Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@Carinus

trochę nie w temacie ale jak już kolega podaje jakieś informacje to przydało by się trochę sprawdzić wcześniej 🙂 Przewody faro mają większą średnice niż miedziane 
dla zew. 8mm,  wew:
-miedziany: 6.4mm https://jacus.pl/rurka-miedziana-w-otulinie-8-p-788.html
-faro: 7m https://jacus.pl/przewod-termoplastyczny-pcv-transfer-oil-dn8-8mm-p-1650.html

dla zew. 6mm sytuacja wygląda analogicznie tj. faro ma trochę większą średnicę wew. niż miedź

dodatkowo należy wziąć uwagę przewężenie w wielozaworze 🙂

Ale zgadza się pojemność przewodu robi robotę 🙂

ale chciałem o moich ostatnich przemyśleniach na temat cen węgla 😛 tj. widać że ceny na giełdach oscylują bliżej 100$ niż dalej a to mówi o jakimś powrocie do normalności. Specjalnie napisałem "jakimś" bo cena 100$ jest sporą ceną ale ceny 150-250 to jest kosmos, czyniący ten opał nieekonomicznym, dodając do tego jeszcze opłaty za emisje co2

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza antyinflacyjna przyjęta.

"Pomoc" w kosztach ogrzewania jak zwykle wybiórcza.....niższy wat dla tych co grzeją gazem lub maja ciepło z "rury" ciepłowniczej , a reszta niech się "goni".

Wygląda na to ze "bieda" grzeje gazem i trzeba jej pomoc a ci co grzeją np.  pelletem czy węglem  to "bogacze" i sobie poradzą.

Pokrętna ta rządowa logika.

A wystarczyłoby np:  "nie zabierać" z wynagrodzenia , czyli zrobić ulgi w podatku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arthek Za dużo wymagasz od naszych decydentów, to by było zbyt proste i mało emocjonujące, a tak emocje niektórym wzrosną i znowu dojdzie do kolejnego podziału społeczeństwa ,,gazowców'' z ,,węglowcami''.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze wymagania jako społeczeństwa w stosunku do ludzi którzy "o nas decyduja" , muszą być coraz wyższe aby nie popadli w apatie i otępienie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego osobiście powinno sie dostawać raz w roku pozwolenie na łomot jednej wybranej osobie z grona rządowego. Myślę ze nikt by wtedy nie myślał o robieniu ludzi w ....

  • Lubię to 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co bić . Wystarczyło by gdyby przez tydzień miał do ogarnięcia nasze domostwa . Niech się taki podrapie po zadzie jak wyplata mu znika z konta w kilka chwil . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, arthek napisał:

Wygląda na to ze "bieda" grzeje gazem i trzeba jej pomoc a ci co grzeją np.  pelletem czy węglem  to "bogacze" i sobie poradzą.

A nie mówiłem, że paliwa stałe są BEEEE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwa stałe są beeee dopóki świeci słoneczko, wieje wiatr i Władek ma dobry humor. Jak się wszystko sypie to wtedy już wungiel i biomasa jest spoko. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestaną być be jak uwolnią ceny gazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze będzie gdy nasi uwolnią te ceny gazu, a Władek z miłości do nas,tak dla jaj, kurek zakręci. Ale wtedy będzie bonanza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukają swojego elektoratu w coraz mniej wykształconych grupach społecznych, bo jeszcze tam może ktoś im w cos uwierzy.

 

Z drugiej strony opozycja, też jest na poziomie dna i metra mułu.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać im kasę i wyznaczyć srogą karę za nieudolność lub malwersacje. Wielu zrezygnuje ze stanowiska. Mam w rodzinie bankowca, który pracował kiedyś z naszym pinokiem w jednym pokoju Ten człowiek zmienił się i pieprzy od rzeczy jak potłuczony. Opozycja mu wtóruje na swoją nutę i każdy patrzy na swój interes, naszym sie nie przejmują że musimy płacić chore ceny za nośniki energii. To wiecznie trwać nie bedzie, kiedyś ktoś nie wytrzyma i głowy polecą jak w średniowieczu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę usłyszymy o takich akcjach.

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą.

Policjanci CBŚP, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się produkcją i dystrybucją nielegalnych i wycofanych z produkcji kotłów centralnego ogrzewania tzw. śmieciuchów. Zlikwidowano nielegalną fabrykę i zabezpieczono 30 gotowych wyrobów, blisko 10 ton stali potrzebnej do ich produkcji oraz aresztowano 15 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymań dokonano w trzech miejscowościach położonych w bliskiej okolicy. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
3 godziny temu, o6483256 napisał:

Dlatego szukają swojego elektoratu w coraz mniej wykształconych grupach społecznych, bo jeszcze tam może ktoś im w cos uwierzy.

 

Z drugiej strony opozycja, też jest na poziomie dna i metra mułu.

Hola hola nie bronię rządzących bo od 30-tu lat same *** ale handel emisjami już nie jest krajowym pomysłem tylko graczy giełdowych i tylko my na tym tracimy .

3 godziny temu, carinus napisał:

Dać im kasę i wyznaczyć srogą karę za nieudolność lub malwersacje. Wielu zrezygnuje ze stanowiska. Mam w rodzinie bankowca, który pracował kiedyś z naszym pinokiem w jednym pokoju Ten człowiek zmienił się i pieprzy od rzeczy jak potłuczony. Opozycja mu wtóruje na swoją nutę i każdy patrzy na swój interes, naszym sie nie przejmują że musimy płacić chore ceny za nośniki energii. To wiecznie trwać nie bedzie, kiedyś ktoś nie wytrzyma i głowy polecą jak w średniowieczu.

Prędzej nasze głowy jak zawsze , pewnie nawet niedługo .

Edytowane przez marcin
Prosiłem bez epitetów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość z pompą ciepła w USA. Zamiana całego dotychczasowego ogrzewanie gazowego na pompy ciepła zwiększa zimowy peak zapotrzebowania prawie 4 razy. Sieć dystrybucyjna tego nie wytrzyma. 


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542435119305781


Podobna analiza na szybko dla Polski. 
- Peak zapotrzebowania zimowego (w roku 2018) około 26k MW
 - 5 mln domów jednorodzinnych (wszystkie) x 2kW (założona moc pompy ciepła) = 10k MW
W sumie peak z 5 mln pomp ciepła daje 36k MW, czyli o około 40% większe zapotrzebowanie niż obecnie. Nasz system nie przetrwałby tego, ani dzisiaj ani w przyszłości. Duża liczba pomp ciepła w systemie to byłaby katastrofa.

Tak przy okazji to warto patrzeć na możliwości finansowe społeczeństwa. Około 25% populacji nie posiada żadnych oszczędności, a u 25% mieszkańców oszczędności wynoszą tylko kilka tysięcy złotych. Dlatego coraz droższe termomodernizacje, gaz, pompy ciepła, pelet pozostaną rozwiązaniem dla nielicznych. 

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończy się na tym, że jeśli kogoś nie będzie za bardzo stać to będzie trzymał w domu 16-17 stopni (byle grzyb się nie zalągł na ścianie). Ogólnie należy się przyzwyczaić do faktu, że epoka ganiania po domu w majtkach się kończy. U mnie w domu najwyższa temperatura panuje w łazience 23 stopnie. W salonie mam około 21,5 a w reszcie pomieszczeń między 20-21 stopni. Mnie to wystarcza i większość czasu przebywam w krótkim rękawie. Dobrze już było i należy sobie to uzmysłowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie władza ludowa tj komisarze i lokalne rządy działają na zasadzie, dziel i rządź. Certyfikaty to totalna patologia jak sami widzicie i zobaczcie jak to fajnie jest rozgrywana, że zawsze jest kto inny winnien UE/rząd i nie wiadomo do kogo mieć pretensje. Co to za mechanizm, że ostatecznie konsument płaci za CO2 ale nikt tego nie wylapuje z atmosfery? Jeżeli ta opłata ma służyć tylko dla zubozania społeczeństw to ja dziękuję....

U mnie na wsi w tym roku już 3-4 raz po drobnych wichurach mamy problem z zasilaniem, brakuje 1-2faz i naprawa tego trwa 4-5dni. Jak siegam pamięcią to w ciągu 10lat nie było tyle awarii. Co ciekawe odpowiadają za to dwa drzewa 🙂 Sąsiad nawet im powiedzial, że jak obetną dwie gałęzie które leżą na drutach to nie będą musieli przyjeżdżać..... Działa! To po co drążyć.

Aż strach pomyśleć co się będzie działo jak przyjdą mrozy ..

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Outsider napisał:

Po podwyżce dostana ulgę a suma sumarum zapłacą tyle samo. Ale efekt medialny jest i o to chodzi.

Witam.

W ten sposób stajesz się ofiarą manipulacji medialnej, bo tak to widzisz .....  jak chcą abyś to zobaczył... czyli skutecznie manipulują ludźmi... jednak to właśnie Ty ja i inni zapłacimy za te rekompensaty i do tego większe swoje opłaty.... efekt medialny szybko minie ale finansowy pozostanie...😉

Jakbyś musiał dobrowolnie dopłacić jednej czy drugiej rodzinie to na pewno nie uczyniłbyś tego(chyba🤨)... a w ten sposób i tak to zrobisz.... tylko z tą różnicą, że możesz sobie tu na forum wykrzyczeć(napisać)🤭

Niestety, ale nośniki energii są napędem gospodarki, ceny tych nośników jak każdy widzi pną się w górę a że energia stanowi znaczną część wyrobu czy usługi efekt mamy ... i obojętnie jakie rządy panują mają ten sam problem.

Jeszcze chciałbym przypomnieć że Polska to nie Kuwejt i nie leży na Sachalinie... więc większość musimy kupić.

A co będzie jak wujaszek Putin zadecyduje i rurociąg "Przyjaźń" zostanie zakręcony np. na 100dni.....  Oj będzie się działo... 🤐

Przypominam że tą "rurką" tylko do Polskich rafinerii tłoczy się ok.155tysięcy ton ropy dziennie!!! tak tak dziennie...czyli 56mln ton ropy rocznie!!! a to jest ok. 75% zużycia przez Polskę.

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
korekta
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, YaroXylen napisał:

W ten sposób stajesz się ofiarą manipulacji medialnej, bo tak to widzisz .....  jak chcą abyś to zobaczył... czyli skutecznie manipulują ludźmi... jednak to właśnie Ty ja i inni zapłacimy za te rekompensaty i do tego większe swoje opłaty.... efekt medialny szybko minie ale finansowy pozostanie...😉

Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć albo co zakwestionować. Ja nie stałem się- tak myślę- żadną ofiarą.

Generalnie to władza operuje lizakami. Biednemu czy nierozgarniętemu obiecuje lizaka. Ten pójdzie zagłosować. A lizaka i tak nie dostanie. Tobie lizaka zabierze bo masz. I oba schowa do kieszeni. Następnie ogłasza nowy program wsparcia lizakami.

Ad.  dla słowa lizak można zamiennie używać słów: prąd, gaz, węgiel, paliwo i co tam jeszcze wam do głów przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
Godzinę temu, YaroXylen napisał:

Witam.

W ten sposób stajesz się ofiarą manipulacji medialnej, bo tak to widzisz .....  jak chcą abyś to zobaczył... czyli skutecznie manipulują ludźmi... jednak to właśnie Ty ja i inni zapłacimy za te rekompensaty i do tego większe swoje opłaty.... efekt medialny szybko minie ale finansowy pozostanie...😉

Jakbyś musiał dobrowolnie dopłacić jednej czy drugiej rodzinie to na pewno nie uczyniłbyś tego(chyba🤨)... a w ten sposób i tak to zrobisz.... tylko z tą różnicą, że możesz sobie tu na forum wykrzyczeć(napisać)🤭

Niestety, ale nośniki energii są napędem gospodarki, ceny tych nośników jak każdy widzi pną się w górę a że energia stanowi znaczną część wyrobu czy usługi efekt mamy ... i obojętnie jakie rządy panują mają ten sam problem.

Jeszcze chciałbym przypomnieć że Polska to nie Kuwejt i nie leży na Sachalinie... więc większość musimy kupić.

A co będzie jak wujaszek Putin zadecyduje i rurociąg "Przyjaźń" zostanie zakręcony np. na 100dni.....  Oj będzie się działo... 🤐

Przypominam że tą "rurką" tylko do Polskich rafinerii tłoczy się ok.155tysięcy ton ropy dziennie!!! tak tak dziennie...czyli 56mln ton ropy rocznie!!! a to jest ok. 75% zużycia przez Polskę.

Pozdrawiam. YARO

Bo z wujaszkiem Putinem trzeba było rozmawiać a nie robić idiotów z siebie , za to teraz zaczynamy płacić z każdej strony , inni potrafią my jak zwykle banda durni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Outsider napisał:

Tobie lizaka zabierze bo masz. I oba schowa do kieszeni. Następnie ogłasza nowy program wsparcia lizakami.

Rzecz w tym, że Tobie zabierze 5 lizaków miesięcznie, żeby komuś dać 1 rocznie. Sprawność machiny zawsze jest niska, kto może po drodze lizaka liźnie. Szwajcarzy w referendum głosowali przeciwko darmowej służbie zdrowia. 

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

wujaszkiem Putinem

chyba twoim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.