Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Panowie proszę o pomoc. Aktualnie piec na ekogroszek ktory steruje siłownikiem zaworu 3 drogowego na podstawie pogodowki i jeszcze koryguje to czujnik temp w domu. Działa to dobrze, nastawione mam na stałe 22 stopnie w domu i steruje sobie zaworem jak trzeba. temp. za zaworem to przedział 30 do max 40 stopni w okresie calej zimy. Zbiornik CWU dwie wężownice 300l z solarami i górną wężownicą z włączoną pompą na stałe. ( Ładnie mi to stabilizuje teraz pracę kotła i zdaje sobie sprawę że lekko oddaje zbiornik ciepło przez to bo mam teraz na stałe cwu 60 stopni jak na piecu) i ciagla praca pompki całe 6W.

 Plan jest taki: wywalam kocioł, zostawiam aby z niego sterownik i on będzie dalej sterował silownikiem  zaworu mieszajacego i pompy na istalację domową. Na miejsce kotła bufor równolegle 300l. I pompa haier 8kw która będzie ogrzewała bufor do powiedzmy 42 stopni, a reszte roboty robi stary sterownik kotła. Pompa miała by w sumie jedno proste zadanie: grzać bufor do 42 stopni.

I tu najwieksza zagwozdka. Pompa CWU od bufora na stałe i górną wężownicą do aktualnego zasobnika CWU i w ten sposob mam caly czas CWU na poziomie 42 stopni. Wykluczam sterowanie CWU przez zawór 3d od pompy bo wezownica ma 0,9 m i wiem że były by problemy z takim grzaniem. W ten sposób wyszło by chyba tanie rozwiązanie, dodatkowo w okresach przejsciowych będą takie sytuację że zbiornik CWU grzany przez solary  będzie oddawal cieplo bo bufora. W okresie letnim wyłączam pompę całkowicie bo z solarów wody ciepłej mam aż nadto. Ewentualnie z czasem wymieniam 3 grzejniki na poddaszu na klimakonwektory i chlodze sobie sypialnie na poddaszu pompą. 🙂

Czy to dobry pomysł? Co ewentualnie można zmienić w tej mojej złotej myśli. 🙂

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam maly zład wodny i do tego w instalacji jesli leci powyzej 1000l na godz. słychać już te przeplywy w grzejnikach. przy defroscie to by pewniej już szumiało zdrowo. Dlatego bufor, dodatkowo pompa haier nie ma pogodowki, załatwił by ta sprawę moj aktualny sterownik ktory obsluguje zawor 3d. Do tego w okresach przejsciowych solary naprawdę sporo ciepła dają i wrzucał bym to do bufora i grzał dom. Wiem że mozna kupić i 2 PC i Ferrari też można kupić. 🙂 W lecie pompa by nie pracowała. CWU zapewniają solary.  Chodzi tylko o zimę. Dla próby zjechałem z kotłem do 40 stopni i o dziwo wody starczyło na kąpiel 4 osobowej rodziny. (Wężownicą gorna nadążała doprowadzać cieplo z kotła ustawionego na 40 stopni. Więc chyba zostaję albo zostawić w spokoju pompę i grzać cwu grzałka, albo dokupić dedykowany zasobnik cwu z porządna wężownicą dla pomp ciepla. Tylko nie chcę mieć 2 zasobników cwu. 😞

besix, czemu to ma tak strasznie dużo brać pradu? Czym to sie wiele różni od grzania bufora w innych instalacjach? Jak bym go grzal do 55 stopni to rozumiem. Ja chcę tylko grzać do 40, tyle ile potrzebować będzie CO dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądu nie weźmie więcej niż 3kW na godzinę. Bo nie ma grzałek. Ale przy mrozie COP zbliży się do 2. Wtedy te 8kW odliczając na defrosty wyprodukuje ci co najwyżej 5kW. Na dobę zużywając 72kWh energi elektrycznej. 

Co jest równoznaczne ze spaleniem około 25kg ekogroszku. Wystarcza ci tyle wtedy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jednak sterować temperaturą wody na samej pompie i tak jak myślałeś, grzać cwu samą grzałką, odciążając w ten sposób pompę. Za dużej różnicy w zużyciu nie będzie, gdy pompa będzie musiała chodzić na wysokim parametrze dla cwu i zaraz dogrzewać wychłodzony dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela mocy grzewczej Haiera 8kW zależnie od temperatury zewnętrznej oraz temperatury zasilania CO

Gdyby kogoś to interesowało to takie informacje można znaleźć w instrukcji serwisowej https://haier-ac.pl/materialy-do-pobrania-instrukcje-pompy-ciepla/

 

haier moc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy doborze na -5*C wychodzi jakieś 4,3-4,6kW. 

Jak ktoś ma zapotrzebowanie przy dobowej -20*C na ok 5kW, dokłada grzałkę i powinno wszystko śmigać, jak należy.

Średnia temperatura z mojego rejonu (cały rok)
image.thumb.png.5362b9d8760991a390209dfb2b61ded2.png

 

Fragment lutego

image.thumb.png.b900dded494e5dcc782121d7583c244b.png
 

 

Maksymalną proszę się nie sugerować, ten czujnik akurat na słońcu .-) Więc chwilowy wzrost, to zwykłe przekłamanie.

image.thumb.png.374d0242772f23d5b38b21ae3fd71c50.png

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy zabezpieczał ktoś taki monoblok zaworami celaffi? Wszędzie widać po 2 zawory, a na stronie producenta widać też zabezpieczenie pompy jednym takim zaworem. Jeśli wychodzić równolegle rurami z wyjsciem pompy, powinno to działać bez zarzutów. To chyba tylko chodzi o umiejscowienie wymiennika w monobloku, żeby nie był ponad wyjściem ciepłej wody i chyba spokojnie wystarczy taki jeden drogi zawór na powrocie. Ma ktoś jakieś doswiadczenia z nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast drogich zaworów i zabawy z dopuszczaniem wody po ich zadziałaniu, lepiej dolać glikolu lub założyć mały by-pass z pompką pod UPS-em do wymuszania obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol odpada, wiecej wad niż punktów za, po przeczytaniu paru opinii. Jeden Zawór to koszt 400zl. Ups, pompka, bypass +wymiana akumulatora to nie taka super tania zabawa. Podejrzewam że taki zawór nigdy się u mnie nie otworzy, nie pamiętam kiedy brakowało prądu dłużej niż 2 godz. 🙂 A nawet jeśli, to normalne zaworki w domu i spuszczanie wody z monobloka, jesli miał by przyjść jakiś kataklizm, w moim domu zawsze ktoś jest. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS do pompy kupisz za ok 700zł z akumulatorem 54Ah, a może i większym, starczy na długo!!!

To jest najprostszy, najtańszy i bardzo skuteczny system ochrony PC.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliscie mnie. 🙂 A czy mozna by wykorzystać do tego taki standardowy bypass z kulą jak się kiedyś stosowalo w CO?. Został mi taki akurat z instalacji. On chyba ma male opory przepływu. No i jeszcze trzeba tam coś wykombinować żeby włączało pompę akurat przy braku zasilanie a nie tak jak działa standardowo ups. 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma żadnych zabezpieczeń typu glikol czy zawory antyzamrożeniowe pompa ciepła stoi powyżej piwnicy w której wpięty jest bufor 100 l szeregowo w instalację na powrocie jeżeli zostanie wyłączony prąd to grawitacyjnie krąży woda pomiędzy buforem a wymiennikiem ciepła w pompie ciepła na zewnątrz .Gdyby ten proces trwał zbyt długo to mam możliwość spuszczenia wody w piwnicy z obiegu wody pomiędzy wymiennikiem z pompy ciepła a buforem przez odpowiednio zabudowane zawory odcinające i spustowe rury są poprowadzone po spadzie w kierunku zaworów spustowych do piwnicy .Mam też  zasilanie awaryjne pod które podłączona jest druga pompa obiegowa którą mogę zasilić i tłoczyć wodę przez pompę ciepła czy też zasilać obieg wody w układzie CO z innym zródłem zasilania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczna sytuację jak @marcus312, ciepło idzie grawitacyjnie i kupiłem też UPS-a, APS używany z nowym aku 7Ah za 150 zł, wiec majątku to nie kosztuje, a używane bedzie tylko do zasilania pompki przy buforze o poborze mocy 5W. Więc mam cyrkulacje ciepła dla całego domu przy opalaniu kociołkiem i tym samym obieg wody w monobloku. Glikol na pewno jest gorszym rozwiązaniem niż wymuszanie przepływu, ale nie trzeba wlewać samego glikolu, tylko dolać niewielką ilość dla stężenia do temp. -3-5* i to wystarczy żeby mieszanka sie żelowała. 

Zrobienie automatyki do włączenia pompki po zaniku zasilania też wymaga zakupu przekaźnika za 15-20zł, plus może podstawka za kilka złotych, żeby to wpasować w szynę ISO w jakiejś skrzynce rozdzielczej.

Edytowane przez carinus
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Chciałem przedstawić moje wyniki pracy pompy ciepła Haier 8kW ( może komuś kto zastanawia się na zastosowaniem tej pompy będzie pomocny).

Pompa zamontowana w maju 2021, dom stare budownictwo ok.160mkw nie ocieplony / okna plastik 3kom. słabe ok 8lat / instalacja co na parterze podłogówka + grzejniki , piętro grzejniki. Pompa podpięta do bojlera CWU 220l i bufora 300l.

Po eksploatacji do dnia dzisiejszego jestem z pompy bardzo zadowolony. Obecnej zimy praktycznie nie musiałem korzystać z kotła węglowego (przepaliłem może trzy razy aby podsuszyć kocioł). Przy największych mrozach tej zimy tj. -10 chwilowo -15 pompa nie była w stanie utrzymać zadanej temperatury w domu (22.0 - start grzania 22.8 stop grzania) i temperatura spadała do 21.5 ale to i tak nie źle według mnie bo w życiu się tego nie spodziewałem. Stosuję własnej konstrukcji sterownik do sterowania pompą ,kotłem, co, cwu.

W załącznikach dane z dzisiejszego dnia oraz zużycie w tym roku.

    

sc1.png

sc2.png

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A gdzież kolega sobie pomieszkuje bo 160metrów chatki bez ocieplenia to raczej nie w Suwałkach, prędzej gdzieś w Polskich tropikach🙂

Pozdrawiam. YARO🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dom na Śląsku, same grzejniki. Roczne zapotrzebowanie na energię do c.o. to

20.000 do 25.000 kWh.

Zapotrzebowanie na ciepło przy - 5 st. około 6 kw. Mierzone za pomocą kotła gazowego przy ustawieniu jego mocy maksymalnej w ustawieniach zaawansowanych na 5 kw ( nie utrzymywał temperatury), a następnie 6 kw -  było ok. Oczywiście dużo zależy też od siły wiatru.

Ad rem,

przy tej temperaturze Haier nie dał u mnie rady. Prawdopodobna jego moc w tych warunkach (-5 st ), uwzględniając defrosty, będzie wynosiła około 4 kw na ustawieniach eco.

Nie testowałem na trybie turbo, być może było by więcej,ale wymaga to intensywnej i ciągłej pracy pompy.

W tym sezonie zużyłem dodatkowo 350 m sześć. gazu  do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do "Sylwek 103" niedawno kupiłem pompę Haier 8kW i po zakończeniu sezonu będę robił przemeblowanie w kotłowni. Schemat przeróbki zamieściłem w swoim temacie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/770-solar-cwu-co/page/2/#comment-618219

Może coś się przyda?

 

Schemat_ideowy_pod__czenia_pieca_CO i pompy ciepła2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2021 o 09:10, mastik napisał:

Jeżeli masz moduł ATW to zakładasz zworkę na stykach (bezprądowe) CN23 i pompa pracuje na 50 % mocy ,pobór prądu 5o% ,u mnie na razie daje rade w tych temperaturach. Jeżeli masz termostat pokojowy ze sterowaniem wyjściem bezprądowym ,możesz podpiąć go bezpośrednio do styków CN 21  W ATW ,to dodatkowa oszczędność (u mnie ok 30%) , pompę obiegową za buforem też mam podłączona do ATW ,wszystko jest w instrukcji ATW

 

Jeżeli zapiąć na stykach CN23 sterownik temperatury pokojowej typu ON-OFF pompa rzadziej się będzie wyłączała  a tylko będzie zmniejszać swoją moc. Chyba do tego służy ten styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie ten temat Haiera 8kW i czytając dobrnąłem od wczoraj do 12 strony.Pytanka:

-Gość berthold61-co sprawiło że kupiłeś tego Haiera a nie pompę ciepła Folansi za 6,500 zł o której wspomniałeś? Co z ociepleniem pompy?

-mastik-i jak przed koncówką sezonu grzania tą pompą z układem otwartym c.o. jak się spisywała?

Mieszkam w rejonie podgórskim na Dolnymśląsku,myślę o zakupie PC Haier ale 5 kW  Pompa ciepła Monoblok Super Aqua  na mieszkanie 60m2 w poniemieckiej kamienicy (parter) o murach gr.55cm nieocieplonej na zewnątrz (ale wśrodku w większości ocieplone:ściany,podłoga,sufity) i podłączeniu jej bezpośrednio z c.o.systemu otwartego (grzejniki żeberkowe-żeliwne-ok 65szt żeber i 2x stalowe ,płytowe 60") bez c.w.u. Zdało by to rezultat czy lepiej nie wchodzić w to tylko w coś innego?Chcę odejść od palenia w tzw.kopciuchu,gazowy-nie specjalnie a koszt podobny tylko więcej zachodu z tym.

 

 

Edytowane przez tadpa
zmiany-edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.