Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam też na układzie otwartym,żeliwne grzejniki i ok.110 litrów zładu wody.Bufora nie mam podłaczonego,choć baniaczek koło 60-80 l mam i tak zastanawiam się nad nim.

A tak na marginesie co myślicie o: Automatycznym zaworze napełniania instalacji c.o. - 01025_pl.pdf (caleffi.com)

zaw nap wody.jpg

Edytowane przez tadpa
edycja-dodano zapytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze 1 pytanie. Dzwoniłem do sklepu internetowego z  zamiarem zakupu pompy. Oferują pompę 8kW Haier za 13500 zł.  Mogę sobie to sam podłączyć ale gwarancję bedę miał jak dokonam odbioru przez serwisanta za 800zł. Czy tak faktycznie jest ? Co decyduje o odbiorze ? Jeśli nie dam np. bufora , zaworów antyodmrożeniowych ??? itd.

Gdzie producent opisuje jak to podłączyć aby serwisant odebrał i podbił gwarancję ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam kocioł olejowy odcięty zaworami kulowymi. Wg mnie przez bufor 100l nie musi przechodzić zasilanie i powrót. Ja mam wpięty bufor tylko na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jeśli bufor ma łączyć jednocześnie kilka obiegów zasilających i odbiorczych to musi być równolegle, ponieważ pełni on wtedy także rolę sprzęgła hydraulicznego.

Bufor instaluje się tylko na powrocie w celu zwiększenia zładu wody i tylko wtedy gdy mamy jeden obieg grzwczy np podłogówka lub grzejniki.

Schemat jest zły. Użytkowanie kotła węglowego grozi wybuchem w takim układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Digitrax napisał:

Jeśli bufor ma łączyć jednocześnie kilka obiegów zasilających i odbiorczych to musi być równolegle, ponieważ pełni on wtedy także rolę sprzęgła hydraulicznego.

Bufor instaluje się tylko na powrocie w celu zwiększenia zładu wody i tylko wtedy gdy mamy jeden obieg grzwczy np podłogówka lub grzejniki.

Schemat jest zły. Użytkowanie kotła węglowego grozi wybuchem w takim układzie.

ok dzięki za opinie. zapomniałem napisać , że układ CO pozostaje otwarty a układ z PC jest zamknięty. mogę prosić o poprawki na rysunku ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

Jestem nowicjuszem z PC. Przeczytałem temat – jest bardzo ciekawy.

Przymierzam się do PC 8 KW Haier.

Mam 180 m^2 domu, docieplony , okna 3 szybowe. Grzejniku płaskie, Chcę tylko ogrzewać dom z PC

Czy muszę zastosować bufor ? (ile litrów)

Czy potrzebny jest wymiennik do wpięcie w instalację CO czy po prostu wpiąć się do bufora?

Czy warto zastosować glikol i wtedy wiadomo odseparować obwód grzewczy od instalacji CO  zalanej wodą/.

Dziękuję za odpowiedź

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Minimalną pojemność bufora przy obiegu grzejnikowym podaje dokumentacja pompy ciepła.

Wymiennika nie potrzebujesz.

Pompę ciepła monoblok lub split podłączasz bezpośrednio do bufora.

Całość pracuje w układzie zamkniętym. Minimalne ciśnienie podaje dokumentacja pompy ciepła.

Glikol stosuje się tylko przy pompach monoblokowych by wyeliminować zamarznięcie obiegu pomiędzy pompą a buforem.

Wtedy trzeba stosować wymiennik ciepła. Pompa ciepła zasila glikolem wymiennik a wymiennik wodą zasila bufor. Można też pominąć wymiennik ale wtedy cały układ CO należy zalać glikolem. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Zrób to klasycznie bez wymiennika i dobrze zaizoluj rury pomiędzy pompą a buforem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Są bufory z wężownicą i bez. Do pompy ciepła wystarczy bez wężownicy. Całość pracuje w układzie zamkniętym. Gdybyś jednak chciał do instalacji podłączyć kominek z płaszczem wodnym lub kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym to wtedy bufor musi mieć wężownicę by odseparować obiegi. Można też podłączyć drugie źródło ciepła np przez wymiennik płytowy ale wtedy potrzebna jest kolejna pompa tłocząca wodę pomiędzy wymiennikiem a buforem. Bufor to inaczej pojemny zbiornik wody kotłowej. Minimalna ilość przyłączy to cztery mufy. Zasilanie i powrót z pompy ciepła i zasilanie i powrót z obiegu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź Jeżeli chciałbym teraz dodatkowo dogrzewać kotłem kondensacyjnym gazowym to jak go najlepiej w podłączy . Tak jak mam teraz do instalacji grzejnikowej (bezpośrednio rura z zasilaniem i powrotem ) czy wpiąć do bufora bez wężownicy ? 

Edytowane przez robo1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Kolejne źródło ciepła podłącz do bufora. Kocioł kondensacyjny gazowy lubi zimną wodę na powrocie, więc powrót z samego dołu bufora. Zasilanie z kotła na górę bufora. Obieg grzejnikowy podłącz także do bufora. Z najwyższego punktu zbiornika zasilanie przez pompę na grzejniki. Powrót z grzejników na sam dół bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2022 o 16:37, Zenek112 napisał:

Wymyśliłem taki prosty  szkic instalacji. Prosze o uwagi czy to ma "ręce i nogi"   Myślałem o zaworach zwrotnych aby PC nie pchała wody w nieużywany piec CO.2128794165_haier8kwschemat.thumb.jpg.1d6fdfff07971c09e61fd7ce2453d7eb.jpg

Witam.

Może przybliżę  kilka moich doświadczeń z montażu i eksploatacji PC 8kW.Instalację projektowałem również sam a wykonanie zleciłem hydraulikowi. Na początku również bardzo obawiałem się wody na zewnątrz więc instalację zbudowałem z bufora 300l z wężownicą do PC 3.2m2 + bojler 220l z dwoma wężownicami do PC 1.8m2 no i oczywiście układ zamknięty (naczynie, odmulacz, filtr, zawór 3D itd.). Miałem w planie ten obieg napełnić glikolem -10st.C a jest to już stężenie chyba około 20% czyli nie tak mało. Ale uruchomienie w 05.2021 poszło na wodzie i tak zostało do 03.2022. I co stwierdziłem w tym czasie: 

Każdy wymiennik (wężownica, płytowy)- powoduje stratę ok. 5st między obiegiem PC a obiegiem grzewczym domu. I tak jeśli na pompie ustawimy 42st. to na buforze mamy 37st. Czyli pompa musi pracować przy wyższych temperatura z większym obciążeniem a  za tym idzie zużycie prądu i pewnie zużycie samego urządzenia. Przy grzejnikach 37-38 to jest niewiele a dla PC +5 to dużo. Dlatego radzę to wziąć pod uwagę, a dodatkowo glikol w obiegu jeszcze spowoduje pewne obniżenie sprawności (w instrukcji piszą że o tyle co stężenie) ale dokładnie nie mogę potwierdzić bo nie testowałem.

Dlatego zrezygnowałem z tego układu (człowiek uczy się na błędach i niewiedzy - ale daje zarobić hydraulikom). Podpiąłem PC bezpośredni do bufora służącego jako sprzęgło i powiem szczerze że pracuje to o wiele lepiej. Tylko takie rozwiązanie polecam. 

Ale.. Ale.. A co z zamarzaniem. Otóż w mojej instalacji bufor jest w kotłowni która jest około 1,5m poniżej gruntu - czyli pompa jest wyżej i w obiegu PC następuje swobodny przepływ grawitacyjny który podgrzewa pompę (oczywiście przy wyłączeniu urządzenia). Przy mrozie -10st. przez noc przy wyłączonej pompie i grzaniu domu kotłem węglowym temperatura na pompie utrzymywała się cały czas powyżej 20st. - bufor był grzany na 50st.

Pozdrawiam.     

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Wszystko w zasadzie jasne
Zastanawia mnie jeszcze jak sprawuje się ta pompa w eksploatacji ?

 

Jak jest żywotność? Czy ktoś z kolegów może napisać ile używa PC Jak dużo energii elektrycznej pobiera pompa w sezonie ? Znalazłem pompę ciepła SilentEnergy 12 kW w podobnej cenie .???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda pompa pobierze tyle prądu, ile potrzebuje budynek, a każdy jest inny i każda pompa ma inną sprawność. Im gorszej klasy PC tym większe mogą być różnice w zyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wniosek jest taki, że jak ktoś "zaoszczędzi" na dobrej pompie ciepła to odczuje to w rachunkach za prąd. To tak samo jak z drukarkami. Kupisz tanią to tusze lub tonery będą kosztować sporo. Kupisz lepszą droższą to koszty eksploatacji będą mniejsze.

W kwestii schematu wyżej to taki układ nie jest bezpieczny w użytkowaniu. Cały obieg winien pracować w układzie zamkniętym a jedynie kocioł na paliwo stałe winie być podłączony przez wymiennik (lub wężownicę) do bufora w układzie otwartym.
Jak ktoś się obawia zamarznięcia odcinka pomiędzy buforem a PC to tu się instaluje wymiennik płytowy. Chodzi o to by glikolu było jak najmniej. Dopiero za wymiennikiem płytowym instaluje się bufor. Przy wymaganym sporym przepływie przez PC strata na takim wymienniku będzie znikoma. Wtedy można obieg bufor, kocioł grzejniki zrobić w układzie otwartym i nawet zagotowanie kotła nie będzie niebezpieczne. Teraz gdyby w kotle się gotowało w pierwszej kolejności uszkodziłoby pompę następnie zawór rozdzielający 3D a wielce możliwe że wcześniej by zrobiło BUM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to PC są za drogie. Nie mogę skorzystać z dofinansowana ponieważ ogrzewam dom gazem.

W minionym sezonie ogrzewanie + c.w.u wyszło mnie 3500 zł.
Zastanawiam  się nad montażem PC. ??
Odnośnie droższej to już zupełnie u nie wchodzi w grę. Za duży okres zwrotu.  Chyba poczekam na lepsze czasy jak stanieją albo będą dofinansowania dla wszystkich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie możesz sugerować się wyłącznie tym że z pominięciem wymiennika spadło zużycie prądu. Zauważ zmianę temperatury i uważam że to ona jest głównym sprawcą tej zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to PC są za drogie. Nie mogę skorzystać z dofinansowana ponieważ ogrzewam dom gazem.
W minionym sezonie ogrzewanie + c.w.u wyszło mnie 3500 zł.
Zastanawiam  się nad montażem PC. ??
Odnośnie droższej to już zupełnie u nie wchodzi w grę. Za duży okres zwrotu.  Chyba poczekam na lepsze czasy jak stanieją albo będą dofinansowania dla wszystkich.
 
W przyszłym sezonie będzie z 5 000, oby nie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Panów:)

Od razu napiszę, że nie jest to żadna dziwna oferta czy coś:) jestem obecnie samotną kobitką, kończącą budowę domu - jednakże nie mającą w tym temacie żadnego wsparcia, ani też pojęcia:( niestety nie znam się na tym, liczą na pomoc. Mam pytanie dotyczące instalacji. Czy jest możliwość, aby do któregoś ogarniającego Pana napisać wiadomość prywatną? gdyż nie chcę tutaj, a tez jak już z jednym Panem zacznę, to wolałabym skończyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.