Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w planach zakup palnika Kipi, dobrze że na planach się skończyło. Teraz za prąd na cele grzewcze musze wydać nieco więcej niż kosztuje ta tona pelletu. Człowiek czasami ma więcej szczęścia niż rozumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

Przy tym tempie wzrostu ceny sprasowanej trociny te kipi i inne podobne oraz kotły na to paliwo skończą tam, gdzie skończyły palniki i kotły olejowe czyli olx za grosze albo złomowisko. Analogiczna sytuacja jest tutaj. Paliwo do danego źródła ogrzewania z ceną zaporową, produkuje z tego zwykły odpad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie Kipi to bedzie return do wegla jak nie bedzie wegla to G12W w II taryfie, jak dalej bedzie drogo to PC. Jak pompy ciepla sie psuc beda to las wytne.

Wiec albo bedzie komfortowo albo tanio.

Damy rade… Nie marudzic!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał:

@carinus

Przy tym tempie wzrostu ceny sprasowanej trociny te kipi i inne podobne oraz kotły na to paliwo skończą tam, gdzie skończyły palniki i kotły olejowe czyli olx za grosze albo złomowisko. Analogiczna sytuacja jest tutaj. Paliwo do danego źródła ogrzewania z ceną zaporową, produkuje z tego zwykły odpad.

Zobacz na cenę oleju opałowego, bo wygląda na to że cena gazu po podwyżkach zrównała się z ceną oleju opałowego. Oba paliwa mają podobną wartość opałową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mojej chaty uwzględniłem ceny podwyżek + obecną cenę grochu z PGG + cenę pelletu 1300. Nie wiem jaka jest cena drewna i tego nie biorę pod uwagę.  Prądu 1:1 też nie biorę pod uwagę. Nie ma o czym dyskutować.

 

koszt.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PioBin napisał:

Jak nie Kipi to bedzie return do wegla jak nie bedzie wegla to G12W w II taryfie, jak dalej bedzie drogo to PC. Jak pompy ciepla sie psuc beda to las wytne.

Wiec albo bedzie komfortowo albo tanio.

Damy rade… Nie marudzic!

Obawiam się że to dotyczy ludzi takich jak ja czy Ty , gdzie zmiana źródła ogrzewania nie da tak po kieszeni , sam sobie przystosujesz kotłownie do palenia tym czy tamtym .

Ci zaś co wyciągnęli rękę do tych usranych dotacji są w czarnym tylcu ,nic nie mogą zmienić przez kilka lat .

W końcu podpisali Cyrograf z Djabłem 😈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGNIG ogłosił nowy cennik na 2022 rok.

Cena gazu wzrosła z 10,895 gr za 1kWh netto do 20,017 gr za kWh netto. Na moje oko to 84% podwyżki.

Cena przesytu na razie się nie zmieniła - 3,728gr netto. Dlatego wyszło 62% podwyżki.

Podsumowując cena brutto 1kWh gazu wraz z przesyłem  wzrosła z 18gr do 29,2 gr rejon Zabrze.

Teraz węgiel musiałby kosztować 1700-1750 zł za tonę, by koszty były podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ty płacisz brutto więc zmiana pewnie ponad 100%....

Czyli podsumowując wątek:

Pellet bee

Gaz bee

Prąd (pompy itp)  będę

Wychodzi na to, że zostają tylko kotły na paliwa stałe. Ciekawe czy cena węgla na wiosnę spadnie do 600-700zl/t?

Generalnie jeszcze można palić drzewem ale to już męczarnia (przygotowanie/stalopalnosc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, daromega napisał:

Dla mojej chaty uwzględniłem ceny podwyżek + obecną cenę grochu z PGG + cenę pelletu 1300

 

3400 (ekogroszek) vs 6800 (pelet) - jak ktos to niby liczy??? To nie realne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piastun napisał:

Ciekawe czy cena węgla na wiosnę spadnie do 600-700zl/t?

Niewykonalne. Przy kosmicznych cenach innych nośników nikt nie będzie patrzył z boku jak inni zarabiają. Na Śląsku poniżej 1000 nie spadnie. Północna Polska 1400-1600.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam szklanej kuli, ale zgadzam się z kolegą wyżej. Cen sprzed tego pierdolnika nie uświadczymy. Wszystko zostanie po staremu jeśli chodzi o zależności między poszczególnymi nośnikami energii. Po prostu poprzeczka poszła do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, PioBin napisał:

 

3400 (ekogroszek) vs 6800 (pelet) - jak ktos to niby liczy??? To nie realne!

No jak to jak. Podałem przecież że cena grochu PGG czyli 930 a pellet dobry 1300. Policz sobie wartość opałową i masz wynik. Ten kalkulator z czyste powietrze przecież wie co przelicza. Pellet to był dobry jak wszystko na początku. Teraz z daleka od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreatywna ksiegowosc!

Gdbym nie zamienil wegla na pelet to bym nie dyskutowal. Zarowno o cenach, kalorycznosci i sprawnosci instalacji.

To co wyzej „wyliczono” to jakas teoria i w zaden sposob tego nie potwierdzam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Ale.

Z doświadczenia własnego powiem, że obecnie pellet spałam ze sprawnością o wiele wyższą niż poprzednio węgiel. Pomimo tego, że ekogroszkowca miałem ustawione naprawdę dobrze jego przewymiarowanie sprawiało , że bardziej kalorycznego węgla spalałem podobne ilości jak obecnie pelletu w układzie z buforem.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem możesz zaklinać rzeczywistość. Masz do tego pełne prawo. Poczekamy co napiszesz jak sprasowane trociny kupisz w kolejnym sezonie po 1500 jak kolega @Animus o tym wcześnie pisał albo jeszcze lepiej 2 z przodu 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli władza nie zmieni ustawy i nie skasują mi banku PV to pelletu będę potrzebował max 1 tonę na sezon. W przypadku lekkiej zimy być może wcale. A cena pelletu i węgla za tonę będzie oscylowała na podobnym poziomie. Tak myślę. Jestem natomiast ciekaw co zrobisz Kolego jak nie będziesz mógł już ogrzewać węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sobie wyliczaja (teoretyzujac) ale kto zamienil jedno na drugie ma realne porownanie. Dotyczy i peletu, gazu czy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie znam przepisu, że nie będę mógł ogrzewać węglem i u mnie na prowincji nie przewiduję. Ale jeśli by nawet, to jestem przed a nie po zmianie kopciucha i wiem co mam kupić tak, żeby można to do wszystkiego ewentualnie szybko  przystosować. Mam na myśli pellet przemysłowy albo drobna zrębka.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zmieniali pozaklasowe przewymiarowane trupy na nowoczesne kotły ecodesign i przypisują oszczędności peletowi, zamiast konstrukcji i sprawności kotła. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Outsider napisał:

Jestem natomiast ciekaw co zrobisz Kolego jak nie będziesz mógł już ogrzewać węglem.

zmarznie albo będzie palił nielegalnie

te wszystkie eko wymysły miałyby sens jeżeli byłyby TAŃSZE o rząd wielkości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Ludzie zmieniali pozaklasowe przewymiarowane trupy na nowoczesne kotły ecodesign i przypisują oszczędności peletowi, zamiast konstrukcji i sprawności kotła. 

Nie ma żadnych oszczędności przy tych cenach bo nie może ich być. Były owszem i było czysto jak pellet był po 600, a nie 1300 czy 1500. Zresztą nie ma co bić dalej piany. Niżej link do tematu i wrażenia kupowania i palenia pelletem są opisane przez wielu. Było fajnie jak z olejem opałowym na początku i się szybko skończyło. Dodatkowo Ci co wzięli dotacje i podpisali cyrografy ani kroku w tył, teraz te dotacje spłacą z nawiązką. Ci co bawią się tylko pelletem bo mają PC jak kolega wyżej napisał, mają to totalnie gdzieś. Tym co musza kupić teraz z 6 ton czy więcej na sezon mniej jest do śmiechu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HarryH napisał:

Ludzie zmieniali pozaklasowe przewymiarowane trupy na nowoczesne kotły ecodesign i przypisują oszczędności peletowi, zamiast konstrukcji i sprawności kotła. 

Co zmieniali ? kolega @PioBinwsadził palnik kipi do kotła węglowego ,więc ma porównanie .

Te wyliczenia kosztów palenia pelletem a węglem to totalne bzdury są wzięte nie wiadomo skąd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HarryH napisał:

Ludzie zmieniali pozaklasowe przewymiarowane trupy na nowoczesne kotły ecodesign i przypisują oszczędności peletowi, zamiast konstrukcji i sprawności kotła. 

 

PS. Moj jest (byl 😉 ) klasowy z deklarowana sprawnoscia certyfikatu 90% haha.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kordjano napisał:

Te wyliczenia kosztów palenia pelletem a węglem to totalne bzdury są wzięte nie wiadomo skąd .

Jakie bzdury. To znaczy że to jest bzdura ?

https://cieplo.app/start

Z tego co wiem, to bardzo wiarygodnie liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiarygodnie. Przynajmniej u mnie liczac roczne zuzycie kWh.

Ceny paliw edytowales bo domyslnie sa inne. Wegiel wybrales najtanszy (dostepny dla wybranych) a pelet jakis srednio drogi rynkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.