazu, reszta węgiel.

Na dziś, dwóch paliło węglem, reszta gazem. 

Przy takich kosztach za węgiel, perypetiach przy zakupie i papranina przy obsłudze... Nie ma czegoś bardziej kuszącego od gazu. Włączysz i grzejesz. Czysto i stała temperatura w domu, nie robisz nic. Po prostu wygoda. Koszty będą, ale nikomu nie będzie z górki.

Dofinansowania też robią swoje. A następny sezon...zobaczymy co będzie z egzekwowaniem kar dla niepokornych, zbuntowanych i cwanych jednostek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA

W internetach jest coraz więcej i częściej, że rząd chce uwolnić ceny gazu. A jak rząd chce to rząd uwolni i wiemy o tym doskonale. Powodów mają wiele, a teraz jeszcze więcej. Więc optymizm jakoś u mnie pryska przy takich informacjach

Rząd już wie dokładnie że są w czarnej d....e z węglem i gazem więc udostępnia masowo drewno. Nie wiem czy w pakiecie będą Stihle dodawali, ale jest jak jest i nie ma co zaklinać rzeczywistości.  

https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/nowosci/5474472,Drewno-opal-pierwszenstwo-mieszkancy.html

Cała wygoda i ekologia w tym sezonie pójdzie się kochać. Coraz częściej słychać, że ludzie już wstawiają kopciuchy obok 5 klasy. Na olx-ach już pod wymiar ruszty do 5 klasy do wyboru do koloru

https://www.olx.pl/d/oferta/ruszt-do-pieca-5-klasa-na-drewno-rozne-wymiary-CID628-IDPhlwJ.html

O czym to wszystko świadczy jak poczytać między wierszami - pytanie retoryczne. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie gloryfikuje gazu. WIEM że będzie drogi. Jeżeli gaz będzie drogi to węgiel i prąd także. 

Wszyscy drewnem nie  będą palić. Do kulturalnego spalania drewna potrzeba kotla HG a nie byle zasypowiec. 

Jak samorządy zwietrza zysk z kar, nie wiadomo co zrobią, przymkną oczy czy jednak będą konsekwentne kontrole? Nie wiadomo. Ja nie będę się fortyfikowal we własnym domu a mając gaz w domu, poszedłem w tym kierunku. Czy dobrze, nie wiem. Nikt nie wie co zrobić by jakoś wyjść na swoje. Może po prostu należy ...przywyknac i pogodzić się z faktem że tanio już nie będzie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy któryś samorządowiec ma takie wielkie jajca, żeby na tą bidę wysłać jeszcze sługusów do ściągania haraczu w postaci kar. Przecież żaden z nich nie mieszka na marsie, a ludzie różne pomysły i odruchy mają jak są w biedzie i szachu. Dodajmy do tego trochę alkoholu i gotowa recepta na rozwiązanie zagadnienia w sposób mało cywilizacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa. Ale popatrz....te służby siłowe policji...Dawne ZOMO...Myslisz że wszyscy oni podzielają linię rozumowania swoich przełożonych? Ale nikt ich nie pyta co myślą, mają utrzymać porządek. To nie slugusy, to ich praca. Wiele wykonywanych zawodów wymaga sporo powiedzmy wyrzeczeń psychicznych i stosowania tzw technik wyparcia. Ale te zawody są przecież niezbędne do jakiego takiego funkcjonowania społeczeństwa.

Do nowego sezonu niedaleko. Zobaczymy jak to będzie ... Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niedaleko niedaleko. Zwłaszcza, że ten sezon obejmuje 7-8 miesięcy, a w ciągu roku jest ich tylko 12. 😐

Na islandii mają pod tym względem fajnie. Oni mają darmowe źródełko ciepła "spod podłogi". Ale żeby jakiś bilans był zachowany - ogólnoroczną pogodę mają do kitu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem FV za gaz.

Za okres od maja 2021 do maja 2022 do zapłaty mam 5500zł.

Przechodząc na ogrzewanie gazem , liczyłem że za samo ogrzewanie bez CWU, zapłacę ok. 5000 zł. Potem w styczniu podwyżka więc moje kalkulacje z "sufitu" podciągnąłem do 7 koła. A tu taka niespodzianka in plus.

Tak se gdybam teraz : w tamtym roku na wiosnę kupiłbym 4 tony węgla za 4000 zł więc niby strata 1.5 koła ale gaz zawsze wychodził u mnie więcej więc dopuszczam taką różnicę za cenę wygody.

Obecnie musiałbym wydać na węgiel 2 tysiaki za tonę czyli 8000 zł. Gaz na pewno podrożeje z 50% co da kwotę także 8 tysięcy , no niech by tysiaka więcej... Drogo ale wszyscy mamy tak samo. Oczywiście, w cenie 5500zł wliczone CWU i kuchnia.

Mimo podwyżek sezon uważam za stosunkowo tani. Dalej nie wybiegam myślą 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@BORA

Można to też inaczej rozpisać. Spalił byś np. ziemowita z PGG 4 tony po 829 + transport czyli dalej po tysiaku  i już to nieco inaczej by za rok wyglądało. Nie jest to niemożliwie do kupienia bo jednak ludzie kupują w tym i ja kupiłem. Do tego teraz już masz ten gaz droższy więc kolejny rachunek będzie bardziej bolesny jak napisałeś. Natomiast wygoda bezcenna i tu nie dyskutuje nawet.

Obawiam się natomiast, że gaz z Norwegii o ile w ogóle będzie i ten na terminale przywożony, może zmienić sytuację cenową o 180 stopni. I nawet mimo tego, że teoretycznie mają to regulować do końca 2024, jakaś nocna ustawa zmieni te warunki bo okaże się, że nie są w stanie tego dotować na taką skalę. Dalej to wszystko co napisałem to luźne przemyślenia, bo nikt niczego na dzisiaj nie wie. 

Wg. mnie na ta chwilę najbardziej przegrani są Ci od pelletu. Robią z nimi co chcą bo już się do 2500 zbliża za tonę i nic tego nie powstrzyma, a nie mają żadnej alternatywy. Węgiel z wielkimi bólami idzie kupić jeszcze w normalnej kasie. Gaz niby na razie ceny wyższe ale nadal nieuwolnione. PC + PV też dają radę. Czy i jak długo to potrwa nie wiemy i tylko pozostało czekać i obserwować. Co naprawdę dalej będzie zobaczymy za rok dwa.     

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydaje, że najbardziej w plecy będą Ci co mają na pellet (a konkretnie piece 5. klasy) - nie dość że obecnie ilościowo jest mało, to jeszcze ceny mogą sobie ustawiać jak chcą. Jak jest ruszt awaryjny to jeszcze jest jakaś alternatywa. Węglu tak łatwo się nie pozbędą, w końcu trzeba dbać o elektorat wyborczy i wcale bym się nie zdziwił jakby wprowadzili Węgiel+. Gaz nawet jak pójdzie do góry, to dramatu nie będzie dzięki regulowanym cenom.

Niby rząd chce aby kraj był taki ekologiczny, ale wiadomo że to ludzie mają płacić za ekologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał:

Wg. mnie na ta chwilę najbardziej przegrani są Ci od pelletu

Tu nie ma wygranych!

A personalnie to jestes taki „Janusz” cieszysz sie ze inni maja gorzej niz Ty bos sie obkupil w PGG?
Wychodzi z Ciebie „polskosc” Wazne zeby inni mieli gorzej a nie Ty lepiej.

To cie „zasmuce” bo mi taniej wychodzi grzac pelletem niz weglem. A mam wybor bo jeszcze jest bufor i II taryfa w G12W. Podajnik do wegla tez mam i ani mi w glowie dzisiaj go odpalic.

To tyle w temacie wygranych i przegranych.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelletem taniej niż węglem? Weź nie opowiadaj nawet... 

Wstawiłeś bufor i porównujesz spalanie króliczej ściółki w stosunku do zużycia węgla jeszcze sprzed instalacji bufora. To bardzo błędne porównanie. 

Kupiłem ten pellet na próbę. Kocioł spalał mi go 9kg na rozgrzanie kotła, ciepłociągu i CWU, podczas gdy węgla w takich samych warunkach wystarczało 5kg.

Daro nie jest żadnym Januszem. On się nie nabijał, tylko podał suche fakty. Za to Ty się poczułeś urażony jakby Ci żonkę wykochal. 😝

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor byl od poczatku instalacji na weglu, byl na g12w i jest na pelecie. Niczego nie wstawialem dodatkowo poza palnikiem do peletu.

Spalanie peletu w palniku na wegiel do tego sposobem prowadzenia „weglowym” prowadzi do blednych wnioskow!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia kiedy to w 2019 przeszedłem na ogrzewanie ekogroszkiem małego domu czuje się wydymany że hej. Potrzebuję 3 tony ekogroszku przy dochodzie na głowę poniżej tysiąca złotych. Przy cenie zeszłorocznej 900 zł było to na granicy wytrzymałości budżetu a teraz DRAMAT. Zmodernizowałem kotłownie, wszystko pod groszek. Od ponad dwóch miesięcy próbuje kupić na pgg i nic z tego. Gdybym palił groszkiem te 10 czy 15 lat to na pewno inaczej bym to trawił a tak to się człowiek nawet nie zdążył nacieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin wytrzeźwiej. Naprawdę nie pisz po pijaku. A jeśli coś bierzesz, to bierz połowę bo nie potrafisz otumaniony czytać ze zrozumieniem.

Na dzisiaj z Toba tyle. Jak zrozumiesz co napisałem, to przeproś za to co ty napisałeś bo masz za co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Wywyszacie jakis jeden nosnik energii ktory stanowi panaceum na drozyzne?

Kupiles 10t z PGG to babcia z emerytura 1500zl kupi na skladzie po 2500 bo nie umie klikac w PGG a wegla dla niej nie ma. Przyplynie tani wegiel z Kolumbii tak jak tani gaz z Norwegii i tani pelet z Ukrainy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, PioBin napisał:

Bufor byl od poczatku instalacji na weglu, byl na g12w i jest na pelecie. Niczego nie wstawialem dodatkowo poza palnikiem do peletu.

Spalanie peletu w palniku na wegiel do tego sposobem prowadzenia „weglowym” prowadzi do blednych wnioskow!

A jaki miałeś wcześniej palnik? Jeśli retortę to nie mamy o czym deliberować. 

Każdy ma swoją kotłownie i swoje zdanie. Ja pelletu spaliłem 30kg i nie uważam tego za opał, a raczej jego delikatny substytut. I dopóki będą fedrować węgiel dopóty mój kocioł więcej tej śmierdzącej ściółki nie uraczy.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dozy napisał:

A jaki miałeś wcześniej palnik? Jeśli retortę to nie mamy o czym deliberować.

Nie, nie retorte, nie bedziemy deliberowac.

Defro Uni, ktory z zalozenia producenta byl do ekogroszku i peletu. I sprawnosc kotla na tabliczce to 90% hahaha.

Konstrukcyjnie zblizony (nie taki sam) do SV200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.