Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie podniecałbym się tak spadkiem mocy grzania.

Ponoć najnowszą tendencją i lekiem na taką przypadłość są grzałki i to duże!

Takie niektórzy forsują poglądy na tym forum, a jest to jednocześnie sprzeczne z najnowszymi wytycznymi UE w sprawie oszczędności en elektrycznej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe tylko czy tej zimy Panowie z Energetyki nie będą ganiać po domach i zmieniać bezpieczniki główne na 6-10A...
Jak to 200 tys. pomp ciepła z ostatnich 3 lat odpali po pare kW grzałek to mamy połowę zapotrzebowania energetycznego całego kraju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał:

Ja nie podniecałbym się tak spadkiem mocy grzania.

Ponoć najnowszą tendencją i lekiem na taką przypadłość są grzałki i to duże!

Takie niektórzy forsują poglądy na tym forum, a jest to jednocześnie sprzeczne z najnowszymi wytycznymi UE w sprawie oszczędności en elektrycznej.

 

 

Byłbym ostrożny z żartów w tym temacie.

 

Sugestie niektórych osób, że przy dużych mrozach warto rozważyć grzałki, maja jak najbardziej sens. 

Jeżeli dobierzemy pompę do np -7*C jako temperatury minimalnej, to jak popracuje kilka dni na grzałkach, będzie nawet lepszym rozwiązaniem niż większa pompa.

 

Jak myślisz ile miałem dni poniżej -7*C w ostatnie powiedzmy 3 zimy?

 

NIEWIELE, a średnia z poprzedniej wygląda tak:

image.png.823c06b32ba927aec767a50215db6d8d.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są osiedla po 10-11 domów, gdzie 7 z nich na dachu ma 10kW fotowoltaiki.
Efekt jest taki, że o godzinie 10 max 11 już nikt nie oddaje prądu do sieci bo napięcie przekracza 250V i niektórzy np. do weterynarii muszą posiadać urządzenia stabilizujące napięcie.

Teraz wyobraźmy sobie, że te 7 domów dobrało pompy do -7. Każda z nich pobiera 2000W Plus ze 4-6 kW na grzałkach bo mamy duży mróz (a i 5-6 lat temu była zima gdzie w styczniu były 3 tygodnie non stop po -25. Ludziom woda zamarzła bo śniegu nie było).
Niestety w Polsce mamy tak zaawansowany system, ze pewnie będą mieli ze 180V przy dużym obciążeniu.
(Mamy taką jedną wieś w okolicy gdzie i bez zimy jest 186V).
Dla informacji - wtedy przy normalnym świetle trzeba se świeczke zapalić bo albo ledówki nie działają albo jest ciemno jak w d....

Jak zwykle w PL od d**y strony.
Zamiast dotować panele 3-4 kW, bojler żeby odciążyć sieć to wprowadzają zakłócenia w lecie i obciążenie zimą.
Na okresy przejściowe mała PC pracująca tylko na CO i jakiś pelleciak na mrozy.
Wtedy równasz zapotrzebowanie, wszystko pracuje w optymalnych warunkach i ma to jakiś sens....
 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wydajności sieci elektroenergetycznej, to inna bajka. Z mojej perspektywy, nie mam z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał:

Byłbym ostrożny z żartów w tym temacie.

Sugestie niektórych osób, że przy dużych mrozach warto rozważyć grzałki, maja jak najbardziej sens. 

Jeżeli dobierzemy pompę do np -7*C jako temperatury minimalnej, to jak popracuje kilka dni na grzałkach, będzie nawet lepszym rozwiązaniem niż większa pompa.

[...]

Niby tak, ale nie uogólniałbym tego, bo w wielu przypadkach producenci mają kilka typoszeregów pomp z tymi samymi podzespołami i w nich jedynie moc maksymalna jest przycięta, a dół pozostaje praktycznie na tym samym poziomie. Jak mamy wybór między dwoma modelami PC jednego producenta 6kW vs 8kW lub 7 vs 9 to wówczas brałbym tą większą. Różnica w cenie to w zasadzie kilka %, więc do zbicia przy drobnej negocjacji, ale jak się ktoś uprze i przyjmie np. 700zł dopłaty do modelu 9kW to też można łatwo przeliczyć na ile kWh to wystarczy (przy czym trzeba wziąć pod uwagę podwyżki prądu no i możliwości instalacji, bo bywają różne warianty grzałek - w tym najgorszy 1faz 6kW). Z kolei przy modelu zakupowym typowo "kotłowym" tj. zamiast 8kW ktoś zamontuje 11kW na tzw. zapas to inne podzespoły wygenerują znacznie wyższy koszt zakupu i kolejne straty wyjdą już w eksploatacji, czyli wtedy ma zastosowanie to co wyżej pisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

Możecie mi pomóc w doborze mocy PC Raczej zostanę przy pompie Inverter NL-B345II/R32 12,5 kW (parametry i cena są rozsądne)

Dom 170 m kw nowe budownictwo , okna trzy szybowe , ocieplenie styropian 100 mm ściany 200 mm wełny stropodach.

Jaką dobrać moc 12,5 kW czy mniejszą 8,5 kW Drugie źródło ciepła kocioł gazowy + węglowy

PC chcę tylko grzać dom .

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc !!

Edytowane przez robo1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robo1973 napisał:

Witam !!

Możecie mi pomóc w doborze mocy PC Raczej zostanę przy pompie Inverter NL-B345II/R32 12,5 kW (parametry i cena są rozsądne)

Dom 170 m kw nowe budownictwo , okna trzy szybowe , ocieplenie styropian 100 mm ściany 200 mm wełny stropodach.

Jaką dobrać moc 12,5 kW czy mniejszą 8,5 kW Drugie źródło ciepła kocioł gazowy + węglowy

PC chcę tylko grzać dom .

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc !!

Możliwe że 7kW będzie za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz w jakim rejonie kraju mieszkasz, ale ja mam nieco gorzej ocieplony dom i wystarcza pompa 5kW. Średnie temperatury zimą nie wynoszą -20* i pompa nie bedzie cały czas chodziła na pełnej mocy. Masz nawet dodatkowe źródła ciepła w wypadku silniejszych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, robo1973 napisał:

Mieszkam w okolicach Rzeszowa ,,,


Średnia temperatura minimalna i sumy miesięczne w latach 1951 - 2022 dla Rzeszów - Jasionka.

źródło:
https://meteomodel.pl/
 

Średnia temperatura minimalna i sumy miesięczne dla Rzeszów Jasionka.pdf

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tym sugerowałem

  • budynek pasywny: 10 W/m2
  • budynek niskoenergetyczny: 40 W/m2
  • nowy budynek z dobrą izolacją cieplną: 50 W/m2
  • dom z normalną izolacją cieplną: 70 W/m2
  • stary dom ze słabą izolacją cieplną: 120 W/m2

Przykład: jeżeli mamy energooszczędny dom o zapotrzebowaniu 50 W/m2 i powierzchni 100 m2, to 50W/m2 x100m2 = 5000W=5 KW

 

Dla mojego domu  70 W/m2 x 170 m2  = 11 900 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła >>Inverter NL-B245II/R32 8,5 KW

Teraz mam pytanie do kolegów:

Pompa ma wbudowany  zbiornik buforowy 70L czyli nie muszę już stosować dodatkowego zbiornika buforowego?

Chcę ją podłączyć bezpośrednio do instalacji OC

Czy w przypadku wbudowanego zbiornika buforowego muszę użyć zawory przeciwzamrożeniowe ?

Czy instalację CO mogę bez problemu zaleć wodą (zewnętrzny ZB ? ) czy muszę roztworem glikolowym ?

I jeszcze jedno czy PC ma wbudowaną pompę obiegową do CO czy trzeba zastosować zewnętrzną ?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam !!

 

 

Edytowane przez robo1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie Twoje wątpliwości zapewne wyjaśni sprzedawca pompy.

Jedynie chciałbym sprostować informację, ta pompa ciepła nie posiada bufora o pojemności 70 l.
Jest to po prostu, prosty (prymitywny) wymiennik ciepła.

Pompy CO także nie posiada, optymalna pompa powinna być o wydajności 245 l/h.   

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten prosty (prymitywny) wymiennik ciepła to nie robi czasem za bufor ? Posiada pojemność 70 l, tam jest grzana woda

i następnie rozprowadzania w CO. Na schemacie połączenie producenta nie ma nigdzie wymiennika tylko prosto z bufora na instalacje

NL pompa.png

Edytowane przez robo1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2022 o 22:06, Witek-z-Ulicy napisał:

To porównajmy dane tej pompy ciepła NE-B345 o mocy 12,5  kW, z pompą ciepła o mocy 5  kW (monoblok) Panasonic AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-MDC05J3E5-SM. (dane dla temperatury wody 35 *C)


NE-B345 
12 *C - 10,1 kW
7 *C  - 9,10 kW
2 *C - 8,48 kW
- 7 *C - 5,65 kW
-15 *C - 4,86 kW

WH-MDC05J3E5-SM
12 *C - 4,83 kW
7 *C  - 5,00 kW
2 *C - 4,80 kW
- 7 *C - 4,70 kW
-15 *C - 5,00 kW

 

ps.
Dla porównania wykres kolegi @Marco36 z forum Muratordom.
W roli głównej pompa ciepła typu monoblok Haier 8 kW  AU082FYCRA(HW).

968966663_WykresyPanasonicT-Cap9kWSDCJ9kW7kW5kWLGThermaV9kW7kW5kWHaier8kW.thumb.jpg.b4636200c5f483c71ae7e171289d49a6.jpg

I jakiego jesteś zdania o tym dwóch porównanych pompach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



To porównajmy dane tej pompy ciepła NE-B345 o mocy 12,5  kW, z pompą ciepła o mocy 5  kW (monoblok) Panasonic AQUAREA HIGH PERFORMANCE WH-MDC05J3E5-SM. (dane dla temperatury wody 35 *C)

NE-B345 
12 *C - 10,1 kW
7 *C  - 9,10 kW
2 *C - 8,48 kW
- 7 *C - 5,65 kW
-15 *C - 4,86 kW
WH-MDC05J3E5-SM
12 *C - 4,83 kW
7 *C  - 5,00 kW
2 *C - 4,80 kW
- 7 *C - 4,70 kW
-15 *C - 5,00 kW
 
ps.
Dla porównania wykres kolegi @Marco36 z forum Muratordom.
W roli głównej pompa ciepła typu monoblok Haier 8 kW  AU082FYCRA(HW).
968966663_WykresyPanasonicT-Cap9kWSDCJ9kW7kW5kWLGThermaV9kW7kW5kWHaier8kW.thumb.jpg.b4636200c5f483c71ae7e171289d49a6.jpg


Te wykresy są jakieś dziwne dla Panasonica. Dla PC 9 i 5 kw przy - 7 moc jest niższa niż przy - 15. A dla 7kw już nie ma takiego zachowania.
Ponadto ja tam widzę na wykresie, że przy - 7 Panas 5kw ma 4kw na wyjściu, a nie 4.7kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wpierw odniosę się do wątpliwości kolegi @esselite.
Z prostej przyczyny, bo na odpowiedź nie będę musiał poświęcić dużo czasu.
 

W dniu 13.08.2022 o 10:25, esselite napisał:

Te wykresy są jakieś dziwne dla Panasonica. Dla PC 9 i 5 kw przy - 7 moc jest niższa niż przy - 15. A dla 7kw już nie ma takiego zachowania. ,,,

 

 
Dołączam poniżej tabelaryczne zestawienie wydajności grzewczej i chłodniczej pomp ciepła  Aquarea High Performance generacji J typu split.

_Tabelaryczne zestawienie wydajności grzewczej dla jednostek J.pdf

 

W dniu 13.08.2022 o 10:25, esselite napisał:

,,, Ponadto ja tam widzę na wykresie, że przy - 7 Panas 5kw ma 4kw na wyjściu, a nie 4.7kw.


Dane, które podałem dotyczyły pompy ciepła typu monoblok WH-MDC05J3E5-SM.
Natomiast na wykresie kolegi @Marco36 z forum Muratordom, są prezentowane wykresy pomp ciepła z serii  Aquarea High Performance generacji J typu split.


ps.
Koledze @Vlad24, muszę poświęcić na odpowiedź sporo więcej czasu, chociażby za jego wkład rozwój tego forum.
Może jutro, to będzie odpowiedni dzień, dla niego i jego ziomali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opuść sobie, szkoda Twojego czasu na pisanie elaboratów. Pytanie było zaczepne, by właściwie przedstawić swoje widzenie powyższego porównania i w szerszym kontekście nazewnictwa, czy tam klasyfikacji pomp.

Skrótowo, hasłami. 

Spada wszystkim i prawie tak samo, to są prawa fizyki. Gdy w ograniczonej stałej przestrzeni sprężamy ten sam gaz, do takiego samego ciśnienia, z taka samą częstotliwością, ale z różnym ciśnieniem na tzw "ssaniu", to siłą rzeczy wydajności masowe takiej pracy będą różne. Następnie, by uzyskać taką samą wydajność przy niższym ciśnieniu musimy zwiększyć częstotliwość sprężania. To samo dzieje się w odwrotnym kierunku gdy ciśnienie rośnie, a my chcemy ograniczać wydajność. Proste, ale już zbyt szczegółowo.

Jak zatem porównywać pompy? W chłodnictwie istnieje podział na dwie kategorie urządzeń, plusowe i minusowe. W obu przypadkach wydajność chłodnicza porównujemy przy mocy nominalnej sprężarki, wynikającej z jej pojemności skokowej.

Tak samo robię w pompach. Patrzę na punkty pracy, gdy sprężarka pracuje ze swoją wydajnością maksymalną, ztn wtedy, gdy jej już jak i wszystkim pozostałym też "zaczyna spadać" i tą właśnie wydajność porównuje dla tych samych warunków.  Po co, a no po to by móc dla siebie określić realną moc max i min takiej pompy, by następnie dokonać właściwego doboru do danego zapotrzebowania. Znów za wiele wyszło.

Reasumując, te dwie pompy możemy, o ile możemy, bo nie znamy wydajności dla -20C i -25C, porównać w ten sposób, że pompa Panasa ma nie mniejszą lub nawet większą wydajność i pojemność skokową sprężarki niż chińczyk 12kW.

Kto zatem właściwe, lepiej, nazwał swoją pompę? Można się kłócić, ale mi osobiście bardziej pasuje ogólny trend wh normy, że wydajność nominalną podajemy dla mocy max sprężarki przy A+7/W35. Mając te dane, ja już mogę sobie przeliczyć ile ona wyda przy -10, - 20, czy jaka będzie jej moc min przy +20C. 

Stosowane przez Panasa nazewnictwo w niektórych modelach, uważam za delikatnie mówiąc "wprowadzające w błąd" nieświadomych klientów i nieprofesjonalnych instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mądrości o tytułowym Haierze piszcie, a nikt z was nie sprawdził jaka tam sprężarka naprawdę siedzi - niech którys ze szcżęsliwych właścicieli sprawdzi co tam naprawdę jest i poda jakieś oznaczenia.

Może uda się ten wyrób pompo podobny usprawnić lub przerobić na coś bardziej ludzkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej główną wadą jest to, że jest monoblokiem, następnie skraplacz (rurowy, a nie płytowy) i sterowanie. 

Nie wiem po co miało by się ją przerabiać i czy ew inwestycja była by warta rezultatu, tym bardziej, że sterowania i tak nie zmienimy. Jest to pompa słabsza od najsłabszego Panasa 3kW i od Midei 4-6kW. Wyda 2kW przy -20C + 3kW grzałka, więc jest odpowiednia, jako samodzielne źródło ogrzewania do domów o zapotrzebowaniu nie więcej niż 5kW. Ew do domów większych, ale z alternatywnym/szczytowym źródłem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to konieczne, to ci Ci napiszę, że twoje pytanie o sprężarkę jest bez sensu. Typ i model sprężarki nie powie Ci nic więcej , niż tabele o obecnych jej możliwościach. Producent w swoim oprogramowaniu zawarł limity częstotliwości, a wykorzystać jej maksymalną częstotliwość nie będziesz mógł, bo nie będziesz miał czym jej wysterować. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.