Skocz do zawartości

Henrykz

Forumowicz
 • Postów

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Budynek 90m2, ocieplony styropian 8cm, grubość muru 45cm.
 • Instalacja
  Cała instalacja grzejnikowa , 7 grzejników panelowych
 • Kocioł
  Kocioł olejowy BIASI SG 16kW

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Henrykz Osiągnięcia

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

 • Dedicated Unikat
 • Współtwórca
 • Miesiąc później
 • Tydzień pierwszy zaliczony
 • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

 1. Raczej nie powinno się chyba dławić przepływu na 3/4". ma to związek z wydajnością przepływu w m sześć/h. Przy 1" przepływ podawany to 3,5 m sześć/h.
 2. Czy ktoś z Kolegów w swoim obiegu pompy ciepła ma jakiś licznik ciepła (ciepłomierz), który pokazuje na bieżąco jaka moc cieplna jest wytwarzana przez pompę. Porównując to z podlicznikiem energii elektrycznej można ocenić COP. Czy tylko na podstawie zużycia elektrycznego oceniacie sprawność. Kupno nowego ciepłomierza 1" to spory wydatek i czy to ma sens.
 3. Ciekawe wypowiedzi. Jestem ciekawy jak u mnie będzie grzać na inst. grzejnikowej. Praca pompy jest rozumiem ciągła.
 4. SECESPOL LB31-40-1". Posiada 40szt. płyt.
 5. Wymiennik płytowy SECESPOL 45kW. Ja domieszam glikolu tylko do max. -5 do -10st żeby nie pogarszać właściwości czynnika.
 6. Zawór w układzie zamkniętym wskazane żeby był.Miejsca do zalewania i odpowietrzenia oczywiście będą. Słuszna uwaga, naczynie może być u góry. Bufor 60l ma zapewnić odpowiednią ilość czynnika w obiegu pompa-wymiennik, gdyż wymagana jest min. 60l do prawidłowej pracy. Zaworki spustowe będą służyć do spuszczenia mieszaniny glikol-woda w czasie dużych mrozów kiedy nie będzie pracować pompa tylko piec olejowy. Zaworki przy wymienniku do jego przepłukiwania bez demontażu po zamknięciu zaworów odcinających 1".
 7. Czy jest to prawidłowy schemat instalacji do podłączenia monobloka Haier 8kW. Proszę o uwagi.
 8. Planuję sobie założyć podlicznik energi elektrycznej oraz licznik ciepła, żeby mieć kontrolę nad COP. Chciałbym wiedzieć ile Kwh ciepła uzyskaz zużywając daną ilość kWh energii elektrycznej. Może macie przetestowane jakieś rozwiązania w tym względzie. Podlicznik elektryczny jest tani , licznik ciepła na 1" to już większy wydatek. Może można to jakoś sposobem "gospodarczym" zorganizować.
 9. Ok. 12000zł. Montaż samodzielny, odpalenie przez serwis. Nie mogę załączyć zdjęcia do wypowiedzi w formacie jpg. Nie wiem dlaczego. Ja chyba zrobię całą magistralę z rury wielowarstwowej fi 25mm ze złączkami prasowanymi.Jest ona elastyczna i na długości 4-5m będzie skutecznie tłumić drgania i sądzę,że ta średnica mimo trochę zwężenia na kształtkach spokojnie dostarczy ciepło z pompy na wymiennik.
 10. Cały kpl. jest moduł sterujący i zawór 3-drog. który umożliwia ładowanie bojlera.
 11. Ale czy ona przepchnie przez pompę ciepła gdzie jest też pompa obiegowa?
 12. Witam. Wczoraj dojechała do mnie pompa Haiera 8kW. Po niedzieli biorę się za montaż. Mam dylemat czym spiąć "mały " obieg (Pompa-wymiennik). Czy stalą prasowaną, czy rurą wielowarstwową Wawin 25mm(Alupex) czy miedzią. Chyba najlepsza będzie miedż 28mm ze względu na brak dławienia przepływu na złączkach czego nie da się uniknąć w przypadku rury wielowarstwowej Wawin. Układ ten napełnię wodą destylowaną z małą domieszką glikolu (do -5st.) żeby uniknąć pogorszenia oddawania ciepła. Nie wiem tylko czy da się podłączyć pompę obiegową z Haiera bezpośrednio pod UPS żeby robiła obieg w przypadku zaniku zasilania. Jak nie to zostanie tylko pilnowanie i spuszczanie cieczy z pompy do czego przewidziałem zawory spustowe w układzie. W załączeniu przedstawiam schemat instalacji jaką zamierzam wykonać. Może to Koledzy obejrzą i jak będą uwagi i wskazówki do układu i łączeń to proszę o sugestie. Oczywiście założę też podlicznik prądu i miernik ciepła. Nie mogę załączyć zdjęcia może uda się póżniej.
 13. Mój wymiennik ma 45kW (Secespol) . Dodatkowo w małym obiegu dam bufor 60l, żeby mały obieg glikolowy sobie spokojnie pracował. Ten obieg będzie przekazywał ciepło przez wymiennik na 100-120 litrów CO. Kocioł olejowy będzie całkowicie pominięty w obiegu (są zawory). Wszystko dobrze zaizoluję i opomiaruję i zobaczymy jak będzie pracować.
 14. Słuszna uwaga odnośnie zanieczyszczenia instalacji. Ja raczej skłonię się do wymiennika i dwóch obiegów (glikol i stare CO). Pisałeś Kolego że wywaliłeś wymiennik płytowy bo była strata 5 st. Jaki duży miałeś ten wymiennik, może był za mały. Prawidłowo dobrany powinien pracować z różnicą 2-3 st.
 15. Mam jeszcze pytanie czy PC będzie pracowała na układzie otwartym CO który obecnie u mnie funkcjonuje. Nie chcę zamykać obwodu domu bo mam awaryjne zasilanie jeszcze z pieca na ekogroszek który jest w domku obok w podwórzu(jest kanał grzewczy przez podwórko w ziemi). Są oba domy na jednym naczyniu, które jest u mnie bo są wyżej grzejniki. Czy pompy mają jakieś zabezpieczenie, że np nie zalączą się jeśli nie ma określonego ciśnienia w instalacji.Nie chciałbym wymiennika płytowego ze względu na straty, które generuje.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.