Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_5660.JPG

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vlad24 napisał:

Jej główną wadą jest to, że jest monoblokiem, następnie skraplacz (rurowy, a nie płytowy)

Wg instrukcji wersja 5kW ma wymiennik płytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



... wydajność nominalną podajemy dla mocy max sprężarki przy A+7/W35. Mając te dane, ja już mogę sobie przeliczyć ile ona wyda przy -10, - 20, czy jaka będzie jej moc min przy +20C.


Kolego, ja z fizyki byłem noga, ale jesteś w stanie podać jakiś wzór, albo popełnić formuły w Excelu jak to liczysz.
To nie jest zaczepne, bo jestem pod wrażeniem i naprawdę taki kalkulator by pomógł wielu osobom w porównaniu możliwości PC z rynku, tym bardziej, że obecnie ludzie muszą się decydować na to ci jest, a nie na to co dobre.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie łatwo porównać możliwości PC, bo niema się dostępu do danych, wielu producentów kryje się ze swoimi tabelami mocy względem GZ i DZ.

Przelicznik stosuje prosty, pompa przy -10C, traci na wydajności ok 25-30% i 50-60% przy 20C od mocy nominalnej przy +7C. Przy +20C i wyżej zyskuje ok 50%. By oszacować moc min trzeba nominał podzielić przez 3. 

Moc min ważna przy określeniu progu tzw taktowania.

Trzeba też patrzeć jak dana pompa grzeje CWU i czy moduluje swoja moc dostosowując się do możliwości wężownicy, czy ma ją gdzieś i zaiwania na pełnej mocy. Wiele pomp właśnie w ten sposób się zachowuje i dlatego wymagają ogromnych powierzchni wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego cierpliwie poczekaj, jak dotrze do Ciebie pompa, poczytasz instrukcję i będziesz wiedział więcej niż teoretycy z forum 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, swampshark napisał:

Wg instrukcji wersja 5kW ma wymiennik płytowy

Zeby sie nie okazalo ze ta 5kw grzeje lepiej jak 8ka 😀 

Na okresy przejsciowe pewnie bym przytulil jakby to nawet i ze 2 lub 3kw wykrzesalo do -7 stopni bez grzalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy w monobloku Haier 8kw WYJŚCIE ciepłej wody może być na dole?

Wszystkie filmy instruktażowe  podają odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, soulfly napisał:

Witam, czy w monobloku Haier 8kw WYJŚCIE ciepłej wody może być na dole ,,,


Tak jest rzeczywiście w nowych wersjach pomp ciepła Haier.
Natomiast nie potrafię Ci jednoznacznie wskazać wyróżnika tych nowych pomp ciepła typu monoblok firmy Haier  (nie mam wolnego czasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jakiś koleś testuje haiera 8kW i wygląda spoko, ale to proponuję samemu ocenić

youtube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiające że przy krućcu u góry pisze " IN " a na dole" OUT "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Pompa obiegowa jest zabudowana na dolnym króćcu tak jak w poprzednim  modelu  tylko że odwrotnie czyli ma zmieniony kierunek tłoczenia ,wymiennik pozostał dalej tan sam rurowy raczej w tym samym układzie .Nie wiem do końca jaki jest cel taj zmiany ale możliwe że chodzi o zmianę kierunku przepływu przedtem może było współprądowo  a teraz poprawili na przeciwprądowo dla lepszych parametrów.Teoretycznie można by obrócić pompę obiegową i mamy po staremu tylko nie wiadomo jak zachowa się zawór różnicy ciśnień jak będzie wywalało błąd przepływu to też będzie go trzeba podłączyć odwrotnie .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po instalacji Haiera 8kW + moduł ATW.  Bufor dałem równolegle 100l - zalane wodą.  Układ zamknięty 8 grzejników CO + boiler z wężownicą 140l. W układzie też wrzuciłem zawór trójdrogowy na powrocie z wężownicy.

Pompę odpaliłem działa. Oczywiście pomyliłem się z podłączeniem rur- w dokumentacji i na filmikach w necie OUT było górze IN na dole - u mnie odwrotnie.

Zastawiają mnie następujące kwestie :

1.  Jak zawór trójdrożny przełączy się na grzanie wody ( tryb TANK) to pompa pracuje z małą ilością wody ( w małym obiegu) . ( bez bufora) - czy to jest ok ?

2. W trybie pracy HEAT - do modułu można podłączyć zewnętrzną pompę cyrkulacyjną , która z bufora pompuje wodę na grzejniki - działa w tym trybie. Natomiast jak przełączę w tryb HEAT/TANK - pompa nie działa.

3.  Czy w trybie HEAT/TANK - co ma wyższy priorytet- woda CO czy grzejniki ?

4. Zastanawia mnie czy jak nie będzie mrozów mogę pompę włączać tylko w określonych porach dnia na krótki czas. Czy lepiej ustawić dzień np 43C a w nocy 30C  ? Jak miałem piec na eko to w nocy nigdy nie pracował. Przy pompie może lepiej zapewnić pracę non stop niż wyłączać na noc ( jak nie będzie ujemnych temperatur) ?

5. Pompa wyłączona na panelu kontrolnym w trybie off - pompa cyrkulacyjna wody w pompie nie pracuje. Czy jest zabezpieczenie , że jak temp. wody spadnie ponieżej jakiegoś poziomu to pompa się włączy aby zabezpieczyć układ przed zamarznięciem ? 

Jakby ktoś chciał schemat i zdjęcia instalacji to chętnie udostępnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostatniego pytania to też się zastanawiam czy pompy mają funkcję jak spada temperatura poniżej zera to włączają pompę obiegową lub po prostu dogrzewają

Ja stosuję UPS + regulator temperatury RSD-10 Będę mierzył temperaturę na powrocie i jak spadnie poniżej 3 st to będę załączał pompę obiegowa.

Dodatkowo przyłączam pompę elastycznym wężem stalowym (taką harmonijką) tuż przed pompą - jakieś 20 cm  W razie zamarznięcia powinna skompensować rozszerzalność wody 

Edytowane przez robo1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta harmonijka w tym przypadku będzie potrzebna jak umarłemu kadzidło.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2022 o 12:25, shogunzlasa napisał:

Zeby sie nie okazalo ze ta 5kw grzeje lepiej jak 8ka 😀 

Na okresy przejsciowe pewnie bym przytulil jakby to nawet i ze 2 lub 3kw wykrzesalo do -7 stopni bez grzalek

Byś się zdziwił , nie wiem kto robi opinię o tych pompach ale ja ją mam co prawda od niedawna ale jednak kwiecień mieliśmy dosyć zimny u mnie było od minus 5 nocą do plus 5 za dnia a za cały miesiąc grzania wyszło mi 160 zł łącznie z cwu tu nawet mój oszczędny kociołek na ekogroszek wysiadał po starych cenach węgla a co dopiero obecnie .

latem aby zagrzać 300 litrowy bojler od ok 30 stopni do 47 on pobiera 0,8-1,2 kwh no powiem tak że za długo paliłem ekogroszkiem za długo .

W dniu 27.08.2022 o 16:58, robo1973 napisał:

Co do ostatniego pytania to też się zastanawiam czy pompy mają funkcję jak spada temperatura poniżej zera to włączają pompę obiegową lub po prostu dogrzewają

Ja stosuję UPS + regulator temperatury RSD-10 Będę mierzył temperaturę na powrocie i jak spadnie poniżej 3 st to będę załączał pompę obiegowa.

Dodatkowo przyłączam pompę elastycznym wężem stalowym (taką harmonijką) tuż przed pompą - jakieś 20 cm  W razie zamarznięcia powinna skompensować rozszerzalność wody 

Haier ma taką funkcję np nie ma cię zimą w domu i temp spada do 6 stopni na plusie to automatycznie przepompowuje wodę w układzie .

W dniu 23.08.2022 o 15:34, Zenek112 napisał:

Jestem świeżo po instalacji Haiera 8kW + moduł ATW.  Bufor dałem równolegle 100l - zalane wodą.  Układ zamknięty 8 grzejników CO + boiler z wężownicą 140l. W układzie też wrzuciłem zawór trójdrogowy na powrocie z wężownicy.

Pompę odpaliłem działa. Oczywiście pomyliłem się z podłączeniem rur- w dokumentacji i na filmikach w necie OUT było górze IN na dole - u mnie odwrotnie.

Zastawiają mnie następujące kwestie :

1.  Jak zawór trójdrożny przełączy się na grzanie wody ( tryb TANK) to pompa pracuje z małą ilością wody ( w małym obiegu) . ( bez bufora) - czy to jest ok ?

2. W trybie pracy HEAT - do modułu można podłączyć zewnętrzną pompę cyrkulacyjną , która z bufora pompuje wodę na grzejniki - działa w tym trybie. Natomiast jak przełączę w tryb HEAT/TANK - pompa nie działa.

3.  Czy w trybie HEAT/TANK - co ma wyższy priorytet- woda CO czy grzejniki ?

4. Zastanawia mnie czy jak nie będzie mrozów mogę pompę włączać tylko w określonych porach dnia na krótki czas. Czy lepiej ustawić dzień np 43C a w nocy 30C  ? Jak miałem piec na eko to w nocy nigdy nie pracował. Przy pompie może lepiej zapewnić pracę non stop niż wyłączać na noc ( jak nie będzie ujemnych temperatur) ?

5. Pompa wyłączona na panelu kontrolnym w trybie off - pompa cyrkulacyjna wody w pompie nie pracuje. Czy jest zabezpieczenie , że jak temp. wody spadnie ponieżej jakiegoś poziomu to pompa się włączy aby zabezpieczyć układ przed zamarznięciem ? 

Jakby ktoś chciał schemat i zdjęcia instalacji to chętnie udostępnię.

Punkt 6 tak pompa samoczynnie ruszy , zresztą masz to w instrukcji.

punkt 3 priorytet zawsze ma cwu a grzanie czeka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem szczęśliwym posiadaczem haiera, jutro montaż. W związku z tym chciałbym się poradzić kolegów którzy już użytkują haiery, a mianowicie czy zalewać układ glikolem czy woda i zawory antyzamrozeniowe. Pompa będzie działać w układzie biwaletnym z kotłem na eko albo z kominkiem. Czy ATV może sterować zaworem 3droznym który jest na pomieszaniu podłogi w istniejącej już instalacji 

166229817544067678151580770261.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2022 o 10:38, berthold61 napisał:

latem aby zagrzać 300 litrowy bojler od ok 30 stopni do 47 on pobiera 0,8-1,2 kwh no powiem tak że za długo paliłem ekogroszkiem za długo .

z kalkulacji wychodzi że podgrzanie 300 l wody od 30 do 47 stopni wymaga dostarczenia 6 kwh energii. Zatem Twoja pompa generuje te 6 kwh z 1 kwh pobranej energii elektrycznej - bardzo świetny wynik. No chyba że tej wody nie podgrzewa w całym bojlerze, tylko np górną połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nightwatch napisał:

6 kwh z 1 kwh pobranej energii elektrycznej - bardzo świetny wynik.

Widziałem filmiki z testowania haiera i były momenty, gdy osiągał COP ponad 6, a przy obecnych temperaturach na zewnątrz myślę, że wynik jak najbardziej realny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na haierze ustawioną temperaturę cwu 42 stopnie. Grzeje do około 50 stopni i się wyłącza.

Ustawione na programatorze 3 okresy pracy dziennej po około 3 godziny.

Zużycie miesięczne 75 kWh (sierpień 2022, samo cwu ).

Do tej pory bojler gazowy około 20-22 m sześć./ m-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.